شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
15 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
رادان: افراد بدحجاب به همراه اراذل و اوباش موجب ایجاد ناامنی در جامعه می‌شوند

به گزارش رسانه‌های ایران احمدرضا رادان، جانشین فرمانده پلیس ایران، گفته است که نیروی انتظامی در مورد برخورد با "بدحجابی و مانکنیزم" جدی است و این نیرو در این زمینه "با به جان خریدن ناملایمات به وظیفه شرعی و قانونی خود عمل می‌‎کند."

آقای رادان، که در مصاحبه‌ای تلویزیونی حاضر شده بود، با انتقاد از سایر سازمان‌ها و دستگاه‌های حکومتی در ایران گفته است که "۲۶ دستگاه متولی در این امر مشخص شده است" ولی برخی از آنها "متاسفانه نه تنها به وظیفه خود عمل نمی‌کنند، بلکه به جرگه منتقدان نیز پیوسته‌اند."

آقای رادان گفت: "طرح امنیت اخلاقی بهار، تابستان، پاییز و زمستان نمی‌شناسد، البته ممکن است در تابستان شدت یابد".

امنیت اخلاقی طرحی است که پلیس ایران طی آن به کنترل پوشش افراد، اماکن عمومی نظیر مغازه‌ها و جمع‌آوری ماهواره‌ها می‌پردازد.

در چند سال اخیر با آغاز فصل گرما پوشش زنان و دختران به مساله‌ای خبرساز بدل شده است. پلیس ایران تحت عنوان "حفظ ارزش‌های اسلامی" به برخورد با زنانی که "بدحجاب" می‌خواند می‌پردازد. اما منتقدان ایجاد محدودیت پوشش را خلاف حقوق شهروندی می‌دانند.

آقای رادان گفته است که افراد "بدحجاب" در کنار "اراذل و اوباش" باعث ایجاد ناامنی در اماکن عمومی می‌شوند و به این ترتیب برخی خانواده‌ها از پارک‌ها، سینماها و پاساژها استفاده نمی‌کنند. او می‌گوید این در حالی است که همه باید حق استفاده از اماکن عمومی را داشته باشند.

به گفته وی "بدپوششی در استان‌هایی همچون تهران، اصفهان و شیراز عمومیت دارد."

احمدرضا رادان همچنین به انتقاد از پخش فوتبال در سینماها پرداخته و گفته است پس از این که نیروی انتظامی حضور زنان را در سینماهای پخش‌کننده فوتبال ممنوع کرده، "سینماداران تماس گرفتند که دختر نباشد فایده‌ای ندارد."

آقای رادان گفته "جای سوال دارد که با حضور دختر و پسر در سینماها برای پخش فوتبال چه اتفاقی می‌افتد که اگر دختر نباشد نمی‌شود."

او افزوده "در برخی مطبوعات و جراید تبلیغ می‌شود که دختری با روابط عمومی و اندام مناسب نیازمندیم." آقای رادان این پدیده را "کالا شدن دختران" و "فاجعه" توصیف کرده است.

جانشین فرمانده پلیس ایران گفته است اقدامات پلیس با "حمایت مردم" انجام می‌شود. 

ارسال به :