سه‌شنبه ۱۲ فروردین ۱۳۹۹ -
- 31 Mar 2020
06 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
ارز مسافرتی لغو شد
جـــرس: رئیس کل بانک مرکزی ایران ، از موافقت خود با حذف ارز مسافرتی خبر داد و گفت که از این پس ارز مسافرتی صرفاً به سفرهای زیارتی و حج اختصاص خواهد یافت. همزمان وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به تمامی استانها، تسریع در ثبت‌سفارش واردات کالاهای اساسی را خواستار گردید. بر اساس گزارش ها، مسئولان اقتصادی دولت که به دعوت نمایندگان مجلس در جلسه غیرعلنی مجلس حضور پیدا کرده بودند، گزارشی از آخرین وضعیت اقتصادی کشور در حوزه های مختلفی چون نفت و انرژی و نحوه مقابله با تحریم های اقتصادی نظام سلطه ارائه کردند.

 

به گزارش ایسنا، محمود بهمنی، روز چهارشنبه بعد از حضور در جلسه غیرعلنی مجلس که به بررسی تبعات تحریمهای بین المللی و نحوه مبارزه با آنها تحت عنوان "اقتصاد مقاومتی" اختصاص داشت، از حذف ارز مسافرتی خبر داد و گفت که قرار است سقف دریافت ارز مسافران به صفر برسد و برای زائران عازم خارج از کشور نیز سقف ارزی ۴۰۰ دلار در نظر گرفته شود.


بر اساس این گزارش، عبدالکریم رجبی، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، روز چهارشنبه ۴ مرداد گفت: "پیشنهاد نمایندگان به رئیس کل بانک مرکزی در جلسه غیرعلنی امروز این بود که از این پس فقط زائرین عتبات و حجاج بتوانند از ارز مسافرتی استفاده کنند و سایر مسافران از بازار آزاد ارز تهیه کنند که این پیشنهاد با نظر مساعد بهمنی مواجه شد و وی قول داد که این موضوع به تصویب برسد."


گفتنی است، پیش از طبق قانون، هر مسافر هوایی خارج از کشور می‌توانست تا سقف هزار دلار یا معادل آن به سایر ارزهای خارجی را به نرخ رسمی دولتی یعنی ۱۲۲۶ تومان تهیه کند.


به گزارش ایسنا، رضا رحمانی، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس، در انتقاد به این موضوع گفت: پرداخت ۴۰۰ دلار به هر زائر نه هزینه‌های مسافران را تامین می‌کند و نه درآمد چندانی نصیب دولت می‌کند. نمی‌دانیم این تصمیم به چه دلیل گرفته شده‌ است.


وی افزود: "به این ترتیب کسانی به سفرهای زیارتی خواهند رفت که درآمد مناسبی برای تأمین هزینه‌های سفر دارند."


پیش از این ارسلان فتحی‌پور، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر اعلام کرده بود که سالانه "بیش از ده میلیارد دلار" به عنوان ارز مسافرتی از ایران خارج می‌شود و افزود که این "هیچ توجیه اقتصادی ندارد."


وی نیز از طرح حذف ارز مسافرتی خبر داده‌، اما گفته‌بود که این طرح شامل مسافران زیارتی هم می‌شود.


جزئیات جلسه غیرعلنی مجلس برای بررسی تحریم ها
بر اساس گزارش ها، مسئولان اقتصادی دولت که به دعوت نمایندگان در جلسه غیرعلنی مجلس حضور پیدا کرده بودند، گزارشی از آخرین وضعیت اقتصادی کشور در حوزه های مختلفی چون نفت و انرژی و نحوه مقابله با تحریم های اقتصادی نظام سلطه ارائه کردند.


به گزارش مهر، یکی از نمایندگان مجلس که در جلسه غیرعلنی روز چهارشنبه مجلس با مسئولان اقتصادی دولت حضور داشت، گفت: در این جلسه مسئولان اقتصادی دولت شرایط ناشی از تحریم های غرب را برای نمایندگان تشریح کردند و بر برنامه‌ریزی دقیق و هدفمند برای مقابله با آثار احتمالی تحریم ها بر مسائل اقتصادی کشور تاکید کردند.


این نماینده گفت: از جمله راهکارهایی که از سوی وزیر نفت در این جلسه ارائه شد، سرمایه گذاری در واحدهای صنعتی نفت بود و تکید کرد که سرمایه گذاری در حوزه نفت در شرایط فعلی از ضروری‌ترین اقدامات است.


دستور جدید ارزی غضنفری
همچنین وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به تمامی استانها، تسریع در ثبت‌سفارش واردات کالاهای اساسی را خواستار شده است.


به گزارش مهر، بعد از تصمیم دولت برای تعیین ده اولویت در تامین ارز، پنج اولویت به عنوان دریافت‌کنندگان ارز 1226 تومانی تعیین شدند که بر این اساس، قرار بر این شد که ثبت‌سفارش آنها صورت گرفته و بر اساس اولویت، برای دریافت ارز مرجع به بانک معرفی شوند.


این در شرایطی است که کالاهای اساسی و مواد غذایی و دارویی در اولویت اول و دوم دریافت ارز مرجع قرار گرفتند. بر این اساس، مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت دستور داده است که تمامی استانها ثبت‌سفارش کالاهای اساسی را با سرعت بیشتری انجام دهند.


در این میان، سعید عباسپور مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات در این باره در بخشنامه ای خطاب به سازمان صنعت، معدن و تجارت کلیه استانها آورده است: "احتراما،خواهشمنداست دستور فرمائید حسب‌الامرمقام‌عالی وزارت، ضمن تسریع در صدورثبت‌سفارش کلیه کالاهای اساسی گروه اول، نسبت به ثبت‌سفارش گوشت مرغ با مارک حلال با اخذ تعهدنامه پیوست از متقاضی و ضمیمه نمودن آن به اوراق ثبت سفارش مبنی بر ارائه مجوزهای بهداشتی و قرنطینه ای به هنگام ترخیص کالا اقدام لازم مبذول فرمایند."


به گزارش مهر، بانک مرکزی با هماهنگی وزارت صنعت، معدن و تجارت به تازگی کالاهای کتاب تعرفه را برای واردات، به 10 گروه کالایی تقسیم کرده است که بر این اساس، 5 گروه کالایی ارز 1226 تومانی و 5 گروه دیگر نیز، ارز حاصل از صادرات دریافت خواهند کرد.


مهدی غضنفری وزیر صنعت، معدن و تجارت در این باره گفته است: باید به تدریج بخشی از واردات کشور با استفاده از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی تامین مالی شود که بر این اساس، اولویت بندی که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران صورت گرفت، دستیابی به چنین هدفی را امکان پذیر کرد.


وی افزوده است: تمامی ردیف‌های کالایی به 10 گروه تقسیم شده اند که واردات 5 گروه اول 30 میلیارد دلار و واردات 5 گروه بعدی نیز در همین حد ارز نیاز دارد. کالاهایی که اولویت بالاتری برای واردات به کشور دارند، در 5 گروه اول قرار می گیرند که ارز مرجع 1226 تومانی دریافت خواهند کرد و کالاهایی که در 5 اولویت بعدی قرار می گیرند، از ارز حاصل از صادرات تامین مالی خواهند شد.


وزیر صنعت معدن و تجارت تصریح کرده است: این اولویت بندی به این دلیل از سوی دولت صورت گرفته تا کالاهایی که به تشخیص دولت باید به کشور وارد شوند و در اولویت قرار دارند بتوانند سریعتر تامین مالی شوند. هم اکنون کالاهای اساسی، دارویی و تجهیزات پزشکی در اولویت اول و دوم دریافت ارز 1226 تومانی هستند.

 

ارسال به :