سه‌شنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۸ -
- 22 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
توافق قریب الوقوع جمهوری اسلامی و کشورهای ۱+۵ در نشست بغداد

 

جرس- شنیده های منابع خبری جرس از تهران حاکی از آن است که جمهوری اسلامی خود را برای پایان آبرومند جریان هسته ای آماده می کند. سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران با اختیارات تام از سوی سید علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی به بغداد می رود تا تضمین غنی سازی اورانیوم تا سقف ۳/۵٪ را بگیرد و در مقابل آن هر امتیازی را که طرف غربی خواست بدهد. این نشست به صورت زیر به توافق برد- برد تعبیر خواهد شد.از این سو نیروگاه فردو تعطیل خواهد شد، هیچ سانتریفیوژی به سانتریفیوژهای موجود اضافه نخواهد شد، ایران مجاز به استفاده از سانتریفیوژهای نسل دوم نخواهد بود. معنای این موارد با همدیگر یعنی غنی سازی به رده نمونه ای و آزمایشگاهی تنزل خواهد کرد و غنی سازی اورانیوم در ایران عملا متوقف خواهد شد. آمریکا و غرب به برد خود در این جریان دست می یابند و اسرائیل نیز ضمانت لازم را خواهد یافت که توان هسته ای ایران متوقف شده است.

از سوی دیگر تحریم جدیدی به تحریمهای ۱۶۲ گانه جمهوری اسلامی اضافه نخواهد شد، در صورتی که اعتمادسازی به همین روند پیش رود حمله نظامی به ایران منتفی خواهد شد، تحریمهای موجود هم ظرف ۱۸ ماه آینده رفع خواهد شد و غنی سازی تا ۳/۵٪ نیز به رسمیت شناخته خواهد شد. جمهوری اسلامی این مورد آخر را به عنوان پیروزی بزرگ نظام جشن خواهد گرفت و در کارناوال تبلیغاتی خود ادعا خواهد کرد غرب را به زانو در آورده است. این هم برد از این طرف.

توافق ایران و غرب بر اساس طرح روسیه پیش رفته است، همچنانکه در سوریه هم اکنون کوفی عنان بر اساس طرح روسیه می کوشد در گره کور بین بشار اسد و مخالفانش روزنی پیدا کند. مهمترین مخالفان توافق ایران و غرب در مسئله هسته ای اسرائیل است. از میان ایرانیان جناح محمود احمدی نژاد و سازمان مجاهدین خلق تمایلی به تحقق این مصالحه ندارند.

ارسال به :