دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ملیحه صدر: توجه به نظرات و آموزه های امام موسی صدر، حلال مشکلات ایران
شبکه جنبش راه سبز (جرس): چندی پس از "روز جهانی حقوق بشر" شماری از متفکران مسلمان و مسیحی، در تالار یونسکوی بیروت دور هم جمع شدند تا به بهانه برگزاری یازدهمین کنگره بررسی آثار و دیدگاه های "امام موسی صدر"  رهبر ایرانی الاصل شیعیان لبنان، کرامت و حرمت انسان را از نگاه یک رهبر شیعه بازخوانی کنند.

 

رهبری که سی و یک سال پیش کمی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی توسط دولت معمر قذافی رئیس جمهور لیبی ربوده شد و پرونده او همچنان گشوده مانده است!

 

تفاوت نگاه او به دین و انسان بهانه ای شد تا در حاشیه این کنگره، با دختر امام موسی صدر به گفت و گو بنشینیم. او معتقد است اگر در ایران به تجربه پدرش توجه می شد خیلی از مشکلات کنونی وجود نداشت.

آنچه در پی می آید پاسخ "ملیحه صدر" است به پرسش های جرس:

 

 

با توجه به همزمانی این کنگره با روز جهانی حقوق بشر، نظرات و آراء امام موسی صدر  درباره حقوق بشر چقدر  می تواند گره گشا باشد؟

_ امروز اسلام و علمای اسلام با این سوال جدی مواجه اند که آیا اسلام و تعالیم اسلام پاسخگوی نیازها و مسائل امروز هستند یا نه، مساله حقوق بشر هم یکی از همین سوالهاست.

 

به اعتقاد من "انسان" بزرگترین دغدغه فکری و عملی امام بود و می توان برای مثال گفت برخلاف خیلی ها که اعتقاد دارند انسان باید در خدمت دین باشد، ایشان معتقد بودند که ادیان برای خدمت به انسان آمده اند نه بالعکس و باید پاسخگوی نیازهای او باشند.

 

البته باید در نظر بگیریم که امام موسی صدر تحصیل کرده حوزه های علمیه نجف و قم هستند و به تصریح اساتید و هم مباحثان ایشان (که الان از بزرگترین علمای حوزه علمیه قم هستند) ایشان وقتی پا به لبنان گذاشتند به درجه اجتهاد رسیده بودند و در جامعه ای با هجده طائفه دینی و مذهبی، عملکردی داشتند که به اذعان دوست و دشمن سرشار از موفقیت بوده است!

 

  انسانی که نزدیک به 20 سال درگیر مشکلات اجتماعی جامعه متنوعی مثل لبنان بوده نمی تواند موفق باشد مگر این که صاحب یک دیدگاه و جهان بینی خاصی درباره "انسان" باشد؛ این کنگره ها برای این برگزار می شود که بتوانیم افکار و دیدگاه های ایشان را تدوین کنیم، چون ایشان وقت نکردند که جهان بینی شان را تدوین کنند.

 

 

آیا نوع نگاه ایشان به جامعه و انسان می تواند به کمک مشکلات امروز ایران و نسل تازه اش بیاید؟

 

امام موسی صدر یک ایرانی ست، ایران به دنیا آمده و بزرگ شده؛ متاسفانه ایران، خودش را از امام موسی صدر محروم کرده است. ایشان جواب خیلی از مشکلاتی که امروز در جامعه ایران است را داده اما از آراء و دیدگاه ایشان استفاده نشده است

 

مثلا لبنان تشکیل شده از گروه های مختلفی است و آراء امام و توجه به نظرات او باعث شد که آنها در کنار هم و بدون اهانت به یکدیگر و با مدارا نسبت به اعتقادات و نظرات مخالف، تجربه ممتازی را به وجود آورند. مطمئنا در ایران هم اگر به این تجربه و جهان بینی، توجه می شدخیلی از مشکلات حل می شد.

 

 

از همین فرصت استفاده می کنم و می پردازم به سرنوشت پرونده ربوده شدن ایشان بعد از گذشت 31 سال؛ چه پیشرفتی در پرونده به وجود آمده است؟

 

 خیلی ها سوال می کنند که هنوز امیدوارید یا نه؟ این فقط اعتقاد یک خانواده نیست و شواهد زیادی وجود دارد که ایشان الان هستند و سالم هستند.

 

دو ماه پیش یکی از اپوزیسیون آزاد شده از زندان لیبی گفته بود که ایشان هستند و خیلی از کتابها را نوشته اند؛ البته اگر دقت کنیم می بینیم که مساله زندانی کردن دراز مدت مردم در لیبی عادی ست مثلا چند سال پیش 30 نفر آزاد شدند و در بین آنها کسانی بودند که بیش از 20 سال در لیبی زندانی بودند در حالی که قبل از آزادی شان، قذافی گفته بود که از آنها هیچ خبری ندارد.

 

  من امیدوارم که امام در زندان، حداقل ورق و قلم داشته باشند که این سی سال را نوشته باشند و ما بتوانیم از آنها استفاده کنیم و برای همین هم هنوز امیدواریم و انشاءالله این مساله حق به نتیجه برسد و روی ماهشان را دوباره ببینیم.

 

تا این لحظه از نظر حقوقی، پرونده شکایت از متهمان ربودن ایشان به کجا رسیده است؟

 

_ مدتی پیش دولت لبنان، پرونده را به مرحله ای رساند که برای معمّر قذافی و تمام دستیاران او در آن زمان، درخواست محاکمه کردند و اثبات شد که اینها مجرم اند و الان در بیانیه دولت جدید (سعد حریری) جزء کارهایی شمرده شده که انجامش از وظائف دولت است.

 

 

به عنوان آخرین سوال، آیا هنوز هم آثار منتشر نشده ای از امام موسی صدر وجود دارد؟

 

_ هر چه که این روزها از امام می خوانیم ایشان تدوین نکرده و بعد از ایشان تدوین شده است؛ هرچه می خوانیم چیزهای جدیدی پیدا می کنیم و باز هم ادامه می دهیم و مرکز مطالعات و پژوهش های امام موسی صدر  دارند بر روی آثار منتشر نشده کار می کنند.

ارسال به :