پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
اعتراض جوانان اصفهانی به بازداشت گروه موسیقی مخالف دولت روسیه

جـــرس: بنا به گزارش های رسیده، جمعی از جوانان اصفهان ضمن شعارنویسی بر روی درب اصلی و دیوار کنسولگری روسیه در اصفهان خواهان آزادی سه هنرمند معترض روسی شدند.

 

سه عضو گروه موسیقی "پوسی رایوت"، ماریا آلیوخینا، ۲۴ ساله، نادژدا تولوکونیکووا، ۲۲ ساله و یکاترینا ساموتسه‌ویچ، ۲۹ ساله، روز ۲۱ فوریه، در حالی که نقاب بر چهره داشتند، به کلیسای جامع مسکو وارد شدند و با خواندن ترانه‌ای کوتاه علیه ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه از "مریم مقدس" خواستند که او را "بیرون بیاندازد".

این سه هنرمند بازداشت شدند و در حکم دادگاه آنها آمده است که انگیزه‌ی اقدام این سه خواننده‌ "نفرت مذهبی" بوده و این سه زن با اجرای ترانه‌ی اعتراضی خود در نزدیکی محراب کلیسای جامع مسکو "نظم عمومی را به شیوه‌ای گستاخانه زیر پا گذاشته‌اند".

این گروه در جریان محاکمه‌ی خود به‌خاطر اقدام به این "حرکت سیاسی" از معتقدان به کلیسای ارتدوکس پوزش خواسته و تاکید کرده بودند که قصد "بی‌احترامی به مقدسات" آنان را نداشته‌اند.

این سه زن در جریان دادگاه در دفاع از خود یادآور شدند که اقدام آنان نوعی اعتراض به حمایت رهبران کلیسای ارتدوکس روسیه از رئیس‌جمهور کنونی این کشور بوده است. پوتین از مقامات دادگستری خواسته بود، "از صدور حکم شدید در مورد این گروه خودداری کنند." آلیوخینا، تولوکونیکووا و ساموتسه‌ویچ، هر یک به خبرنگاران گفتند، در صورتی که پوتین قصد عفو آنان را داشته باشد، آن را رد خواهند کرد.

دادستان این پرونده برای هر یک از اعضای گروه، در خواست سه سال زندان کرده بود.

در اعتراض به حکم حبس این گروه معترض، هنرمندان و فعالینی از سراسر جهان دست به آکسیون های مختلف زده اند.

 

بنا به گزارش های رسیده به جرس، گروهی از جوانان اصفهان نیز، علاوه بر شعار نویسی بر درب و دیوار کنسولگرای روسیه در اصفهان بیانیه ای را منتشر نمودند که در ذیل به آگاهی می رسد:

 "دیکتاتوری مخوف و ناجوانمرد روسیه به سرکردگی پوتین، جاسوس آموزش دیده ی کا.گ.ب ، پس از انتخابات سراسر تقلب سال گذشته وارد مرحله ای جدید از سرکوبگری شده است. مدلی که شباهتی عجیب به روش سرکوب و وحشت افکنی و بازی های تبلیغاتی همتایان ایرانی ایشان دارد و تمام شبهه ها را در این باره که کودتای انتخاباتی 88 با طرز فکر عناصر دست آموز روسیه و شوروی سابق در ایران صورت گرفته، از بین برده است. در همین راستا اخیراً سه تن از جوانان معترض روسیه که طی حرکتی بغایت مسالمت آمیز اعتراض خود را به نمایش گذاشته بودند توسط حکومت روسیه به زندان های سنگین محکوم شده اند آن هم در شرایطی که بشار اسد در سوریه با چراغ سبز پوتین تاکنون بیش از بیست هزار انسان را بکام مرگ کشانده و همچنان تنها با حمایت روسیه است که میتواند به کشتار مردم سوریه ادامه دهد. بهمین خاطر برآن شدیم تا طی حرکتی مسالمت آمیز حمایت خود را از حقوق انسانی همنوعان روسی خود اعلام کرده و در کنار این سه جوان روس از مریم مقدس و حضرت زینب بخواهیم تا شر پوتین را از سر مردم روسیه و سوریه و بلکه کل بشریت کم کنند. باشد آن روزی که ما ایرانیان در پی حقوق قانونی و انسانی خود صدای اعتراضمان را بلند کردیم دیگر ابنای بشر در حمایت از ما درنگ نکنند. با آرزوی آزادی شیران در بند کفتارها و شغالها، میرحسین موسوی و مهدی کروبی و زهرا رهنورد و دیگر زندانیان سیاسی که همچون مصدق که در برابر استعمار انگلیس بپاخاست در برابر استعمار سیاسی روسیه در ایران همچنان ایستاده اند."
 
 

گفتنی است، باغ کنسولگری روسیه در 500 متری میدان نقش جهان اصفهان در بهترین نقطه ی تجاری خیابان حکیم و چهارباغ پایین با مساحتی نزدیک به بیست هزار متر مربع تحت شرایطی کاملاً مشابه باغ قلهک سفارت انگلیس در تهران از لحاظ متراژ و سند قرار دارد. این در حالیست که هیچکدام از ارگان ها یا گروه فشار و بسیج تاکنون اقدامی برای بازپس گیری این زمین ارزشمند از دشمن تاریخی و سرزمینی ملت ایران یعنی روسیه انجام نداده است .

 
اعتراضات جهانی

به گزارش خبرگزاری‌ها آلیوخینا، تولوکونیکووا و ساموتسه‌ویچ که در محفظه‌ای شیشه‌ای جریان دادگاه را دنبال می‌کردند، هنگام اعلام حکم لبخند می‌زدند. وکلای این سه زن، اعلام کرده‌اند که علیه حکم دادگاه تا عالی‌ترین مرجع دادخواهی روسیه و اروپا، از جمله دادگاه اروپایی برای حقوق بشر، اقدام خواهند کرد.

هم‌زمان با برگزاری جلسه‌ی دادگاه، گروه کثیری در اعتراض به جریان محاکمه در محوطه‌ی بیرون دادگاه گردآمده بودند.


بنا بر گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ۶۰ تن از این متعرضان، از جمله گاری کاسپارف، قهرمان سابق شطرنج جهان و سرگئی اوداتسوف، از مخالفان دولت روسیه، بازداشت شده‌اند. الکسی ناوالنی، از مخالفان پوتین نیز در این تظاهرات شرکت داشت.

در جهان نیز، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، در این رابطه رای دادگاه مسکو را "بی تناسب با عمل متهمان و بسیار شدید" خواند.

 

مقامات آمریکایی و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه‌ی اروپا، نیز پس از صدور حکم اعلام کردند که حکم دادگاه تناسبی با اقدام این سه نفر ندارد."
سخنگوی کاخ سفید گفت:"حتی اگر حرکت این سه خواننده‌ی پانک، احساسات برخی را جریحه‌دار کرده باشد، باز هم دولت ایالات متحده‌ی آمریکا در مورد برخورد دستگاه قضایی روسیه با این سه زن جوان نگران است"

سازمان عفو بین‌الملل نیز رای دادگاه را "تکان‌دهنده، ناعادلانه، با انگیزه‌های سیاسی و ضربه‌ای شدید علیه آزادی بیان و عقیده" ارزیابی کرد.

هم‌زمان هواداران این گروه در برلین، هامبورگ، نیویورک، پاریس و ورشو دست به تظاهرات زدند و پشتیبانی خود را از اعضای "پوسی رایوت" اعلام کردند.

  

ارسال به :