دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ -
- 18 Nov 2019
20 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
نشانه های بازتولید تفکر سعید امامی در وزارت اطلاعات
شبکه جنبش راه سبز(جرس): پس از آنکه سردار جزایری از مقامات ارشد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نسبت به برخورد با مخالفان سیاسی در خارج از مرزهای ایران ، تهدیدات جدی را مطرح نمود، وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی نیز از عدم "مستند سازی" فتنه های مخالفان نظام اسلامی انتقاد نمود. به باور کارشناسان این اظهار نظرها نشان از بازتولید رفتارهای جریانات امنیتی در زمان وزرات فلاحیان را دارد.

 

"هویت" سازی یا مستند سازی علیه مخالفان

 

حیدر مصلحی وزیر اطلاعات ایران گفت:" توطئه های دشمنان بعد از انتخابات ریاست جمهوری به تولید فتنه انجامید و این فتنه مانند کوه یخی است که در آب اقیانوس سرگردان بوده وفقط بخش کمی از آن بیرون آب است. "

 

به گزارش خبرگزاری دولتی جمهوری اسلامی، ایرنا،آقای مصلحی شامگاه چهارشنبه که برای جمعی از طلاب و روحانیون حوزه علمیه قم سخن می گفت، تصریح نمود: "ولی فقیه چه در زمان حضرت امام راحل (ره) و چه در این زمان با فتنه هایی مانند فتنه بنی صدر، فتنه منافقین ، فتنه منتظری مواجه بوده، ولی این فتنه اخیر پیچیدگی خاص خود را دارد."

 

وی افزود: "متاسفانه در زمینه تبیین این فتنه ها برای مردم کارهای مستند هنری صورت نگرفته است که نسل جوان با دیدن حوادث امروز دچار مشکل نشود واگر فیلم های مستند فتنه های قبلی برای جوانان پخش می شد ،آنها می توانستند حوادث اخیر را به خوبی تحلیل نمایند."

 

این سخنان در حالی بیان می گردد که در سال ۱۳۷۵ سلسله برنامه‌هایی با عنوان "هویت" در نقد و "تببین فتنه های" روشنفکران و نویسندگان از شبکه یک سیما پخش شد. در این برنامه‌ها اعترافاتی از سعیدی سیرجانی، عزت الله سحابی، غلامحسین میرزاصالح پخش و تحلیل‌های مورد نظر مقامات دولتی لابلای آن گنجانده ‌شد.

 

گفته می شود که این برنامه محصول مشترک صداوسیما و سعید امامی و حسین شریعتمداری (نماینده ولی فقیه و مدیر مسئول فعلی روزنامه کیهان تهران) بوده‌است.  پس از رویداد قتل‌های زنجیره‌ای و افشای تخلفات وزارت اطلاعات این برنامه مجددا مورد توجه قرار گرفت. عزت الله سحابی فیلم‌های گرفته شده را پس از ماه‌ها حبس و شکنجه خود و سایر زندانیان می‌داند.

 

سعیدی سیرجانی در بخشی از این فیلم‌ها رندانه به شکنجه خود اشاره می‌کند: "آنچه که باعث شد من امشب خودم خواهش کنم که بیایند این برنامه را ضبط کنند صحبتی است که از دو روز پیش شروع شده ولی شاید ده دقیقه قبل یک تلنگر سفتی به روح من خورد. می‌خواستم این صحبت را بکنم که این چیزهایی که در طول این مدت من نوشتم، همه رگه‌هایی از لجبازی شدید دارد و شدیدا پشیمانم از این کار." (هویت موسسه فرهنگی-انتشاراتی حیان، ص ۸۱)

 

در دوران اصلاحات ، غلامحسین میرزاصالح و عزت الله سحابی و نیز سایر کسانی که در برنامه هویت فیلم‌های اعترافات آن‌ها پخش شده بود فرصتی یافتند تا فاش کنند که چگونه در طول مدت بازداشت‌شان و تحت چه فشارهای جسمی و روحی مجبور به اقرار و سخن گفتن علیه خود شده بودند. بسیاری از کسانی که در بازداشت‌گاه‌های وزارت اطلاعات شروع به اعتراف علیه خود و اعتقادات خود می‌کردند امیدوار بودند به این ترتیب از دست بازجویانی که اختیار جان و مرگ متهمان‌شان را در دست داشتند خلاصی یابند.

 

چندی پیش نیز سرتیپ مسعود جزایری، معاون فرهنگی ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی با تاکید بر شناسایی بسیاری از معترضان در داخل و خارج از ایران وعده داده است که با آنها چه در داخل و چه در خارج از کشور در زمان مناسب برخورد خواهد شد.

 

آقای جزایری همزمان با حضور معترضان به نتایج اعلام شده انتخابات در راهپیمایی روز 13 آبان در اظهاراتی که در روزنامه کیهان منتشر شد، از اعتراضات پس از انتخابات با عنوان "فتنه" و" کودتای آمریکایی-انگلیسی"یاد کرد و گفت: "تاكنون طیف قابل ملاحظه ای از پیاده نظام جریان فتنه شناسایی و به موقع با آنها برخورد خواهد شد." او همچنین تهدید کرد که"جمهوری اسلامی ایران در عین سعه صدر، نمی تواند به عناصر برانداز و دنباله های كودتای نرم اجازه فتنه گری بدهد و چنانچه ناچار شود حتی خواهد توانست عقبه های برون مرزی كودتا را با چالش جدی مواجه سازد."

 

 

حمله به "هاشمی رفسنجانی"  به عنوان خواص فتنه گر

 

وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد با اشاره به نقش "منفی" برخی خواص در جنگ نرم ، گفت : "در جنگ نرم لطمه از طرف خواص و آقازاده ها می باشد، زبیر را چه کسی به این روز انداخت؟ امروز مقام معظم رهبری برای چه کسانی آغوش خود را بازکرده و به آنها محبت می کند ولی آنها با فشارها وهجمه های سنگین خود وفرزندانشان قدردان این محبت ها نیستند."

 

مصلحی سپس با نام بردن از رئیس مجلس خبرگان گفت: "هاشمی رفسنجانی در سفر اخیر خود به مشهد مقدس اعلام کرد که مواضع من همان است که در نمازجمعه تهران بیان کردم وتکان دهنده این است مباحثی را که دربیانیه های سران فتنه مطرح می شود، بیان می کند. "

 

وی افزود : "آقای هاشمی در یکی از این ادعاهایش گفته که درکشورسه میلیون دانشجوی فرهیخته با نظام همراه نیستند. هاشمی همچین ادعا کرده است تا زمانی که مردم ولی فقیه را بخواهند باید باشد واگر مردم او را نخواهند باید کنار برود."

 

گفتنی ست اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در جمع دانشجویان دانشگاههای مشهد گفت که راهکار برون رفت از وضعیت فعلی همان چیزی است که در نماز جمعه 26 تیر اعلام کرده ام.

 

آقای هاشمی رفسنجانی تصریح کرد: " شرایط کشور به گونه ای است که تحمل اظهار نظرها و انتقادات سازنده را ندارند و برخی عکس العمل ها نیز در برابر اظهار نظرها مفسده برانگیز است."

 

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: " من بارها اعلام کرده ام که با افراط و تفریط مخالفم و راه اعتدال را در نظر دارم و در تمام این دوران هم نوعی افراط در برابر من شکل گرفته است."

 

وزیر اطلاعات در ادامه سخنانش در قم  با رد بحرانی بودن شرایط افزود: "کسانی که خود دچار بحرانند، فکر می کنند کشور بحران زده شده ولی به عنوان یک مسئول مطلع اعلام می کنم که ما کار خود را انجام می دهیم و کشور هیچ بحرانی ندارد. "

 

وی تصریح کرد: "کسانی که برای خود یک حاشیه امن قایل بودند، باید بدانند که دیگر جامعه این حاشیه امن را نمی پذیرد، آنها به راحتی نمی توانند بچه های وزارت اطلاعات را در رسیدگی به پرونده های خود ذبح کنند. "

 

مصلحی با اشاره به حوادث 16 آذر گفت: "در این روز تلاش های گسترده ای صورت گرفت تا شکست خود در 13 آبان را جبران کنند ولی در این روز نیز شکست خورده و جمعیتی که جمع کرده بودند کمتر از یک هزار و 200 نفر بود. "

 

این سخنان در حالی بیان می گردد که به گفته اکثریت رسانه های مستقل و به شهادت فیلم ها و تصاویر منتشر شده 16 آذر امسال از نظر گستردگی و حضور دانشجویان ، یکی از بزرگترین و بی سابقه ترین اعتراضات تاریخ جنبش دانشجویی ایران بود به نحوی که با همراهی ده ها هزار نفر از شهروندان شهرهای مختلف ایران روبرو شد.

 

 

گسترش انتقادات به آیت الله خامنه ای و آدرس های غلط

 

مصلحی در بخش دیگری از سخنانش بدون اشاره به سوزاندن تصاویر علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی و محمود احمدی نژاد رئیس دولت نهم در شهرها و دانشگاه های مختلف ایران با اشاره به تصاویر مشکوک تلویزیونی که از برنامه 20:30 شبکه دوم در روز 16 آذر پخش شد گفت: "وقتی شخصیت حضرت امام راحل (ره) مورد اهانت قرار می گیرد ما نباید کوتاه بیاییم ، کسانی که ادعای پیروی از خط امام راحل را دارند در برابر این ساختارشکنی ها چه پاسخی دارند؟"

 

بخش خبری 20:30 در روز 16 آذر تصاویری نشان داد که ظاهرا "دانشجویان" عکسی از آیت الله خمینی را پاره نموده اند. پخش این تصاویر در حالی که در رزو 13 آبان عکس بزرگی از آقای خامنه ای توسط صدها تظاهر کننده تهرانی در خیابان های مرکزی این شهر به پایین کشیده و لگدکوب شد ، تعجب بسیاری را بر انگیخت. برخی فعالان سیاسی معتقدند که حامیان رهبر ایران از علنی شدن کستردگی اعتراضات علیه وی نگرانند و دست به ساختن چنین سناریوهایی درباره آیت الله خمینی می زنند و می خواهند به بهانه توهین به وی مخالفان را سرکوب کنند.

 

این درحالی است که تصاویر منتشر شده در چند ماه اخیر بر حجم گسترده اعتراضات علیه رهبر ایران دلالت دارد. در تازه ترین اتفاق به عنوان نمونه ویدویی در یوتیوب منتشر شده که گروه بزرگی از دانشجویان دانشگاه قزوین را در حالی نشان می دهد که در محوطه دانشگاه پارچه نوشته بزرگی را حمل می کنند. بر این پارچه با خط درشت نوشته شده: "دانشگاه زنده است".

 

این گروه از دانشجویان شعارهای تندی علیه علی خامنه ای سر می دهند، از جمله می گویند: "ما می گیم شاه نمی خوایم، اسمشو رهبر می ذارن" و یا "این که میگن عادله ، دروغ میگن قاتله".

 

با توجه به عملکرد رهبر ایران و حمایت های وی از محمود احمدی نژاد ، وی در این شرایط به عنوان هدف اصلی شعارهای معترضین قلمداد می گردد.

 

ارسال به :