شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -
- 21 Sep 2019
21 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جهبه متحد اصولگرایی و جبهه پایداری دو فراکسیون حزب فراگیر رستاخیز رهبری


جرس- به گزارش منابع خبری جرس از تهران انتخابات مجلس نهم با مهندسی کامل آقای خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی انجام شد. در این انتخابات با مهره چینی شورای نگهبان نمایندگانی کاملا بی خطر برای مجلس تعیین شدند، به نحوی که انتخاب شدن هریک هیچ تفاوت معنی داری ندارد و همگی در ولایت پذیری و دست نشاندگی رهبری یکسان هستند. در این انتخابات با دستور مستقیم رهبری اصلاح طلبان حذف شدند.


ویژگی این انتخابات این بود که برای نخستین بار رقابت بین دو جناح کاملا مورد اعتماد و بی خطر و پیش بینی پذیر صورت می گرفت. اگر انتخاباتی آزاد صورت می گرفت هیچ تضمینی برای پیروزی اصول گرایان مقابل اصلاح طلبان نبود. حتی هیچ ضمانتی برای پیروزی اصول گرایان مقابل باند احمدی‌نژاد-مشائی هم نبود. با توجه به تعطیل احزاب مستقل، آقای خامنه ای دو فراکسیون تشکیل داد که در سرسپردگی و ولایت پذیری هیچ فرقی ندارند. او البته الگوی خود را رفتار سیاسی اواخر دوران آیت الله خمینی در تشویق تاسیس «مجمع روحانیون مبارز» در مقابل «جامعه روحانیون مبارز» قرار داد.


اما به نظر می رسد رفتار سیاسی وی بیشتر به رفتار اواخر دوران محمدرضا شاه پهلوی در تشکیل حزب فراگیر رستاخیز و دو فراکسیون داخلی آن شباهت دارد. شاه در آن زمان دو حزب ایران نوین و ملت را منحل کرد و حزب فراگیری بنام رستاخیز تاسیس کرد و در درون آن همه شاه دوستان آزادی کامل داشتند که با هم رقابت کنند. شاه اعلام کرد هر که مرام این حزب را قبول ندارد می تواند از کشور خارج شود. آقای خامنه ای با تأسی به شاه معدوم با مرام ولایت فقیه همه ولایت پذیران را گرد هم آورده انتخابات را به رقابت بین پیروان وفادار خود تبدیل کرده،  مخالفان سیاستهای خود را نیز بجای اخراج از کشور به زندان های طویل المدت فرستاده است.


«جبهه متحد اصول گرایان» بخش سنتی و معتدل محافظه کاران را تشکیل می دهد و «جبهه پایداری» بخش تندرو و رادیکال محافظه کاران را نمایندگی می کند. مقام رهبری نسبت به هر دو شاخه پیروانش حالت پدری داشته و به هر دو برای گرم کردن تنور انتخابات امکاناتی اختصاص داده است. سید مجتبی خامنه‌ای البته در تاسیس و شکل گیری فراکسیون جدید نقش داشته و در نمایش انتخاباتی نقش حامی معنوی تندروها را ایفا کرده است.


برای خالی نبودن عریضه به چند نماینده منتقد (منظور منتقد دولت است نه منتقد نظام و رهبری) هم اجازه رقابت داده شده است. در زیر چتر ولایت رقابت پیروان وفادار با یکدیگر آزاد بوده است. رأی شهرستانها به فراکسیون سنتی اصول گرایان بوده و در تهران دو فراکسیون سنتی و رادیکال و افراد منتقد با هم رقابت می کنند.

ارسال به :