شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
یکی از قضات متهم در پرونده کهریزک بازداشت شد
 جـــرس: علی اکبر حیدری فر، بازپرس حوادث کهریزک، روز یکشنبه(10 اردیبهشت) از سوی دادسرای قضات بازداشت و روانه زندان اوین شد. بازداشت وی در حالی صورت گرفته که حدود دو سال از تعلیق وی به همراه سعید مرتضوی و حداد، دادستان سابق تهران و معاون وی می گذرد، اما مرتضوی تحت حمایت دولت و برخی نهادها و مقامات فراقانونی، به پست های مختلفی منصوب شده و مورد حمایت نیز قرار گرفته است.  

 

به گزارش «بازتاب»؛ پس از دستور جدی مسئولان ارشد نظام مبنی بر برخورد با عوامل کهریزک، اشخاصی که مستقیما در برخوردهای فیزیکی و نگهداری غیراستاندارد زندانیان از کهریزک نقش داشتند، دادگاهی و محکوم شدند، اما خانواده قربانیان از مجازات این اشخاص که عمدتاً از رده های پایین نیروی انتظامی یا سرباز بودند و حتی در مواردی به قصاص نفس (اعدام) محکوم قطعی شده بودند، گذشتند و خواستار مجازات آمرین حادثه کهریزک شدند که در نهایت پای مقامات قضایی صادر کنند به میان کشیده شد.


در ماجرای کهریزک در شرایط فعلی پیگیر جدی اش روح الامینی به نمایندگی از خانواده های آسیب دیده در آن وقایع است، «حیدری فر» به همراه «حداد» تحت نظر دادستان وقت تهران، بازپرسی بود که اتهام آمریت قضایی انتقال بازداشت شدگان در تجمعات و حین حوادث تلخ سال ۸۸ به او زده شد و بر همین اساس این دو به همراه مرتضوی تا رسیدگی قطعی به پرونده شان در دادسرای قضات معلق شدند.

بر اساس گزارش ها، بازداشت اخیر وی به این دلیل بوده است که وی فروردین ماه سال جاری در اثر یک درگیری در یک پمپ بنزین شهر اصفهان، از کلت کمری اش که به برخی قضات برای حفظ جانشان داده می شود، استفاده کرده و اقدام به تیراندازی هوایی کرده و در زمان پیگیری نیروی انتظامی نیز از مصونیت قضایی اش استفاده کرده که این مسئله حتی به رسانه ملی نیز کشید که پرونده این ماجرا در دادسرای اصفهان پیگیری و عدم صلاحیت صادر و به دادسرای ویژه قضات در تهران منتقل شده تا به شکل مجزا یا با لف به همان پرونده های قبلی رسیدگی شود.

بر همین اساس خبر رسید دیروز «حیدری فر» برای رسیدگی به اتهاماتش بازداشت شده و به زندان اوین منتقل شده است.

با توجه به نزدیکی حیدری فر به مرتضوی و با توجه به این که بازداشت حیدری فر حدود دو سال بعد از تعلیق صورت می گیرد، این احتمال می رود که بازداشت وی تنها دو هفته بعد از ماجرای عدم استعفای مرتضوی از تامین اجتماعی مرتبط باشد.

گفتنی است حیدری فر که ظاهرا متولد ۵۸ اعلام شده، طی سالهای قبل به سمت مسوول یکی از شعب امنیت در دادسرای تهران منصوب شد و بسیاری از احکام را صادر می کرد و بعد از ماجرای گزارش کمیته ویژه مجلس درباره حادثه کهریزک نیز، حیدری فر در بیانیه ای که به نظر با توصیه مرتضوی نوشته شد، خطاب به رسانه ها مسایل را گردن گرفته بود.

 

ارسال به :