دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
مخالفت های حکومتی با حقوق سیاسی و شهروندی زنان
 جرس:وضعیت نامناسب رسیدگی به زندانیان زن، مخالفت با مشارکت سیاسی بیشتر زنان در مجلس شورای اسلامی توسط رئیس مرکز امور زنان و خانواده دولت دهم، بیکاری فقط ۳۵ هزار ماما در کشور، تصویب سقف مهریه ۱۱۰ سکه ای برای زنان، مبارزه با رشد سرطان برای نیمی از جمعیت کشور، کم توجهی به ورزش زنان، ترک تحصیل دختران به دلیل گرانی بنزین، مبارزه بابدحجابی تنها تیتر خبرهای هفته گذشته درجامعه زنان داخل ایران است، آنچه بیرون از مرزها می گذرد خبر از کشته شدن یک روزنامه نگار زن به دلیل «حقیقت گویی» می دهد. هفت روز با زنان این هفته حول مهمترین خبرها و بازتاب های آن در داخل و خارج از ایران به روز می شود .

 

وضعیت جسمی نامناسب زنان در زندان

کمبود امکانات و وضعیت نامناسب بند زنان درزندان موضوعی است که خانواده های زندانیان گفته اند، و این وضعیت بد شامل می شود از کمبود مواد خوراکی تاهواخوری های نامنظم و خطراتی که زندانیان را در معرض خطر و فشار قرار داده است از این نمونه ها است.

تقی رحمانی از نگرانی خود برای وضعیت جسمی نرگس محمدی می گوید و معتقد است نگهداری همسرش در زندان در شرایطی که سابقه ی حضور وی در بند ۲۰۹، موجب بیماری بی حسی عضلانی برای وی شده است، خطرناک بوده و سلامت وی را در معرض تهدید قرار داده است.

هرانا طی گزارشی وضعیت جسمی ژیلا کرم زاده، فعال مدنی و از همراهان مادران پارک لاله رانامناسب خوانده است. کرم زاده که جهت گذراندن ۲ سال حبس تعزیری خود در زندان نگهداری می شود، از بیماری «فشارخون» در رنج است.

بنابر این گزارش، کرم زاده سرپرستی خواهرمعلول خود را بر عهده داشت که پس از زندانی شدن بارها با درخواست مرخصی وی برای حاضرشدن کنار خواهرش مخالفت شده است.

 

خانواده زندانیان سیاسی و معلمان

مراسم بزرگداشت روز معلم امسال در شرایطی درمدارس ایران برگزار شد که معلمان بسیاری در زندان ها به سر می برند. مادر علی پورسلیمان، عضو شورای مرکزی سازمان معلمان ایران که در بند ۳۵۰ زندانی و از حق مرخصی محروم است در گفتگو با جرس از تلخی روز معلم می گوید.
وی معتقد است «این روز برای من سراسر خاطره است، اما امسال جشن در چنین روزی با توجه به زندانی بودن علی، دشوار است. برگزاری جشن را به روز آزادی او موکول می کنیم».


زلیخابیابانی مادر محمد داوری، روزنامه نگارو عضو شورای مرکزی سازمان معلمان که اونیز از حق مرخصی محروم است، ضمن ابرازنگرانی و دلتنگی می افزاید « دراین سه سال پسرم حتی یک روز هم به مرخصی نیامده، محمدم جانباز است، معلم است، قبل از اینکه زندانی شود در شورا بود، برای کشورش خالصانه زحمت کشید».


شبنم، دختر رسول بداقی، عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان، روز معلم را «تداعی کننده» خاطرات پدرش می داند «ازاین که معلم هستی به تو افتخار می کنم، ازاین که دانش آموزان زیادی را تربیت کردی و تحویل جامعه دادی از تو سپاسگزارم، ازاین که همه مردم ارزش تو را می دانند و جای خالی ات را سبز نگه داشته اند، خوشحالم».

پروین،خواهر حمید قاسمی شهروند ایرانی ـ کانادایی که به تازگی از ارسال پرونده اش به دادسرای اوین برای اجرای حکم اعدام اطلاع پیداکرده است، در گفتگو با جرس گفت: « البرزو حمید اصلا فعال سیاسی نبودند و به هیچ فرقه و گروهی وابستگی نداشتند. وکیل برادرهایم هم فقط توانسته بودند یکی دوساعت قبل از شروع دادگاه با آنها صحبت کند. دادگاه هم زمانی تشکیل شد که آنها هشت ماه تمام در سلول انفرادی تحت بازجویی های سخت قرارداشتند و حتی وقتی من با برادرم حرف می زدم گیج بود و نمی توانست درست حرف بزند.»

فخرالسادات شعله سعدی، همسر قاسم شعله سعدی، وکیل دعاوی و استاد دانشگاه ضمن اشاره به ممانعت از آزادی وی معتقد است «معاون دادستان در این نامه به آیه 33سوره مائده استناد کرده و گفته است که مجازات آقای شعله سعدی شامل حد است. درصورتی که ما از صدر اسلام تا زمان جمهوری اسلامی و حکومت دینی چنین چیزی نداشتیم که کسی را بخاطر توهین به رهبری مجازات کنند.».


زنانی که مشارکت سیاسی نکردند

به گزارش شبکه ی زنان ایران، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در همایش انتخاباتی جبهه پیروان رهبری گفته است «دردور اول انتخابات مجلس نهم، تنها سه خانم توانستند رای بیاورند، مجلس ۲۹۰ نماینده دارد که دست کم نود نفر از آنها باید خانم باشد».

ازسوی دیگر زهره طیب زاده، رئیس مرکز امورزنان و خانواده ریاست جمهوری در دولت نهم معتقد است «وزیرشدن زنان در جمهوری اسلامی، کاری غربی است و او مخالف ریاست زنان بر مجلس شورای اسلامی است».

صحبتهای طیب زاده در پاسخ به یکی از اعضای جبهه پایداری است که پیش از این از ضرورت ریاست زنان برمجلس شورای اسلامی سخن گفته بود، وی درادامه دلایل خود را اینگونه شرح داد: «ریاست زنان بر مجلس نهم، غیر اصولی و غیر عملی است چرا که ما خانمی نداریم که در آن حد از توانایی باشد که با درایت و تجربه مجلس را مدیریت کند».

طیب زاده که عضو جبهه متحد اصولگرایان است،افزود «بنده با وزارت زنان هم مخالف بودم و این را یک کار غربی می دانم».

مخالفت با حضور زنان در پست های سیاسی از یک طرف، پیشنهاداتی که در ماه های نزدیک به انتخابات مجلس مبنی بر حضور بیشتر زنان شده بود از سوی دیگر، بحث های زیادی را پیرامون این مساله به همراه داشت اما رئيس دولت دهم، محمود احمدی نژاد با «مرد» خطاب دادن مرضیه وحید دستجردی، وزیر بهداشت بار دیگر ارزش زن را مورد توهین قرار داد.

محمود احمدی نژاد، هفته ی گذشته در مراسم بازدید از راه آهن گرگان از دستجردی به عنوان «یک مرد حسابی» نام برد و توضیح داد «این خانم به اندازه سه مرد کار می کند».


110 سکه برای گرم شدن کانون خانواده

خبرگزاری مهر به استناد به سخنان فرهاد تجری، عضوکمیسیون حقوقی و قضایی مجلس از بازگشت لایحه حمایت از خانواده به مجلس خبر داده است.

تجری در این گفتگو گفت «لایحه حمایت از خانواده با ایراداتی ازسوی شورای نگهبان دوباره به مجلس بازگشت، در حالی که هیچ اشکالی در موضوع سقف ۱۱۰ سکه ای مهریه وارد نشده است. شورای نگهبان پس از بررسی این لایحه را برای رفع ایرادات دوباره به مجلس بازگرداند، تلاش بر این است که کار لایحه در مجلس هشتم به پایان رسد».

طبق خبری که در تارنمای «تا قانون برابر خانواده»آمده است، نایب رئیس کمیسیون قضایی مجلس ازاجرای قانون مهریه تا ۱۰ روز دیگر خبرداده و گفت «تنهازندانیان مهریه ای آزاد می شوند که توانایی پرداخت ۱۱۰ سکه را داشته باشند».

برپایه ی این خبر اجرایی شدن لایحه مهریه به تصویب نهایی شورای نگهبان وابسته است که تا ۱۰ روز دیگر قابل اجرا خواهد بود.

حجت الاسلام غضنفرآبادی معتقد است «بااجرای این لایجه میزان زندانیان مهریه تا حد زیادی کاهش خواهد یافت».

 

کارنیمه وقت و ۳۵ هزار مامای بیکار

استخدام زنان به صورت نیمه وقت همچنان از مباحث روز است؛ به گزارش خبرگزاری مهر، مریم مجتهد زاده، رئیس مرکز امور زنان و خانواده ریاست جمهوری مدعی شده است «هیچ زنی مکلف به کار نیمه وقت نیست و تمایل، شرط انتخاب کار نیمه وقت است».

وی در ادامه اجرای این طرح را «همسو» با سخنان آیت الله خامنه ای عنوان کرد و گفت: «مرکزامور زنان و خانواده تدبیری اندیشید تا زنان بتوانند این دو مهم را در کنار یکدیگرداشته باشند و علاوه بر فعالیت در خانه وتربیت فرزندان در محیط های کاری خود نیزحضور فعال داشته باشند».

صحبتهای مجتهد زاده مهر تاییدی است بر نظرفعالان زنان مبنی بر تلاش دولت احمدی نژاد برای «خانه نشینی»هرچه بیشتر زنان.

بنابر ادعای مجتهدزاده «دولت طی این مصوبه به ارگان ها و سازمان ها ابلاغیه داده است تا فعالیت نیمه وقت زنان در دستور کار آنان قرار گیرد، این طرح تصویب شده و در حال حاضر منتظر نظر معاونت مدیریت منابع انسانی ریاست جمهوری است».

مهر اما طی گزارشی از ۳۵ هزار مامای بیکار خبرداد، نوشین زنده زبان، عضو شورایعالی نظام پزشکی از نارضایتی و ناامیدی ماماها می گوید «سالهاست که مشکلات ماماها عنوان می شود و هر سال مسئولان در روز ماما قول همکاری و حل این مشکلات را می دهند، اما هنوز اقدامی در این خصوص انجام نشده.»

وی برخی از این مشکلات را چنین برشمرد:«بیکاری نزدیک به ۳۵ هزار ماما، اجرا نشدن قانون سختی کار، فقدان پوشش بیمه ای خدمات مامایی».

وی برای توضیح سخنان خود افزود «اگردر شرایط ایده آل شرح وظایف ماماها که سه سال پیش توسط وزیر وقت بهداشت ابلاغ شده، به صورت کامل اجرایی شود و حتی اگر ماماها بتوانند صد نوع دارو هم تجویز کنند، بدون پوشش بیمه ای خدمات و داروها، بیماران به ماماها مراجعه نخواهند کرد».


زنان در خطر سرطان

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس انجمن سرطانهای زنان ایران مدعی شده است «باجود این که سرطان تخمدان شیوع کمتری نسبت به سرطان های دیگر زنان دارد، اما مرگ ومیر بالایی داشته که باید برای تشخیص زودهنگام آن مراجعه کرد».

اعظم السادات موسوی در ادامه توضیح داد: «پس از سنین یائسگی زنان باید کنترل های مداوم را داشته باشند و در عین حال دختران جوانی که تازه ازدواج کرده اند به خصوص در سالهای ابتدایی زندگی بیشتر در معرض خطر بوده و نیاز به چک اپ های منظم دارند».

موسوی در بخش دیگر سخنان خود «افزایش پر خط جنسی» را در بالا بردن ابتلا به سرطان دهانه رحم موثر دانسته و تاکید می کند «زنان بین سنین ۱۴ تا ۲۶ سال به ویژه قبل ازازدواج واکسن اچ پی وی تزریق کنند».

طبق سخنان وی «دومین نوع سرطان زنان در دنیا سرطان آندومتراست اما در ایران سرطان دهانه رحم (سرویکس)میان زنان ایران، مقام دوم را از آن خود کرده است».

نوع دیگر شایع سرطان میان زنان، سرطان پستان است که طبق گزارش بی بی سی «امکان ابتلا به سرطان پستان تنها با یک آزمایش خون ساده مشخص می شود».

این یافته ی جدید که در مجله ی پژوهش سرطان به چاپ رسیده است مدعی شده «این آزمایش نشان می دهد که چگونه ژن افراد ازطریق عوامل محیطی مانند الکل و هورمون ها تغییر می کند. این تغییرات اپیژنتیک نام دارد که در یک زن از هر پنج زن به وجود می آید و خطر ابتلا به این نوع سرطان در شخص را دو برابر می کند».

 

شروط اعزام زنان ورزشکار

به گزارش خبرگزاری بین المللی زنان، محمد زمان ابطحی، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداربیرجند در جمع مسئولان این شهرستان، رشدورزش در زنان نسبت به مردان را نامطلوب خواند.

وی در سخنان خود اعلام کرد «باتوجه به برابری تقریبی تعداد زنان و مردان در جامعه کنونی، بر اساس آمار موجود مردان حدود ۹ برابر بیشتر از زنان ورزش می کنند و کمتر از ۳۰ درصد زنان و دختران ما ورزشکارهستند».

موسی اربطی، مدیر تیم های ملی فدراسیون دوچرخه سواری در گفتگو با خبرنگاران از لحاظ کردن شروط اعزام برای افزایش انگیزه زنان دوچرخه سوار صحبت کرد.

وی با توجه به این که زنان دوچرخه سوار مسابقات آسیایی و قهرمانی آسیا را در پیش دارند، خاطر نشان کرد «کسب رکورد نفر سوم جام آسیا»شرط اعزام ملی پوشان به رقابتهای آسیایی خواهد بود».


زنان؛ زیر پوست شهر

تارنمای بازتاب امروز گزارش داده است، غلامرضاتاجگردون، منتخب مردم گچساران در مجلس نهم گفته است: «دختران دانش آموز روستایی با افزایش قیمت بنزین و عدم توان خانواده هایشان در تامین کرایه ماشین، خانه نشین شدند. با افزایش بنزین وگازوئیل به دلیل زیاد شدن هزینه حمل ونقل، تعداد زیادی از دختران روستایی ساکن مناطق محروم مجبور به ترک تحصیل و خانه نشینی شده اند».


بنا به خبر درج شده در خبرآنلاین، طرح مبارزه با «بدحجابی» بار دیگر در دستورکار نیروی انتظامی جمهوری اسلامی قرارگرفته است، گشت های ثابت در میادین، مجتمع های تجاری، خیابانها و گشت های موتورسوار در بزرگراه های تهران مستقر شده و باافرادی که «وضعیت پوشش نامناسب دارند و از مصادیق بدپوششی هستند» برخوردصورت خواهد گرفت.


آنسوی مرزها: یک زن خبرنگار کشته شد

طبق خبر لاتینا پرس، در آستانه روز جهانی آزادی مطبوعات، جسد ریینا مارتینز، روزنامه نگار هفته نامه منتقد دولت«پروسسو»ی مکزیک، در هفته ی گذشته در آپارتمان مسکونی اش واقع در ایالت وراکروز، پیدا شد. به گفته ی دادستانی آثار شکنجه و خفگی بر پیکر وی دیده می شد. یکی از جنجالی ترین گزارشات مارتینز پیرامون موردتجاوز قرار گرفتن زن ۷۳ ساله ای توسط سربازان حاضر در محل بود که باعث مرگ وی شد.

براساس گزارش شهرزادنیوز دو طرح برای قانونی شدن در مجلس مصر از سوی اسلامگرایان مطرح شده است؛ کاهش سن ازدواج دختران به ۱۴ سال و سکس آخر با زنی که جان خود را از دست داده است. امروزسن قانونی ازدواج دختران در این کشور ۱۶ سال است. طرح دیگر به مردان اجازه می دهد که با همسر مرده خود تا شش ساعت پس از مرگ «سکس خداحافظی» داشته باشند.

به گزارش خبرگزاری اتریش، زنان آکسیون شبمادر، برای توجه دادن افکار عمومی به مرگ و میر سالانه بیش از ۳۵۰ هزار مادر درجهان، با بادکنک زیر لباس در وین، پایتخت اتریش، دست به تظاهرات زدند.

خبرگزاری فرانسه از محکومیت نخستین زن در جریان جنایت جنگی در بوسنی و هرزه گوین خبر داده است؛ راسیما حندانوویچ به دلیل شرکت دراعدام سه غیر نظامی کرواسی و سه اسیر جنگی به پنج سال و نیم حبس محکوم شد.


به گزارش رادیو زمانه آنگ سان سوچی، رهبرمخالفان حکومت برمه (میانمار)پس از ۲۳ سال مبارزه با دیکتاتوری نظامیان، سرانجام بر صندلی نمایندگی پارلمان این کشور تکیه زد.

 

ارسال به :