یکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ -
- 21 Jan 2018
03 جمادى الأولى 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
براي علي مصلحي، انديشه در بند كشيدني نيست
براي علي مصلحي، انديشه در بند كشيدني نيست
نويسنده اي كه با روش و منشي خاص و با اسم و رسم خويش در ايران مدت هاست كه همراه با جنبش سبز به بيان عقايدش مي پردازد


مدت ها بود كه به دلايلي از فضاي رسانه اي به دور افتاده و از اطلاعاتي كه همواره به دنبال آن بودم فاصله اي بعيد داشتم. اما امروز به ناگه با يادداشتي در جرس با عنوان " براي علي مصلحي، اصلاح طلبي كه اصول را گم نمي كرد " مواجه شدم و متوجه شدم علي مصلحي اين نام آشنا، عنوان يادداشتي را به خود اختصاص داده است.

به دنبال يادداشت مورد نظر رفتم و با پيگيريآن متوجه شدم سارا زرتشت نويسنده آن است. با مطالعه متن در حاليكه با اتفاق نظر با نويسنده به پيش ميرفتم به ناگاه متوجه شدم ، علي مصلحي  چند روزی است توسط حكومت دستگيرشده است و به خيل عظيم اسراي منتقد ايران زمين كه بسياري از جرگه روزنامه گاران و نويسندگان هستند پيوسته است.


براستي موج بازداشت انسان هاي فرهيخته اين مرز و بوم گويا تمامي ندارد. نويسنده اي كه با روش و منشي خاص و با اسم و رسم خويش در ايران مدت هاست كه همراه با جنبش سبز به بيان عقايدش مي پردازد نيز از سوي حكومت تحمل نمي شود و بازداشت مي گردد.


وي را از نقدهايش درباره خبرگزاري هاي داخلي ايران مي شناسم. هرچند تحليلهاي بسياري درباره شرايط كشور نيز ارائه كرده است. نقدهايش اكثرا بر اصول حرفه اي خبري منطبق است و از اينرو همواره مواردي از نقدهايش آموخته ام.هرچند افتخار آشنايي رو در رو با وي را نداشته ام اما در فضاي مجازي، نويسندگان را مي توان با نوشته هايشان شناخت.

در كتابي درباره روزنامه نگاري شهروندي مي خواندم كه ما انسان ها همانگونه كه در محيط اجتماعي رفتار مي كنيم به همان روش نيز در محيط مجازي و با اغراقي بسيار بيشتر از آنچه هستيم ظاهر ميشويم چرا كه ظاهرا فضاي مجازي آن چارچوب هويت شناسانه براي مخاطبين را ندارد و هر كس هرگونه كه بخواهد مي تواند به معرفي خويش اقدام كند.

اما نكته اي كه بسيار شيرين مي نمايد و قشر نويسنده را از اين عيب فعاليت در فضاي مجازي مبرا مي سازد آنست كه نويسنده قلم دارد و در قلم خويش تفكر و آن همان است كه آدمي را مي شناساند. نويسنده فكر خويش را بر روي كاغذ مي آورد فلذا در فضاي مجازي بالاترين ارزش را داراست. همين نكته تعجب بنده را وا ميدارد كه بازداشت افرادي كه صراحتا به بيان عقايدشان مي پردازند و مخاطبشان را به پاسخگويي فرا مي خوانند، حقيقتا براي نظامي كه مدعي است استقلال و آزادي و جمهوري و اسلامي را همگي با هم و به يكباره براي مردم ايران به ارمغان آورده است، چه سودي دارد ؟
 

روزها بود كه نمي نوشتم يعني مجالي پيدا نمي كردم. اما خبر دستگيري روزنامه نگاري ديگر مرا بر آن داشت تا قلم بردارم و سپيدي كاغذ را با اعتراضي ديگر سبز نمايم. در پايان تنها آرزوي آزادي تمامي اسرا را دارم اما حقيقتا ديگر نمي توانم قرابتي بين اين آرزو و شرايطي كه در آنيم بيابم. شايد تنها كاري كه اكنون از دستم بر مي آيد اينست كه اين آرزو را در قامت دعا بيان دارم تا ازآنكه گرمابخش قلب هايمان است بار ديگر استقامت بر حقمان را درخواست كنم. 


  محتوای یادداشت‌ها لزوماً دیدگاه جرس نیست. 

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.