پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
15 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تاجزاده: هیچ نشانه ای از تغییر در راهبرد “ایران بر بادده” رهبری دیده نمی شود
جـــرس: زندانی سیاسی، سیدمصطفی تاج زاده می گوید: "در شرایط کنونی هیچ نشانه ای از این که قرار است تغییری در راهبرد رقابت سوز و ایران بربادده رهبری صورت گیرد، دیده نمی شود."


این فعال جنبش سبز تاکید کرد: در ایران، به باور اقتدارگراها تنها مسأله هسته ای قادر است احساسات اکثریت هم وطنان را جلب و آنان را به حمایت از حکومت در برابر فشارهای غرب تشویق کند. در چنین فضایی آنان می توانند به بهانه دفاع از حق مسلم هسته ای ایران، حقوق و آزادی های اساسی ایرانیان را نقض کرده شرایط پلیسی و امنیتی مستقر نمایند. به طوری که نیروی انتظامی در کنار وظایف ذاتی پلیس در هر جامعه، یعنی تأمین امنیت عمومی، در همه زمینه ها از ماهواره و سینما و کافی شاپ و مجالس جشن و سرور و آب پاشی و برف بازی تا استفاده از چکمه توسط زنان و کراوات برای مردان دخالت کند و در همه جا حاضر باشد تا کسی کمترین جرأت اعتراض را نداشته باشد.


به گزارش کلمه، رییس ستاد انتخابات دولت اصلاحات با اشاره به اینکه “فزون خواهی و توسعه طلبی دولت های استعماری از یک طرف و انحصارطلبی و رقابت ستیزی اقتدارگراهای ایرانی از طرف دیگر مانند دو لبه قیچی علیه مردم ما و منافعشان به کار افتاده است” تاکید کرد: روشن است که ما با تحریم مخالفیم هم چنان که هرگونه ماجراجویی احتمالی اسرائیلی – آمریکایی علیه میهن و مردم خود را محکوم می کنیم. ولی نمی توانیم نقش منفی اقتدارگراهای حاکم بر ایران را از صدر تا ذیل در دادن بهانه و فرصت به جنگ طلبان و تحریم کنندگان خارجی نادیده بگیریم.


تاجزاده با ابراز تاسف از اینکه درحال حاضر جز روشنگری ملی و جهانی کاری از او و همفکرانش ساخته نیست تصریح کرد: اهرم های قدرتِ سخت در اختیار کسانی است که در ایران و آمریکا می کوشند به بهانه مسأله هسته ای اهداف جاه طلبانه خود را تحقق بخشند.


وی همچنین تاکید کرد:” براین اساس معلوم می شود که چرا رهبری سال گذشته از برپایی انتخاباتی حزبی و رقابتی جلوگیری کرد و بزرگترین فرصت ملی را، که می توانست مانع گسترش تحریم ها شود و موقعیت کشورمان را در سطح جهانی ارتقاء بخشد و برای حل مشکلات داخلی شور و امید ایجاد کند، از دست داد و در حقیقت به ضد خود تبدیل کرد تا عدم پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس نهم به ویژه در شهرهای بزرگ، هزینه بزرگترین تحریم نفتی، بانکی و بیمه ای به ملت ما تحمیل شود. در شرایط کنونی نیز هیچ نشانه ای از این که قرار است تغییری در این راهبرد رقابت سوز و ایران بربادده صورت گیرد، دیده نمی شود. باوجود این امیدوارم بحران های داخلی و خارجی موجب گردد اقتدارگراها منافع و مصالح ملت ایران را بر علائق و منافع باندی خود ترجیح دهند و بکوشند با جلب اعتمادملی، از طریق برپایی انتخابات واقعاً آزاد و عادلانه کشور را از سراشیب تباهی نجات دهند. ”


سیدمصطفی تاجزاده در بخش دیگری از این گفت و گو درباره شکایت دادستانی تهران از علی مطهری نماینده تهران گفت: این شکایت نباید توجه آقای مطهری را از موضوع اصلی که دفاع از حقوق شهروندان، ضرورت برپایی انتخابات آزاد و عدم مداخله نظامیان در آن است، منحرف کند.


عضو ارشد سازمان مجاهدین انقلاب با بیان اینکه “طراحان این شکایت که اکنون دیگر برای آقای مطهری شناخته شده اند با یک تیر چند هدف را نشانه رفته اند” خاطرنشان ساخت: اول آن که به نام دفاع از آقای احمدی نژاد و جایگاه او؛ آقای مطهری را به دادگاه بکشانند و مرعوب و ساکت کنند. دوم آن که به نام و بهانه رعایت بی طرفی، با طرح پرونده های دیگر، اطرافیان احمدی نژاد را دادگاهی کنند و سوم آن که به همه اصولگراها بفهمانند که دفاع از حقوق منتقدان و از جمله زندانیان سیاسی و انتقاد از دخالت سپاه در انتخابات چه هزینه سنگینی دارد. البته دادستان تهران سعی کرد کلمه ای درباره این بخش از سخنان آقای مطهری در انتقاد به دخالت سپاه در انتخابات مجلس نهم مطرح نکند غافل از آن که با این کار خود غیرمستقیم پذیرفته که چنین دخالتی صورت گرفته است. در هرحال اگر قرار بود اتهام به رئیس دولت مورد پی گیرد قضائی قرار گیرد، دومداحی که اهانت های آشکار و بی سابقه به رئیس دولت دهم و رئیس دفترش ایراد کرده اند هم چنان آزادانه در صدا و سیما و حتی بیت رهبری به نوحه خوانی ادامه نمی دادند!


معاون سیاسی وزارت کشور دولت سیدمحمد خاتمی که در بند قرنطینه زندان اوین به سر می برد، همچنین با اشاره به گرانی ها و شکست طرح هدفمندی یارانه ها گفت: اقتدارگراها با منتفی کردن مرحله دوم هدفمندی یارانه ها عملاً شکست طرح را اعلام کردند. به این ترتیب جنبه های مثبت آن یعنی حرکت به طرف اصلاح الگوی مصرف، واقعی سازی قیمت ها و جلوگیری از قاچاق سوخت ارزان به کشورهای همسایه از بین خواهد رفت و به تدریج به وضعیت قبل از اجرای طرح خواهیم رسید. در حالی که گرانی، تورم و بیکاری هم چنان بیداد خواهد کرد و قیمت ارز و طلا که طی یک سال اخیر حدوداً دوبرابر شده است، کاهش نخواهد یافت و تولید در وضعیت اسفناک کنونی درجا خواهد زد.


وی در ادامه ی گفت و گو با کلمه با اشاره به سخنان اخیر آیت الله هاشمی درباره ضرورت تخصصی شدن اجتهاد، مرجعیت و تشکیل شورای فقهی گفت: این سخنان بسیار مهم است و شایسته است که علاقمندان و صاحب نظران حوزوی و دانشگاهی به بحث و گفتگوی همه جانبه درباره آن بپردازند.


این زندانی سیاسی بند قرنطینه زندان اوین با یادآوری این نکته که نخستین فقیهی که چنین دیدگاهی را مطرح کرد، استاد مطهری در کتاب مرجعیت و روحانیت بود خاطر نشان کرد: نظریات بزرگانی چون ایشان و نیز علامه طباطبایی، دکتر بهشتی و مهندس بازرگان منتشر شده که در مجموع هم سو با نگرش آقای هاشمی است.


تاج زاده، یکی از ۷ شاکی پرونده ی شکایت از کودتاگران، موسوم به پرمونده سردار مشفق تاکید کرد: با کمال تأسف پس از پیروزی انقلاب به دلایلی بعضاً موجه و در بسیاری موارد ناموجه این نظریات مورد غفلت قرار گرفته است. اکنون که به ویژه با تجربه سی و پنج ساله زمان مناسبی برای بحث و گفت و گوی آزاد در این باره فراهم آمده است، به نظر می رسد متحجران بسیج شده اند تا با هجوم همه جانبه به این پیشنهاد و ارائه دهنده آن، فضایی ایجاد کنند تا هیچ اندیشمندی جرأت نکند از این ایده حمایت کرده و یا پیشنهادهای تازه ای ارائه کند.


معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات با انتقاد از مصباح یزدی و همفکران او تصریح کرد: البته از معتقدان اسلام سلفی – مصباحی انتظار ندارم که از نظریات و طرح های اصلاحی استقبال کنند و آن را بدعت ضدانقلابی و ضدنظام نخوانند. حتی از رفتار روزنامه ارگان رسمی دولت احمدی نژاد نیز تعجب نمی کنم که برای کوبیدن آقای هاشمی با هر پیشنهاد او که در نهایت می تواند به رشد و اعتلای جمهوری اسلامی یاری رساند و در هر حال ربطی به دولت کنونی ندارد، مخالفت کند. جالب آن که ارگان رسمی دولت، آقای مشایی را اسلام شناس می خواند و منتقد کسانی است که برای او حق اظهار نظر در مسائل دینی قائل نیستند. با وجود این در صفحه اول خود، آقای هاشمی را فاقد صلاحیت اظهارنظر درباره فقه و فقاهت و روحانیت و مرجعیت می خواند. جلّ الخالق و حقر المخلوق!


تاج زاده در پایان با انتقاد از سانسور روز افزون در کشور افزود: به باور من بیان آزاد نظریات و دیدگاه ها به ویژه درباره موضوعاتی که مستقیم و غیرمستقیم به سرنوشت میهن و مردم مربوط است، حق همه شهروندان است و سانسور هیچ دیدگاهی را خواه متعلق به آقایان احمدی نژاد و مشایی باشد یا توسط آقای هاشمی بیان شود، نه حق می دانم و نه مصلحت. به عکس، بیان آن ها و نیز نقد محترمانه هردیدگاهی را به سود جامعه و مردم می دانم چرا که به رشد اندیشه اسلامی یاری می رساند.”


مصطفی تاج زاده، معاون سید محمد خاتمی در دوره وزارت ارشاد و معاون وزیر کشور در دولت اصلاحات، روز ۲۳ خرداد ۱۳۸۸ یعنی یک روز پس از انتخابات ریاست جمهوری، پیش از هر واکنش وی نسبت به نتایج انتخابات، توسط سپاه پاسداران دستگیر و به زندان انفرادی فرستاده شد. او پس از این دوره چهارماهه در سلول های دو نفره و سه نفره بند دو الف نگهداری می شد تا اینکه در آستانه نوروز ۸۹ به مرخصی آمد.


تاج زاده پس از شکایت از سردار مشفق به همراه شش نفر دیگر از زندانیان سیاسی و به دلیل سخنان وی که سند مهم تشریح کننده بخشی از عملیات کودتای سپاه پاسداران در انتخابات سال ۸۸ بود، در مرداد ۱۳۸۹ از سوی سپاه پاسداران تحویل سازمان زندان ها شد، مشروط به آنکه به بند ۳۵۰ اوین منتقل نشود.


مصطفی تاج زاده دوباره به سلول های دو نفره منتقل شد و نهایتا برای اعمال فشار بیشتر، وی را جدا از سایر زندانیان و به صورت کاملا انفرادی در یک بند ویژه نگهداری می کنند.

 

ارسال به :