سه‌شنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ -
- 21 Jan 2020
24 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تولد جرس و نامه ای به آقای کدیور
شاید دلتان بگیرد از این نامه اما رسم همراهی در آن است که بنویسم آنچه را همگان می خواهند به شما بگویند اما نمی توانند. 


جرس سه ساله شد؛ به رسم همراهی با جرس از روزهای نخستین تاکنون که با تمام اتهام ها، دلگیری ها و حاشیه ها هنوز ناامید نشده ام وظیفه می دانم نوشتن از جرس را، از رسانه ای که روزگاری بی مرزی و مخاطب هدفش بود.

هنوز ناامید نشده ام از این خانه ای که می گفت "ما همکار نیستیم، بلکه خانواده ایم". پس حق خود می دانم این یادداشت را خطاب به آقای کدیور، کسی که نامش با جرس گره خورده است بنویسم.

آقای کدیور عزیز
روزگاری که مردم ایران در بی رسانه ای، صدای خود را خفه می دیدند صدای آنها شدیم. نوشتیم و گفتیم از آنچه بر خواهر و برادرهایمان می گذشت. شما تمام قد ایستادید کنار تک تک آنها و مایی که میهن را به قصد غربت ترک کرده بودیم بی آنکه بدانیم تبعید چه طعمی دارد.
چه آن زمان که به رسم تبعید انگ ها خوردم و چه آن زمان که در درد غربت یتیم شدم.
از اسلام گفتیم و نوشتیم که آنچه در ردای دین بر سر و روی ایران و مردمش می کنند نه دین است و نه انسانیت. گفتیم اسلام عدالت دارد؛ بر آزادی بنا شده و حق شناس است اما دین در دست قدرت همان می کند که کلیسا قرن ها با مردمش انجام داد.
خواستیم جرس خانه ای شود از آن مردم. صدایی که دین دار است، انسانیت و عدالت می شناسد، آزادی بیان را رعایت کرده و حقی را ضایع نمی کند.
اما آیا توانستیم بر عهد خود پابرجا باشیم؟ چه شد که جرس زبانزد خاص و عام شد؟ چرا جرس را خبرساز خواندند؟ به چه دلیل شما را ولی فقیه خطاب کردند؟
شاید سخت باشد خواندن این انتقادات در صفحه عمومی. اما نه فقط وظیفه بلکه علاقه من به شما حکم میکند مثال دختری نگران پدر با قلمی که صدایم است بنویسم که این گونه خطابتان می کنند.
جرس دیگر آن چه ادعا می کرد نیست؛ چه بسیار خبرها که حذف می شوند. خط قرمزها مشخص می گردد و شاکیان فراوان می پراکند.
قرار بود به رسم عدالت، تفاوتی قائل نشویم میان نوکیش مذهبی و بهائی با مسلمان. زندانیان را گوناگون نخوانیم بلکه همرنگ و هم صدا بدانیم. بنا بود مدارا را تمرین کنیم و دچار ریزش نشویم. دل به دل هم دهیم تا قلمهایمان کتاب بنویسند از زخم های کهنه و تازه. اما آیا توانستیم؟
در نیت هیات مدیره و همکاران و خلوص طبع آنان شکی نیست اما چرا به این جا رسیدیم؟ خودی و غیر خودی می شناختیم؟ مخاطب برایمان به همان اندازه روزهای داغ 88 مهم است؟
می گویند تبعیدی بعد از مدتی که از دوری وطنش می گذرد همانقدر که با فاصله به پیرامون می نگرد، از واقعیت دور می شود.
روزهای تب دار 88 با یک فراخوان هزاران نفر به خیابان ها می آمدند اما امروز خود شاهدید که داغی پاریس و واشنگتن، لندن و نیویورک به سو زندگی خیابان های ایران وابسته شده است.
در آن روزها ما صدایی بودیم برای همگان. همانطور که "همگان" بدون تبعیض و تفاوت کنار هم در خیابان ها حاضر بودند؛ جوان و پیر؛ با حجاب و بی حجاب؛ مسلمان و غیر مسلمان زیرا همه خود را ایرانی می دانستند.
و جرس صدای تک تک آنها بود.
میرحسین موسوی در بیانیه های خود از تکثر می گفت. از چتر آزادی و حقوق بشر که باید همگان را به یک اندازه پوشش دهد. بیایید خلوت کنیم با خود و ببینیم آیا بر عهد با میرحسین، با باور دین داری خود همان کردیم که باید؟
خبرهای معتبر را در ستونی پر حاشیه زیر مهر "نجوا" یا همان شایعه هدر دادیم و دل نسوزاندیم نه برای خود، نه برای خبر و نه برای مخاطب.
شاید دلتان بگیرد از این نامه اما رسم همراهی در آن است که بنویسم آنچه را همگان می خواهند به شما بگویند اما نمی توانند.
از خودمان بپرسیم مخاطب ما کیست؟ کجاست و به دنبال چیست؟ بپرسیم تا چه اندازه برای اعضای این خانواده وقت گذاشتیم؟ حس اطمینان و امید را درآنها زنده کردیم؟ حقی که بر گردن جرس داشتند ارج نهادیم... 
توجه به مخاطب همان کاری است که دیگران نمی کنند. هزینه و انرژی و پتانسیل را به بازی می گیرند تا تنها خود را در جایگاه مخاطب ببینند اما هدف ما این نبود.

آقای کدیور عزیز
بیایید تا دیر نشده تولد جرس را بهانه ای برای تولدی دوباره بدانیم. بنا کنیم از نو تمام باورها و بی مرزی ها را. بگذاریم تا جرس دوباره صدای همه اقشار مردم باشد.

 

 نظرات وارده دریادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


 

 

 

ارسال به :


نظرات
رهجو : ۳۰ تیر ۱۳۹۱, ساعت ۶:۲۳ بعد از ظهر
تولدى ديگر بايد....

از ثانيه ها غافل نشويد
سه سال در دورى و سختى ايستاده ايد
ريشه ها ژرف تر
و قامت افراشته

اما جرس را هرسى بايد...
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.