یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ -
- 22 Sep 2019
22 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سد خاتم‌الانبیاء کرمان قبل از افتتاح شکست
جـــرس:  یک مقام مسؤول در استان کرمان، از شکستگی سد خاتم الانبیاء راین در استان  کرمان پیش از بهره برداری، و جاری شدن سیل و طغیان رودخانه خبر داد.

 


به گزارش فارس، سیدابراهیم پاریزی، بخشدار راین کرمان، با اشاره به شکستگی سد مذکور اظهار داشت: روز گذشته دریچه خروجی سد خاتم‌الانبیاء راین دچار شکستگی شد و آب ذخیره در پشت سد به یک باره وارد مسیر رودخانه و جاری شدن سیل شد.


وی افزود: سیل خسارت جدی به باغ‌ها و مزارع ‌روستاهای کم سرخ، باب طاهونه، احمد‌آباد، گروه، کدبک و خوروئیه در مسیر رودخانه وارد کرد.


بخشدار راین تصریح کرد: بر اثر این سیل آب آشامیدنی و برق شش روستای در مسیر رودخانه قطع و به چهل کیلومتر از راه‌های خاکی روستایی خسارت جدی وارد شد.


این مسؤول بیان داشت: بخشی از محور مواصلاتی روستاهای کم سرخ و خوروئیه نیز به طور کامل از بین رفته و قرار است با استفاده از دو دستگاه لودر و بولدوزر مسیر این روستاها بازگشایی شود.


پاریزی اضافه کرد: به علت شدت سیل حدود دویست تا سیصد اصله درخت گردو در اطراف رودخانه از بین رفتند.


وی نیاز اصلی اهالی روستاهای سیل زده را تأمین آب آشامیدنی عنوان کرد.


بخشدار راین ابراز داشت: این سیل خسارت جانی به همراه نداشته و با توجه به اینکه منطقه راین منطقه گردشگری است از ورود گردشگران به منطقه سیل‌زده خودداری شد.


این مسؤول ادامه داد: علت اصلی بروز این سانحه توسط کارشناسان جهاد کشاورزی در دست بررسی است، اما بارندگی روز گذشته و وجود مشکل فنی در بخش دریچه خروجی در به وجود آمدن این حادثه دخیل است.


پاریزی بیان داشت: این سد هنوز به بهره‌برداری رسمی نرسیده بوده و قرار بود در دهه فجر سال گذشته مورد بهره‌برداری قرار گیرد.


وی تصریح کرد: سد تحویل موقت شده بود و آبگیری آن در اواخر اسفند ماه سال گذشته انجام شد.


بخشدار راین میزان خسارات وارده را به علت گستردگی منطقه و میزان آب ذخیره شده در پشت سد را به بعد موکول کرد.


همچنین در اثر جاری شدن این سیل بخشی از پل روستای حسین‌آباد که در مسیر جاده راین - ساردوئیه قرار دارد، فرو ریخت.


شدت سیل به حدی بود که درختان گردوی چند ساله را از ریشه در آورده و تیرهای برق را سرنگون کرد.


تاکنون سه پیمانکار روی احداث سد خاتم‌الانبیاء کار کرده‌اند و به بدنه اصلی سد صدمه‌ای وارد نشده است.


بر اساس این گزارش، اگر اتفاق مذکور در طول روز می‌افتاد، موجب جان باختن بسیاری از گردشگرانی می‌شد که در روز سیزده فروردین به دامن طبیعت آمده بودند تا روز خوشی را در کنار رودخانه سپری کنند.

ارسال به :