شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ -
- 21 Sep 2019
21 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تغییر عقیده رهبری درباره سحابی ها و ابراهیم یزدی

 

جرس. شنیده های منابع خبری جرس در تهران حاکی است که آقای سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی در ضمن پاسخ به برخی پرسشهای بعد از درس خارج فقه نیمه دوم فروردین ماه ۹۱ خود از سحابی پدر و پسر بویژه سحابی پدر با این عبارات تعریف کرده است: «آنها ملی و سالم بودند، بله با من مشکل داشتند!» وی سپس از نحوه درگذشت مظلومانه هاله سحابی دختر عزت الله که در مراسم ترحیم پدرش به شکل مشکوکی جان باخت ابراز ناراحتی کرده می گوید: «نمی دانم چرا اجازه برگزاری مراسم ختم پدرش [عزت الله سحابی] را ندادند!»


زمانی که عزت الله سحابی در سالهای ۷۹ تا ۸۱ در زندان زیر شکنجه بود سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت برای آزادی سحابی نزد آقای خامنه ای رفته بود. پاسخ خشمگینانه آقای خامنه ای این بود: «سحابی برانداز است و مجازات برانداز طبق قانون جمهوری اسلامی اعدام است.»

 

در همین جلسه در پاسخ پرسشی درباره دبیرکل نهضت آزادی ایران ابراهیم یزدی که در سن هشتاد سالگی می باید تا ۱۶ اردیبهشت جاری خود را به دائره اجرای احکام زندان اوین برای تحمل هشت سال حبس معرفی کند، آقای خامنه ای می گوید: «نباید خیلی متعرضش شد. البته مطالبی می نویسد خوب بنویسد!»


لازم به ذکر است محمد رضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان رهبری در دیدار دی ماه ۹۰ خود با رهبر جمهوری اسلامی که بعد از ابلاغ محکومیت ابراهیم یزدی دبیرکل نهضت آزادی ایران به هشت سال زندان و پنج سال محرومیت سیاسی انجام شده، با این استدلال که "ابراهیم یزدی هشتاد سال سن دارد و بیمار است، ادامه نگهداری او در حبس به صلاح نیست، ممکن است در زندان فوت کند و این به نفع نظام نیست."خواستار لغو حکم زندان ابراهیم یزدی شده بود، آقای خامنه ای با این درخواست رئیس مجلس خبرگان مخالفت کرده با عصبانیت پاسخ می دهد: "او مجرم است، و باید مجازات را تحمل کند."


شنوندگان پاسخهای رهبری از تغییر عقیده آقای خامنه ای شگفت زده شده بودند. آیا اینگونه سخن گفتن تاکتیک جدیدی است یا واقعا نتیجه عملی دارد؟ باید منتظر بود .

ارسال به :