شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -
- 21 Sep 2019
21 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رأی دادن برخی حامیان شاخص جنبش، انتخابات رسوا را تحت الشعاع قرار ندهد
جرس - به گزارش منابع خبری جرس از تهران سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق  کشورمان بعد از ظهر جمعه در یکی از حوزه های انتخابیه دماوند در انتخابات  مجلس نهم شرکت کرده است. از این رای دادن هیچ عکس و فیلمی منتشر نشده است.

 خاتمی شرائطی برای مشارکت در انتخابات اعلام کرده بود که هیچکدام عملی نشده بود.خاتمی اواخر آذرماه اعلام کرده بود «فکر می‌کنم وقتی همه نشانه‌ها این است که نباید در انتخابات شرکت بکنیم، بنابراین شرکت در انتخابات معنا ندارد. حرف بنده همان حرفی است که شورای هماهنگی جبهه اصلاحات زد و آن مبنی بر این بود که اصلاح‌طلبان نمی‌توانند و نباید در انتخابات نامزد و لیست داشته باشند.» اگر چه خاتمی نگفته بود رأی نمی دهد اما با توجه به مواضع شورای هماهنگی راه سبز امید و احزاب اصلاح طلبی از قبیل مشارکت، مجاهدین انقلاب و نهضت آزادی تلقی سبزها و اصلاح طلبان این بود که خاتمی در انتخابات شرکت نمی کند و رأی نمی دهد.


بیشک خاتمی برای خود دلایلی دارد که البته این دلایل برای سبزها و اصلاح طلبان نامشخص است. امیدواریم ایشان این دلایل را با مردم در میان بگذارد. اما انچه مشخص است این است که احزاب عمده اصلاح طلب نه نامزدی در انتخابات داشتند نه رأی دادند. حتی محمد رضا خاتمی هم رای نداد. بیشک رای خاتمی بزرگترین ضربه را به وجهه خود او وارد کرد.


در این انتخابات اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم رای داد. اما دو رئیس جمهور سابق حامی جنبش بوده و هستند، اما هرگز خود را سبز نخوانده بودند. از خاتمی و هاشمی بیش از آنچه پیشینه شان نشان می دهد نباید انتظار داشت. همراهان ارشد جنبش سبز میرحسین موسوی و مهدی کروبی هرگونه شرکت در انتخابات را رد کرده بودندو بر پیمان خود استوار ماندند. سبزها در اعتراض به این انتخابات غیرآزاد، غیررقابتی و غیر سالم در آن شرکت نکردند و رای ندادند. بقول آخرین پیام تلفنی میرحسین موسوی هیچ چیز تغییر نکرده است.


منابع خبری جرس سخن اصلاح طلبان سبز را اینگونه گزارش کرده اند: مسئله اصلی این نیست که برخی حامیان جنبش سبز (و نه رهبران جنبش) در رای گیری شرکت کردند. مسئله اصلی برگزاری یک انتخابات رسوای مهندسی شده است که حتی درصد رای دهندگان و نفر اول لیست تهران و رئیس مجلس ان هم از پیش تعیین شده است. جنبش سبز با اهداف روشنی آغاز شد و برای رسیدن به ان اهداف برحق به راه خود ادامه می دهد. مواظب باشیم رأی دادن برخی حامیان شاخص جنبش، انتخابات رسوا را تحت الشعاع قرار ندهد.

ارسال به :