چهارشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ -
- 22 Jan 2020
25 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
قوه قضاییه نیم میلیاردتومان از خانواده یک روزنامه نگار پول نقد گرفت
جـــرس: به گزارش منابع خبری، قوه قضاييه جمهوری اسلامی، وثيقه ۵۰۰ ميليون توماني عبدالرضا تاجيک، روزنامه نگار منتقد حکومت را که اخیرا از ايران خارج شده است توقيف کرد.


به گزارش رادیو اروپای آزاد، یک منبع آشنا به پرونده عبدالرضا تاجیک گفت: وی آذرماه گذشته از کشور خارج شده است و قوه قضاييه در روزهای اخیر اقدام به ضبط وثيقه وی که سند خانه بوده کرده است.


به گفته این منبع، خانواده آقای تاجیک مجبور شدند که برای آزاد کردن این سند، ۵۰۰ ميليون تومان را نقدا به حساب قوه قضاييه بريزند.


وی اضافه کرد: "دایره اجرای احکام دادسری اوین در ابتدا اعلام کرده بود که سند خانه را ضبط می کند که با پيگيری خانواده آقای تاجيک، آنها توانستند با مشکلات زیاد پول را تهيه کرده و به حساب قوه قضاييه بريزند. خانواده آقای تاجيک درخواست کرده بودند که وثيقه به صورت اقساط پرداخت شود ولی قوه قضاییه این تقاضا را نپذيرفت و اعلام کردند که وجه باید نقد پرداخت شود."


عبدالرضا تاجيک، در جريان حوادث بعد از انتخابات رياست جمهوری ايران در سال ۱۳۸۸ سه بار بازداشت و در دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزيری محکوم شده بود.


تاجيک پیشتر در خصوص زمان دادگاه بدوی خود گفته بود: "من شش سال زندان داشتم که دادگاه هم زمانی برگزار شد که با وثيقه بيرون بودم. حکم دادگاه تجديد نظر به من ابلاغ نشد و فقط برگه ای برای وثيقه گذار رفته بود.


اين روزنامه نگار در ادامه گفته بود: اولين بار من از روزنامه ايران (ارگان دولت) متوجه شدم که دادگاه تجديد نظر حکم مرا تاييد کرده است.


عبدالرضا تاجيک اواسط آذر ماه گذشته از ايران خارج شد و هم اکنون در فرانسه به سر می برد.


وی که در بسياری از روزنامه های اصلاح طلب قلم زده و بارها بازداشت شده، به دنبال حوادث پس از برگزاری انتخابات دهم رياست جمهوری نیز سه بار دستگیر شد، که بار اول همراه با دهها فعال سياسی و مدنی ديگر دستگير ۴۴ روز در بازداشت بود.


تاجيک بار دوم پس از حوادث روز عاشورای سال ۸۸ بازداشت شد و به مدت دو ماه در بند ۲۰۹ زندان اوين بود.


وی همچنين در ۲۲ خرداد سال ۱۳۸۹ برای بار سوم از سوی نيروهای امنيتی بازداشت شد که با قرار وثيقه ۵۰۰ ميليون تومانی آزاد شد.


عبدالرضا تاجيک در آذرماه سال ۱۳۸۹ از سوی سازمان گزارشگران بدون مرز برنده جايزه بهترين روزنامه‌نگار سال شد.

 

ارسال به :