پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
16 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
یک مقام بانک مرکزی، میزان چک های برگشت‌ خورده در سال ۹۰ را حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرد

جـــرس: دبیر کل بانک مرکزی میزان چک‌های برگشتی در سال ۹۰ را حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و از راه اندازی سامانه CIS برای رصد تمام مبادلات چک‌ها در شبکه بانکی به‌زودی خبر داد.

 

پیش از این، آمارهای بانک مرکزی اعلام کرده بود که در سال ۹۰ بیش از ۶٫۴ میلیون قطعه چک به مبلغ ۳۵ هزار میلیارد تومان در اتاق پایاپای اسناد بانکی تهران برگشت خورده واز هر ۸ چک یک چک برگشت خورده است.

 

به گزارش مهر، محمود احمدی با تایید این مطلب که چک‌های برگشتی در سال گذشته حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان بوده است، گفت: ساماندهی دسته چک‌ها در سه بخش تقنینی، نرم افزاری و سخت افزاری دنبال می شود.

دبیر کل بانک مرکزی با بیان اینکه در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری چگونگی دسته بندی چکها مد نظر قرار گرفته است تا مردم بتوانند بر روی چکها مانند اسکناس حساب باز کنند، افزود: در بحث تقنینی نیز مشکلاتی هم اکنون در بین مردم وجود دارد که به زودی آنها را برطرف خواهیم کرد.

وی ادامه داد: در بخش سخت افزاری المان‌های امنیتی لحاظ خواهد شد. بطوریکه با مشاهده هر چک افراد تشخیص دهند که چک توسط چه کسی صادر شده و فرد صادر کننده چک از لحاظ اعتباری چه توانی دارد.

احمدی از راه اندازی سامانه CIS برای رصد تمام مبادلات چک‌ها با شبکه بانکی میان مردم به زودی خبر داد و تصریح کرد: شورای پول و اعتبار در سه شنبه هفته گذشته دستور العمل مربوط به ساماندهی دسته چک‌ها به تصویب رسید و به زودی نشست‌هایی با مسئولان بانکی و صاحب نظران در خصوص ساماندهی دسته چک‌ها برگزار خواهد شد.


ارسال به :