جمعه ۰۱ شهریور ۱۳۹۸ -
- 23 Aug 2019
21 ذو الحجة 1440 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
هاشمی رفسنجانی: رهبری بالاخره  قبول کردند که در مسئله هسته ای انعطاف نشان دهند

 

جرس- شنیده های منابع خبری جرس از تهران حاکی از آن است که باراک حسین اوباما رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از دو طریق به سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران پیغام داده است که «این آخرین فرصت است، امیدواریم شما از آن استفاده کنید و نگذارید کشور شما درگیر جنگ شود.» دو رابط پیامهای اوباما برای رهبر ایران رجب طیب اردوغان نخست وزیر ترکیه و سلطان قابوس شاه عمان بوده اند.
برخی نکات پیام اوباما برای آقای خامنه ای عبارتند از: اول. پایگاه زیرزمینی فردو بدون قید و شرط تعطیل شود. دوم. کلیه تولیدات ارانیوم ۲۰٪ ایران تحویل داده شود. سوم. هیچ سانتریفوژی اضافه نشود. چهار. غنی سازی ۳٪ قابل مذاکره است. پنج. تکنولوژی غلاف میله های سوخت که در رآکتورها استفاده می شود قابل تحویل به ایران خواهد بود. شش. برداشتن تحریمهای جمهوری اسلامی ایران در ژانویه آینده محتمل خواهد بود.
از شش نکته پیام اوباما به رهبری سه نکته اول به نفع غرب و سه نکته اخیر به نفع ایران است. در واقع ایران با تعطیل پایگاه اصلی هسته ایش در فردو (پایگاه نطنز از مدتها قبل تعطیل شده است)، تحویل کلیه تولیدات غنی شده بیست درصدیش و توقف اضافه کردن سانترفیوژهایش از سه امتیاز جزئی توسعه دانش هسته ای غیر نظامی و احتمال رفع تحریمها برخوردار می شود. سه نکته اول توقف کامل فناوری هسته ایران است که توان بهره برداری نظامی دارد و سه نکته اخیر ادامه فناوری هسته ای غیرنظامی و رفع تحریمهاست.
دور اول مذاکرات سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران و کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در روز شنبه ۲۶ فروردین در استانبول به پایان رسید. طرفین از خواسته های طرف مقابل مطلع شدند و وارد جزئیات نشدند. به دستور مستقیم آقای خامنه ای هیات ایرانی با رویکرد انعطاف مذاکرات نشست استانبول را دنبال کرد. هاشمی رفسنجانی در یکی از دیدارهای نوروزیش گفته بود: «تحریمها رهبری را نگران کرده است. رهبری بالاخره قبول کردند در مسئله هسته ای انعطاف نشان دهند».
نکته قابل توجه اینکه در مذاکرات استانبول و ارتباطات چهار جانبه واشینگتن، تهران، آنکارا و مسقط محمود احمدی نژاد رئیس جمهور ایران مطلقا کنار گذاشته شده است. رئیس جمهور آمریکا از طرق نخست وزیر ترکیه یا سلطان عمان مستقیما با رهبر ایران تماس می گیرد، دبیر شورای امنیت ملی  و رئیس هیآت مذاکره کننده ایران مستقیما از آقای خامنه ای دستور می گیرد و به او پاسخ می دهد. احمدی نژاد در آخرین سفرش به نیویورک با وساطت ترکیه با مقامات آمریکایی قول توقف تولید اورانیوم بیست درصدی را داده بود اما در بازگشت به تهران آقای خامنه ای همه چیز را به هم زده بود. احمدی نژاد از اینکه به بازی گرفته نشده و مذاکراتش به تنها به خاطر اینکه محور آن شخص آقای خامنه ای نبوده نقش برآب شده و اکنون دقیقا همان مفاد با نظر مستقیم رهبری در حال اجرائی شدن است، ناراحت است.

مقام رهبری در زمان ریاست جمهوری هاشمی رفسنجانی و خاتمی مکررا گلایه کرده بود که چرا رسانه های اروپائی آمریکائی مواضع وی را منتشر نمی کنند و درک نمی کنند که سکاندار اصلی سیاست خارجی و هسته ای مقام رهبری است نه کس دیگر. او حتی در آن زمان این تعبیر را بکار برده بود که «مرا بایکوت کرده اند.» اکنون طرف غربی دقیقا دریافته است که اگر قرار است جریان هسته ای ایران متوقف شود باید آقای خامنه ای موافقت کند و احساس کند که پیروزی ولو ناچیزی هم بدست آورده است.

به همین دلیل رسانه های دولتی ایران از چند روز گذشته نغمه پیروزی ایران و جازدن آمریکا را در بلامانع شدن اورانیوم سه درصدی و غلاف سوخت راکتورها داد سخن داده اند اما از اینکه ایران قرار است در ازای این امتیازهای جزئی چه امتیازهایی به طرف غربی بدهد سکوت کرده اند. آقای خامنه ای روزی باید به این پرسش اساسی پاسخ دهد که آنچه اکنون به آن رضا داده چند سال قبل با هزینه بسیار کمتری برای ملت ایران قابل تحصیل بوده است. روند نشست استانبول به نفع طرفین است و داد و ستد است (البته با نفع بیشتری برای طرف غربی و نفع بسیار کمتری برای ایران) اما یقینا حماسه نیست.

ارسال به :