یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۸ -
- 19 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
احکام قضایی برای ۳۷ معترض به خشک شدن دریاچه ارومیه
جـــرس: به گزارش منابع حقوق بشری، ۳۷ مدافع دریاچه ارومیه در دادگاه انقلاب مجموعا به تحمل هجده سال و نیم سال حبس تعلیقی و ۱۱۱۰ ضربه شلاق محکوم شدند.

 

به گزارش ارگان خبری فعالان حقوق بشر در ایران، روز دوشنبه ۲۲ خرداد حکم ۳۷ مدافع دریاچه اورمیه که به ریاست قاضی شکوه تازه مورد محاکمه قرار گرفته بودند ابلاغ گردید.

 

بر اساس گزارش های پیشین، تظاهرات معترضان به وضعیت دریاچه ارومیه در شهرهای ارومیه و تبریز در شهریور ماه سال گذشته با هجوم نیروهای امنیتی و انتظامی مواجه شده بود و نیروهای ضد شورش در هر دو شهر برای پراکنده‌کردن مردم از گاز اشک‌آور و گلوله‌های پلاستیکی استفاده کرده‌اند.

 

این اعتراضات پس از آن شکل گرفت که فعالان آذربایجانی و محیط زیست در ایران از چندین روز پیش علاقمندان به سرنوشت دریاچه ارومیه را به تظاهرات در شهرهای ارومیه، تبریز و برخی دیگر از شهرهای ایران دعوت کرده بودند. زمان این تظاهرات ساعت ۵ بعد از ظهر روز شنبه ۱۲ شهریور (۳ سپتامبر) اعلام شده بود.

 

براساس حکم صادره فعالین مدنی و مدافعان دریاچه اورمیه که در شهریور ماه سال گذشته دستگیر گردیده بودند، مجموعا به هجده سال و نیم حبس و ۱۱۱۰ ضربه شلاق محکوم شده‌اند.

 

اسامی این ۳۷ نفر که هریک به ۶ ماه حبس تعلیقی و ۳۰ ضربه شلاق محکوم گردیده‌اند به قرار ذیل است:


۱. خانم بهجت فرامرزی
۲. جعفر پوربایقی
۳. مهرداد آقاپور
۴. ناصر عبدی
۵. مهیار قربانی
۶. پیمان آتش بناب
۷. مسعود پیدایی
۸. صابر احمدی
۹. محمد اسماعیلی
۱۰. علیرضا حسین‌زاده
۱۱. نورالدین زارعپور
۱۲. نادر عامری سحرقی
۱۳. ابولفضل بخش‌پور
۱۴. رامین قلی‌پور
۱۵. حامد نیکنام‌پور علیلو
۱۶. علی عسگر مختارپور
۱۷. علی جبرائیل‌زاده
۱۸. جواد عیوضی
۱۹. علی رافع‌پور عیوبی
۲۰. محمد اسدی
۲۱. رضا شیری
۲۲. حسین مقتدر احسانی
۲۳. محمد چناری
۲۴. مجتبی صباغ عاطفی
۲۵. وحید برزگری
۲۶. سید مرتضی موسوی
۲۷. رضا بردبار جمال آبادی
۲۸. فرخ تقیلو
۲۹. توحید اصلانی
۳۰. سامان جهانپور
۳۱. حمید قاسمی
۳۲. ستار احمدی فر
۳۳. محسن علی شاهی
۳۴. پدرام عسگری دوادگر
۳۵. حامد دانش‌پور زندآبادی
۳۶. علیرضا ازهری
۳۷.کیومرث قربانی


گفتنی است، در همین زمینه نماینده ارومیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخوردهای خشن و امنیتی قضایی با حامیان دریاچه ارومیه گفته بود: اعتراض‌های جوانان به وضعیت دریاچه ارومیه نباید سیاسی‌‌کاری پنداشته شود.


عابد فتاحی اظهار داشت: نباید حرکت‌های خودجوش جوانان کار سیاسی و علیه نظام تصور کرد بلکه باید از طریق ایجاد تعامل با آنها در راستای قانونمند کردن این قبیل فعالیت‌های معترضان به وضعیت دریاچه ارومیه گام برداشته شود.


وی تصریح کرد: جوانان فرزندان این آب و خاک و فرزندان این نظام هستند بنابراین قصد کار سیاسی کردن به هیچ عنوان ندارند پس باید از برخوردهای چکشی با این قشر از جامعه پرهیز کرد چراکه به معنای واقعی کلمه با آنها هیچ‌گونه مشکلی نداریم و آنها فرزندان ما هستند که آینده را به دست خواهند گرفت.

 

ارسال به :