چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
23 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
همسر شعله سعدی: هیچگاه نشنیدم که کسی را بخاطر توهین به رهبری به حد مجازات کنند
     جرس: دکتر قاسم شعله سعدی وکیل دعاوی که از چهاردهم فروردین ماه سال گذشته در زندان اوین بسر می برد، طبق قانون هشتم فروردین ماه امسال باید از زندان آزاد می شد اما معاون دادستان مانع از آزادی وی شده است.

فخرالسادات فهندژ سعدی، همسر دکتر قاسم شعله سعدی با اشاره به ممانعت از آزادی وی به "جرس" می گوید: " آقای دکتر شعله سعدی باید در هشتم فروردین ماه آزاد می شدند اما اجرای احکام از این امر خودداری کرده است. با وجودیکه شعبه 26 دادگاه انقلاب نظر داده است که حکمی که این شعبه صادر کرده مشمول زمان بوده و قابل اجرا نیست. اما آقای رشته احمدی معاون دادستان از این امر جلوگیری کرده و پرونده را همراه با یک نامه به شعبه 36 ارسال کرده است. اساسا ارسال نامه به شعبه 36 اشکال دارد و علت آن را بیان نکرده اند."

 


وی به محتویات نامه اشاره می کند و با ابراز تاسف بیان می کند: " معاون دادستان در این نامه به آیه 33 سوره مائده استناد کرده و گفته است که مجازات آقای شعله سعدی شامل حد است. در صورتیکه ما از صدر اسلام تا زمان جمهوری اسلامی و حکومت دینی چنین چیزی نداشتیم که کسی را بخاطر توهین به رهبری مجازات کنند. در زمان حضرت محمد خاکستر بر سر او می پاشیدند یا حضرت علی را مورد اذیت و آزار قرار می دادند اما هیچگاه نشنیدم که کسی را بخاطر توهین به رهبری به حد مجازات کنند! زیرا حد یک مجازات شرعی است که در قانون و شرع میزان و نوع آن مشخص شده است و نمی شود چیزی به آن کم و زیاد کرد. چه برسد به اینکه توهین به رهبری را در حد بیاوریم. در این آیه به جنگ با خدا و رسول خدا اشاره شده و در دنباله این آیه چیز دیگری نیامده است که به رهبری یا شخص دیگری مصداق پیدا کند و توسط آن این حد را اجرا کنند. از سوی دیگر آقای شعله سعدی در نامه خود به رهبری هیچگونه توهینی نکرده است و توهین در قانون تعریف خاص خودش را دارد و اینگونه وجه شرعی دادن خود توهین به شرع است. "


دکتر قاسم شعله‌سعدی نماینده شیراز در مجالس سوم و چهارم بود که در سال 1381 نامه ای سر گشاده خطاب به رهبری نوشت و در آن نامه شرایط آقای خامنه ای را از جهت واجد شرایط رهبری بودن در آن زمان از منظر حقوقی به سوال و چالش کشید. در سال 85 شعبه 21 دادگاه تجدید نظر استان تهران رای شعبه 26 دادگاه انقلاب را که وی به اتهام " تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی و توهین به آیت الله خمینی و مقام معظم رهبری " محکوم شده بود را تایید و او را به یک سال و نیم حبس محکوم نمود. پس از پیگیری های فراوان به دلیل اشکالات شکلی و ماهوی فراوان در پرونده و روند دادرسی ریاست وقت قوه قضائیه آقای شاهرودی طی نامه ای به رئیس کل دادگستری استان تهران نوشت که اولا: توقف اجرای حکم داده شود، ثانیا: طبق قانون جدید اعمال ماده 18 در دادگستری تهران شود. بدین ترتیب اجرای حکم متوقف و منوط به اجرای ماده 18 گردید.


همسر شعله سعدی می افزاید: "تمام مسئله هم این است که اینها نمی توانند پرونده را به شکل قانونی کاری کنند، به همین سبب معاون دادستان جنبه شرعی به پرونده داده تا با کار بردن این الفاظ شرعی و آیه های قرآن از اجرای قانون فرار کنند. این در حالی است که در قوانین ما آمده است که قانون باید به نفع متهم تفسیر شود، نه به نفع قانونگذار. از سوی دیگر در این نامه به رای وحدت رویه اشاره کرده اند که این رای وحدت رویه ربطی به پرونده آقای شعله سعدی ندارد و موارد نادرست دیگر..."


خانم فهندژ  تصریح می کند: "در مورد دستور آقای شاهرودی هم گفته اند این بخشنامه آقای شاهرودی برای فرار مجرمان از قانون است که این توهین به خود آقای شاهرودی است. زیرا این به این معنا است که آقای شاهرودی به بخشنامه خود آگاهی نداشته اند و تصمیم غلط گرفته اند که دستور توقف حکم را داده اند. از طرف دیگر ایشان استناد به ماده 184 قانون آیین دادگاههای عمومی کرده اند که باز شامل آقای شعله سعدی نمی شود زیرا رییس قوه قضاییه این رای را نقض کرده و روی آن هیچگونه اقدامی صورت نگرفته است. کما اینکه این پرونده با پرونده شعبه پانزده مورد رسیدگی قرار گرفته و اگر بخواهیم از باب تعدد جرم حساب کنیم در شعبه پانزده مورد تعدد قرار گرفته و اجرا شده و با توجه به دستور رییس قوه قضاییه نقض شده و این حکم قابل اجرا نیست و باید آقای شعله سعدی آزاد شوند."


مادر 86 ساله دکتر قاسم شعله سعدی که یکی از فرزندان خود را در دفاع مقدس از دست داده است، در نامه ای سرگشاده به آقای خامنه ای نوشته است: "اعلی‌حضرت همایونی علی خامنه‌ای! یا دستور فرمایید سینه مرا هم محافل خودسر بشکافند همانطور که سینه پروانه فروهر را شکافتند و مرا به گورستان ببرند تا به فرزند شهیدم اصغر بپیوندم و یا دستور فرمایید مرا هم در اوین زندانی کنند تا به فرزند اسیرم بپیوندم شاید بوی پیراهن یوسفم چشم و دلم را روشن کند."


در بخش دیگری از این نامه آمده است: "اعلی‌حضرتا! به دلیل کبر سن، فرسودگی جسم و جان، بعد مسافت و سرانجام کثرت و نفس گیر بودن پله های زندان اوین حتی امکان ملاقات با پسرم، دکتر قاسم شعله سعدی را از پشت میله های زندان اوین که امروز به دلیل اجرای سیاست ها و دستورات شما یا کار به دستان منصوب و منسوب شما به دانشگاه تبدیل شده است را ندارم و یکسال است که همچون یعقوب نبی حتی از عطر یوسفم نیز محرومم. با وجود این حتی از شما درخواست مرخصی استعلاجی وی را هم ندارم، علی رغم این که به علت شکنجه دچار آسیب نخاعی شده و همان پزشک متخصص زندان به علت وخامت وضع سلامتی و در معرض آسیب دیدگی کلی نخاعی قرار داشتن چهار مرتبه نظر به عدم تحمل کیفر داده ولی مقامات قضایی ظاهرا تعمد دارند که از طرفی نظر پزشک معتمد خود را نادیده بگیرند و از طرف دیگر قصد دارند پسرم را آنقدر در زندان نگه دارند تا فلج شود. اعلیحضرتا! آیا بهتر نیست هرچه زودتر ترتیبی اتخاد کنید تا آبروی ایران عزیز ما کمتر در محافل بین المللی بریزد و کسانی همچون آقای احمد شهید به عنوان موارد نقض حقوق بشر در ایران گزارش هایی که عرق سرد بر پیشانی من، ایرانی و ایران دوست می نشاند منتشر نکنند. اگر دل شما برای ایران نمی سوزد دل ما بی قرار این سرزمین است."


همسر این استاد دانشگاه با بیان محرومیت آقای شعله سعدی از حقوق اولیه خود خاطرنشان می کند: "سوال ما این است که به چه دلیل ما از ملاقات حضوری محروم هستیم و به وکلا اجازه ملاقات با آقای شعله سعدی داده نمی شود. مادر 86 ساله همسرم تنها برای بیست دقیقه دیدن فرزندش از پشت شیشه باید از شیراز به تهران بیاید... کجای این عدالت است؟! اینها وحشتی از آقای شعله سعدی دارند که این همه فشار را بر روی ایشان وارد می کنند. درصورتیکه به نظر من اگر اینها از نصایح شعله سعدی استفاده می کردند نه تنها برای مردم و کشور بلکه برای خود حکومت هم سازنده بود."


وی در ادامه با تاکید بر وضعیت وخیم همسرش، ادامه می دهد: "وضعیت جسمانی آقای شعله سعدی بشدت وخیم است و پزشکان زندان و پزشک قانونی نظر داده اند که ایشان در حال قطعی کامل نخاع است و نامه آن هم حتم دارم به دادستانی رفته است اما آقای دولت آبادی این نامه را نگه داشته و هیچ نظری نمی دهد. حتی اگر آقای شعله سعدی باید در زندان بماند (که نباید بماند) طبق ماده 291 قانون باید بخاطر شرایط جسمانی بیماری اش آزاد شود. متاسفانه آقایان به این امر هم عمل نمی کنند و قانون را اجرا نمی کنند."


همسر شعله سعدی در پایان تصریح می کند: "من درخواستم این است که این همه شرع را زیر سوال نبرند و ایمان مردم را سست نکنند. مذهب را تحت الشعاع مسائل خودشان قرار ندهند و قانون را اجرا کنند. درخواست دیگر من مربوط به ملاقات حضوری است که چرا زمانیکه از آقای لاریجانی دبیر حقوق بشر تقاضای ملاقات حضوری کردم و سه ماه به دفتر ایشان رفتم و آمدم، پاسخی نشنیدم؟ چرا آقای دادستان به نامه های من که جنبه شکایت از مسئولین دارد، رسیدگی نمی کند؟ مگر ما شهروند نیستیم؟ مگر ما حق و حقوقی نداریم؟ چرا شکایت شهروندان از مسئولین مورد رسیدگی قرار نمی گیرد؟ من شاکی هستم و از وزیر اطلاعات، دادستان کل، آقای لاریجانی دبیر حقوق بشر تقاضای ملاقات دارم تا مشکلاتم را بیان کنم و ببینم اگر کسی مجازات می شود دیگر اعضای خانواده او هم باید مجازات شوند؟ این عدالت در جمهوری اسلامی است؟"

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.