شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -
- 21 Sep 2019
21 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
خاتمی قبل از رای دادن و پیش از صدور بیانیه با چه کسانی مشورت کرد؟

 

جرس- به گزارش منابع خبری جرس از تهران حجت الاسلام سید محمد خاتمی رئیس جمهور سابق کشورمان روز پنجشنبه ۱۱ اسفند برای مشورت درباره رأی دادن در انتخابات مجلس نهم با چهار نفر مشورت کرده است: آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله سید محمد موسوی خوئینی دادستان اسبق کل کشور و دبیر مجمع روحانیون مبارز، حجت الاسلام سید عبدالواحد موسوی لاری وزیر اسبق کشور و عضو مجمع روحانیون مبارز، و حجت الاسلام سید حسن خمینی تولیت مرقد و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی. آقای خاتمی بعد از ملاقات با افراد یاد شده برای بار دوم به دیدار موسوی لاری می رود. او درباره تصمیم خود به رأی دادن با هیچیک از اصلاح طلبان سبز حتی از اعضای خانواده خود مشورت نکرده است، حتی علی خاتمی که روز جمعه در ویلای وی مهمان بوده و به اتفاق وی به حوزه رأی گیری حومه دماوند رفته است، توجیه نبوده است.

بعد از انتشار خبر رأی خاتمی روز شنبه ۱۳ اسفند جمعی از اصلاح طلبان سبز از جمله برخی همسران زندانیان سیاسی و جوانان اصلاح طلب با خاتمی دیدار می کنند. برخی حاضران روایت خود را از این دیدار در فیس بوک منتشر کردند. خاتمی در پاسخ به اعتراض حاضران به رأی دادنش توضیح می دهد که خبری دریافت کرده بودم  که بعد از انتخابات قرار است موج دستگیری گسترده اصلاح طلبان باقیمانده براه بیفتد، همین تک و توک روزنامه باقیمانده را هم توقیف و موسسه باران را تعطیل کنند و محدودیتهای بیشتری برایم فراهم کنند. رأی دادم تا جلوی این اقدامات نادرست را بگیرم و به دفاع از حقوق ملت درچارچوب قانون اساسی کمافی السابق ادامه دهم.

اصلاح طلبان سبز حاضر پاسخ می دهند که چنین خبر یا تحلیلی صحیح نبوده است. دستگیری بیشتر چه در صورت پیروزی حاکمیت چه شکست آنان در انتخابات نشانه ضعفشان می بود. بعلاوه چه می خواستند بکنند که نکرده اند!؟ آقای خاتمی اگر چه با گشاده روئی با نقدها مواجه شده اما از اقدام خود دفاع کرده و تصریح کرده است با توجه به جو داخل و خارج درستی موضع من بعدها بر شما معلوم می شود.

ویرایش نخست بیانیه توضیحی خاتمی که دوشنبه ۱۵ اسفند منتشر شد، چهار برابر متن منتشرشده بوده است. این بار خاتمی با طیفی از اصلاح طلبان سبز مشورت می کند و بسیاری از آنها توجیهات وی را قانع کننده نمی دانند. وی بعد از این مشورتهای دیرهنگام در ویرایش دوم، متن بیانیه را به اندازه فعلی تقلیل می دهد. رأی خاتمی که خلاف انتظارات سبزها و وعده های صریح خود وی است از طرف اقلیتی از اصلاح طلبان بویژه مجمع روحانیون مبارز حمایت می شود.

ارسال به :