سه‌شنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۸ -
- 19 Nov 2019
21 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تبعیض سازمان یافته؛ بی مهری به زنان در مسکن مهر
جرس: زنان در جامعه ایران نه تنها با قوانین تبعیض آمیز روزگار می گذرانند بلکه هر روز بیش از پیش میان قوانین و مصوبه های تازه سر در گم مانده و نابرابری را لمس می کنند. هر اندازه مسئولان در دولت محمود احمدی نژاد سعی در وارونه نشان دادن آمار کنند اما هستند مراکزی که سعی کنند گوشه ای از واقعیت را نمایان سازند؛ آماری از تبعیض، آماری از طلاق. 

سال گذشته معاون رئیس دولت ایران مدعی شده بود "رشد طلاق در 35 سال گذشته ثابت مانده است" اما آمار مراکز رسمی حکایت از دو واقعیت داشت؛ حکایت آمار رسمی سازمان ثبت احوال از رشد "غیرقابل چشم پوشی طلاق" و گسترش "طلاق عاطفی" میان متاهلان سخنان معاون محمود احمدی نژاد را نقض کرد.

ممنوعیت ارتباط دختران و پسران پیش از ازدواج در قوانین شرعی و سنتی، ازدواج در سنین پائین میان روستائیان باعث می شود تا جوانان بدون شناخت کافی به اجبار یا اختیار ازدواج کرده و پس از مدتی دچار طلاق عاطفی یا قانونی شوند.

اما طلاق پایان اتفاق ازدواج نیست، بلکه برای زنان در جامعه ایران آغازیست برای سردرگمی در قوانین شرعی، عرفی و مصوبه هایی که هر روز از نو تصویب می شوند و مسکن یکی از آنهاست.

مسکن مهر؛ زنان ممنوع

دولت محمود احمدی نژاد که هر از گاهی طرح هایی با ادعای "خدمتگذاری" به شهروندان ارائه می دهد پس از عبور از ادعاهای اولیه مبنی بر "پول نفت بر سر سفره ها"، طرح از پیش شکست خورده "تقسیم یارانه" را به اجرا درآورد؛ طرحی که نه فقط شهروندان بلکه دولت را نیز متضرر ساخت. فیش های سرسام آور گاز و برق از یک سو، گران شدن نان و لبنات از سوی دیگر تنها گوشه ای از تورمی بود که به جای نفت سفره های مردم را از آن خود کرد.

ادعای "مسکن برای همگان"، وعده دیگر احمدی نژاد بود. روند بالا رفتن قیمت زمین و مسکن باعث ثروتمندی و فقر بیشتر ثروتمندان و فقرا گشت و این بار طرح مسکن مهر بود که قول "برابری" می داد اما شواهد بعدی حاکی از آن است که برای مسئولان جمهوری اسلامی و دولت محمود احمدی نژاد، زنان در جمله "همگان" جایگاهی ندارند.

شیوا دختر 27 ساله مطلقه ایست که پس از 8 سال زندگی مشترک طلاق گرفته است، وعده های مسکن مهر او را به سوی استقلال بیشتر کشاند اما در گفتگو با جرس گفت "بعد از 8 سال همسر سابقم رضایت داد به دلایل مختلف جدا شویم، تصمیم گرفتم از امتیاز مسکن مهر استفاده و برای خودم خانه ای تهیه کنم، چیزی که حق من است، ولی برای مسکن مهر شرایط جدیدی وضع کرد. زن های مطلقه و بیوه زیر 35 سال نمی توانند از این موقعیت استفاده کنند، تمام تلاش من این بود که خانه را بگیرم و حتی با پخش تراکت یک زندگی مستقل برای خودم فراهم کنم اما انگار این ها چشم ندارند زن هایی را ببینند که علیه اجبار قد علم کرده و میخواهند روی پای خودشان بایستند".

تبصره جدید برای واجدان شرایط حاکی از آن است که زنان مطلقه، بیوه یا مجرد سرپرست تنها در صورتی می توانند متقاضی مسکن مهر باشند که 35 سال قانونی از عمر آنها گذشته باشد.

اما این تنها تبصره نیست؛ "سند منزل ها تنها به نام مخاطبان اصلی مسکن مهر یعنی آقایان خواهد شد".

مدیر عامل شهر جدید پردیس چنین تبصره هایی را در راستای "تشویق افراد به ازدواج" دانست. اما سوال اینجاست که با تبلیغ مستقیم "مسکن بنام فقط مردان" و غیرقانونی خواندن ثبت نام زنان سرپرست زیر 35 سال افراد چگونه به ازدواج تشویق می شوند؟ تشویق یا اجبار؟
تصویب چنین شروطی ناشی از نگاه نابرابر دولت احمدی نژاد و حامیانش به زن است به طوریکه زنان شاغل بسیاری نه تنها هم اندازه مردانشان مشغول به کار هستند بلکه وظیفه خانه داری را نیز بر دوش میکشند؛ وظیفه ای که هیچ گاه نه فقط از سوی مسئولان بلکه از سوی جامعه نیز به رسمت شناخته نشده است.

روند صعودی طلاق

نگاهی به روند رو به رشد آمار طلاق نشان دهنده بالارفتن آمار زنانی است که خود سرپرستی خود را برعهده خواهند گرفت، اقدام مسکن مهر نیز بیانگر نادیده گرفتن نیمی از جامعه است.

طبق آمار رسمی سازمان ثبت احوال کشور از ابتدای سال جاری تا پایان اردیبهشت ماه 22628 مورد بوده که نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

بیشترین طلاق ثبت شده میان زنان در گروه سنی 25 تا 29 سال رخ داده اما این آمار تنها شامل طلاق های ثبت شده و قانونی است در حالی که بنا به گفته دبیر کمیته سلامت شورای شهر تهران طلاق های عاطفی دو برابر طلاق های عادی است.

به میزان بالا رفتن آمار طلاق، میزان زنانی که به دنبال مسکن می روند نیز بیشتر می شود اما اگر پیش از این افکار عمومی جامعه و قوانین پذیرای زنان مطلقه، بیوه یا مجردی که تنها زندگی میکنند نبودند امروز مصوبه های طرح های پیشنهادی یا به اجرا رسیده مهر دیگری بر نادیده گرفتن این قشر از جامعه شده است.

در سال 1389، محمد ناظمی ادرکانی، رئیس سازمان ثبت احوال کشور به مدیران ستادی و استانی این سازمان اعلام کرده بود: آمار طلاق در همه نقاط یکسان نیست و به همین دلیل ارائه آمار یکسان برای همه نقاط موجب نگرانی و تشویق اذهان خواهد شد".

فشار بر زنان و نادیده گرفتن بیش از گذشته آنان در دولت محمود احمدی نژاد افزایش یافته است؛ ارائه طرح هایی که منجر به خانه نشینی زنان و طرد آنها از فعالیت اجتماعی میشود از جمله استخدام دو زن با حقوق یک مرد، تفکیک جنسیتی رشته های دانشگاه، بازداشت فعالان آگاهی بخش زنان، عدم مجوز برای برخورداری زنان خانه دار از حق بیمه، تصویب لایحه حمایت از خانواده، حضور زنان مردسالار در مجلس و کابینه دولت و ...

اول حلقه ازدواج و بعد مسکن

نشریه ایران در جهان در مطلبی تحت عنوان "اعتبار محدود زنان مجرد در ایران"، مقاله ای را از نیویورک تایمز به قلم توماس اردبرینک ترجمه و منتشر کرده است.
در این مقاله از دانشجویی بنام شکوفه یاد شده که برای اجاره مسکن، پیش از رفتن به بنگاه قدم در طلا فروشی می گذارد تا حلقه ای ارزان قیمت خریداری کند.

هر چقدر هم که بنا به گفته شکوفه "برای بسیاری از دختران هم سن و سال من تنها زندگی کردن عادی است و اکنون دیگر هنجار به شمار می رود"، این امر میان دانشجویان رواج داشته باشد، اگر قبول کنیم جامعه ایران در حال گذار است هنوز هم بافت سنتی و مذهبی خود را حفظ کرده و به کمک قوانین و مسئولان پذیرای "زن تنها" نیست.

سعی مسئولان جمهوری اسلامی برای ازدواج جوانان با توسل به قوانین شرعی و اسلامی، روش های تبلیغاتی مانند ازدواج های جمعی دانشجویان به هزینه دولت، شعارهای تبلیغاتی در سطح شهرها، ترویج صیغه، امکانات رفاهی برای متاهلان و روش های ضد تبلیغاتی مانند گرفتن امکانات و حقوق زنان مجرد، مطلقه یا بیوه نتیجه عکس داده است.

در مقاله یاد شده محمد امین غنی راد سرپرست انجمن جامعه شناسی ایران گفته است "به جای جذاب تر شدن ازدواج برای جوانان، به نظر می رسد انگار به فست فود رو آورده باشند. زیرا بر اساس این نگرش، ازدواج به راحتی همان تشریفاتش انگاشته می شود".

حق مسکن، حق دیگری بود که از زنان گرفته شد و چه بسیار هستند "شیوا" و "شکوفه" هایی که یا به اجبار حلقه چند هزار تومانی بر دست می کنند یا تراکت پخش می کنند تا با استقلال خود با نظامی که هر روز با مصوبه و طرح های گونان سعی در خاموش کردنشان دارد، مبارزه کنند.

ارسال به :