سه‌شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 12 Nov 2019
14 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ویژه نامه « سالگرد جرس»
یادداشت های سومین سالگرد ،  پاسخ به سوالات مخاطبان و نتایج نظرسنجی درخصوص عملکرد جرس


جرس سه سال پیش درست در زمانی که صدای جنبش سبز دموکراسی خواهی ایران در خیابان ها شنیده می شد پا به عرصه حیات رسانه ای گذاشت. این رسانه رسالت اصلی خود را بازتاب دادن صدای شهروندانی قرار داد که در زیر سایه سانسور اقتدارگرایان حاکم مجال شنیده شدن پیدا نمی کردند. در این سه سال نبض جرس در انطباق با نبض جنبش سبز زده و خود را مقید و متکی به تحولاتی دانسته که در داخل مرزهای ایران در حال انجام است. با این حال جرس یک رسانه است و همه تلاش خود را بکار بسته تا تولیداتی را عرضه کند که جذب و جلب اعتماد مخاطب را در رقابت نفس گیر بازار رسانه ها در پی داشته باشد که البته کاری سخت دشوار است. 

بیست‌ونهم تیرماه ۱۳۹۱، رسانه‌ی شما وارد چهارمین سال فعالیت خود می شود. جرس رسانه‌ای است که حرکت بر مدار جنبش سبز دموکراسی خواهی ایران را سرلوحه‌ی فعالیت حرفه‌ای خود قرار داده، تلاش کرده است تا صدای همراهان و مخاطبانی باشد که از حقوق شهروندی و سیاسی خود محروم شده اند. مخاطبانی که در سه سال گذشته با هم‌راهی و دل‌گرمی‌های‌شان به جرس یاری رسانده اند و امید به استمرار فعالیت را در میان دست اندرکاران این رسانه زنده نگاه داشته اند.

این ویژه نامه، به مناسبت آغاز چهارمین سال فعالیت جرس، به انعکاس دیدگاههای همراهان و مخاطبان جرس همیشگی جرس می پردازد.

همچنین پاسخ به سوالات مخاطبان و نتایج نظر سنجی در خصوص عملکرد جرس در این ویژه نامه آمده اند.

این ویژه نامه به تدریج تکمیل می شود ومطالب وارده به ترتیب  درآن درج می شوند.


***  

جرس؛ در حفظ استقلال موفق بوده است /مسعود بهنود - روزنامه نگار

استقلال و استغنای جرس / طاها پارسا - روزنامه نگار

تولد جرس و نامه ای به آقای کدیور/ آیدا قجر - روزنامه نگار

جرس؛ سرمایه‌ی جنبش سبز / مرتضی کاظمیان - روزنامه نگار و فعال سیاسی

جرس؛ تبعیدی سبز / ملیحه محمدی، روزنامه نگار

پنجره ها را باز کنید / شروین نکویی- جامعه شناس

جرس حافظه ی جنبش سبز است/ سارا زرتشت- روزنامه نگار

 تبریک سه سالگی جرس/ ف.م.سخن - روزنامه نگار

پاسخ به پرسش های کاربران جرس توسط شورای سیاست گذاری

 نگاهی به نتایج نظرسنجی ارزیابی عملکرد جرس

 

 

نظرات و پیشنهادات پاسخگویان به نظر سنجی ارزیابی عملکرد جرس
 
 

***

 


 جرس؛ در حفظ استقلال موفق بوده است /مسعود بهنود - روزنامه نگار
 

 

 

 

 

 

گر در یک ارزیابی کلی، سه سال فعالیت جرس را در نظر بگیرم، این رسانه که برآمده از جنبش سبز ایران بوده را چگونه ارزیابی می کنید، آیا جرس توانسته است به نیازهای مخاطبان خود پاسخ بدهد؟

اگر در یک نگاه کلی و بدون مجامله بخواهم صحبت کنم، جرس خیلی امیدوار شروع کرد و در دو سال نخست هم همانطور که قبلا گفتم، این امید را به کاربران و مخاطان خود داد. در دو سال اول خیلی بهتر از آن چه که تصور می رفت، عمل کرد. به همین جهت در دوبار دیگر که فرصت دست داد تا در سالگرد جرس در باره این رسانه سخن بگویم، گفتم امیدوارم به جرس، به این متانت و دقتی که در شرکت نکردن در جنجال های خارج از کشور، دارد و راضی هستم از عملکرد این رسانه. همواره می گفتم اگر قرار باشد میان همه رسانه های فارسی زبان و آن چه که در دنیای مجازی وجود دارد،پنج مورد را انتخاب کنم، حتما جرس یکی از آن هاست. 
اما در یک سال گذشته همه بلایی که بر سر رسانه های مستقل داخل و خارج از کشور می آید، بر سر جرس هم آمده است. یعنی کاربران بدون این که لازم باشد از جزئیات اطلاعی داشته باشند، این احساس را می کنند که جرس کم مطلب تر و کم توان تر شده است و این هم چیزی نمی تواند باشد جز این که توان خودش را از دست داده و با همت چند نفر دارد سعی می کند سینه خیز باقی بماند.
این داستان غم انگیز، داستان حرفه‌ی ماست، در داخل ایران هم غیر از این نیست؛ هزینه ای است که نشریات و روزنامه نگاران مستقل برای حفظ استقلال خود می پردازند. جرس هم اگر می خواست، لابد می توانست در تمنا را باز بگذارد و از جاهای مختلف کمک جذب کند. از جاهایی که با پرنسیب، اخلاق وعده های اخلاقی خودش در تضاد هستند و در نتیجه از این حالت بیرون بیاید.
من با کمال تاسف فکر می کنم جرس عمر طولانی نمی کند. با کمال تاسف می گویم برای این که همه امیدم این بود که ما ایرانی ها ترک عادت کنیم. چون ایرانی ها برای این امور حاضر به هزینه و فداکاری نیستیم. در حالی که برای برخی امور حاضر هستیم که امنیت و جانمان را هم بدهیم اما برای حفظ نهادهای اطلاع رسانی بسیار خست داریم و همیاری‌مان بسیار کم است.انتقاد و ناسزا گفتن برایمان بسیار راحت است و انجام می دهیم ولی وقتی سخن از کمک و یاری رساندن به یک رسانه است، همیاری مان کم می شود.
آیا می توان ارتباطی میان فروکش کردن جنبش سبز در ایران و کم کار شدن جرس تعریف کرد؟

اگر اصرار داشته باشیم که مسائل اجتماعی را به هم مربوط بدانیم، که این گونه هم هست، بله می توان یک ارتباطی میان این دو تعریف کرد. به شهادت مقاله ها و سخنرانی هایی که در سالهای گذشته داشتم، از همان آغاز جنبش سبز یک نگرانی عمده داشتم و متاسفانه این نگرانی دست داد. نگرانی من این بود که یک امیدواری ارتفاع گرفته و اغراق شده ای در این جنبش وجود داشت. بسیاری همه خواسته ها و امیدهایی که در دو خرداد به آن نرسیده بودند و بسیاری آرزوهای دیگر را در از این جنبش می خواستند. برخی حتی تصور می کردند که با این جنبش می توان نظام جمهوری اسلامی را براندازی کرد. 
این همه توقع و بار بر دوش جنبشی که اساس آن بر "رای من کو" بود، خیلی سنگین بود.برای کسانی که دنیا دیده بودند- ماها اگر علم نداشته باشیم، تجربه داریم - به اتفاق دیده ایم و می دانیم که برای این جنبش ها چه سرنوشتی اتفاق می افتد. کسانی که در این جنبش ها اغراق می کنند، امید افراطی می بندند و وظایف افراطی برای این جنبش ها تعریف می کنند، پس از این که در کوتاه مدت به نتیجه نمی رسد، دچار خمودگی، یاس و غمزدگی می شوند و یک مرتبه به قسمت تاریک ماه می رویم.
من خودم تجربه بعد کودتای 28 مرداد را دارم. برای 25 سال جامعه سر خورد.به خاطر این که در جریان جنبش ملی شدن نفت، کسانی بودند که وعده های افراطی و بهشت می دادند که نهضت نمی توانست به آن ها برسد و وقتی نرسید، به دسته های مختلف تقسیم شدند. برخی دلزده شدند،برخی به همکاری با حکومت رسیدند، برخی جانشان را فدا کردند و برخی هم ترک وطن کردند. شرایطی به وجود آمد که یک ربع قرن طول کشید. امیدوارم این دلمردگی از جنبش سبز یک ربع قرن طول نکشد.

در چنین شرایطی، جرس برای این که پویایی اش را حفظ کند باید چه راهکاری در پیش بگیرد؟
شما اگر سرنوشت مرحوم دهخدا را بخوانید و بدانید پس از آن که آن سرنوشت تلخ اتفاق افتاد و میرزا جهانگیر خان را دار زدند، دهخدا توانست از کشور خارج شود و روزنامه صور اسرافیل را مجددا منتشر کند، ببینید که چقدر او در این سالها آزار دید. در آن دوران چند نفر خیر بودند که هزینه چنین کارهایی را تامین می کردند اما تنها یک نفر ماند که همه بار هزینه صور اسرافیل را به دوش کشید و بیچاره "دخو" ما از روزگار سیر شد. این سرنوشت مشابه کم و بیش در همه دوره ها گریبانگیر رسانه ها بوده است. شاید تنها کاوه تقی زاده و کاظم زاده ایرانشهر بوده است که تا این اواخر هم قبل از مرگ محمد عاصمی اسمش باقی ماند. اگر این تجربه کاوه را به عنوان یک تجربه نادر کنار بگذاریم، در بقیه موارد، همان بلایی که بر سر دهخدا آمده سرنوشت مشترک همه بوده است. من واقعا راه حلی ندارم برای این که چگونه می شود بر این خمودی مردم چیره شد و امکاناتی مثل سایت جرس را داشت و حفظش کرد.

در سال های گذشته، شاهد تولد رسانه های اینترنتی بوده ایم که هویت خود را با جنبش سبز تعریف کرده اند، در یک ارزیابی کلی، آیا این رسانه ها توانسته اند، هویت و استقلال خود را حفظ کنند؟
پاسخ این سوال کلی و ناممکن است. چرا که باید یک به یک این رسانه ها را بررسی کرد و بعد در باره آن ها نظر داد. اما آن چه که می توان در کلیت گفت این است که بعضی از این رسانه ها توانسته اند خودشان را به ان جی او های سالم دنیا وصل کنند و سرپا بمانند، تعداد این رسانه ها اندک است و می توان گفت که وضعیت استثنایی دارند. اما برخی از این رسانه ها بر خلاف آرمانهای اولیه‎ای که داشتند، خودشان را به بعضی نهادهای کمک کننده نزدیک کرده و رادیکال شدند. برخی هم بدون این که به نهادی وصل شوند، بنا بر طبع گردانندگانش رادیکال شدند. 
واقعیت این است که الان جنبش سبز تبدیل شده به یک شعار بی محتوا که جامع و مانع نیست. الان کسانی قیطان سبز می بندند ولی در حال مذاکره با امریکا برای حمله به ایران هستند و خودشان را سبز می دانند. کسی هم حق ندارد به انها بگوید نه شما سبز نیستید. از این طرف هم بعضی ها به دنبال آرام کردن هستند و آن‎قدر آرام کرده اند که چیزی به نام اپوزیسیون باقی نماند و شده است پوزیسیون. به هر حال منظورم این است که جنبش سبز و رسانه های سبز خیلی متنوع و گسترده هستند و و نمی توان در چند بخش محدود و تعریفش کرد.

در باره جرس چطور، آیا توانسته است استقلال و هویت خود را حفظ کند؟
جرس توانسته است استقلال درونی خودش را تا اندازه زیادی نگه دارد. تا اندازه زیادی که می گویم، به این دلیل است که استقلال تعاریف زیادی دارد. برای همین بنا بر تعریف استقلالی که گردانندگان جرس به عنوان اندیشمندان دینی دارند، به همان معنی، جرس توانسته مستقل باقی بماند و بر خلاف تمایل بعضی ها که می خواهند همه گروه ها را پوشش دهند، جرس موفق بوده است.

در این سه سال جرس چه نقلط ضعف و آسیب هایی داشته است؟
من به خودم حق نمی دهم که در باره نقطه ظعف های جرس حرف بزنم. برای این که نقطه ضعف هر روش و حرکت بر اساس امکانات قابل ارزیابی است. اگر جرس به صورتی بود که امکان این را داشت تا چند نیروی انسانی را به صورت شبانه روزی در اختیار بگیرد، حتمن تعداد خطاهایش به صفر نزدیک می شد. ولی وقتی چنین امکانی ندارد، عجیب نیست که نوشته ای در جرس باشد که خیلی دقیق نباشد.
شما در بخشی از صحبت هایتان به استقلال رسانه ها اشاره کردید، همانطور که می دانید، رسانه های سبز با کمبود منابع مالی روبرو هستند و در این حوزه برخی بر این باورند که این رسانه ها برای این که به سرنوشت رسا دچار نشوند، باید به سمت دریافت کمک از نهادهای بین المللی بروند، آیا چنین شیوه ای برای جرس، امکان پذیر است؟
به نظر من با این اندازه استقلال طلبی که جرس دارد، این شیوه و دریافت کمک های بین المللی برای جرس ممکن نیست.
 


***

 


استقلال و استغنای جرس / طاها پارسا - روزنامه نگار


 
جمیله کدیور، را از نزدیک نمی شناسم و هیچگاه او را ندیده ام .می دانم که مدتی است در جرس مسئولیتی ندارد اما شنیده ام که از بدو تولد جرس، حدود دوسال سردبیری سایت جرس را به عهده داشته است. یادداشتم را با نام او شروع کردم تا در مقام یک مخاطب و همراه جرس، سالگرد تولدِ فرزندش را مخصوصاً به او تبریک بگویم و برایش آرزوی سلامتی و بهروزی و سرافرازی کنم. 

تبریک ویژه به جمیله کدیور، ابداً به این معنا نیست که فراموش کنیم سهم بزرگ هزینه ای که جرس در این سالها پرداخته است از آنِ محسن کدیور بوده است و چه بسا اگر اراده و همت و توانِ " رئیس انجمن دفاع از آزادی مطبوعات" نبود، جرس تا به اینجا نمی رسید. به محسن کدیور باید خسته نباشید گفت و بابت همه ی هزینه هایی که از آبروی روشنفکری و جایگاه دینی و علمی خود برای پاسداشتِ این رسانه پرداخته است، سپاسگزاری کرد و دست مریزاد گفت.

و البته سالروز تولد جرس را باید به شورای سیاستگذاری جدید و قدیم جرس و هیات تحریریه آن از آغاز تا به امروز و همه ی کسانی که جرس را آئینه ی گفتار و پندار خود دیده اند، و بلکه همه ی اصحاب رسانه تبریک گفت و آرزو کرد روزگاری نه تنها تارک تارهای جهان گسترِ اینترنت که پیشخوان همه ی دکه های ایران شاهدِ مطبوعاتِ بدون سانسور باشد. 

و سرانجام سالگرد تولد جرس را به خواننده ی همیشگی آن حسین شریعتمداری نیز تبریک می گویم که پشتکار و همت او را در تحریف و تعویض و تحویلِ جرس به یک رسانه ی براندازِ نامسلمانِ اسرائیلیِ وابسته هیچ کس ندارد. از همینجا به او نیز سلام می کنم و قلباً آرزو می کنم و از خدا می خواهم که این خواننده ی دائمی جرس، روزی روزگاری تحت تاثیر یکی از نوشته های آن قرار بگیرد و خبردار شود که چه نام سیاهی از خویش در تاریخ رسانه های ایران به جان خریده و چه سنت ناپاکی در رواج بهتان و تهمت و دروغ از خویش برجای گذاشته و به خاطر حفظ ارباب قدرت چه آبرویی از خلق الله که نریخته و به خاطر خوش آمد آنان چه پایان تلخی که برای خود نخریده ... 

استقلال و استغنای جرس
جرس، رسانه ی جنبش سبز است. در تاریخ رسانه های غیرکاغذی کمتر رسانه ای – و شاید هم هیچ رسانه ای - از این اقبال برخوردار بوده است که در یک بزنگاه تاریخی اینگونه به دنیا بیاید و به همراهی و همگامی با مردم بپردازد.
رسانه های متعلق به «جنبش سبز»، چیزی جدای از جنبش سبز نیستند، بلکه سهم عمده ای از بار جنبش را آنان به دوش کشیده اند. جنبش سبز مراحل آغازین و خبر ساز خود را پشت سر گذاشته است و به مراحلی از حیات جنبش های اجتماعی وارد شده است که مانند فاز اول خبر ساز نیستند. طبیعی است که در این شرایط میزان ورود و خروج اخبار جنبش به رسانه های آن کاهش می یابد و دامنه ی فعالیت آنها و حجم بازدیدکنندگان نیز به همین نسبت تحت تاثیر قرار می گیرد.کاهش اخبار جنبش و تحولات اجتماعی ایران، برای رسانه های خبری و تحلیلی که خوراک اصلی آنها خبر است به منزله کاهش میزان فعالیت در گستره ی مورد نظر است و این کاهش فعالیت نه فقط به رسانه های سبز که شامل همه رسانه های دیگر نیز می شود. و طبیعی است که این کاهش اخبار و کند شدن تحولات، برای رسانه هایی که سابقه حیاتشان به حیات این جنبش باز می گردد و هویت خویش را در کنار آن تعریف می کنند تاثیر مضاعف دارد و محسوس تر است.

بسیاری از سایت های سبز در ابتدا فیلتر نبودند،امابه سبب اهمیت و تاثیر فراوان در مبارزه با استبداد دینی خیلی زود فیلتر شدند تا جایی که در واکنش به نگاه امنیتی حکومت ایران، بعضاً به ابزار اصلی مبارزه تبدیل شدند و از جایگاه رسانه ای خود فاصله گرفتند. همکاران داخلی این رسانه ها، هر روز با محدودیت های بیشتری مواجهه می شوند. مرز داخل و خارج توسط حاکمیت به خط قرمز پرهزینه ای برای آنها تبدیل شده است. اگر در آغاز جنبش، امکانی برای همراهی داخل و خارج وجود داشت، اینک حاکمیت، صاحب نظران وکارشناسان داخلی را از مصاحبه و درج یادداشت در آنها به شدت منع می کند و تحت پیگرد قرار میدهد و کوچکترین همکاری با آنها را به بزرگترین جرم ها تعبیر می کند. هزینه ارسال خبر برای آنان روز به روز بالاتر می رود. حامیان اصلی مالی آنها یا زندانی شده اند و یا امکان جمع آوری کمک را برای آنان از دست داده اند. خروج نیروهای فعال آنان از کشور، این روزنامه نگاران را نه تنها از شرایط پیشین زندگی دور کرده است، بلکه آغاز زندگی جدید در کشور مقصد و مشکلات اولیه استقرار، امکان پیشین فعالیت را از آنان گرفته است. طولانی شدن مبارزه، تندروی ها و انشقاق های طبیعی را به دنبال داشته که سبب تکثیر سایت های سبز شده است و این تکثیر به کاهش فعالیت هرکدام منجر شده است و...

در کنار همه ی این مشکلات، رسانه ای که بر استقلال کامل منابع مالی خود اصرار دارد و هویتش را در پیوند با اصلاحات سیاسی و نواندیشی دینی تعریف کرده است رنج مضاعف می برد و نگه داشت و پاسداشت آن سخت تر است.
جرس چنین رسانه ای است - و شاید هم تنها رسانه ای است - که توانسته است استقلال و استغنای خود را به مخالف و موافق بقبولاند و همچنان رساترین بانگی باشد که از جنبش سبز بر می خیزد، که نه می توان آن را نادیده گرفت و نمی شود به سادگی از کنار آن گذشت. (گاه گاهی با خود می اندیشم که تهمت هایی که کیهان  در خصوص  وابستگی جرس  می زند از آن است که می داند گردانندگان سایت تا چه حد به این موضوع حساسیت دارند و با این وسیله امیدوار است که خاطری را خوش بیازارد.)
و البته جرس رسانه ی ذینفوذی است. این را هم نمی توان نادیده گرفت. کمترین خطاهای رسانه ای جرس با بیشترین واکنش منتقدان روبرو شده است و مواضعش همواره مورد توجه و اعتنای همه ی طیف های سیاسی بوده است. 
جرس، با کم لطفی هایی نیز روبرو بوده است و این نیز شاید بیش از هر چیز به هویت جرس بر می گردد. مثلاً در حالیکه جرس تنها رسانه ای بود که همه ی نامه های نوریزاد را در بهترین مکان های خود منتشر کرد و تنها رسانه ای بود که فراخوان نوریزاد را برای نوشتن نامه به رهبری عملی ساخت و بسیاری از نامه هایی را که سایت نوریزاد نیز در درج آن با مشکل مواجهه بود پوشش داد و چند بار هم اختصاصی با نوریزاد مصاحبه داشت ... اما همچنان او را به خاطر یک مشکل فنی به سانسور نامه ی نوریزاد متهم می کنند! 
اگر جرس توانسته است با این همه مشکلات همچنان سرپا بماند و استقلال خود را حفظ کند و بر هویت خویش اصرار بورزد و همچنان رسانه ای جدی و تاثیر گذار و پرمراجع باقی بماند، باید به از این بابت به او تبریک ویژه ای گفت و برای او آینده ای بهتر آرزو کرد.


آرمانشهر جرس
روزنامه نگاری با مصلحت سنجی جمع نمی شوند. به نظرم عیب امروز و امسال جرس که باید در رفع آن بکوشد، مصلحت سنجی ( و نه مصلحت سنجی سیاسی)خاص آن است. منظورم از مصلحت سنجی توجه به مصالح عمومی نیست. از قضا توجه ی ویژه ی جرس به مصالحی چون منافع ملی و امنیت ملی و اخلاق عمومی و باورهای دینی شایان تقدیر است. 
به گمان من، برخلاف آنچه بعضی از همکاران و دوستان می گویند، میزان تحمل آرا به خودی خود در جرس بسیار بالاست .عیبی اگر هست در این است که جرس را نمیخواهند تریبون آرایی کنند که به زعم سیاستگذاران جرس با مصلحت روز مردم ایران در تضاد است و این مصلحت سنجی ناب، سبب می شود که جرس چنانچه که باید و شاید نتواند تریبون سلیقه های مختلف باشد و در عمل خلاف آمدِ خواسته های قلبی و اخلاق شخصیِ گردانندگان آن باشد.
شاید این عیب جرس، بیش از چیز ناشی از آن است که سیاست گذاران و دست اندراکاران جرس در جایگاه حقیقی خود، افراد صاحب نظر و اندیشمندی هستند که چه بسا آرا آنها می تواند محل رجوع و محک نوشته ها و اندیشه های حیطه تخصص آنها باشد اما وقتی خود این افراد، مستقیما این وظیفه را به عهده می گیرند، نوعی سخت گیری خارج از قاعده اتفاق می افتد و علیرغم خواسته ی آنان نوشته ها و جهتِ سایت، هویتی می یابد که چه بسا منظور نظرِ گردانندگان آن نیست. 
 


******


تولد جرس و نامه ای به آقای کدیور/ آیدا قجر - روزنامه نگارجرس سه ساله شد؛ به رسم همراهی با جرس از روزهای نخستین تاکنون که با تمام اتهام ها، دلگیری ها و حاشیه ها هنوز ناامید نشده ام وظیفه می دانم نوشتن از جرس را، از رسانه ای که روزگاری بی مرزی و مخاطب هدفش بود.

هنوز ناامید نشده ام از این خانه ای که می گفت "ما همکار نیستیم، بلکه خانواده ایم". پس حق خود می دانم این یادداشت را خطاب به آقای کدیور، کسی که نامش با جرس گره خورده است بنویسم. 

آقای کدیور عزیز 
روزگاری که مردم ایران در بی رسانه ای، صدای خود را خفه می دیدند صدای آنها شدیم. نوشتیم و گفتیم از آنچه بر خواهر و برادرهایمان می گذشت. شما تمام قد ایستادید کنار تک تک آنها و مایی که میهن را به قصد غربت ترک کرده بودیم بی آنکه بدانیم تبعید چه طعمی دارد. 
چه آن زمان که به رسم تبعید انگ ها خوردم و چه آن زمان که در درد غربت یتیم شدم. 
از اسلام گفتیم و نوشتیم که آنچه در ردای دین بر سر و روی ایران و مردمش می کنند نه دین است و نه انسانیت. گفتیم اسلام عدالت دارد؛ بر آزادی بنا شده و حق شناس است اما دین در دست قدرت همان می کند که کلیسا قرن ها با مردمش انجام داد. 
خواستیم جرس خانه ای شود از آن مردم. صدایی که دین دار است، انسانیت و عدالت می شناسد، آزادی بیان را رعایت کرده و حقی را ضایع نمی کند. 
اما آیا توانستیم بر عهد خود پابرجا باشیم؟ چه شد که جرس زبانزد خاص و عام شد؟ چرا جرس را خبرساز خواندند؟ به چه دلیل شما را ولی فقیه خطاب کردند؟ 
شاید سخت باشد خواندن این انتقادات در صفحه عمومی. اما نه فقط وظیفه بلکه علاقه من به شما حکم میکند مثال دختری نگران پدر با قلمی که صدایم است بنویسم که این گونه خطابتان می کنند. 
جرس دیگر آن چه ادعا می کرد نیست؛ چه بسیار خبرها که حذف می شوند. خط قرمزها مشخص می گردد و شاکیان فراوان می پراکند. 
قرار بود به رسم عدالت، تفاوتی قائل نشویم میان نوکیش مذهبی و بهائی با مسلمان. زندانیان را گوناگون نخوانیم بلکه همرنگ و هم صدا بدانیم. بنا بود مدارا را تمرین کنیم و دچار ریزش نشویم. دل به دل هم دهیم تا قلمهایمان کتاب بنویسند از زخم های کهنه و تازه. اما آیا توانستیم؟ 
در نیت هیات مدیره و همکاران و خلوص طبع آنان شکی نیست اما چرا به این جا رسیدیم؟ خودی و غیر خودی می شناختیم؟ مخاطب برایمان به همان اندازه روزهای داغ 88 مهم است؟
می گویند تبعیدی بعد از مدتی که از دوری وطنش می گذرد همانقدر که با فاصله به پیرامون می نگرد، از واقعیت دور می شود. 
روزهای تب دار 88 با یک فراخوان هزاران نفر به خیابان ها می آمدند اما امروز خود شاهدید که داغی پاریس و واشنگتن، لندن و نیویورک به سو زندگی خیابان های ایران وابسته شده است. 
در آن روزها ما صدایی بودیم برای همگان. همانطور که "همگان" بدون تبعیض و تفاوت کنار هم در خیابان ها حاضر بودند؛ جوان و پیر؛ با حجاب و بی حجاب؛ مسلمان و غیر مسلمان زیرا همه خود را ایرانی می دانستند. 
و جرس صدای تک تک آنها بود. 
میرحسین موسوی در بیانیه های خود از تکثر می گفت. از چتر آزادی و حقوق بشر که باید همگان را به یک اندازه پوشش دهد. بیایید خلوت کنیم با خود و ببینیم آیا بر عهد با میرحسین، با باور دین داری خود همان کردیم که باید؟
خبرهای معتبر را در ستونی پر حاشیه زیر مهر "نجوا" یا همان شایعه هدر دادیم و دل نسوزاندیم نه برای خود، نه برای خبر و نه برای مخاطب. 
شاید دلتان بگیرد از این نامه اما رسم همراهی در آن است که بنویسم آنچه را همگان می خواهند به شما بگویند اما نمی توانند. 
از خودمان بپرسیم مخاطب ما کیست؟ کجاست و به دنبال چیست؟ بپرسیم تا چه اندازه برای اعضای این خانواده وقت گذاشتیم؟ حس اطمینان و امید را درآنها زنده کردیم؟ حقی که بر گردن جرس داشتند ارج نهادیم... 
توجه به مخاطب همان کاری است که دیگران نمی کنند. هزینه و انرژی و پتانسیل را به بازی می گیرند تا تنها خود را در جایگاه مخاطب ببینند اما هدف ما این نبود. 

آقای کدیور عزیز
بیایید تا دیر نشده تولد جرس را بهانه ای برای تولدی دوباره بدانیم. بنا کنیم از نو تمام باورها و بی مرزی ها را. بگذاریم تا جرس دوباره صدای همه اقشار مردم باشد.

  

 ***

 جرس؛ سرمایه‌ی جنبش سبز / مرتضی کاظمیان - روزنامه نگار و فعال سیاسی

 


جرس (پایگاه خبری ـ تحلیلی‌ای که بی‌گمان یکی از سرمایه‌های ارجمند «جنبش سبز» محسوب می‌شود) سه ساله شده؛ «شادباش»ی نه برای «جرس» که برای «سبزها». 

به این بهانه‌ی نیک، نگارنده پاره‌ای نکات و ملاحظات را نه به‌عنوان یکی از نویسندگان سایت، یا همراهان سابق‌ تحریریه‌اش، که از زاویه‌ی یک ناظر، مورد اشاره قرار می‌دهد:


نخست؛ «خسته‌ نباشید»ی صمیمانه به اعضای تحریریه، شورای سردبیری، مدیران ارشد و سیاست‌گذاران این سایت ـ در مقاطع مختلف زمانی ـ که انصاف می‌باید سه سال سخت برای تداوم‌اش سخت‌جانی کرده و با شور و انگیزه‌ای ستایش برانگیز آن را با وجود دشواری‌ها و موانع، سرپا نگه داشته‌اند. یادکردی از یکایک  کسانی که از روز نخست تولد و پایه‌گذاری جرس تاکنون، در سطوح مختلف (از تأمین هزینه‌های آن تا بخش فنی و به‌ویژه تحریریه و سردبیری) به‌قدر وسع و انگیزه‌ و وقت و توان خویش، کوشیده‌اند و یکی از سرمایه‌ها و مولودهای ارجمند جنبش سبز را سبز و مستدام عرضه کرده‌اند.


دیگر؛ اشاره‌ای به این نکته‌ که مستقل از کیفیت خروجی جرس ـ که بدیهی است در سه سال گذشته و در برش‌های مختلف زمانی، تفاوت‌هایی داشته ـ بی‌گمان این سایت همواره جزء سه مرجع اصلی خبری ـ تحلیلی سبزها بوده و محل رجوعی موثق و موثر محسوب شده است. جرس از زمان تولد (حدود یک‌ماه پس از تولد جنبش سبز) تاکنون، مرجعی بوده که نه اقتدارگرایان توانسته‌اند آن را نادیده بگیرند، نه مخالفان سیاسی توانسته‌اند نسبت به آن بی‌توجه باشند، و نه منتقدان گریزی از اعتنا به آن داشته‌اند. صرف‌نظر از این‌ها، سبزهای داخل کشور (به‌معنای عام کلمه) همواره ـ و چنان‌چه فیلتراسیون و سرعت اینترنت اجازه داده باشد ـ به جرس رجوعی همدلانه کرده‌اند.


سوم؛ تداوم انتشار سایت خبری ـ تحلیلی با خروجی جرس، متکی بر بودجه‌ی «ملی» و «مستقل» و برکنار از «کمک‌های خارجی» البته برای این سایت و مدیران ارشد و سیاست‌گذارانش، مزیتی مهم محسوب می‌شود؛ واقعیتی که هم‌زمان خشم تمامیت‌خواهان را برانگیخته است.


چهارم؛ برای بررسی اثربخشی و اهمیت فعالیت رسانه‌ای جرس، یک شاهد/تراز مهم، برآشفتگی و اتهامات و دروغ‌هایی است که از سوی جبهه‌ی اقتدارگرایی (بازوهای تبلیغاتی‌اش و به‌ویژه کیهان) متوجه جرس می‌شود. کمتر روزی است که این تریبون‌های دروغ و تهمت پراکنی و رسانه‌های تحریف‌گر حقیقت، اتهام و سخن نادرستی را متوجه جرس نکنند؛ امری که از «به هدف زدن» جرس نشانه‌ها دارد.


پنجم؛ به نظر می‌رسد جرس برای تداوم شایسته، و نه تنها حفظ همراهان که بیشتر ساختن مخاطبان و همدلان، ناگزیر است که برخی ملاحظات را به‌گونه‌ای مشدد پاس دارد؛ برخی موارد مهم چنین‌اند:
افزایش اخبار و گزارش‌های تولیدی داخل کشور؛
دقت در انتشار اخبار اختصاصی و حساسیت حداکثری در مورد شنیده‌های «نجوا»گونه‌ی جرس؛
رعایت هرچه بیشتر و حداکثری ملاحظات حرفه‌ای در اخباری که از منابع دیگر منتشر می‌شود؛
بالا بردن استاندارد درج مطالب در ستون برگ سبز؛
به‌روز کردن هرچه بیشتر موضوع گزارش‌ها و ارتقاء کیفیت آن؛
گسترده‌تر کردن دایره‌ی مصاحبه شوندگان، و افزایش سطح محتوایی گفت‌وگوها؛
و حساسیت بیشتر در مورد تیترهای اصلی و «انتخاب»های سردبیری ـ چه به جهت محتوا، چه به جهت شکل (تیتر و عکس).

مستقل از این‌ها، می‌ماند یک آرزو؛ این‌که کاش جرس ضمن رعایت خط مشی و سوگیری «هدف»هایش، بتواند بیش از این، تصویرگر تمامیت جنبش سبز در گسترده‌ترین وجه آن (طیف‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی حامی و همراه) باشد. تحقق فزون‌تر این امید، محتاج مدارا و بردباری و کثرت‌گرایی و گشادگی بیشتر جرس در حوزه‌های مختلف است.

و آخر؛ «خدا قوت»ی صمیمانه و مجدد، با آرزوی تداوم هرچه بهتر و مفیدتر و پرتوان‌تر جرس، تا پیروزی جنبش سبز و گذار به دموکراسی در ایران عزیز.


***


جرس؛ تبعیدی سبز / ملیحه محمدی، روزنامه نگار


مطبوعات! یا به تعبیر امروزین و پرمعنا تر « رسانه » ، از همان زمان که هنوز نوزادی بیش نبود، قدر و منزلت خود را نزد روشنفکران و آزادیخواهان ایران اشکار کرده بود. در کشوری که بیش از نود درصد مردمش از نعمت خواندن بی بهره بودند، مطبوعات در قانون اساسی مشروطه « رکن چهارم » لقب گرفت و اهالی آن اولین گام ها را در آن سنگلاخه، چنان به پای سر برداشتند که در عرض دو سال از آغاز مشروطیت، 1285 خورشیدی تا 1287 ، بیش از دویست نشریه آغاز به کار کردند
.
« صور اسرافیل» با قلم بزرگانی چون دهخدا و تقی زاده در ستایش از امواج تمدن و قانونمداری و نقد استبداد و ارتجاع ورق میخورد. « حبل المتین» روحانیت فاسد و مرتجع را رسوا می کرد. «مساوات» از عدالت و ازادی قلم می گفت. و «ملانصرالدین» از تفلیس به یاری شان برخاسته بود.

ارکستر پرشکوه آزادی آنچنان می سرود و می نواخت که استبداد در یورش برای بازگشت خود، چاره ای جز خاموش کردن آن نداشت. چنین شد که سه روز پیشتر از بمباران مجلس مشروطه، روزنامه « صور اسرافیل» و یک روز بعد از ان جان جوان « میرزا جهانگیر خان » را به همراه حیات پربار استاد مدرسه و درس و کلام، « ملک المتکلمین » به غارت برد. چگونه استبداد می توانست بر جانهای پرشور آنان نتازد! 

از عین القضات تا جهانگیر خان صوراسرافیل و فرخی یزدی، از سعید سلطانپور تا محمد مختاری و پوینده و سیرجانی، همه را در همه ی دوران ها به جرم آگاهی بخشی کشتند و هر بار برای گروهی که جان به در می بردند، تبعید مقصد "غریب" ی می شد تا به آنجا پناه ببرند که بمانند و بگویند و بنویسند! 

یک قرن پیش از این نیز وقتی استبداد که چهار ستون پیکرش از وزش نسیم ﺁزادﯼ، می لرزید، آنچنان عرصه را به جان و جهان اهل قلم و مطبوعات تنگ کرد که برخی به ناچار برای ادامه ی وظیفه ای که به هر دو معنا « به جانشان بسته بود!» راهی غربت و تبعید خود خواسته شدند.

آری! تبعید بخشی از سرگذشت پر رنج و شکوه اهالی قلم و آگاهی جامعه ایرانی و نیز ثمر بی تردیدی از این رنج به منت برگزیده است! چه قاجار بر تخت استبداد نشسته، چه پهلوی مشروطه خواه آمده و چه جمهوری اسلامی به خونبهای یک انقلاب حاکم شده باشد! 

استبداد قاجار که عزم بازگشت کرد سید جمال الدین اسد آبادی و تقی زاده و ملکم خان و دهخدا و دیگران دست به کار شدند. روزﻧﺎﻣﻪ ﻋﺮوة اﻟﻮﺛﻘﯽ در ﭘﺎرﻳﺲ منتشر شد. « ﺿﻴﺎء اﻟﺨﺎﻓﻘﻴﻦ» در ﻟﻨﺪن و «ﻣﻌﻠﻢ ﺷﻔﻴﻖ» از هند به کمک مشروطه خواهان ایرانی می آمدند.

و این قصه ی عشق و زجر را هنوز در میهن ما به همان تلخی می نویسندش. تاریخ ورق می خورد، نامها تغییر می کنند، نسل ها دیگر می شوند اما، 

همیشه همان
شگرد همان 
شب همان و ظلمت همان
تا «چراغ» 
همچنان نماد امید بماند.


و اینک " جرس " که نه اولین رسانه تبعیدی است و دریغا، نه آخرین آنها، تیرهای خیمه سبزش را سه سال است که استوار کرده است.

جرس اولین رسانه تبعیدی نیست؛ اما شاید اولین تبعیدی سبز است که زیر همین عنوان، مسئولیت دشوار، سنگین و لغزنده ای را بر عهده گرفت. دشواری و لغزندگی مسئولیتش در تعهد بر سبز ماندن بوده و اصولی که از آن برخاسته است، و از سوی دیگر چتر گستردن بر گوناگونی هایی که آسان نیست تا تشخیص بدهی که تفرقه در جنبش سبز است، یا احترام به کثرت و گوناگونی در درون!

گاه دوستان جنبش سبز رنجیدند و گاه دشمنان شادمان شدند! دورانهایی بود که جرس حتا اگر خود ناامید نشد، اما دلهره ناامیدی را در هوا پراکند! بر فرازهمه اینها اما جرس به متانت تاب آورد و از هر فضایی که کاذب بود بیرون شد. 

جرس خیلی زود در جامعه ی نه کم شمار مطبوعات واقعاً تبعیدی و ایضاً "مهاجرتی " جایگاه ویژه یافت. بازتاب هایی که بر می انگیخت از مثبت و منفی، نشان از حضور یک نشریه ی تبعیدی می داد که سخنی جدی دارد و سخنش را نمی توان نشنیده گذاشت.

به عنوان نویسنده ای که قرائت معینی از جنبش سبز دارم، نمی توانم انکار کنم که جرس نه تنها منصفانه، که هنرمندانه گوناگونی ها و حتا اختلافات درون جنبش سبز را منعکس می کند و تا جایی که نقض غرض نباشد، منصفانه!

جرس بی نقص نیست؛ بی اشتباه نیست؛ روی قله نایستاده؛ اما از رهروان آگاه و پرتلاش قبیله سبز است که اگر نمی بود، باید به وجود می آمد. 

چتر سبزش گسترده تر، و تعهد دشوارش پیروز باد.
ملیحه محمدی
بیست ونهم تیرماه 1391
سومین سال برخاستن "جرس"
 

***

 

 پنجره ها را باز کنید / شروین نکویی- جامعه شناس


جرس را هر روز می بینم و بسیاری از مطالب آن را می خوانم. جرس در این برهه تاریخی‌ رسانه بسیاری حائز اهمیت برای جنبش سبز و تمام ازدیخواهان و عدالت طلبان وطن دوست است. و صد البته که جرس عاری از کمبود نیست و مهم‌ترین آن‌ها ریشه در فرهنگ امروزی جامعه ایرانی دارد و به این خاطر قابل درک است. اما یک رسانه پیشرو بایست که سعی‌ کند تا - به متانت و به ظرافت - به فرهنگ سازی بپردازد و پیشرو باشد


اولین مشکل جرس این است که افق تاریخی و جغرافیای محدودی دارد، یعنی ذره بینش بر روی نقشه ایران و و تاریخ ۳۴ ساله انقلاب متمرکز شده. این یک ضعف است، آن هم در زمانی که ما احتیاج به الهام و یادگیری داریم از مثالهای فرا تر از جغرافیای ایران و تاریخ ۳۴ ساله انقلاب. در دوره‌ای که فقدان و فقر تحلیلی باعث شده که الترناتیوی بجز یک امید (از نظر من واهی) به تکرار پیروزی آقای خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری به فکر ما نیاید. پنجره‌ها را باز کنید، همین اروپای که شما در آن هستید پر از درس‌های تاریخی‌ است یک دهه بین سیر سقوطی بلوک شرق و فروپاشی نهایی آن فاصله بود. تجارب روشنفکرن، کنشگران در لهستان و چکسلواکی و امثال آن گنجینه‌هایی‌ هستند که کم به آن پرداخته ایم. و همینطور تجربه مشروطه خودمان. خلاصه یک خورده تاریخی‌ و جغرافیای پیشتر و بیشتر کند و کاو کنید. به گاندی و آفریقای جنوبی هم بپردازید، اما با کلی‌ گویی‌ها و مطلق نگری‌های استادید محترم مثل رامین جهانبگلو و حمید دباشی و امسال آنان زود راضی‌ نباشید به مطلب عمق تحلیلی بدهید.

 

دومأ، و می‌دانم که این بسیار مشکل تر است، کاش جرس جایگاه واقعی احترام به تکثر فکری و سیاسی مملکت من میشد. هم آقای خامنه‌ای جایگاهی‌ در میان مردم ایران دارد و هم آقای موسوی و هم جمهوری خواهان چپ و (و اینجاست که خط قرمز شما آغاز میشود) لیبرالها و هم رضا پهلوی و شاید مجاهدین خلق. می‌دانم تریبون دادن به رقیب مخصوصاً اگر برای همیاران در زندان هزینه ساز باشد تصمیمی بسیار مشکل است. اما حد اقل یک خورده بیشتر شجاعت روزنامه نگاری نشان بدهید و متفکرین که تفاوت فکری با خط فکری شما را هم دارند به مخاطب خود معرفی کنید. من بدون تردید میدانم که در نسل جوان طبقه متوسط اندیشه‌های لیبرال بسیار مخاطب دارد. همینطور نقد بر سیاست منطقه‌ای ایران، بخصوص حمایت از حماس و حزب الله بسیار رایج است. اصلان مردم ایران برعکس آنچه حاکمیت میخواهد نشان دهد چنان انس و خوئی با مبارزه مردم فلسطین ندارند. این که این نقطه نظر موافق یا مخالف خط فکری شما است مهم نیست. بحثی‌ در عرصه عمومی است که شما به عنوان یک رسانه کلان و بالغ باید مطرح کنید و به هر دو طرف دعوا فضا بدهید. که در موارد مختلف در این امر کوتاهی دیدم. بحث ترانه شاهین نجفی به نظر من زمینه یک کار عمیق در مورد پدیده اسلام گریزی (حتّی نفرت از اسلام) که در جامعه ما به شدت در حال رشد است بود. با مختوم گذاشتن این بحث - با یک دو مقاله در و محکوم کردن نجفی و محکوم کردن فتوا علیه او - کمکی‌ به حل این مشکل ننموده‌اید. خلاصه چشم‌هایتان را به تکثر سیاسی-فرهنگی جامعه ایران باز کنید. و همینطور وضیعت انفجاری فرهنگی‌ که تظاهر اجبار به اسلام - و ضدیتی که برانگیخته - به بزرگترین عنصر تخریبی‌ اخلاق ادب و همزیستی‌ تبدیل شده است.
 

 

سرتان را زیاد درد آوردم. زبان شیرین فارسی‌، زبان نگارش این حقیر نیست. از سنّ ۱۹ سالگی در هلند هستم و به این زبان و گاه گاهی‌ انگلیسی مقاله مینویسم. اگر تمایل داشتید خیلی‌ خوشحال میشوم این موارد را به شکل مصاحبه مطرح کنم.
در خاتمه خوب است اگر جرس برعکس شورای هماهنگی‌ شناسنامه دار باشد و سردبیر محترمش هم زیر تیتر خود نامش را هم قید کند.

با مهر فراوان

 

 

***جرس حافظه ی جنبش سبز است/ سارا زرتشت- روزنامه نگار


 
جرس در آستانه ی ورود به چهار سالگی است... 

جرس را باید حافظه ی جنبش سبز دانست. اگرچه کم نبودند و کم نیستند سایت هایی که با جنبش سبز همراه بودند و یا به تدریج با آن همراه شدند، اما سهم بزرگی، بلکه بزرگترین سهم از همراهی و همراهان جنبش سبز بی شک به جرس تعلق دارد. 

جرس؛ – به همراه سایت خوش نوای « موج سبز ازادی»- در روزهای اوج جنبش توانست کانونی برای سبزها و آئینه ای برای خیابان باشد و من هنوز هم حسرت تعطیلی سایت خوش نوای « موج سبز آزادی» را می خورم، جرس چنین مباد .

.به جرس باید بابت سهمی که در زنده نگه داشتن پیام و راه و حیات جنبش سبز دارد، تبریک گفت. بابت مصاحبه هایی که با زندانیان سیاسی و خانواده های آن می کند، بابت فضای اخلاقی و سالمی که در نگه داشت آن هزینه می پردازد و بابت ایستادگی بر راه و آرمانهایی که اصولگرایانه بر آن ایستاده است. باید بابت ساختن جرس به گردانندگان و دست اندرکاران قدیم و قدیمی و اکنونش تبریک گفت. خدا قوتشان دهد. دست مریزاد ...

از گردانندگان جرس باید تشکر کرد. از هزینه ای که برای زنده نگه داشتن جنبش سبز می پردازند. از ناسزاهایی که بابت پایبندی به آرمان هایشان می شنوند. از تاب و تحملی که در این شرایط سخت از خود نشان می دهند. از اینکه مسئولانه در اندیشه ی آزادی و دموکراسی و اخلاق و دین برای ایران اند. از اینکه بار همه ی ناملایمتی ها و تهمت ها و بهتان ها و تنگ نظری ها را به جان می خرند تا همچنان این علمِ سبز مردمی را افراشته نگه دارند.

جرس را باید یاری داد؛ بلکه به یاری آن باید شتافت.جرس سهم بزرگی از مبارزه با استبداد و انتقال آگاهی در سه سال اخیر داشته است و حتی اگر منتقد و چه بسا مخالف عقاید گردانندگانش باشیم، «عقلانیت» حکم می کند که جرس را یاری دهیم. تصور روزی که جرس به خاطر مشکلات مالی و یا هر مشکل دیگری تعطیل شود، راحت نیست. اگر تعطیلی رسا با واکنشی روبرو نشد از آن بود که رسا هیچ وقت چنلنچه باید و شاید نتوانست تریبونی یا نمادی برای جنبش سبز باشد اما جرس حافظه ی بزرگی است از آنچه در این سه سال در جنبش سبز رخ داد. مبادا خودمان را برای روزهای پس از تعطیلی جرس آماده کرده باشیم تا مویه سر دهیم و یا احساسات نوستالژیکمان را میدان دهیم که جرس می توانست بماند اگر .... 

از جرس باید انتقاد کرد. این بزرگترین خدمتی است که میشود به جرس کرد. نباید بگذاریم جرس  راه دیگری برود و یا از دست برود. به جای آنکه گلایه هایمان را از جرس در محفل ها و کانون های خصوصی بازگو کنیم، هر انکه دلسوز این رسانه ی مردمی است - بخصوص در این ایام که سالگرد اوست- باید انتقاداتش را با صدای بلند به جرس اعلام کند. مگر چند رسانه ی دیگر مانند جرس داریم که بتواند اعتماد عمومی را به خود جلب کند و محل رجوع مخالفان و موافقان باشد؟ باید انتقاد کرد و پرسید: چرا رسانه ای جنبشی نمانده است؟چرا نخبه گرا شده است؟ چرا حرکت سایت کند شده است؟ چرا تعامل کمتری باسایت های دیگر دارد؟ چرا نوشته های محترمانه و قابل تاملِ بخش تندرو جنبش سبز را منتشر نمی کند؟  چرا جرس با مخاطب نامهربان است و....

29 تیر 1391، سومین سالگرد تاسیس جرس است. به همه ی یاران و یاوران و خوانندگانِ جرس و جنبش سبز، تولدش را تبریک می گویم و مخصوصاً از نامِ  "بهار یکتا"، یاد می کنم که سالگردِ تولد جرس، سالگردِ تولد او نیز هست.... سبز باد 
 

***

تبریک سه سالگی جرس/ ف.م.سخن - روزنامه نگار  


"خوانندگان گرامی، ياران و هم‌راهان شبکه‌ی جنبش راه سبز (جرس)، بيست‌ونهم تيرماه ۱۳۹۱، رسانه‌ی شما وارد چهارمين سال فعاليت خود می شود. جرس رسانه‌ای است که حرکت بر مدار جنبش سبز دموکراسی خواهی ايران را سرلوحه‌ی فعاليت حرفه‌ای خود قرار داده، تلاش کرده است تا صدای همراهان و مخاطبانی باشد که از حقوق شهروندی و سياسی خود محروم شده اند. مخاطبانی که در سه سال گذشته با هم‌راهی و دل‌گرمی‌های‌شان به جرس ياری رسانده اند و اميد به استمرار فعاليت را در ميان دست اندرکاران اين رسانه زنده نگاه داشته اند. بی‌گمان ديدگاه شما هم‌راهان و خوانندگان گرامی مهم‌ترين محک برای سنجش فعاليت‌هايی است که تاکنون در جرس صورت گرفته است... از مخاطبان ارجمند جرس دعوت می‌شود که پيشنهادها و ديدگاه‌های تحليلی و انتقادی خود را در قالب يادداشت و مقاله تا تاريخ ۲۶ تيرماه ۱۳۹۱ برای ما به اين نشانی ارسال فرمايند..." «سايت جرس»


پيشاپيش سه سالگی سايت جرس و آغاز چهارمين سال فعاليت آن را تبريک می گويم و به عنوان خواننده و مُراجع هميشگی اين سايت، نظرم را به اختصار می نويسم. آن چه در سال گذشته در اين سايت به عنوان نقطه ی ضعف بسيار بزرگ و غير قابل اغماض مشاهده شد، حذف ها و تعديل هايی بود که گاه و بيگاه در نوشته ها و نامه های نويسندگان صورت گرفت و به شدت وجهه ی جرس را از نظر انتقال دقيق و تمام و کمال نوشته ها خدشه دار کرد. به دو سه مورد از اين حذف ها و تعديل ها در نوشته هايم اشاره کرده ام که ضرورتی به تکرار آن ها نيست. همين امر باعث شده، امروز آن چه از نويسندگانی مانند آقای نوری زاد در اين سايت درج می شود را در سايت های ديگر بخوانم چرا که اطمينانی برای عرضه ی کامل اين نوشته ها وجود ندارد.


اعتماد به يک رسانه، طی سال ها و به سختی به دست می آيد ولی با يک عمل نادرست، مثل حذف چند سطر از يک نامه يا يک مقاله، در چشم بر هم زدنی از ميان می رود. در اين دوران که نوشته ها، نه در يک سايت و رسانه بل که به صورت همزمان در چند سايت و رسانه منتشر می شود، مطمئن باشيد، موارد حذف شده توسط شما، نه تنها خوانده خواهد شد، بل که به اعتبار شما لطمه بسيار خواهد زد. اميدوارم در چهارمين سال فعاليت تان، شاهد هيچ‌گونه حذف و تعديلی در مطالب نويسندگان نباشيم.

 

نظرات وارده دریادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.  

 

 ***
 
 
 

 
در آستانه چهارمین سال شروع فعالیت، بخشی از پرسش های کاربران درباره گذشته، حال و آینده این رسانه را با اعضای شورای سیاسگذاری آن در میان گذاشته شده است. پرسش هایی درباره این که آیا هویت جرس رسانه ای است یا سیاسی؟ آیا این رسانه صرفا متعلق به نواندیشان دینی است و ایده های سایر گروه ها در آن جایی ندارد؟ آیا  آینده جرس  در گرو تحولات آتی سیاسی در  ایران است؟ پشتیبانی مالی جرس در حال حاضر چگونه است؟ و پرسش های مهم دیگری که از زاویه نگاه مخاطبان پاسخ اعضای شورای سیاست گذاری جرس را می طلبیده است. در ادامه متن کامل این پرسش ها و پاسخ ها را بخوانید.
 


  ۱. رعایت بی طرفی یکی از اصول بنیادی روزنامه نگاری حرفه ای است، حال آن که جرس به عنوان رسانه ی یک جنبش اجتماعی- سیاسی مسلما بی طرف نیست . به نظر شما در این وضعیت آیا اصولا جرس می تواند خود را یک رسانه ای حرفه ای معرفی کند؟


هیچ رسانه سیاسی بی طرف نیست، به خصوص آن که اتکاء نه به بودجه عمومی بلکه به جریان یا جنبشی که آنرا نمایندگی می کند داشته باشد. در عین حال بی طرفی امری نسبی است، و طبعا تا تعریف دقیق و مشترکی از این مفهوم نداشته باشیم این واژه می تواند رهزن اندیشه باشد. با توجه به این نکته بنیادی یادآور می شویم که رسانه ها ممکن است متعلق به یک دولت، جنبش یا جریان خاص (در بخش خصوصی) باشند - که غالبا هم چنین هستند - و برحسب تعلقهایشان عملکردهای متفاوتی دارند اما همه این رسانه ها تلاش دارند در ارائه تولیدات خود به روش حرفه ای با رعایت سه معیار صحت، دقت و سرعت اعتماد مخاطبان خود را جلب کنند.


بنابراین تعلق داشتن به یک جنبش اجتماعی نه تنها منافی حرفه ای بودن رسانه نیست، بلکه می تواند نقطه قوت آن باشد. ضمن اینکه داوری دراین باره به عهده مخاطبان است و این آنها هستند که در رجوع به رسانه و برپایه تعریفی که خود از عملکرد رسانه دارند، آن هم در دنیای رقابتی رسانه ها، تصمیم می گیرند و انتخاب می کنند.


جرس بی آنکه ادعای خاصی در عرصه رسانه داشته باشد، به تجربه دریافته است که مورد اعتماد یا توجه نسبی چهار گروه متفاوت قرار گرفته است: 
اول همراهان جنبش سبز که جرس را یکی از بلندگوهای اصلی مطالبات خود یافته اند. دوم مخالفان داخلی جنبش سبز، یعنی حاکمیت جمهوری اسلامی به شهادت عکس العمل نهادهای امنیتی نظامی که جرس را «اتاق فکر اصلی فتنه سبز در خارج از کشور» معرفی کرده اند. سوم ایرانیان معترض رادیکال خارج از کشور که جنبش سبز را به دلیل مشی اعتدالی آن نمی پسندند. آنها هم جرس را یکی از اصلی ترین رسانه های جنبش سبز می دانند و منتقدانه آنرا به دقت دنبال می کنند. چهارم. رسانه های معتبر بین المللی که جرس را یکی از منابع مورد اعتماد اخبار جنبش سبز دانسته در مقاطع حساس به آن اعتماد و از آن خبر نقل کرده اند. 
توجه و اتکایی که این چهار گروه به تولیدات جرس دارند نشانه کار حرفه ای جرس است.


به زبان آمار جرس در حال حاضر پرمراجعه ترین رسانه جنبش سبز، و یکی از چهار رسانه نخست فارسی زبان غیردولتی خارج از کشور و از معدود رسانه هایی است که به لحاظ مالی متکی به هیچ کمک دولتی و نهاد خارجی غیردولتی نیز نیست. جرس با صراحت از آغاز منظر خود را در قالب ده اصل صریحا بیان نموده در عمل نیز اخلاق حرفه ای را در حد ممکن رعایت کرده است. هر کسی می تواند باور خود را داشته باشد، مهم این است که در گزارش واقع امانت داری کند و حقیقت را فدای مصلحت نکند. اینکه به چه میزان در رعایت اخلاق حرفه ای موفق بوده ایم، قضاوت آن با خوانندگان است.

 

۲. آیا به نظرتان جرس بیشتر به یک ارگان سیاسی شبیه نیست تا یک ارگان رسانه ای؟

قابل انکار نیست که فضای بسته داخل کشور، ممانعت از فعالیت احزاب مستقل و توقیف رسانه های آزاد خواسته و ناخواسته رسانه های مستقل خارج از کشور را به سمت پرکردن چنین خلأهائی سوق دهد یا چنین انتظاراتی را دامن زند. اما جرس از منظر گردانندگان، بسیاری از خوانندگان و کثیری از منتقدانش یکی از رسانه های جنبش سبز ملت ایران است. جرس منظر خود را با اصول مشخص از آغاز بیان کرده و به آنها وفادار است. ما خود را ارگان سیاسی، فرهنگی و اجتماعی جنبشی متکثر می دانیم که به دنبال رأی، بلکه حق گمشده خویش است، و البته انجام این مهم را در اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از همه راههای ممکن می دانیم و در بازتاب دادن اخبار همچون همه رسانه ها عمل می کنیم.

 

۳. ادبیات نوشتاری جرس در سه سال گذشته تقریبا یکسان بوده است حال آن که شرایط اجتماعی در این سه سال تغییرات قابل ملاحظه ای کرده است. آیا این برداشت را ندارید که ادبیات جرس با شرایط کنونی ایران انطباق زیادی ندارد؟

ادبیات جرس بر دو گونه است. اخبار، گزارشها و مصاحبه ها، که از سوی تحریریه جرس تولید می شوند، و یادداشتها که از سوی علاقه مندان و خوانندگان جرس ارسال می گردند و غالبا مبتنی بر سفارش و برنامه ریزی قبلی نیستند. هر دو بخش متناسب با تقاضا عرضه شده است. داوری درباره میزان انطباق با شرائط کنونی ایران به جایگاه داور و موازین داوری او برمی گردد. ما با ارزیابی مداوم کوشش کرده ایم با نبض جنبش و تقاضای همراهان جنبش سبز و مقدورات ملت ایران پیش رویم. به غوغاسالاری میدان نداده ایم. در عین حال در رفع نواقص کار خود کوشیده ایم.

 

۴.برخی از چهره هایی که در رشد و پیشرفت جرس نفش داشته اند به تدریج از این مجموعه کنار رفته اند. آیا این یک فاکتور منفی برای رسانه ای نیست که خود را مدعی کار جمعی می داند؟

هر رسانه ای به شکل طبیعی رویش و ریزش دارد. از آغاز فعالیت جرس تا کنون حتی یک نفر حذف یا اخراج نشده است. در عوض ما همواره با خیل روزنامه نگاران خوبی مواجهیم که متقاضی همکاری با جرس هستند و به علت کمبود امکانات مالی توان جذب آنها را نداریم.


در سال گذشته متناسب با فراز و فرود جنبش، برخی ترجیح دادند در دیگر رسانه ها فعالیتشان را دنبال کنند. شورای سیاست گذاری جرس با افزایشی نسبی در سال گذشته هم اکنون با پنج عضو حقیقی و دو عضو حقوقی انجام وظیفه می کند: آقایان عبدالعلی بازرگان، محمود صدری، محسن کدیور، علی مزروعی و حسن یوسفی اشکوری، به همراه مدیرعامل (آقای فرید منعمی) و نماینده شورای سردبیری.


در سال گذشته چهار نفر به دلایل مختلف به همکاریشان با جرس ادامه ندادند. برای این روزنامه نگاران محترم آرزوی موفقیت داریم.در عوض پنج روزنامه نگار تازه نفس به همکاران جرس اضافه شده است. این تغییرات به افزایش نشاط و توانایی تحریریه جرس انجامیده است. میانگین همکاری دوازده روزنامه نگار دیگر جرس با این رسانه‌ی سه ساله، بیش از دو سال و سه ماه است که میانگین قابل قبولی است.

 

۵. چرا برخی از افرادی که در جرس فعالیت می کنند تمایل به استفاده از اسامی مستعار دارند؟ آیا به نظرتان نمی رسد که این استفاده از اسامی مستعار به اعتبار رسانه لطمه می زند؟

هرچند این پرسش متوجه افرادی است که با اسم مستعار با رسانه ها همکاری می کنند، و ناشی از شرائط امنیتی و خفقان حاکم در داخل کشور است، و جرس هم نمی خواسته از همکاری این روزنامه نگاران محروم شود، اما با توجه به اولویت قطعی شفاف بودن هویت اعضای تحریریه رسانه محدودیتهای متعددی برای همکاری با اسم مستعار از سوی جرس در سال گذشته ایجاد شد. در حال حاضر کمتر از ۲۰٪ همکاران جرس با اسامی مستعار فعالیت می کنند. اسامی نویسندگان دو ستون اصلی برگ و اندیشه تماما حقیقی است. اولویت ما تقلیل اسامی مستعار به صفر است، اما با توجه به فضای امنیتی و استبدادی حاکم بر کشور ملاحظات این همکاران قابل درک است.

 

۶. موضع جرس در قبال انتخابات ریاست جمهوری آینده در ایران چه خواهد بود؟

جرس در جایگاه یک حزب سیاسی نیست که بخواهد در این باره و موارد مشابه اعلام موضع نماید، بلکه رسانه ای است که همه اخبار و بحث های مرتبط با چنین مقولاتی را بازتاب می دهد، و درنهایت شورای سیاست گذاری جرس هماهنگ با خرد جمعی همراهان جنبش سبز سیاستهای رسانه ای خود را تنظیم می کند.

 

۷.  اگر در انتخابات ریاست جمهوری بعدی هم یکی از چهره های حامی وضع موجود به این سمت برسد، آیا انگیزه ای برای ادامه دادن فعالیت های جرس باقی می ماند؟

جرس تا زمانی که اهداف جنبش سبز تحقق نیافته باشد و از حداقلی از امکانات برخوردار باشد، به فعالیت خود ادامه خواهد داد، انشاء الله.

 

۸. سال گذشته جرس به دلیل آنچه مشکلات مالی خوانده شد، تا آستانه تعطیلی هم رفت. آن بحران مالی ناشی از چه بود و آیا اکنون این بحران رفع شده است؟

جرس متکی به کمکهای هموطنان داخل و خارج است. خفقان فزاینده و فشارهای رو به تزاید امنیتی داخل کشور از یک سو عامل اصلی کاهش دریافتی های جرس بود، از سوی دیگر کاهش نمود بیرونی جنبش کمکهای خارج از کشور را نیز به تدریج کاهش داد. ما بحران پیش آمده را صادقانه با مخاطبانمان در میان گذاشتیم. خوشبختانه بخش اعظم کسری دریافتی با کمکهای هموطنان ایرانی که در شرائط دشوار فعلی غالبا خارج از کشور زندگی می کنند، تامین شد.


البته همانند کمک رسانی به زلزله زدگان به میزانی که از فاجعه دور می شویم ضریب کمکها کاهش می یابد! آخرین گزارش هزینه و دریافتی جرس نشان می دهد که متأسفانه جرس در حال حاضر ۳۰٪ کسری بودجه دارد، و ما همچنان به کمک مرتب و ماهانه هموطنان نیاز مبرم داریم. جرس هیچ درآمدی جز اعانات هموطنان ندارد و مطابق اساس نامه اش مجاز نیست از کمک هیچ دولتی استفاده کند. جرس از اعانات نهادهای خارجی نیز تا کنون مطلقا استفاده نکرده است.

 

 ۹. چرا تولید محتوا در جرس به نسبت قبل کمتر شده است؟

متناسب با دو عامل افت نسبی جنبش و کاهش درآمد، ما کوچک سازی تدریجی رسانه را با حفظ کیفیت آن طبق برنامه آغاز کردیم. زمان انتشار را کاهش دادیم. اخبار و گزارشهای خبری را با توجه به واقعیتهای جنبش و هزینه بریشان تقلیل، و در عوض یادداشتهای تحلیلی راهبردی را افزایش دادیم. جرس در طول سه سال فعالیت افزون بر ۵۶۲۰۰ مطلب منتشر کرده است (روزانه ۵۲ مطلب). اکنون جرس خود را شبکه ای راهبردی، تحلیلی و خبری تعریف می کند.

 

۱۰. چرا گرافیک سایت در سه سال گذشته هیچ تغییر عمده ای نکرده است؟

گرافیک جرس با طراحی کارشناسی تهیه شده و خوشبختانه جا افتاده و مورد اقتباس دیگر رسانه ها نیز واقع شده است. تغییرات جزئی را سالانه دو بار انجام داده ایم. اما تغییرات عمده متوقف بر هزینه فراوانی است که فعلا در توان جرس نیست. در عین خوشحال می شویم که خوانندگان محترم نظرات و پیشنهادات خودشان را برای ما بفرستند، همچنین اگر افرادی تمایل به کمک و همراهی ما در بهتر شدن گرافیک سایت دارند اعلام آمادگی نمایند.

 

 ۱۱. چه برنامه هایی برای بهبود فعالیت های حرفه ای در جرس مد نظر دارید؟

شورای سردبیری جرس مجموعه ای از روزنامه نگاران ایرانی مجرب و غالبا جوان در تبعید هستند که در چارچوب اصول اعلام شده و سیاست های شورای سیاست گذاری عمل می کنند. دست اندرکاران جرس به دقت تعداد کاربران و رتبه جهانی رسانه را رصد می کنند و انتقادات و پیشنهادات وارده را مورد توجه قرار می دهند. تعمیق ابعاد تحلیلی و راهبردی محتوای رسانه از یک سو و تقویت جوانب اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی آن از سوی دیگر همراه با ازدیاد تنوع و تکثر دیدگاههای مطرح، سه هدف میان مدت جرس است که امیدواریم متناسب با مقدورات و امکانات مالی و انسانی بتوانیم به تدریج عملی سازیم.

 

۱۲. آیا جرس نامه ی پانزدهم نوریزاد را سانسور کرد ؟ اگر پاسخ مثبت است چرا؟

خیر، پاسخ قاطعانه منفی است. جرس هیچ مطلبی را چه نامه آقای نوری زاد چه غیر آنرا سانسور نکرده است. نامه مورد نظر سهوا به دلیل فنی، مختصر افتادگی در قسمت انتهائی آن رخ داده بود که بلافاصله پس از بازبینی اصلاح و بطور کامل درج شد. درباره نامه های آقای نوری زاد، جرس بیشترین کوشش را در انتشار به موقع همگی آنها داشته است، و در زمانی که سایت ایشان با مشکل مواجه بود، نخستین منتشر کننده نامه های وی بود. بعلاوه بیش از پنجاه نامه در پاسخ به فراخوان ایشان در نوشتن نامه به رهبری در جرس منتشر شده است. 
جرس در انتشار مطالب هیچ حک و اصلاحی را بدون اطلاع و اجازه نویسنده مجاز نمی داند، در عین اینکه در کار رسانه بدلیل سرعت عمل رخداد خطای انسانی را منکر نیستیم و از هرگونه تذکر و انتقادی دراین باره استقبال می کنیم.

 

۱۳. اخیرا ستون گفتگو را که یکی از مولفه های اصلی و هویتی جرس به عنوان رسانه ی جنبش سبز بود،پایین کشیدید ستون اندیشه را پرو بال داده اید و مطالب میهمان را اغلب از میان مطالب خاصی انتخاب می کنید که نمی تواند انتخاب روز و یا انتخاب عموم باشد. و... آیا این نخبه گرایی یک استراتژی جدید است برای جرس و آیا در این حال می توانید دیگر خود را رسانه ی یک جنبش بدانید؟ آیا جرس قرار است از یک رسانه ی جنبش به یک رسانه ی نخبه گرا متمایل به روشنفکران دینی تبدیل شود؟

تغییرات انجام شده مبتنی بر کارشناسی و مشورت با متخصصان فن و تعامل با کاربران جرس صورت گرفته است. ستون اندیشه و ستون نوا و نما جایشان عوض شد، اندیشه بالاتر آمد و نوا و نما (ونه گفت وگو!) پائین رفت. همچنین ستون جدید ویژه نامه بالای گفت و گو قرار گرفت. گفت و گوها که تولیدی جرس هستند غالبا یکی از تیتر اول های ما را تشکیل می دهند.


مطالب ستون مهمان از دو گونه بیرون نیست: مطالب عمومی سیاسی اجتماعی و مطالب نظری فرهنگی. بنابراین ستون مهمان هر دو سطح عمومی و نخبه را مد نظر دارد. 
مخاطبان جرس شامل مخاطبان عمومی و نخبگان هستند و برای هر دو گروه مطلب منتشر می کنیم. ازدیاد بخش دوم مهمان به دلیل سیاست اولویت درج مطالب اختصاصی در ستون اندیشه حاصل شده است. در گذشته این دسته از مطالب در ستون اندیشه درج می شد. 
با توجه به بافت فرهنگی ایرانیان طبیعی است که جرس به روشنفکران مسلمان و نواندیشان دینی - که اثرگذاری بیشتری در جامعه دارند - توجه بیشتری داشته باشد. از نظر دور نداریم که رسانه هایی که دیدگاههای این گروه را درخارج از کشور منعکس می کنند فراوان نیستند. در عین حال هر مطلبی که از نویسندگان یا متفکران عرفی و سکولار دریافت داشته ایم در صورت رعایت ضوابط اعلام شده جرس منتشر کرده ایم. سهم مطالب نویسندگان سکولار در ستون اندیشه در شش ماه گذشته ۲۵٪ و در ستون برگ ۳۰٪ بوده است.

 

۱۴. جرس مشخصا در برخی موضوعات تک صدایی شده است. مثلا شما چندین نوشته در محکوم کردن توهین به مقدسات منتشر کردید اما نوشته ای از مخالفان در این باره منتشر نکردید. در این حال چگونه می توانید به عنوان یک رسانه ادعای بی طرفی کنید؟

در ستون یادداشت، ما مطلب سفارش نداده ایم، منحصرا دریافت کرده ایم. اگر از سلیقه های دیگر کمتر برای ما مطلب فرستاده اند، کم لطفی از خودشان بوده است. جرس مطابق موازین اعلام شده خود از دیدگاههای متنوع استقبال می کند. ضمنا ما رسانه بی طرف مطلق سراغ نداریم. اگر شما سراغ دارید معرفی کنید! 
تلاش ما این است که وزن موضوعات مختلف در جرس متناسب با وزن آنها در داخل کشور باشد. به نظر نمی رسد که وزن موضوعات مطرح در فضای مجازی خارج از کشور تناسبی با واقعیات جامعه ایرانی به خصوص داخل کشور داشته باشد.

 

۱۵. به نظر می رسد نسبت به واکنش شخصیت ها و رسانه های داخل ایران نسبت به خود حساسید و یا نسبت به آن نگرانید تا جایی که گاهی مخاطب احساس می کند با یک رسانه ی سانسور شده ی داخل ایران مواجه است که ملزم به رعایت بخش نامه ی غیر رسمی وزارت ارشاد هم هست. آیا این سیاست حاکم بر جرس به معنای به رسمیت شناختن سیاست های مطبوعاتی حاکم بر ایران و یا دست کم مدعیات آنها نیست؟

هرچند طرح چنین سئوال و ادعائی نیاز به ارائه مصادیق مشخص دارد و به پرسش کلی در این زمینه نمی توان پاسخی دقیق داد، اما یادآور می شویم که نگاه جرس در درجه اول معطوف به داخل کشور است. از اول هم چنین بوده است. برای تغییر وضع موجود به وضع مطلوب چاره ای نداریم جز اینکه در کنار از یاد نبردن اهداف بلند مدت به «مقدورات داخل کشور» هم توجه کنیم.


اکثر قریب به اتفاق رسانه ها و بسیاری از هموطنان خارج از کشور، بیش از سه دهه است دور از واقعیت و غافل از مقدورات سخن گفته و منتشر کرده اند. قرار نیست عقده گشایی کنیم و ذهنیتهایمان را به دور از عینیت جامعه‌ي بلازده‌مان ظاهر سازیم. ما اگرچه در تبعید روزگار می گذرانیم، اما در داخل ایران نفس می کشیم و برای تغییر از درون قلم می زنیم و فاصله خود را با فضای داخل کشور تنظیم می‌کنیم. ما این را نقطه قوت جرس می‌دانیم و بنا داریم همین شیوه را ادامه دهیم، انشاء الله. 

 ۱۶. در میان تعدادی از فعالان جنبش سبز و رسانه های همسو با آن، نوعی موضعگیری همواره نسبت به جرس وجود دارد. همچنین هستند روشنفکران و نویسندگانی که علیرغم همسو بودن با سیاست های جرس، با این رسانه همکاری ندارند و یا رسانه های دیگری را انتخاب می کنند. اگر موافقید، علت این امر چه می تواند باشد ؟

تنوع و تکثر همراهان جنبش سبز غیرقابل انکار بلکه مورد استقبال است. هرکس به موازین جنبش سبز پابند است می تواند یادداشت های خود را برای جرس ارسال کند و از دریچه این رسانه با هموطنانش سخن بگوید. اگر هم کسی مایل نبود از این رسانه استفاده کند، نظر و سلیقه‌اش قابل احترام است، ضمنا علت عدم همکاری را باید از خود این مخالفان محترم فرضی جرس پرسید.


جرس بلندگو و تریبونی برای آنها که صدایشان کمتر شنیده می شوند فراهم کرده ‌است. خوشبختانه هم رسانه های سبز دیگری فعالیت می کنند و باری از دوش جرس برمی دارند، و هم رسانه های منتقد متعددی هستند که از منظرهای متفاوت به مسئله ایران می نگرند. در این بازار پررونق رسانه ها رقابت سالم نعمتی است و جای نگرانی برای طرح دیدگاهها و نظرات مختلف وجود ندارد.

 
****  

 

 نگاهی به نتایج نظرسنجی ارزیابی عملکرد جرس


از کاربران گرامی جرس درخواست کرده بودیم بمناسبت سومین سالگرد تاسیس جرس در نظرسنجی ارزیابی عملکرد جرس شرکت کرده و ما را در ارزیابی عملکرد این رسانه سبز یاری رسانند، آنچه در ادامه آمده است نگاهی دارد به نتایج حاصل از این نظرسنجی که با لطف کاربران میسر شده است، و البته این نظرسنجی همچنان برای دریافت پاسخ کاربرانی که فرصت پاسخ دادن نداشته اند باز است، و درخواست داریم که ما را رهین لطفشان قرار دهند و با پاسخگویی به این نظر سنجی ما را در انجام وظیفه بهتر یاری رسانند.


در پاسخ به این سئوال که :" جرس به کدام نیاز رسانه‌ای شما بهترپاسخ می دهد؟ " ۴۶ درصد پاسخگویان گزینه هرسه را برگزیده اند یعنی جرس به سه نیاز رسانه‌ای اخبار، تحلیل، و مباحث فکری و اندیشه‌ای آنان پاسخگوست، و این نشانه آن است که جرس توانسته است نیاز نزدیک به نصف مراجعان خود را پاسخگو باشد که رقم نسبتا موفقی است. ۳۳ در صد پاسخگویان گزینه اخبار، ۱۳ درصد تحلیل، و ۸ درصد مباحث فکری و اندیشه‌ای را برگزیده اند که این ارقام نشانه آن است که عملکرد جرس در این باره به ویژه در زمینه تحلیل و مباحث فکری و اندیشه‌ای باید ارتقاء یابد تا بتواند نیازدرصد بالاتری از کاربران جرس را تامین نماید.

 


· در پاسخ به سئوال :" از نظر زمانی،مراجعه شما به جرس چگونه است؟ " ۶۵ در صد پاسخگویان گزینه روزانه را انتخاب کرده اند که رقم قابل قبولی برای جذب مخاطب توسط جرس است اما این رسانه باید برای جذب درصد بالاتر تلاش نماید. اینکه ۲۲ درصد گزینه دست کم هفته‌ای یک بار، ۹ درصد هرچند وقت یک بار، و ۴ درصد بطور اتفاقی را برگزیده اند جرس باید اینها را مخاطبان بالقوه خود بداند و برای جذب و مراجعه روزانه آنها برنامه ریزی و اقدام نماید.


· در پاسخ به سئوال :" شما وقت بیشتری را صرف خواندن کدام بخش یا بخش‌های جرس می کنید؟ (می توانید بیشتر از یک گزینه را برگزینید ) " ۳۰ درصد پاسخگویان اعلام کرده اند بیشترین وقت را صرف خواندن اخبار می کنند و نجوا با ۱۳ درصد و اندیشه با ۱۱ درصد رتبه بعدی را دارند که قابل توجه است. گزارش ۸ درصد، گفتگو ۷ درصد، اسناد ۶ درصد، برگ سبز ۵ درصد، نوا و نما ۵ درصد، قلم ۴ درصد، جهت اطلاع ۴ درصد، مهمان ۳ درصد، ایران و جهان ۲ درصد، و شهروندنگار ۲ درصد از پاسخ کاربران را بخود اختصاص داده اند و این نشاندهنده این است که مطالب انتشار یافته ذیل این عناوین خوانندگانی وقت گذار دارد اما تمرکز کاری جرس باید متوجه عناوینی باشد که بیشترین وقت کاربران را بخود اختصاص می دهد و به ویژه در بخش اخبار باید بیش از پیش دقت و عمل نماید.


· در پاسخ به سئوال :" ارزیابی شما از عملکرد جرس در پاسخگویی به نیازهای مخاطبان چیست؟ " ۴۹ درصد پاسخگویان گزینه خوب را انتخاب کرده اند و این نشانه این است که نیمی از مراجعان به جرس عملکرد این رسانه را درحد خوب دانسته اند اما با توجه به اینکه ۱۹ درصد پاسخگویان گزینه عالی را انتخاب کرده اند و ۲۳ درصد گزینه متوسط را، جرس باید در جهت ارتقای خود نزد کاربران به سطح عالی تلاش و اقدام نماید بگونه‌ای که بتواند ارزیابی عملکرد بد ۹ درصد کاربران خود را به کمترین کاهش دهد.


· در پاسخ به سئوال :" اگرپیشنهادی برای ارتقای عملکرد جرس دارید همین جا بنویسید. " کمتر از یک سوم پاسخگویان به سئوالات قبلی نظرات و پیشنهادات خود را ارائه کرده اند که سرمایه ارزنده‌ای برای گردانندگان جرس است، و برای اینکه کاربران جرس به طیف متنوع مخاطبان این رسانه و انتظارات بعضا متفاوت و متضاد آنها پی ببرند مجموعه این نظرات و پیشنهادات بدون هرگونه سانسوری انتشار می یابد و ما پیشاپیش از لحن و بیان و ادبیات برخی از این نظرات که سنخیتی با ضوابط جرس ندارد، عذرخواهیم.

در یک جمع بندی کلی از این نظرات و پیشنهادت می توان چنین گزارش کرد که :

یک. عدم درج نظرات (کامنت) خوانندگان بیشترین خواسته کاربران بوده است که خوشبختانه امکان فنی پاسخگویی به این خواسته در جرس اینروزها فراهم آمده است و بمناسبت سومین سالگرد جرس از این پس نظرات کاربران انتشار داده خواهد شد.

دو. عدم گردش سریع اخبار

سه. جامع نبودن و عدم فراگیری اخبار که امیدواریم در این باره نیز تمهیدات لازم بکار گرفته شود.

چهار. عدم درج دیدگاههای غیر اصلاح طلب و غیرمذهبی در ستونهای یادداشت بویژه اندیشه

پنج. عدم صحت و لحن و بروز نشدن ستون نجوا

شش. جامع نبودن تیترها

هفت. مشکل فیلترینگ

هشت. مشکل ایمیل اخبار جرس

نه. تنوع بیشتر، فراگیری همه طیفهای جنبش و ملت

ده. فقدان رسانه صوتی تصویری

قطعا دست اندرکاران جرس نسبت به هر یک از پیشنهادات متناسب با امکانات و منابعی که در اختیار دارند اقدام خواهند کرد، و در پایان وظیفه خود می دانیم که از همه پاسخگویان و به ویژه آنانی که با ارائه نظرات و پیشنهادات خود ما را در ارزیابی عملکرد جرس و بهبود بخشی آن یاری رساندند، تشکر و قدردانی نمائیم. جرس به یاری سبز معنوی و مالی همه شما محتاج است و جز با همت و یاری و همراهی شما نمی تواند ادامه راه دهد. جرس چشم انتظار یاری شماست تا بتواند پاسخگوی نیازهای رسانه‌ای جنبش سبز مردم ایران باشد.

 

******


نظرات و پیشنهادات پاسخگویان به نظر سنجی ارزیابی عملکرد جرس به سئوال : "اگر پیش‌نهادی برای ارتقای عملکرد جرس دارید همین‌جا بنویسید." که بدون هرگونه سانسوری انتشار داده شده، و پیشاپیش بواسطه ادبیاتی که بعضا در برخی نظرات وجود دارد و با ضوابط جرس همساز نیست، عذرخواهیم.


28,524,592
فقط اریایی ومستقل باشید و هرگز وابسته به دست اویز دین وتعصب برای نیل به مقصود نباشید Wednesday, Jul 18th 2:39AM
28,485,727
جامعه ایران بشدت درحال ستیزباانسانیت خویش است ، هرکاری ازشمابرآیدانجام دهید مشکل ما قدرت نیست مشکل قدرت ماهسیتم Monday, Jul 16th 1:30PM
28,483,123
دروغ زیاد می گوید Monday, Jul 16th 12:05PM
28,480,929
مقالاتی از دکتر عطاءا...مهاجرانی - جناب دکتر کدیور - دکتر سروش - اکبر گنجی - واحدی - خانم مسیح - و نویسندگان سر شناس با اسم اصلی خودشان - نه با اسم مستعار . سطح مقبولیت اجتماعی مفالات منتشره را 100 چندان میکند . موفق و پاینده باشید. Monday, Jul 16th 10:49AM
28,478,042
در بیان اخبار دچار اغراق ودروغ نشویدتا ماندگا رباشیددر بیان خبار دچار محافظه کاری نشویدوحق را بگویید حتی اگر به زیان شما باشد Monday, Jul 16th 9:05AM
28,477,951
Thank you very much for being an honest voice for Iran! Monday, Jul 16th 9:07AM
28,477,612
نجوا خیلی بیخود و زرد کننده! است Monday, Jul 16th 8:46AM
28,476,568
ba yeki az resaneh haye por binandeh donya baray tablighat va etelae resani konid Monday, Jul 16th 8:12AM
28,472,380
جمع كنيد كاسه كوزه تونو Monday, Jul 16th 3:31AM
28,456,688
پیشنهادم این هست که همه چیز خوبه اما فیلتر را چیکار باید به نظر من همه دست به دست دهیم شبکه رسا بیاد شبکه رسا خیلی خوبه همه کمک کنیم من نمی دونم این همه شبکه های ضد انقلاب و سلطنت طلب یادیگر شبکه ها چگونه پول آنتن شبکه را در می آورند اما ما نتونستیم شبکه رسا باید بیاد به فکر شبکه هستید شبکه رسا را راه اندازی کنیم با کمک همه دوستان Sunday, Jul 15th 4:18PM
28,456,499
با آرزوی موفقیت برای شما Sunday, Jul 15th 4:21PM
28,451,158
فقط از کارشناسان اصلاح طلب استفاده نکنید همه اپوزسیون را به رسمیت بشناسید همه گروه های مخالف را دعوت به همکاری کنید وگرنه شمت نیز با تفکرات سیستم موجود در ایران هیچ تفاوتی نمیکنید Sunday, Jul 15th 2:18PM
28,440,954
akhbaar sahih,vaghei,va door az shayeaat bashad. Bishtar jalb eetemaad konid. Sunday, Jul 15th 9:39AM
28,440,445
كاش ميشد بدون فيلتر شكن وارد سايت شد Sunday, Jul 15th 9:17AM
28,432,551
اگر کمی‌ بیشتر وضعیتِ رهبرانِ جنبش را پوشش بدهید ممنون میشوم Sunday, Jul 15th 5:28AM
28,430,781
اخبار درست و صحیح ارزشمند می باشد . خواهشمند است نقل قول نفرمائید و در صحت اخبار دقت نمایید Sunday, Jul 15th 4:39AM
28,428,157
تدوین منشور سبز با شرکت تمام گروهها غیر مسلح Sunday, Jul 15th 3:32AM
28,426,509
سایت جرس در بعضی مواقع اخبار را مصادره به مطلوب کرده و گاهی اوقات هم برخی از اخبار و نظرات را سانسور میکند Sunday, Jul 15th 2:44AM
28,426,027
نکند مانند رسانه های حکومتی فقط اخباری که به نفع خودتان هست را مخابره کنید! تعصب بیجا نسبت به برخی اشخاص عام شکست جنبش خواهد بود. Sunday, Jul 15th 2:27AM
28,425,181
سلام و خسته نباشید لطفا در درج اخبار و انتخاب تیترها، رعایت انصاف و درستی را مد نظر داشته باشید. عبارت "ادامه حصر غیرقانونی شما مایه روسیاهی نظامی است که نه جمهوری است، نه اسلامی" فقط مربوط به آقای کدیور است. ولی شما آنرا بعنوان تیتر برای کل خبر انتخاب کرده اید. اگر اینکار سهوی بوده، که امیدوارم دقت فرمایید که این موارد تکرار نشود. ولی اگر، عمدی بوده، با کمال احترام برای شما، از اینکارتان ابراز انزجار می کنم. قرار نیست شما هم، به همان ابزاری متوسل شوید که امثال شریعتمداری کیهان و رسانه Sunday, Jul 15th 2:05AM
28,424,125
. 2- استفاده از استفاده از تجارب و نوشته های دانشگاهیان بصورت غیر مستقیم از طریق ترجمه آثار آنها که د رژورنالهای علمی جهان به چاپ می رسد. Sunday, Jul 15th 1:33AM
28,424,110
. 2- استفاده از استفاده از تجارب و نوشته های دانشگاهیان بصورت غیر مستقیم از طریق ترجمه آثار آنها که د رژورنالهای علمی جهان به چاپ می رسد. Sunday, Jul 15th 1:33AM
28,406,940
جرس باید روش مبارزه خویش را تغییر دهد. اولین قدم آن هم شفاف سازی است و به صراحت سخن گفتن از اهداف و مقاصد پنهان و آشکار آن... سؤال بسیار مهم مردم از جرس این است که، آیا جرس خواهان حفظ جمهوری اسلامیست؟؟ یا اینکه با خواستهٔ اکثر مردم یکسو میشود و به رأی اکثریت ملت ایران که سرنگونی نظام فاشیسیتی- جمودگرا‌و غارتگر احترام میگذارد. جرس آن شفافیت و محبوبیت خود را از دست داده و این یک واقعیت است. زمان آن فرا رسیده که به خواستهٔ مردم نرمش نشان دهد Saturday, Jul 14th 7:14PM
28,389,658
رسانه ای خنده دار Saturday, Jul 14th 1:45PM
28,389,242
با سپاس از شما ...به عقیده بنده این سایت بیانگر خواست و مواضع تنها یکی‌ از شاخه‌ها و جریان‌های فکری اپوزیسیون ایران است...و من پیشنهادی که دارم این است که افکار را باز تر کنید و از یک چهار چوب خاص بیرون آیید...سپاس Saturday, Jul 14th 1:34PM
28,383,541
جرس هرگز در باره اقلیت های جنسی یا مذهبی مورد ستم جمهوری اسلام ننوشته و حتی از این گفتمان خودداری میکند. میپسندیم که در چهار چوب آزادی بیان صدا و حضور آنان فراموش یا پنهان نشود Saturday, Jul 14th 10:08AM
28,379,064
بهتر است افشاگریها برای بیداری مردم بیشتر کند Saturday, Jul 14th 5:33AM
28,378,774
ستونی جهت طرحها و ابتکارات همبستگی اپوزیسیون ایجاد و شورای همبستگی راه سبز امید از طریق نظر سنجی تعیین و به مردم معرفی شوند Saturday, Jul 14th 4:49AM
28,378,080
سلام و خسته نباشید. Saturday, Jul 14th 3:23AM
28,377,985
لطفا با انجام برخی امور نسنجیده، گاف به حکومت ندهید. مثل راه اندازی شبکه ماهواره ای و بعد از مدتی پخش و برنامه سازی بسیار ضعیف، بستن و تعطیلی آن Saturday, Jul 14th 3:07AM
28,376,952
بین بد و بدتر چه حق انتخابی هست؟ Saturday, Jul 14th 12:41AM
28,364,437
تلاش هايتان ستودنى است.. نياز به پويايى بيشتر است، در شكل و شمايل سايت، در گستردگى اخبار و همچنين ساير بخش ها... گه گاه برخوردهاى سليقه اى و نادرستى هم با برخى از همراهان جنبش شده. شايد بارزترين برخورد در سال گذشته با آقاى واحدى بود. اميدواريم حداقل اينجا دليلى بر جدايى نباشد و نشود سبز باشيد و برقرار Friday, Jul 13th 2:34PM
28,349,385
در ارایه تحلیل ها به واقعیت های موجود در ایران بیشتر توجه شود،. همچنین از مخاطبان تان نیازسنجی کنید که چه مطالبی را تقاضا دارند. از طرف دیگر در مورد جنبش های اصلاحی و جنبش سبز تحلیل های را از از طرف صاحب نظران مطرح و مورد اعتماد مردم ایران منتشرکنید. فکر می کنم خیلی بیش از اینها می توانید بهتر باشید و با مطلوب ها فاصله دارید. در کل نیز بسیار تشکر می کنم از زحمتها و تلاشهایتان. من همیشه از مطالب تان بهره می گیرم و به نظرم عنوان خوبی را به یدک می کشید.. Friday, Jul 13th 7:03AM
28,348,656
با وجود حجم زیاد خبرهایی که منتشر می کنید، آشکار دیده ام و تجربه کرده ام که برخی از خبرها را سانسور می کنید و اصلا منتشر نمی کنید؛ به ویژه خبرهایی را که به افراد و جریان هایی مربوط می شوند که خارج از چارچوب کلی خط فکری شما قرار دارند. اگر قصد دارید رسانه ای بشوید که نماینده تمام خطوط فکری پیشروـ قطعا منظورم سلطنت طلبان یا مجاهدین خلق نیست که هر دو پس روانه هستند ـ موجود در جامعه ما باشد توصیه می کنم روشتان را اصلاح کنید. اما اگر قصد دارید فرقه ای باقی بمانید خود دانید Friday, Jul 13th 7:11AM
28,347,269
از شعرهای بهتری استفاده کنید و اینقدر از این اشعار ضعیف درج نکنید و اگر میشود شعر برایتان فرستاد (باایمیل لطفا اطلاع دهید Friday, Jul 13th 6:45AM
28,345,180
وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد . تا دیر نشده از خواب غفلت بیدار شوید Friday, Jul 13th 5:27AM
28,344,811
7 Friday, Jul 13th 5:28AM
28,343,171
داشتن رادیو و تلویزیون بهتر Friday, Jul 13th 4:08AM
28,343,004
.با سلام درصورت امکان از شخصیت ها واندیشمندان ازطیف های مختلف مطلب ومقاله گذاشته شود Friday, Jul 13th 3:54AM
28,342,888
با سلام Friday, Jul 13th 3:54AM
28,342,605
شما مزدوران حلقه بگوش اسکتبارید مرگ وسران نوکر شما Friday, Jul 13th 3:40AM
28,323,605
اخبارتان به روز و جدید باشد Thursday, Jul 12th 2:04PM
28,321,302
‫سلام− با وجود اینکه من خود به نحله فکری جرس تعلق دارم ولی جا دارد در جهت همگرایی گروههای مختلف فکری قدم عملی و بزرگتر بردارید، میز گرد، ویدئو کنفرانس. زمان بسرعت در حال سپری شدن است شاید ریشهء انحصارطلبی های دوران انقلاب اسلامی که در همه گروهها ( بغیر از نهضت آزادی) وجود داشت هنوز در ما هست و توجه نداریم. Thursday, Jul 12th 1:08PM
28,320,823
برای ادامه کار سختس در پیش داریم ولی هرچند در این وضعیت سخت است اما ناامید نشوید ما هم در ایران به نشر مطالبتان میپردازیم Thursday, Jul 12th 12:43PM
28,318,078
اخبار معمولا دیر تر از گزارش میشود...تقریبا همه اخبار در مورد زندانیان اصلاطلب گزارش میشود .....اکثریت مردم حکومت اسلامی را نفی میکنند اما جرس گویا فقط جناح اصلاحطلب را میبیند....مردمی که اب اشامیدنی ندارند.و نانی در سفره نیست نباید فراموش شود ..در ابتدا مردم انسان هستند وو نهایتا شاید مذهبی هم داشته باشند ...مذهب همه چیز مردم نیست....حد اقل بخش عظیمی از مردم نیست ...با زور که نمی شود مردم را مذهبی کرد.... Thursday, Jul 12th 12:05PM
28,315,602
سپاس Thursday, Jul 12th 11:28AM
28,293,493
در ارتباط با مفهوم دموکراسی بیشتر بنویسید Thursday, Jul 12th 5:48AM
28,289,893
خط نداریدء کژ ومژ میزنید متاسفانه رو به خارج کشوری شدن می روید صرف نظر از چپ وراست میانه بودن سیاست معقول واستوار ملی داشتن مهم است که شما ندارید Thursday, Jul 12th 3:50AM
28,288,656
من مرتب از خودم سوال ميكنم كه جنبش راه سبزى ها دقيقاً كى هستند جه برنامه هايى باى ايران بدون ملا ها دارند حمايتكران مالى و سياسى و بين المالة انها كى هستند Thursday, Jul 12th 3:01AM
28,287,062
جذب همه از كمونيست تامسلمان نشان دادن راهكارمبارزه در دنياي غير مجازي Thursday, Jul 12th 1:25AM
28,286,199
جرس نباید یک بنگاه خبر پراکنی صرف باشد چون ما محدودیتی در این زمینه نداریم کمبود ما وجود یک ارگان شبکه ساز سازماندهی کننده جهت دهنده و برنامه ریز است صدها هزار رهرو تند و تیز جنبش سبز به حال خود رها شده اند و روز به روز سردتر میشوند به هدر رفتن و سرد شدن جنبش سبز که عظیم ترین حرکت انقلابی منطقه در 3 سال اخیر بود از ضعف مدیریت و حقارتت تاریخی و عدم قدرت کار گروهی ما ایرانیان حکایت دارد از ماست که بر ماست Thursday, Jul 12th 12:06AM
28,285,853
خدا قوت Wednesday, Jul 11th 11:58PM
28,271,525
دست گل همه شما درد نکنه که با این همه محدودیت کار میکنید . دست بوس همه شما . بسیجی ورزمنده سابق Wednesday, Jul 11th 5:24PM
28,270,381
It could be better if you keep a certain distance from Western contries. For example do not copy the news from BBC. Wednesday, Jul 11th 4:55PM
28,267,368
دربعضی مواقع یکسونگری دیده میشودمفاهیم خبری خوددررابطه باگفته های ویکلیکس به عقلانیت نزدیکترکنیدوسعی شودبه مخاطبان فکرداده شودوازمطالب بدیع وروشنگرانه تحت عنوان خبروتحلیل استفاده شودنه یکسرس حرف ها خبرهای که طول روزبارهاازرسانه های داخلی شنیده میشودبررسی کنیدخطاهای گذشته راکه باعث به زیرسوال بردن افکارنودراین جامعه شدوازمخاطبان تیم های تحلیلی وخبری درست کنیدازمقاله های افرادنظریه بردازدرجهت رشدکه مبتنی براصول جنبش است دریغ نکنید. Wednesday, Jul 11th 3:39PM
28,250,192
به مسائل تاریخی توجه زیادی کنید Wednesday, Jul 11th 11:14AM
28,247,385
با سلام و عرض خسته نباشيد. اينجانب به دليل فيلترينگ سعادت مراجعه به سايت شما را ندارم و از اينكه اخبار را براي اينجانب ايميل ميفرمائيد بسيار سپاسگزارم Wednesday, Jul 11th 10:15AM
28,240,624
بسیاری از مقاله نویسی های خوب که پیشتر در جرس دیده می شد دیگر به چشم نمی خورد. نمی دانم چرا با بسیاری از فعالان سیاسی قطع رابطه کرده اید. تنها نوشته های گروهی خاص درتارنمای شما دیده می شود. باسپاس Wednesday, Jul 11th 7:40AM
28,238,602
دروغ در اصطكاك با حقيقت فرسوده ميشود ، كافيست رسانه حقيقت باشيد Wednesday, Jul 11th 6:38AM
28,236,497
من چندین بار به شما ایمیل زدم مقاله فرستادم ولی‌ هیچکدوم رو نخوندید که منتشر کنید متاسفم Wednesday, Jul 11th 4:58AM
28,233,945
خبرهاي سران جنبش را بيشتر بنويسيد Wednesday, Jul 11th 2:01AM
28,233,830
استفاده ی بهتر از تحلیلگران - نظرسنجی های جذاب تر Wednesday, Jul 11th 1:56AM
28,232,812
بیشتر به نقد راه رفته خودبپردازید واعتماد مردم را معیاربگیرید.استبداد فعلی ناشی از اشتباهات مهلک گذشته ماست. Wednesday, Jul 11th 12:33AM
28,222,530
در قسمت پایین اخبار و گزارش ها کاربران نمی توانند نظر دهند و موافقت و مخالفت خود را با نظرات دیگران ابراز کنند. جرس در خبرها به صورت گزینشی عمل می کند و بیشتر خبر های نا امید کنند را بازتاب می دهد. من به شخصه برا اینکه همه ی خبر های ایران را دنبال کنم ناگزیرم به سایتهایی مانند بی بی سی و تابناک و عصر ایران مراجعه کنم. Tuesday, Jul 10th 9:08PM
28,222,185
مکان قرار گرفتن اخبار زیادخوب نیست و کاربران جدید به راحتی آن را پیدا نمی کنند. Tuesday, Jul 10th 9:05PM
28,208,420
خبرنامه قابل قبولی دارید متشکر اجرکم عندالله Tuesday, Jul 10th 4:35PM
28,197,421
Thanks Tuesday, Jul 10th 1:27PM
28,196,168
Bitarafi dar enekase nazarha bedoone khodi och gheirkhodi kardan. Tuesday, Jul 10th 1:02PM
28,178,450
shoma ba name jonbeshe sabz khod ra moarefi mikonid dar hali ke gerayeshate siyasi shoma nesbat be ashkhas va jaryane khas az jomle hashemi mashhood mibashad. Tuesday, Jul 10th 7:54AM
28,174,590
گاها خبر ها و مخصوصا نجوا ها قابل اعتماد نیستند. به نظر من استفاده از اندیشمندان داخلی ( برای نقد و تحلیل) به خصوص موضوعات روز توسط جرس باید بسیار افزایش یابدارائه نظر سنجی در رابطه با انتخابات پیش رو می تواند به تحلیل ها کمک کند Tuesday, Jul 10th 6:30AM
28,174,077
حقوق ملتها بخصوص ملت بزرگ ترک را به رسمیت شناخته و مطلب بنویسید Tuesday, Jul 10th 6:19AM
28,172,194
اخبار تکراری سایر رسانه ها منعکس نشود. هرچه تعداد عناوین کمتر ولی با کیفیت تر بهتر Tuesday, Jul 10th 4:49AM
28,171,820
مدیریت جنبش می تواند بگوید تا به حال به چه نتیجه مهمی رسیده اند؟ Tuesday, Jul 10th 4:26AM
28,170,987
رسانه های حکومتی اغلب در اخبار تحریف ایجاد کرده و ناقص منتشر می کنند یا مثلا در برخی از عکس ها دستکاری کرده و سپس انتشار می دهند. اما در جرس بعنوان یکی از مردمی ترین خبرگزاری های حال حاضر ایران، نباید چنین رویه ای هرچند کم دیده شود. اخبار هرقدر هم که به ضرر ما و بر خلاف عقاید جنبش سبز باشد بازهم باید انتشار داده شوند. البته اگر آن اخبار واقعیت داشته باشند. تلاش شما در جهت انشار حقایق واقعا ستودنی است. قسمتی را به معرفی و انتشار آثار آیت الله منتظری اختصاص دهید. اجرتان علی الله Tuesday, Jul 10th 3:29AM
28,168,939
آگاهی رسانی به شهرستانها روشهایی جدید برای آگاه ساختن مردم از طریق روشهایی غیر ازرسانه های اینترنتی Tuesday, Jul 10th 2:04AM
28,168,938
آگاهی رسانی به شهرستانها روشهایی جدید برای آگاه ساختن مردم از طریق روشهایی غیر ازرسانه های اینترنتی Tuesday, Jul 10th 2:04AM
28,167,945
ضمن تشکر از زحمات بی شائبه ای که متحمل میشوید، اگر بشه اخبار محرمانه داخل حکومت بویژه از بیت رهبری را بیشتر بگذارید ممنون میشیم Tuesday, Jul 10th 1:25AM
28,165,976
News get updated slower than other resources. Invite ebrahim Nabavi, Bazargan, Bani Sadr, and Milani to join for live debates. Sadr, Monday, Jul 9th 11:25PM
28,164,262
بعضی از اخبار منتشر با واقعیت همخوانی نداشته از جمله اخبار مربوط به تجمعات.لطفا در این گونه اطلاع رسانیها دقیق تر عمل شود Monday, Jul 9th 10:20PM
28,161,604
خود را مساوی با همه مردم معترض نداند. در انعکاس اخبار سیاست ورزی نکند و هر خبری را بدون سانسور و ملاحظه منعکس کند Monday, Jul 9th 8:32PM
28,144,202
اخبار اقتصادی Monday, Jul 9th 9:00AM
28,143,927
لطفاً هيچ نوشته اي را تنها به خاطر مخالفت با اصلاح طلبان سانسور نكنيد! Monday, Jul 9th 9:00AM
28,133,576
راه اندازی مجدد تلویزیون Sunday, Jul 8th 10:04PM
28,133,307
از طیف خاصی حمایت نکنید، اجازه دهید بر مبنای شعاری که می دهید همه اقشار نظرات خود را ارائه کنند، زیرا نظرات نویسندگان صمختص به خود آنان است و شما فقط انعکاس دهنده باشید. Sunday, Jul 8th 9:40PM
28,128,262
از نظرات افراد و گروههای دیگر مدافع جنبش سبز درج شود و این رسانه تنها نمأینده گروه خاصی‌ نبوده بلکه آئینه نظرات این جنبش با تمام تنوع آن باشد. Sunday, Jul 8th 3:52PM
28,126,025
کمی کیفیت کار افت کرده Sunday, Jul 8th 2:15PM
28,122,964
سعی کنید بخشی را برای جذب قشر مذهبی تر ایران قرار دهید. اخبار، مقالات، مناسبت های مذهبی و ... مورد استفاده قرار گیرند. جذب توده مذهبی مردم خیلی مهم است. Sunday, Jul 8th 11:42AM
28,121,825
كامنت هارا اكثرا منتشر نميكنيد Sunday, Jul 8th 10:53AM
28,120,429
ازنظرچاب مشکـل دارید Sunday, Jul 8th 9:19AM
28,119,709
با تشکر از زحمات شما. فکر میکنم ، احتمالاً بخش اندیشه را می توان پربارتر نمود Sunday, Jul 8th 8:47AM
28,119,182
با سلام و تشکر، اخبار نزدیک به واقعیتتون رو از منابع مطلعتر بیشتر کنید، با تشکر Sunday, Jul 8th 8:05AM
28,116,661
جرس نباید از انتشار اخبار مثبت و نرم غافل شود . با مراجعه به جرس و کلمه مخاطب از ایرانی بودن و ایران ناامید و دلگیر می شود!؛ Sunday, Jul 8th 4:30AM
28,116,307
خیلی‌ یکطرفه مسائل رو انتشار می‌دهید. یک نشریهٔ بیطرف نیستید. من قبلان هر روز به سایت شما مراجعه می‌کردم ولی‌ الان به گهگاهی تقلیل دادم. Sunday, Jul 8th 3:44AM
28,116,091
اکثر اخبار شما را در سایتی مثل عصرایران می توان یافت از آنجاییکه قدرت کسب خبر بالایی ندارید و بسیار محافظه کار هستید اگر حداقل بخش های تحلیلی را تقویت کنید مفید است Sunday, Jul 8th 2:48AM
28,116,073
هیچ خبر یا گزارش یا مصاحبه ای را سانسور نکیند. در ضمن "نه غزه نه لبنان . جانم فدای ایران" Sunday, Jul 8th 3:22AM
28,115,893
راه برون رفت از موقعیت فعلی جنبش سبز و جرس و اپوزیسیون وهمه دست اندرکاران سیاست در ایران نقد خویش میباشد بدون نقد منصفانه از گذشته میتواند سر فصلی شود برای برون رفت از بن بست شود بن بست ی ی که میتواند ایران برانداز باشد اسلام که متاسفانه خود براندازی کرده است هر چند که شخصا به انجام و شدن اینکار خوشبین نیستم علتش هم این است که در گذشته خونهای زیادی ریخته شده و ستمهای بیشماری رخداده است بسیاری از ما دست در ستمهای بیشماری که انجام شده داشتهایم بی انکه از عملکرد گذشته نقدی کرده باشیم و بعضا بر هاع Sunday, Jul 8th 2:44AM
28,115,808
راه برون رفت از موقعیت فعلی جنبش سبز و جرس و اپوزیسیون وهمه دست اندرکاران سیاست در ایران نقد خویش میباشد بدون نقد منصفانه از گذشته میتواند سر فصلی شود برای برون رفت از بن بست Sunday, Jul 8th 2:44AM
28,115,767
راه برون رفت از موقعیت فعلی جنبش سبز و جرس و .... Sunday, Jul 8th 2:41AM
28,115,766
راه برون رفت از موقعیت فعلی جنبش سبز و جرس و .... Sunday, Jul 8th 2:41AM
28,115,694
رسانه خوب رسانه ای است که خوانندگان نتوانند از محتوای خبری ، تحلیلها و مقاله افرادی که در آن منتشر می شود به راحتی به عقاید دینی افراد دست اندر کار آن پی ببرند. شما تقریبا هیچوقت از نظرات افراد غیر دینی استفاده نمی کنید بنابرین خواننده گان شما برای دانستن نظرات آنها باید به سایتهای دیگر مراجعه کنند و این ضعف شماست. Sunday, Jul 8th 2:29AM28,114,563
با سپاس از اشاعه انديشه و قلم در روزگار غربت انديشه و دوران دگم اقتدار گرايي كه انديشه متفاوت از تفكر حاكم ارج و قرب ندارد. فيلتر و سرعت اندك نت درد همواره ما شهروندان درجه دو هست لذا بايد قالب و محتوي به قدري سا ده و بدون گرافيك باشد تا براي امثال من درجه 2 ها نيز قابل دسترس باشد. پايدار باشيد تا صبح دولت اميد Sundy, Jul 8th 12:06AM
28,114,398
I am a strong supporter of Jonbesh Sabz. I am in Tucson, Arizona. Please contact me at -- .(JavaScript must be enabled to view this email address) Saturday,Jul 7th 11:58PM
28,113,850
پیشنهاد میکنم که ۱- از سانسور اجتناب فرمائید ۲- بحثها را فراگیرتر فرمائید. برای بخصوص بسیاری از نسل جوان قانون اساسی این جمهوری متضاد و ولایت فقیه بی معنی میباشد Saturday, Jul 7th 10:54PM
28,113,333
،اخبار وتحلیل های دیگر سایت تیتر وار بگنجاند با سلام،1- گفتگوهای تحلیلی یا پرسش وپاسخ را زیاد کند Saturday, Jul 7th 10:02PM
28,113,299
با سلام Saturday, Jul 7th 10:02PM
28,109,831
با عرض معذرت ولی من فکر می کنم شما ها (آقایان سروش و کدیور)جنبش سبز رو به این روز انداختید. شما ها حتی برای دفاع از زندانیان سیاسی گزینشی عمل می کنید. Saturday, Jul 7th 6:02PM
28,108,488
لطفا به راهی که در آن هستید ادامه دهید Saturday, Jul 7th 4:32PM
28,108,172
درج چندین مورد اخبار جانبدارانه فاقد مبنای درست در کاهش اعتبار رسانه موثر بود.لطفا اصلاح رویه واعتمادسازی نمایید Saturday, Jul 7th 4:04PM
28,108,102
به یک رسانه تلویزیونی نیاز مبرم وجود دارد Saturday, Jul 7th 4:04PM
28,102,685
تشکرمیکنم Saturday, Jul 7th 9:53AM
28,099,718
با سلام لطفا ماجرای اینکه آقای بنی صدر خیانت نکرد را توضیح دهید و همجنین بفرمایید که شما طرفدار آقای شهید بهشتی هستید یا بنی صدر. Saturday, Jul 7th 5:53AM
28,099,216
کمی قاطع تر و شجاعانه تر به تحلیل اوضاع داخلی بپردازد. Saturday, Jul 7th 5:15AM
28,099,190
متأسفانه جرس (مانند شورای هماهنگی) فقط نماینده‌ی اندیشه‌ی ملی – مذهبی شده است و خبری از دیگر اندیشه‌ها در آن نیست. این مرا به یاد حذف دگراندیشان در انقلاب 57 می‌اندازد. از این جهت بسیار متأسف و نگران ام. Saturday, Jul 7th 5:10AM
28,098,873
دوردبراگاهی رسانان. Saturday, Jul 7th 4:41AM
28,098,756
به امید موفقیت وپیروز همه آزادگان ایران Saturday, Jul 7th 4:30AM
28,097,526
- Saturday, Jul 7th 2:27AM
28,097,353
به غیر از اصلاح طلبان ، دیگران هم هستند، جرس فقط حواسش به خودشه، انگار که بقیه نیستند. Saturday, Jul 7th 2:05AM
28,096,671
باسلام و خسته نباشید Saturday, Jul 7th 12:33AM
28,096,004
خسته نباشید و دست مریزاد Friday, Jul 6th 11:26PM
28,095,627
ستون نجوا رو کم رنگ و یا حذف کنید Friday, Jul 6th 10:54PM
28,095,402
بيوگرافي افردي مثل مرتضوي ، صلواتي ، طائب و....از سير تا پياز بنويسيد شايد هنوز به اينها اميدواريد! Friday, Jul 6th 10:28PM
28,095,171
اخبار و گزارشهای بیشتری از سایر نحله های فکری و سیاسی منتشرشود Friday, Jul 6th 10:10PM
28,093,994
Although I enjoy all the topics of Jaras, sometimes the level of news becomes "khale zanaki". Please try to avoid entering the low level personal discussions. Friday, Jul 6th 8:44PM
28,093,631
خیلی مذخرفید. Friday, Jul 6th 8:22PM
28,093,376
شبکه تلویزیونی فعال و غیرقابل پارازیت تاسیس کنید Friday, Jul 6th 8:01PM
28,088,741
سلطنت طلبان و حاکمیت فعلی ایران و منافقین 3 ضلع نابودی ایران هستند جرس بدون کمک ایرانیهای داخل شاهکاری است که هم ملی است و هم و دینی و دموکراسی خواه . عباس . حواننده هر روزه جرس اس Friday, Jul 6th 4:23PM
28,087,672
اجازه قرار دادن کامنت ها را به صورت آزاد و بدون سانسور فراهم کنید تا ارتباط مردم با جرس دو سویه و بدون هیچ محدودیتی باشد. Friday, Jul 6th 3:35PM
28,086,898
به مسائل بین المللی که در صفوف جنبش اختلاف نظر ایجاد می شود فعلا پرداخته نشود. Friday, Jul 6th 3:04PM
28,086,896
از توان ویا مطالب نیروهایی که نسبت به شما کمی متفاوت تر فکر میکنن نیز (بیشتر) استفاده نمایید، چه اصلاح طلبان معتدل و چه گروه های سکولار معتقد به دموکراسی Friday, Jul 6th 2:48PM
28,086,816
مقالات انیشه ای عمیق واستفاده بیشتر ازنظرات اندیشمندان سیاسی واجتماعی و...گفتگوبا نویسندگان ونظریه پردازان واقعگرا وباسواد Friday, Jul 6th 2:56PM
28,086,552
جای منتقدان جنبش سبز در جرس خالس است. شاید رکود جنبش سبز بخاطر انتقاد ناپذیریش باشد. مثل میر حسین موسوی یک ستون از نگاه منتقدان یا مخافان در سایتتان بگذارید. Friday, Jul 6th 2:50PM
28,085,823
تحقيقات اجتمايي و فرهنگي - مصاحبه با شخصيتهاي اجتمايي و محققين Friday, Jul 6th 2:13PM
28,085,285
make plan to encourage Iranian to participate for civil disobedince. Friday, Jul 6th 1:55PM
28,084,678
موسوی فرموش نشود Friday, Jul 6th 1:28PM
28,084,514
خسته نشوید که پیروزی از ان ماست Friday, Jul 6th 1:24PM
28,083,199
چرا نظرات را نمیگذارید هر وقت نظری نوشتم نگذاشتید .مثل سایت بازتاب نظرات را بگذارید و قسمت رای به آن نظر را هم بگذارید Friday, Jul 6th 12:39PM
28,081,355
جرس با دمکراسی فاصله زیاد دارد . دمکراسی یعنی‌ دین وارد سیاست نباشد، امری شخصی‌ باشد، در فضای رسانه‌ ایی تبلیغ برایش نشود مگر اینکه تفکرات دیگر هم اجازه داشتن قلم بیابند ، و اینکه رسانه بتواند فارغ از جهتگیریهای مذهبی‌ خود، فضای بحث و گفتگو را گسترش دهد. اگر جرس تحلیل‌هایش از جهان تماماً تحلیل دینی اسلام است، چرا به عنوان نمونه تحلیل علمی‌ (غیر مذهبی‌) از جهان و هستی‌ ندارد، چرا تحلیلی از غیر مسلمین ندارد. روز اونلاین، رسنهی است که به مذهب کاری ندارد و مستقل عمل می‌کند، کسی‌ هم اعتراضی ندارد Friday, Jul 6th 11:30AM
28,078,356
فایل های صوتی برای دانلود به صورت پادکست اخبار،سخنرانی ها و تحلیل ها Friday, Jul 6th 10:03AM
28,078,296
صرفا نقد ننویسید تمام جنبه های یک رسانه خبری را لحاظ کنید Friday, Jul 6th 10:01AM
28,075,966
خوبه ایرادی نداره Friday, Jul 6th 8:48AM
28,075,961
خوبه ایرادی نداره Friday, Jul 6th 8:48AM
28,075,884
اگر امکان دارد برای فایل های صوتی تصویری لینک مستقیم بگذارید که فیلتر نباشد با تشکر Friday, Jul 6th 8:46AM
28,075,305
بنده به عنوان يك همراه ورهروي سبز هميشه انتظار داشتم اخبار واصله از خارج ايران را خود مستقيما ترجمه ومنتشر كنيد نه آنكه آن خبر ها را با واسطه هايي چون ايسنا و بي بي سي وامثالهم باز نشر كنيد و فكر ميكنم به عنوان يك ژورناليسم وحتي يك محقق دسترسي به منشا خبر وسرچشمه آبشخور لذت بخش تر وفرحناك تر باشد والبته بنده برايم يك سوال وجود دارد كه ماهيت كامنت چيست اگر حكمتش چند صدايي واعتراض و يا تاييد است پس بايد اين قسمت فعال باشد نه اينكه فقط نمادي باشد كه كارايي ندارد در دست آخر از مطالب پژوهشيتان واي Friday, Jul 6th 8:09AM
28,073,790
1- افزایش عنصر صداقت و بی طرفی در روایت اخبار Friday, Jul 6th 7:30AM
28,072,497
در ایمیل های ارسالی تنها قسمتی از برخی اخبار به دست ما میرسد Friday, Jul 6th 6:56AM
28,071,691
thx Friday, Jul 6th 6:30AM
28,069,862
مردم ایران زمبن فقط بک گروه بایک تفکر خاص و محدود نیستند.این تفکر دیکتاتوری همواره محکوم به شکست بوده است. Friday, Jul 6th 4:58AM
28,069,771
نوع خبر رسانی جرس در حال از دست دادن جذابیت است Friday, Jul 6th 4:56AM
28,069,390
راه اندازی هر چه سریعتر یک کانال ماهواره ای. در هزینه ها کمکتان میکنیم Friday, Jul 6th 4:26AM
28,069,302
مخاطبا تان را چاپ گنید؟ یا تنها سایت سبزی هستید که امکان فنی درج نظرات خوانندگان را ندارد؟ حتی سایت هایی فرارو تابناک در ایران قسمت نظراتشان خواندنی هستند. نمی دانم از چه می ترسید که نظرات در زیر هیچ مقاله ای نمی گذارید؟ عادت به ممبر رفتن دارید و نمی توانید سخن Friday, Jul 6th 4:18AM
28,068,019
در این راهی که انتخاب کرده اید موفق باشید . جرس امروز یک نیاز غیرقابل انکار است . به خداوند توکل کنید و به راهی که انتخاب کرده اید باور داشته باشید . والله مع الصابرین Friday, Jul 6th 2:44AM
28,067,852
لطفا نظرات افراد و گروه های مختلفی که به جنبش سبز معتقد و علاقه مند هستند را منعکس کنید و سلیقه ای عمل نفرمایید. چندین نمونه عملکرد نتنگ نظرانه از سوی شما را خود تجربه کرده ام. فردی هستم معتقد به راه و روش اصلاح طلبانه، ولی به هنوان مثال با شیوه برخورد و تحلیل مطالب شما به وقایع و رویدادهای بین المللی اختلاف نظر جدی دارم. مطالب ارسالی را که قطعا از لحاظ شیوه استدلال و ارائه فاکت ها از بسیاری از مطالب شما غنی تر بوده است، چاپ نکرده اید. برایتان آرزوی موفقیت و سعه صدر بسی بیشتر دارم. Friday, Jul 6th 2:23AM
28,066,495
داخل ایران دیگه مردم به فکر جنبش نیستند همه دنبال سکه ،دلار ویورو وپول افتادند Friday, Jul 6th 1:06AM
28,066,437
بیانیه های شورای هماهنگی راه سبز امید بویژه انهایی که مربوط به کنش خاصی است باید چند روز در صدر اخبار بمانند| Friday, Jul 6th 12:59AM
28,066,425
بیانیه های شورای هماهنگی راه سبز امید بویژه انهایی که مربوط به کنش خاصی است باید چند روز در صدر اخبار بمانند| Friday, Jul 6th 12:59AM
28,066,204
به بخش صنعت و عملکرد حاکمیت توجه بیشتری شود Friday, Jul 6th 12:39AM
28,066,124
فرهنگ مردم ایران شنیداری دیداری است پس چرا تلویزیون نیم بندتان را تعطیل کردید ما به ان هم راضی بودیم Friday, Jul 6th 12:39AM
28,065,037
لطفا اخبار را از همه اقشار و همه گروه ها و حتی منتقدین جرس را نیز در سایت خود بگنجانید Thursday, Jul 5th 11:13PM
28,064,478
کثرت مباحث اندیشه ای و فلسفی و بهره گیری از آرای روشنفکران غیر دینی نظیر طباطبایی و احمدی و... Thursday, Jul 5th 10:27PM
28,059,812
بی طرفی Thursday, Jul 5th 5:15PM
28,059,370
ای کاش رسا قطع نمی شد. Thursday, Jul 5th 4:51PM
28,059,112
با سلام و درود به دست اندرکاران محترم جرس. یکی از نکاتی که جرس را به رسانه و سایتی موثق و خواستنی تبدیل کرد،اخلاق مداری و عدم استفاده این سایت از هر ابزاری برای رسیدن به مقصود بود. به عبارتی اگر نوک پیکان نقد سبزاندیشان به تفکرات ماکیاولیستی و غیر اخلاقی رسانه های دروغ پردازی چون فارس و کیهان بوده است، توقع آنان از رسانه ی مطلوب، رسانه ای اخلاق مدار، پارسا، آموزگار و شفاف بوده است که برای رسیدن به مطلوبات خود، به هر ابزار ناپسندی دست نمی زند و دروغ و جعل خبر و وارونه نمایی و تحریف حقایق را پیشه Thursday, Jul 5th 4:24PM
28,056,817
ازکلیه زحمت کشان تشکر میکنم . Thursday, Jul 5th 3:07PM
28,056,617
با سلام Thursday, Jul 5th 3:04PM
28,056,151
موفق باشید Thursday, Jul 5th 2:46PM
28,056,043
داشتن كوچكترين نماد مذهبي بر روي لباس يا چهره نشان دهنده گمراهي آن فرد مي باشد. Thursday, Jul 5th 2:36PM
28,053,901
hatman system nazaarkhahi ro faal konid az siti ke edeaye mobareze baraye democerasy darad tangnazari baiid ast Thursday, Jul 5th 1:26PM
28,048,182
با سلام ، یه وقتی پیش نیاد که از غیظ حضرات حاکمان داخلی، شما هم به انتشار اخبار با منابع نا مطمئن و یا کم اطمینان بپردازید، موف/بق باشید، تا میرحسین، یک یا حسین . . . Thursday, Jul 5th 9:40AM
28,048,116
با سلام Thursday, Jul 5th 9:40AM
28,047,737
با سلام و عرض خسته نباشید.قسمت پیوندها رو می تونین بیشتر گسترش بدین.در ضمن لینک آقای مجتبی واحدی در قسمت پیوندهای شما خالیه!!. Thursday, Jul 5th 9:28AM
28,044,647
نیازمند بازگویی و وا شکافی دورانهای انقلاب اسلامی مخصوصاً سالهای 58-68 به صورت بی طرفانه و از منابع مختلف Thursday, Jul 5th 7:01AM
28,044,235
طبق فرموده قرآن،اسلام دين ميانه است پس هميشه ميانه رو باشيد Thursday, Jul 5th 6:36AM
28,042,403
به فکر قبر وقیامتتون باشید و از خدا بترسید Thursday, Jul 5th 4:47AM
28,041,577
تحلیل مسایل منطقه Thursday, Jul 5th 3:40AM
28,041,265
سعي كنيد اخبار تاييد نشده نزنيد كه ابرومون بره! Thursday, Jul 5th 3:15AM
28,039,598
تحليل بيشتر از وضعيت سياسی و اجتماعی کشور همراه با پيشنهاد برای برون رفت از وضعيت موجود Thursday, Jul 5th 12:50AM
28,039,142
گستره نظرات مطرح را متنوع تر کنید. Thursday, Jul 5th 12:00AM
28,038,864
ممنون از زحمات شما Wednesday, Jul 4th 11:32PM
28,035,787
جرس براي اين كه بتواند به اهداف اعلامي اش نزديك شود بايد گشوده تر و شفاف تر عمل كند. ستون نجوا هم از اعتبار جرس كم كرده است. بهتر اسست برچيده شود. Wednesday, Jul 4th 7:53PM
28,034,153
اگر جرس منابع مالی کافی در اختیار ندارد بهتر است بجای هدر دادن منابع برای بر راه اندازی شبکه تلویزیونی (که البته بسیار پر هزینه است) به افزایش کیفیت اطلاع رسانی و تولید محتوا در وبسایت همت بگمارد. با تشکر و خسته نباشید برای همه دلسوزان وطن Wednesday, Jul 4th 6:05PM
28,032,682
کاش به جای رسانه سبز بودن، یک رسانه فارسی حرفه ای بودید چیزی مثل روزنامه های اصلاح طلب Wednesday, Jul 4th 4:53PM
28,031,701
ثبت خبرهاي موفقيت ايرانيان و خبرهاي مثبت براي تقويت روحيه ما كه فقط منفي ميخوانيم Wednesday, Jul 4th 4:05PM
28,029,753
با سلام سعي كنيد با عموم مردم در ارتباط باشيد نه فقط آنهايي كه به اينترنت دسترسي دارند Wednesday, Jul 4th 2:46PM
28,029,703
هر چه میتواند و در توان دارید سعی کنید بیطرفانه واقعیات را منعکس کنید و صادق باشید تا خدا نیز نصرت خود را شامل شما گرداند Wednesday, Jul 4th 2:39PM
28,028,006
اولین کاری که به نظر من باید انجام شود تغییر بنیادی در طراحی سایت است Wednesday, Jul 4th 1:41PM
28,027,453
راههای عملی برای مبارزه با دیکتاتوری راآموزش دهید Wednesday, Jul 4th 1:19PM
28,027,433
پیشنهاد می کنم بخش تحلیلی سایت را بیشتر فعال کنید Wednesday, Jul 4th 1:18PM
28,026,850
قسمت ارسال خبر برای دوستان از طریق ایمیل اشکال دارد و کار نمی کند...با تشکر Wednesday, Jul 4th 12:57PM
28,024,718
در بخش نجوا باید بیشتر به حقیقی بودن اخبار توجه فرمایید. ضمنا از به کار بردن شیوه ی کیهان برای یاد کردن از مخالفان خودداری فرمایید. کاری کنید که بوی کینه از لابه لای سطور مطالبتان خواننده را آزار ندهد. والعاقبه للمتقین لا Wednesday, Jul 4th 11:36AM
28,023,364
بخشی را به کتاب هایی که به هر نحوی میتواند کمک کننده باشه اختصاص بدید.در زمینه های مختلف! Wednesday, Jul 4th 10:52AM
28,020,853
همين كه در اين شرايط سخت سايت را سرپا نگاه داشته ايد خدا قوت. Wednesday, Jul 4th 9:22AM
28,017,200
فضای سایت غمگین است. نمی دانم چرا. شاید بتوان با تغییرات گرافیکی آن را شادتر کرد. هرچه نباشد سایت سایت امید است. Wednesday, Jul 4th 7:54AM
28,017,161
از زحمات شما تشکر می کنم Wednesday, Jul 4th 7:51AM
28,016,689
ممنون از اینکه نوشته های مهاجرانی رو حذفکردید اما سعیکنید کلااز بین خودتون ذفش کنید Wednesday, Jul 4th 7:36AM
28,014,919
با تشکر از زحمات شما به منظور اعتلای ایران عزیز. نمیدانم چرا؟ ولی با این روش هیچگاه توفیقی حاصل نمیشود Wednesday, Jul 4th 6:43AM
28,014,894
با تشکر از زحمات شما به منظور اعتلای ایران عزیز Wednesday, Jul 4th 6:43AM
28,013,755
بخش مربوط به اخبار گسترده تر گردد// ضمن سپاس فراوان از زحماتتان Wednesday, Jul 4th 5:59AM
28,013,743
بخش مربوط به اخبار گسترده تر گردد// ضمن سپاس فراوان از زحماتتان Wednesday, Jul 4th 5:59AM
28,009,429
پرسش اول و سوم نیاز به گزینه هیچکدام دارد Wednesday, Jul 4th 1:58AM
28,008,577
خواهشن مقداری بیشتر سکولار عمل کنید و مقداری بیشتر از این روحانیون خون خوار که به جنبش سبز ربطی ندارند فاصله بگیرید. Wednesday, Jul 4th 12:38AM

 

 

27,892,542
رعایت بی طرفی بیشتر و پوشش دادن بیشتر نظرات و افکار مختلف Sunday, Jul 1st 4:10AM
27,891,470
جرس برای آگاه سازی باید از نظرات افراد بیشتری استفاده نماید ومقالات بیشتری را در جهت آگاه سازی به چاپ برساند. Sunday, Jul 1st 2:29AM
27,890,961
در صورت امکان، فعالیتهای صوتی و تصویری گسترش یابد. Sunday, Jul 1st 1:39AM
27,890,550
لطفا نظرسنجی با گزینه های محدود و جانب دارانه نباشد. جواب های به گونه ای میباشند که مخاطب را مجبور میکند گزینه مورد نظر شما را انتخاب کند Sunday, Jul 1st 1:01AM
27,889,974
بهتر است مثل سایت کلمه روزنامه ای تک برگی داشته باشید و در خبر رسانی کمی بیشتر تلاش شود.باتشکر Sunday, Jul 1st 12:01AM
27,889,956
کاملا جانبدارانه عمل میکنید.به نظر اینجانب تمام نظرسنجی های شما مبتنی بر خط فکری املا متناسب با همین حکومت طراحی میشود وخلاصه آنه شما از خود همین حکومتید برای حفظ آن تلاش میکنید و تمام این حرفها شعاریست برای خر کردن ملتی بنام ملت ایراناطلاع رسانی شما کاملا یکطرفه ودرجهت منافع همین حکومت است بطوریکه از رسوایی احمدی نژاد درسفر به برزیل چیزی نمیگویید ودر بیشتر موارد Saturday, Jun 30th 11:57PM
27,889,804
متاسفانه در مواجهه با صفحه جرس هم شاهد شلوغی بی اندازه و هم نوعی مردگی و یکنواختی هستم. هیچ انگیزه ای برای مراجعه مجدد ایجاد نمیکند و من صرفا از روی نیاز و علاقه به محتوا سر میزنم. فعلا جرس رتبه چندم را در اولویتهای بازدید من از سایتها دارد چون خبر خاصی که ندارد و تحلیلها هم طولانی و خسته کننده است و از روز عقب و محدود به عده خیلی خاصی است. Saturday, Jun 30th 11:46PM
27,889,703
بهتر است از طیف های مختلف اپوزوسیون در تحلیل ها و همچنین اخبار استفاده شود. اینکه اصلاح طلبان بخش عمده ای را از آن خود کرده اند به ریزش مخاطبان این سایت خبری مننجر می شود. Saturday, Jun 30th 11:36PM
27,889,702
از مصاحبه ها و منابع نشریات و رسانه های اصلاح طلب درداخل کشورهم استفاده کنید Saturday, Jun 30th 11:31PM
27,889,629
باسپاس فراوان مقالاتی با گرایش خودسازی فردی -اجتماعی مورددرخواست می باشد Saturday, Jun 30th 11:32PM
27,889,263
دامنه استفاده شما از افراد و اندیشه های گوناگون محدود است. به یاد دارم در جایی توسط آقای کدیور به سوال مشابه اینطور پاسخ داده شد که جرس هر گونه نوشته، تحلیل و مقاله ای را که به دستش برسد و با اصول این سایت مغایرت نداشته باشد چاپ میکند، و سپس نتیجه گرفتند که اگر محدودیتی هست ناشی از کم لطفی نویسندگان است که مطالبشان را برای این سایت ارسال نمیکنند. به عقیده من این هنر جرس است که تا چه اندازه امکان جذب و بازتاب نظرات گوناگون را فراهم کند. Saturday, Jun 30th 10:41PM
27,888,539
نظرات و دیدگاه های موافق و مخالف حتی المقدور بدون سانسور قابل مشاهده باشد Saturday, Jun 30th 10:16PM
27,885,717
با سلام و تشكر در صورت امكان بخش مقاله و تحليل را بيشتر كنيد هر چند از مشگلات مالي سايت شما مطمئنم وشرمنده كه كاري از دستم بر نمي آيد Saturday, Jun 30th 7:46PM
27,885,329
به نظر من جرس با نگاه مذهبی به مسله نگاه می کند که این نگاه همه دیدگاه ها را در بر نمی گیرد .کاش نگاه جرس ایرانی تر بو Saturday, Jun 30th 7:29PM
27,883,764
Ba Salam, Khahesh mekonam bar aye yekparchegi gonbesh sabz bekosheed, yek grouhi tashkeel daheed az oghala, motafakerin, seyaseyoon, farhangiyoon ke baham itelaie ha ra imza va beonvan rahbaran gonbesh moarefi shavand. Dar zemn in gorouh metavanand az tamamy opposition davat behamkari konand, ba tamam ahterami k b Aghayan Mousavi va Karoubi gael hastam vali neyaz gedi b yek grouh rahbary hast. Ba Ehteram Saturday, Jun 30th 6:08PM
27,883,214
جرس می تواند با مخاطبان خود تعامل بیشتری داشته باشد. Saturday, Jun 30th 5:54PM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.