جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ -
- 06 Dec 2019
07 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آغاز به کار کمپین نه به حجاب اجباری

جرس:در پی تداوم و تشدید فشارهای جمهوری اسلامی در خصوص نوع پوشش زنان کمپین "نه به حجاب اجباری" با شعار "حجاب اختیاری، حق زن ایرانی" شروع به کار کرده است.


در اعلامیه اعلام موجودیت وآغاز فعالیت این کمپین که نسخه ای از آن در اختیار جرس قرار گرفته آمده است : "جمهوری اسلامی از آغاز پیروزی‌اش، اندک اندک گستره‌ی سیطره‌ی خود را بر تمامی شئونات زندگی فردی و اجتماعی شهروندان ایرانی اعمال کرده است. حق انتخاب سبْک زندگی و از جمله انتخاب آزادانه‌ی نوع و شکل پوشش هیچ‌گاه از این سلطه مصون نمانده است؛ و در این میان زنان و دختران متحمل ظلمی مضاعف شده‌اند.


حجاب اجباری و اعمال آن توسط حاکمیت، زنان را از حقوق حقّه‌ی خود محروم ساخت. حکومت با صرف هزینه‌های مادی و معنوی بسیار و نشاندن داروغه‌های سیّار بر کوی و برزن راه بر زن بست و با بزن و ببند تلاش کرد تا آن‌ها یا خود را بر اساس موازین و معیارهای تنگ و کور نظام هماهنگ کنند و یا طعم تلخ محرومیت و آزار را بچشند. در این میان هر چند حکومت هم‌واره با پایداری و نافرمانی زنان ایران مواجه بوده است اما تجربه نیاندوخته است و هر ساله با آغاز فصل گرما بیش از پیش بر سختگیری‌های بی منطق خود افزوده است."


گفتنی است طرح این کمپین توسط "گروه دانشجویان و دانش آموختگان لیبرال دانشگاههای ایران"مطرح و مورد استقبال اکثر طیف ها فکری و فعالین مدنی و فعالین حوزه زنان قرار گرفته است.


همچنین محسن کدیور از روشنفکران دینی نیز در خصوص حجاب و لزوم حجاب، به این نکته اشاره دارد که مسئله حجاب اجباری از مسائلی است که قبل از تشکیل حکومت اسلامی وجود نداشته و بعد از تشکیل حکومت اسلامی است که فقها حاکم می شوند و پروژه حجاب اجباری را مطرح می‌کنند.


وی اشاره می کند که "ما هیچی دلیل فقهی برای بکار بردن اجبار حقوقی و قانونی در مسئله حجاب نداریم به بیان روشن تر ما هیچ آیه قرانی و هیچ روایتی از پیامبر در دست نداریم که به کسی اجازه داده باشد با فردی که حجاب ندارد برخورد کند".


آدرس فیس بوک کمپین نه به حجاب اجباری:
https://www.facebook.com/na.be.hejab.ejbari

ارسال به :