دوشنبه ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 23 Apr 2018
07 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
افشای آمار واقعی تیراژ روزانه روزنامه های ایران

جـــرس: مدیركل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی وزارت ارشاد گفت: در حوزه تیراژ روزنامه باید روزانه بیش از ۷ میلیون تیراژ داشته باشیم در حالی كه آمار واقعی تیراژ روزانه به زحمت به بیش از ۲ میلیون نسخه می‌رسد.


به گزارش سرای روزنامه نگاران ایران، پدرام پاك‌آیین گفت: از لحاظ تعداد عناوین و آمار كمی مطبوعات، ما از بسیاری از كشورها جلوتر هستیم. البته این آمار علاوه بر این‌ كه می‌تواند ظرفیتی برای رقابتی‌تر شدن فضای رسانه‌یی باشد اما نباید مجزا از شاخص‌های دیگری مانند تیراژ سرانه سنجیده شود.


وی ادامه داد: ما با داشتن ۵۰۸۶ مجوز رسانه و ۳۲۶۷ نشریه در حال انتشار، آمار بالایی داریم اما از لحاظ تیراژ سرانه با وضعیت مطلوب فاصله داریم چرا كه حداقل در حوزه تیراژ روزنامه باید روزانه بیش از هفت میلیون تیراژ داشته باشیم در حالی كه آمار واقعی تیراژ روزانه به زحمت به بیش از دو میلیون نسخه می‌رسد.


مدیركل مطبوعات و خبرگزاری‌‌های داخلی وزارت ارشاد مهم‌ترین علت پایین بودن آمار تیراژ مطبوعات را نبود نگاه جامع اقتصادی به فعالیت رسانه‌یی و عدم رویكرد علمی به بازار رسانه دانست و بدون اشاره به فضای سرکوب و خفقان و سانسور حاکم بر رسانه ها، گفت: اگر یك نگاه تخصصی و علمی درباره رسانه داشته باشیم و قبل از راه‌اندازی یك روزنامه ظرفیت‌های مخاطب‌سازی و توزیع را محاسبه كنیم، قطعا مخاطب‌سازی بیشتری خواهیم داشت و در نتیجه این نگاه به تیراژ سرانه بیشتری منتهی خواهد شد.
 

ارسال به :