چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۸ -
- 19 Feb 2020
23 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بزرگترین ناو هواپیمابر آمریکا، در آستانه ورود و استقرار در خلیج فارس

جـــرس: در حالیکه چالش بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی همچنان ادامه دارد، نیروی دریایی ایالات متحده روز دوشنبه از اعزام دومین ناو هواپیمابر خود برای مستقر شدن در خلیج فارس خبر داد.


ناو هواپیمابر اینترپرایز به عنوان بزرگترین ناو آمریکا و اولین ناو هواپیمابر با سوخت هسته ای در دنیا با وزن ۸۵ هزار تن به همراه تعدادی شناورهای نظامی همراهش احتمالا در بحرین (محل استقرار ناوگان پنجم امریکا) مستقر خواهد شد.


به گزارش رادیو اروپای آزاد به نقل از آسوشیتدپرس، «اِمی دریک-فراست» سخنگوی ناوگان پنجم آمریکا که در بحرین مستقر است خبر داد که ناو هواپیمابر «انترپرایز» که با سوخت هسته‌ای حرکت می‌کند هم‌اینک به منطقه خلیج فارس اعزام شده تا به ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» در این منطقه بپیوندد.


وی افزود که این چهارمین بار در یک دهه گذشت است که نیروی دریایی آمریکا به طور همزمان دو ناو هواپیمابر را در این منطقه مستقر می‌کند.


بر اساس گزارش ها، این دو ناو جنگی برای باز نگاه داشتن مسیر دریایی تنگه هرمز به گشت‌زنی می‌پردازند و به عملیات نظامیان آمریکایی در افغانستان و برخورد با دزدان دریایی سواحل سومالی نیز کمک می‌کنند.


ناو هواپیمابر «آبراهام لینکلن» آمریکا ماه ژانویه برای جایگزین کردن ناو «استنیس» آمریکا وارد خلیج فارس شد؛ پس از ورود این ناو به خلیج فارس، تهدیدهایی مبنی بر بستن تنگه هرمز از سوی برخی مقام‌های ایرانی مطرح شد، موضوعی که اگر چه در نهایت وزیر دفاع ایران آن را رد کرد، اما مدتی به بالارفتن قیمت نفت کمک کرد.


مقام‌های آمریکایی بارها اعلام کرده‌اند که اقدام احتمالی ایران در بستن تنگه هرمز را تحمل نخواهند کرد و این اقدام، «خط قرمز» ایالات متحده به‌شمار می‌آید.


دریاسالار مارک فاکس، فرمانده ناوگان پنجم ایالات متحده در بحرین، ماه فوریه گفت که نیروی دریایی آمریکا، هم‌اکنون آمادگی هرگونه برخورد با ایران را دارد؛ این فرمانده بلندپایه آمریکایی تصریح کرد، ناوگان تحت امرش، بر روی گزینه‌های احتمالی  گسترده‌ای کار کرده‌اند.

 


ارسال به :