یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
28 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
پرسشهای جلیلی و پاسخهای نمایندگان  آمریکا و اتحادیه اروپا در نشست استانبول

 

جرس- شنیده های منابع خبری جرس از تهران جزئیات بیشتری از نشست ۲۶ فروردین ۹۱ استانبول را بدست می دهد. در این نشست سعید جلیلی دبیر شورای امنیت ملی ایران با این مأموریت مشخص از جانب مقام رهبری شرکت کرده بود: «بروید و مسئله را حل کنید، حتی با تعطیلی نیروگاه فردو». اکبر هاشمی رفسنجانی نیز تأیید کرده بود که «رهبری متوجه ابعاد مسئله هسته ای شده و می خواهد آنرا به هر نحو ممکن تا پایان امسال حل کند.»


کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از جانب طرف غربی این پیشنهادها را به طرف ایرانی ارائه کرد: اول، تعطیل فوری نیروگاه فردو. دوم، توقف فوری نصب سانتریفیوژهای جدید و عدم جواز استفاده از سانتریفیوژهای نسل ۲. سوم، تحویل فوری کلیه ارانیومهای ۲۰٪ غنی شده (حدود ۸۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم). چهارم، ایران می باید در اسرع وقت الحاقیه آژانس بین المللی انرژی اتمی را امضا کند. به موجب این الحاقیه آژانس هر زمان لازم دانست مجاز است از هر جائی در ایران بدون هرگونه قید و شرطی بازدید کند. این مورد تا کنون هرگز مورد قبول ایران قرار نگرفته بود. بعد از امضا، امور توافق شده طی سه مرحله شش ماهه پیش خواهد رفت. اسکلت بندی پیشنهادات طرف غربی پیشنهادات سال گذشته روسیه بود که در زمان خود مورد پذیرش ایران قرار نگرفت.

پرسشهای طرف ایرانی به این شرح بوده است: آیا طرف غربی غنی سازی ۳٪ تا ۵٪ ایران را به رسمیت می شناسد؟ نماینده آمریکا اعلام می کند در پایان مرحله سوم (ماه هجدهم بعد از امضای توافق نامه) اگر اطمینان حاصل شد که ایران به دنبال تسلیحات هسته ای نیست این مسئله پذیرفته خواهد شد. البته اینکه این حد از غنی سازی در ایران انجام شود یا در کشور ثالثی صورت گیرد نیز در همان زمان تصمیم گیری خواهد شد.

معنای این توافق این خواهد بود که عملا غنی سازی در ایران اتفاق انجام نخواهد شد. چرا که لازمه غنی سازی ۵٪ ازدیاد سانتریفیوژهای موجود است، در حالی که بر اساس مفاد این توافق نامه - که البته هنوز امضا نشده است - توقف نصب و ازدیاد سانتریفیوژها از شرائط اصلی طرف غربی است. با زیادنشدن سانتریفیوژها آنچه برای ایران باقی می ماند غنی سازی ۵٪ در حد آزمایشگاهی و نمونه ای است و این یعنی پذیرش دست کشیدن از غنی سازی ارانیوم.

دومین سوال سعید جلیلی رئیس هیأت ایرانی از طرف غربی این بود تکلیف تحریمها چه زمانی مشخص می شود؟ این سوال برای طرف ایرانی بقدری مهم بود که رئیس هیات ایرانی به دنبال گریز طرف غربی از ارائه پاسخ روشن آنرا نه یک بار، نه دو بار، بلکه چندین بار مطرح کرد، به نحوی که طرف غربی به وضوح دریافت که ایران از تحریمهای کمرشکن غرب بشدت آسیب دیده و به هر قیمتی در صدد رفع تحریمهاست. کم تجربگی رئیس و اعضای هیأت ایرانی با پرسش دیگر جلیلی از زمان جلوگیری از تحریمهایی که قرار است بزودی علیه ایران بکار گرفته شود بیشتر بروز کرد. طرف غربی هرگونه پاسخی را به آینده و اعتمادسازی ایران موکول کرد.

ارسال به :