شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -
- 21 Sep 2019
21 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سلطان قابوس رابط آقای خامنه‌ای و اوباماجرس- به گزارش منابع خبری جرس از تهران به دنبال بالاگرفتن مسئله احتمال حمله اسرائیل به ایران، سه هفته قبل سید علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی نماینده ویژه‌ای به سلطان نشین عمان می فرستد تا سلطان قابوس پادرمیانی کرده برخی مشکلات پیش آمده میان تهران و واشیگتن را حل و فصل کند. سلطان قابوس نماینده آقای خامنه ای را با روئی گشاده می پذیرد و بعد از شنیدن پیام نماینده ویژه رهبری برای رفع پاره ای ابهامات خواستار مکالمه تلفنی فوری با آقای خامنه ای می شود. مکالمه مسقط با تهران برقرار می شود، اما پس از دقایقی از بیت رهبری به طرف عمانی خبر داده می شود، به علت فوق محرمانه بودن مسئله و احتمال شنود تلفنی در منطقه توسط عوامل صهیونیسم درخواست می شود وزیر خارج عمان پیام سلطان قابوس را برای رهبر جمهوری اسلامی بطور حضوری در تهران تقدیم کند. یوسف بن علوی وزیر خارجه عمان بلافاصله در نخستین ساعات اسفند ۹۰ از مسقط عازم تهران می شود و توسط همتای ایرانی خود صالحی مورد استقبال رسمی قرار می گیرد.

یکی از پایگاههای خبر رسانی نزدیک به اصول گرایان در ۲ اسفند این احتمال را مطرح کرد که این سفر اگرچه ظاهرا معمولی قلمداد می شود اما می تواند به مسئله تنگه هرمز یا ارتباط ایران و آمریکا مرتبط باشد.


فردای ان روز یوسف بن علوی در مصاحبه مطبوعاتی مشترکی با صالحی وزیر خارجه ایران در پاسخ پرسشی اعلام کرد: به صراحت اعلام مي‌كنم بنده هيچ ماموريت ويژه‌اي در زمينه ميانجي‌گري بين ايران و امريكا ندارم و اگر ماموريت ويژه‌اي بود به صراحت اعلام مي‌كردم


به گزارش منابع خبری جرس برخلاف تصریح فوق الذکر وی حامل پیام ویژه سلطان قابوس به رهبر ایران در پی پیام ویژه آقای خامنه ای به وی برای وساطت بین ایران و آمریکا بوده است. از محتوای پیامهای رد و بدل شده بین آقای خامنه ای و ساطان قابوس توسط نمایندگان ویژه طرفین خبری در دست نیست.


بعد از این دیدار و با به سردی گرائیدن روابط اقتصادی ایران و امارات، عمان به سرعت جای خالی امارات را پر می کند. امارات تا بهمن ماه جاری بزرگترین شریک اقتصادی ایران در خلیج فارس بود و بانکهای عمان دروازه تجارت ایران با جهان آزاد محسوب می شد. امارات اوایل اسفندماه به تحریم کنندگان جمهوری اسلامی پیوست و بانکهای اماراتی از دادن اعتبار به تجار و مقامات ایرانی خودداری کردند. عمان از یک سو جای امارات را گرفت از سوی دیگر پالتهای متعدد (بسته های بسیار بزرگ دلار) برای رفع نیازهای عاجل داخلی روزانه توسط ماموران سپاه از مسقط روانه تهران می شود.

سلطان قابوس بن سعید از ۱۹۷۰ (۱۳۴۹ شمسی) بر کشور عمان سلطنت می کند، در جشنهای دو هزار و پانصدساله شاهنشاهی از مهمانان ویژه محمد رضا پهلوی بود و در منازعات اخیر ایران و آمریکا از جمله استرداد کوهنوردان آمریکایی متهم به جاسوسی واسطه تهران واشینگتن بوده است.
 

ارسال به :