دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 23 Apr 2018
07 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
یک تحقیق بین المللی: ایرانی‌ها باورمند‌ترین مردم خاورمیانه به دمکراسی هستند

جـــرس: نتایج یک تحقیق بین‌المللی نشان می‌دهد مردم ایران در مقایسه با کشورهای عربی خاورمیانه، شمال آفریقا و بسیاری از کشورهای اروپای شرقی و آسیایی باور بیشتری نسبت به ارزش های دموکراتیک و مردمسالاری دارند.


به گزارش عصر ایران، روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا در این‌باره می‌نویسد که نفوذ ارزش‌های دموکراسی در جامعه ایران، این کشور را مستعدترین کشور خاورمیانه برای پذیرش ارزش‌های دموکراتیک ساخته است.


این تحقیق از سوی یک تیم پژوهشی و به روش مصاحبه تلفنی از بین بیش از هزار شهروند در۳۱استان ایران در فاصله اواخر سال ۲۰۱۱ و اوایل سال ۲۰۱۲ میلادی انجام شده است و پرسش شوندگان ایرانی شرکت کننده دراین نظرسنجی به صورت غیر مستقیم مورد پرسش قرار گرفته اند.


بر اساس نتایج این نظرسنجی بیش از ۹۴ درصد از پرسش شوندگان ایرانی از حق انتخاب آزادانه دفاع کرده و بیش از ۷۱ درصد از پرسش شوندگان گفته اند برای آنها تساهل و تسامح در رفتار با مردم و گروه‌ها مهم است.


این تحقیق در ۶۴ کشور و از میان ۱۶۲ هزار و ۹۹۴ نفر پرسش شونده در این کشورها انجام شده است.


موقعیت ایران در این نظر سنجی در میان ۴۷ کشور بررسی شده از ۲۳ کشور بهتر است و جامعه ایران در مقایسه با کشورهای عربی چون مصر ، اردن و مراکش و کشورهای آسیایی چون کره‌جنوبی، تایلند، مالزی و هند استعداد بیشتری برای قبول ارزش‌های دموکراتیک دارد.


در این نظر سنجی موقعیت جامعه ایران حتی از برخی کشورهای اروپای شرقی نظیر رومانی، اسلواکی و روسیه و اوکراین نیز بهتر است.


ارسال به :