پنج‌شنبه ۰۳ بهمن ۱۳۹۸ -
- 23 Jan 2020
26 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
داریوش قنبری: اگر در باب عفاف و حجاب زور اعمال شود، عملی فرهنگی نیست

جـــرس: عضو سابق کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس هشتم شورای اسلامی گفت: در باب عفاف و حجاب اینکه افرادی را به زور وادار کنیم كاری را انجام دهند اقدامی فرهنگی نیست. هر چند ورود نیروی انتظامی به اقدامات انتظامی حکایت از بحرانی بودن موضوع دارد اما وقتی اصل حجاب مخدوش شود باید نهاد فرهنگی و اجتماعی آن را ترمیم کنند.


به گزارش ایلنا، داریوش قنبری گفت: مشکلی که در ارتباط با فرهنگ وجود دارد دخالت غیر متخصصین در این حوزه است و مرز کار فرهنگی و اجتماعی با فعالیت سیاسی روشن نیست و نوعی در هم آمیختگی در حوزه سیاست و فعالیت‌ها در حوزه اجتماع وجود دارد.


وی افزود: دخالت سیاسیون در مباحث اجتماعی و فرهنگی از موضع قدرت است و نوع نگاه آنها با شیرازه جامعه سنخیت ندارد و با ورود متغیرهای سیاسی به این حوزه هزینه فعالیتهای فرهنگی در عرصه اجتماعی هنگفت می شود اما خروجی آن با هزینه سازگاری و همخوانی ندارد.


وی ادامه داد: باید در حوزه اجتماع با ابزار فرهنگی و اجتماعی وارد شد نه با حربه‌های سیاسی و در رابطه با موضوعات اجتماعی مانند عفاف و حجاب باید با متغیرهایی از جنس خودشان برخورد شود.


قنبری اظهار داشت:هر چند ورود نیروی انتظامی به اقدامات انتظامی حکایت از بحرانی بودن موضوع دارد اما این اقدامات به دلیل ضعف صدا و سیما، حوزه علمیه و نهادها و سازمانهایی است که آموزه های دینی را ترویج می کنند.


وی تاکید کرد:ما پس از انقلاب با گسترش حوزه‌های علمیه،انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها،اسلامی سازی مدارس و كتب،صداوسیمای اسلامی و تشكیل نهادهای فرهنگی مختلف روبرو بودیم اما امروز از تهاجم فرهنگی سخن می‌گوییم كه به اعتقاد من تمام نهادهایی که در بحث آموزه های دینی ضعیف عمل كرده و می‌کنند باید پاسخگو باشند و معتقدم نیروی انتظامی نهاد مناسبی برای برخورد با این موضوعات نیست. وقتی اصل حجاب مخدوش شود باید نهاد فرهنگی و اجتماعی آن را ترمیم کنند و بایستی مرز برخورد فرهنگی را با برخورد سیاسی رعایت کنیم.


وی تاکید کرد: آسیب های اجتماعی را باید به جامعه شناسان سپرد تا آنها راهکار مناسب برای مسائل اجتماعی و فرهنگی پیدا کنند و باید اجازه بدهند که در این حوزه متخصصان امر ورود پیدا کنند و رفتارهای انتظامی فقط پاک کردن صورت مسئله است.


وی با اشاره به اقدامات سیاسی و نظامی در سالیان گذشته گفت: باید یک ارزیابی جدی نسبت به برخوردهای گذشته با موضوع عفاف و حجاب داشته باشیم و ببینیم آیا آن رفتارها نتیجه داده است که ما امروز هم بخواهیم همان رفتارها را تکرار کنیم.


وی افزود: باید بررسی شود که ورود نظامیان به این عرصه تاثیر مثبت دارد یا منفی؟ اینکه سپاه پیام حضور در سطح شهر برای ترویج عفاف و حجاب می دهد قطعا با رویکرد امر به معروف و نهی از منکر است اما باید بررسی کنیم و ببینیم آیا رفتار نظامی در برخورد با آسیب های اجتماعی چه اندازه تاثیرگذار است.


نماینده پیشین مجلس اضافه کرد: با ارزیابی دقیق از گذشته می توان جلوی هزینه ها را گرفت و قطعا حوزه های فرهنگی و اجتماعی را باید فعال تر کرد تا هزینه‌ها بدون منفعت نباشد و باید دانست که برخورد های فرهنگی باید از جنس فرهنگ باشد.
 

 

ارسال به :