دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 23 Apr 2018
07 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
وکیل امید کوکبی: هیچ ارتباطی بین پرونده کوکبی و متهمان جاسوسی اسرائیل وجود ندارد
وکیل امید کوکبی: هیچ ارتباطی بین پرونده کوکبی و متهمان جاسوسی اسرائیل وجود ندارد
 جرس: امید کوکبی دانشمند جوان ایران و دانشجوی فوق دکترای لیزر از دانشگاه تگزاس آمریکا، سرانجام پس از پانزده ماه بلاتکلیفی در زندان به اتهام ارتباط با کشور متخاصم آمریکا (کشوری که این دانشجوی دکترا در آن مشغول به تحصیل بوده است) از سوی قاضی صلواتی به ده سال حبس محکوم شد.

روز یکشنبه همزمان با برگزاری دادگاه متهمان جاسوسی، امید کوکبی برای ابلاغ حکم به دادگاه آورده می شود و در سناریویی با هماهنگی صدا و سیما در راهروی دادگاه از وی فیلم برداری می گردد تا اینگونه وانمود کنند که پرونده این دانشمند ایرانی به دادگاه متهمان جاسوسی ارتباط دارد.
سعید خلیلی، وکیل امید کوکبی در صفحه فیس بوک خود با ابراز تاسف از صدور چنین حکمی برای موکلش می نویسد: "رأي محكوميت اميد كوكبي(موکلم) دیروز به من ابلاغ شد. ده سال حبس تعزیری ! ! ! یعنی حداکثر مجازات مندرج در ماده 508 قانون مجازات اسلامی که به نظر می رسد برای چنین اتهامی اگر هم وارد و مدلل باشد، بی سابقه است."

این وکیل دادگستری در ادامه نوشته است: "نکته مهم و قابل توجه اینکه : در ذيل امضاء رئيس دادگاه تاريخ صدور حکم 13/12/90 (يعني همان روز برگزاري آخرين جلسه دادگاه در سال گذشته) درج شده است، لیکن موكل در روز يكشنبه 24/2/1391 به دادگاه احضار و مفاد حکم به وی ابلاغ می گردد، یعنی ابلاغ رای به مدت دو ماه و اندی به تاخیر می افتد و بعد در چنین موقعیتی اعلام می شود !!! در صورتیکه هیچ ارتباطی بین پرونده ایشان با متهمینی که در روز یکشنبه محاکمه شدند وجود ندارد و این اقتران زمانی باعث شد همه تصور کنند ایشان جزو متهمینی است که در آن روز به اتهام جاسوسی و ارتباط با اسرائیل محاکمه می شدند. در صدا و سیما هم تبلیغات منفی زیادی علیه وی صورت گرفت و با نمایش تصویری از ایشان در محوطه دادگاه چنین تصور غلطی در ذهن بیننده القا می گردد. متاسفانه بسیاری از خبرگزاریها هم به اشتباه ایشان را در زمره این گروه از متهمین قلمداد کرده و اخباری را منتشر کردند که منصفانه نبوده و خوشایند موکل نیست. ایشان به هیچ وجه و در هیچ مرحله از رسیدگی قضایی اتهامات انتصابی را نپذیرفته و نیز غیر از اعترافاتی که در ایام حبس انفرادی داشته و مدعی است با اکراه و تهدید مجبور به اعتراف بر خلاف واقعیت شده است ، هیچ دلیل دیگری علیه وی در پرونده وجود ندارد و چون تنها اقرار در نزد قاضی و در حال اختیار می تواند دلیل علیه متهم تلقی شود و در اینجا چنین شرایطی موجود نیست و موکل بارها در نامه نگاریها و در دادگاه به شرایط نا مناسب انفرادی و بازجوییها اشاره و اعتراض کرده است، لذا به نظر می رسد هیچ دلیل منطقی و قانونی در پرونده علیه وی وجود ندارد ورای صادره فاقد پشتوانه قانونی است و به همین دلیل از رای صادره تجدید نظرخواهی شد که امید است قضات محترم تجدید نظر به این ایرادات و خظاهای فاحش در رای توجه کرده و با نقض دادنامه موکل را تبرئه کنند."
وی در پایان یادآور شده است که ضمنا با گذشت پانزده ماه از حبس وی تا کنون به وکلا اجازه ملاقات با متهم را نداده اند که امیدوارم در دادگاه تجدید نظر اجازه داده شود.
امید کوکبی، دانشجوی فوق دکترای فیزیک اتمی با گرایش لیزر در دانشگاه تگزاس آمریکا است که در بهمن ماه سال 89 به هنگام ورود به ایران در فرودگاه بازداشت و به اتهام ارتباط با دولت متخاصم یک ماه در بند 209 زندان اوین در انفرادی، واز آن زمان تاکنون در بند 350 زندان اوین به سر می‌برد.
امید کوکبی ترکمن و از اهل سنت است و هیچ گونه سابقه فعالیت سیاسی ندارد. وی در خانواده ای پرجمعیت و علاقمند به علم و فرهنگ بدنیا آمد. او با تمام سختی ها در طول دوران تحصیل با کسب مدارج عالی و کسب مقام در المپیادهای کشوری درخشید و با رتبه بیست و نهم در رشته دکترای پیوسته فیزیک به دانشگاه شریف راه یافت. وی پس از پایان دوره لیسانس در دو رشته فیزیک و مهندسی مکانیک به علت رویکرد تجربی درفیزیک و علاقه به تکنولوژیهای جدید درفیزیک اتمی به خارج از کشور رفت. این دانشجوی نمونه عمده تحصیلات فوق لیسانس و دکترا را در دو کشور آلمان و اسپانیا گذراند و بیشتر فعالیت های علمی اش در زمینه لیزرهای پزشکی، صنعتی و تحقیقاتی بوده ومقالات علمی متعددی را در معتبرترین ژورنالهای فیزیک اتمی به چاپ رسانده است. پس از آن برای دوره فوق دکترا به دانشگاه تگزاس آمریکا رفت و در آنجا مشغول به تحصیل شد که در یکی از سفرهای خود برای دیدار خانواده در فرودگاه بازداشت شد....
پدر امید کوکبی معلم دوره ابتدایی بوده که بهمراه همسرش نه فرزند با درجات عالی علمی برای خدمت به کشور تربیت کرده اند. تعدادی از آنها در رشته های پزشکی دانشگاه تهران، پزشکی دانشگاه شیراز، مهندسی شیمی دانشگاه گیلان، دکترای ژنتیک انستیتو پاستور ایران، فوق لیسانس کشاورزی وجزء استعدادهای درخشان تبریز، رشته حسابداری فارغ التحصیل شده اند و فرزندان دیگر هم دانشجو هستند.
امید کوکبی در نیمه نخست مهرماه سال گذشته و بعد از هشت ماه بازداشت، در حالی که بر خلاف قانون و آیین دادرسی، وی نتوانسته بود با وکیلش سعید خلیلی، دیداری داشته باشد، اولین دادگاهش برگزار شد و این دانشجوی نخبه به دفاع از خود پرداخت. این در حالی است که در دادگاه برخورد مناسبی با وی صورت نگرفته و این دانشمند ایرانی در اعتراض به این روند طی نامه ای خطاب به رئیس قوه قضائیه ضمن شرح گوشه ای از آنچه در دوران بازجویی ها بر وی گذشته بود به روند دادگاهی شدنش اعتراض کرد.
سعید خلیلی در این زمینه به جرس گفته بود: " اینکه تا به امروز وکلا نتوانستند با موکل خود ملاقاتی داشته باشند خلاف آیین دادرسی و خلاف قانون است. عدم اجازه ملاقات با موكلش نقض غرض و به نوعي به سخره گرفتن قانون و هنجارهاي حقوقي است."
امید کوکبی در بخشی از نامه خود آورده است: " جناب آقای لاریجانی! پس از چند بار تفهیم اتهام متفاوت از جمله شركت در تجمعات غیر قانونی و اخلال در نظم و امنیت ، نهایتاً اتهاماتی واهی و بی اساس که روحم را آزرده كرده است با عنوان «ارتباط با دول متخاصم و كسب درآمد نامشروع » را به من تفهیم كردند كه یقیناً این اتهامات با توجه درخواستها و عملكرد مسئولین امر كاملاً منافات دارد و با هیچ منطق و عقل سلیمی همخوانی ندارد. چگونه می شود به كسی كه متهم به جاسوسی یا ارتباط با اجانب است اطمینان كرد و او را به محرمانه ترین و سرّی ترین بخش اسرار نظام دعوت كرده و از او درخواست همكاری نمود‌؟ دعوت های مكرر مسئولین امنیتی و اطلاعاتی و تحت فشار قرار دادن خانواده ام جهت متقاعد كردن من به همكاری و نشان دادن در باغ سبز و وعده حمایت های مختلف همچون آزادی و ادامه تحصیل در همان دانشگاه قبلی خودم (دانشگاه آستین تگزاس) برای كسی كه تاكنون هیچ فعالیتی خارج از دانشگاه و محافل علمی دنیا نداشته و با عالم سیاست بیگانه است چه معنا و مفهومی را تداعی می كند ؟ و در پشت این اتهام زنی ها و فشارها چه هدفی نهفته است‌ ؟"
گفتنی است، خانم صفربی بی حق نظری مادر امید کوکبی با اشاره به قدرناشناسی مسئولان، آنها را به بازگشت به راه راست و عقلانیت دعوت کرده و در گفتگو با جرس خطاب به مسئولان قضایی گفته بود: " امید به هر کجا که می رفت افتخارش ایرانی و ترکمن بودنش بود. همیشه می گفت که به ایران می آیم و ایران را یک قطب لیزر می کنم و به دوستانش هم می گفت که به ایران برگردند و برای "پیشرفت" ایران تلاش کنند. این همه حمایت های موسسات و سازمان های علمی از امید که هیچ کدام سیاسی نیستند و صرفا علمی هستند و آرزوی بسیاری از افراد علمی ثبت نام آنها در یکی از این موسسات است، خود گواه این است که امید مشخصا یک "چهره علمی" است و بس. از مسئولین قضایی می خواهم که بیشتر از این باعث رسوایی سیستم قضایی کشور نشوند و با برخورد درست با پرونده اندک آبروی باقیمانده خود را حفظ کنند."
شایان ذکر است، جمعی از دانشمندان و اساتید دانشگاه و برندگان جایزه نوبل در نامه ای خطاب به رهبری اعلام کرده اند که امید کوکبی زندانی محبوس در اوین مبری از اتهامات کسب در آمد نامشروع و ارتباط با دولت متخاصم بوده و صرفا به عنوان پژوهشگری جوان در حال تحصیل و دور از فضای سیاست بوده است.
این حکم سنگین در حالی برای این دانشجوی نخبه ایرانی قادر شده است که وی پس از بازداشت و در طی دوران حبس در سلول انفرادی تحت بازجویی های شدید و نامتعارف قرار داشته است. شکنجه ها ی فیزیکی و روحی بهمراه تهدیدات بازجوها به اعدام و سوء استفاده غیراخلاقی آنها از وابستگی عاطفی شدید امید به خانواده اش او را در شرایط دشوار روحی قرار داد.
امید کوکبی در نامه ای با تشریح شرایط بازجویی ها نوشته است: "...گاهی بازجوها من را تهدید به اعدام می‌کردند و گاهی می‌گفتند اگر مطالبی را که آن‌ها دیکته می‌کنند و از نظر آن‌ها عین حقیقت است بپذیرم و مکتوب کنم ۲- ۳ روز بعدش تحقیقات تمام شده و برای ادامه تحصیلاتم و بازگشت به آغوش خانواده آزاد می‌شوم. اما هنوز دلایل واقعی بازداشتم و تحمیل نظرات بازجویان به من برایم مبهم باقی مانده است. آنچه می‌دانم این است که سن و سال من و کارنامه زندگی‌ام نشان می‌دهد که فرد سیاسی نبوده‌ام و نیستم و نه خودم و نه خانواده‌ام هیچگونه سابقه عمل یا اندیشه سیاسی و شم سیاسی نداشته‌ایم، چه رسد که شم امنیتی داشته باشم. من همه چیز را در چارچوب علم و مبادلات علمی درک کرده‌ام و می‌کنم و تصور اینکه ممکن است این مقولات عرصه امور سیاسی و امنیتی تفسیر شود برایم ناممکن بوده است..."
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.