چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۹ -
- 08 Apr 2020
13 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آخرین وضعیت فعالین بازداشت شده در آذربایجان
جرس: پس از زلزله استان آذربایجان شرقی (اهر –هرسین و رزقان) جمعی از فعالین مدنی آذربایجان به قصد امداد به زلزله زدگان بسیج شدند و به جمع آوری و توزیع کمک های مردمی پرداختند. اما شامگاه چهارشنبه نیروهای امنیتی و سپاه با یورش به کمپ کمک رسانی مردمی بیش از پنجاه نفر را بازداشت کردند.

 

خانم رونق ملکی با بیان اینکه این فعالین کاری نکرده اند به "جرس" می گوید: "بعد از زلزله همه ما ناراحت و منقلب شدیم و بسیج شدیم تا به کمک زلزله زدگان برویم. همسرم با پسرها و خیلی از فعالین مدنی راه افتادند و شروع به جمع آوری کمک های مردمی کردند و رفتند که بین آسیب دیدگان توزیع کنند که یک دفعه نیروهای سپاه به کمپ حمله می کنند آنها را بازداشت می کنند البته دیروز چند نفر از آنها را آزاد کردند اما هنوز بسیاری در بازداشت بسر می برند و چند نفر هم دست به اعتصاب غذا زده اند." افراد بازداشت شده عبارتند از سعید شیرزاد، نوید خانجانی، واحد خلوصی، شایان وحدتی، شیما قوشه، میثاق افشار، حسن رونقی ملکی، وحید روحانی، مازیار اسماعیل پور، مرتضی اسماعیل‌پور، حمید رضا مسیبیان، علی محمدی، محسن صائمی، مسعود وفابخش، هومن طاهری، دانیال حسینی، نفیسه شهید فر، بهرام شجاعی، محمد ارجمندی راد، اسماعیل سلمانپور، باغبان باشی، نرگس خیراللهی، مهدی صالحی، بهروز علوی، میلاد پناهی‌پور، سپهرداد صاحبان، اسماعیل رفعتی، امیر رونقی، زهرا فیاض، جعفر غلامی، کیانا کریمپور، فرناز احمد‌زاده، آرتمیس ورزنده، مهرناز احمدزاده، امین رونقی، ریحانه حسامی، احمد رونقی ملکی (پدر حسین رونقی ملکی)، علی تقدیری، امیرکلهر، سپهرداد صاحبان و صادق رضایی گیگلو که روز گذشته شیما قوشه، کیانا کریم پور، آرتمیس ورزنده، نفیسه سعیدی فرد، نرگس خیر اللهی، زهرا سیادی، ریحانه حسامی، احمد رونقی، جعفر نظامی، میثاق افشار و اسماعیل رفعتی آزاد شدند. مادر حسین رونق ملکی با اشاره به وضعیت نامناسب جسمی حسین ادامه می دهد: "خیلی از بچه های بی گناه را دستگیر کردند که همسر و حسین و حسن فرزندانم هم بین دستگیرشدگان بودند. آنها را در زندان تبریز نگه داشته اند همسرم را چون قلبش ناراحت بود به بیمارستان منتقلش کردند و بعد آزاد شد اما حال حسین خیلی بد است و کلیه اش خونریزی کرده است."

 

قلندری یکی از فعالین آذری که از تبریز برای کمک به زلزله زدگان رفته بود در شرح ماجرا می گوید: "وقتی خبر زلزله و کشته شدن صدها تن از هموطنانمان را شنیدیم و دیدیم که مسئولین اصلا اهمیت چندانی به وضعیت آسیب دیدگان نمی دهند حالا شاید مصالح سیاسی آقایان اینطور ایجاب می کرد که توجهی به مسئله نکنند. بخاطر همین همه تلاش کردیم از هر طریقی شروع به جمع آوری کمک های مردمی کنیم.

بعد که در کمپ مشغول فعالیت بودیم نیروهای مسلح سپاه به کمپ حمله کردند و می خواستند کمکها را بگیرند و مانع از فعالیت ما شوند. بچه ها هم مقاومت کردند و در حقیقت اطمینانی نداشتیم که کمکهای مردمی را به آنها بدهیم زیرا مطمئن نبودیم که بدست زلزله زدگان برسد. پیشنهاد کردیم که با هماهنگی هلال احمر کمکهای جمع آوری شده را به دست هموطنان برسانیم که نیروهای سپاه مخالفت کردند و عده زیادی از فعالین را بازداشت کردند.

برخوردهای بسیار خشنی هم داشتند مردم هم که این وضعیت را می دیدند خیلی ناراحت شده بودند اما از دست هیچکس کاری بر نمی آمد. کوچکترین اعتراضی با برخورد تند و توهین آمیز مامورین مواجه می شد. اصلا ما هر کاری می خواهیم انجام دهیم و به مردم و کشور خدمت کنیم از ما هراس دارند. مثلا هنوز وضعیت معترضان به وضعیت دریاچه ارومیه هنوز مشخص نیست. تنها به جرم اینکه نسبت به وضعیت کشورشان ایران حساس هستند دادگاه برایشان تشکیل داده اند."

 

گفتنی است، روز دوم شهریور ماه سال گذشته 29 تن از فعالین آذربایجان که برای شرکت در مراسم افطاری منزل پدری مصطفی عوض پور گرد هم آمده بودند تا در خصوص مشکل خشک شدن دریاچه ارومیه راهکاری پیدا کنند با یورش ماموران امنیتی جمعی از آنها بازداشت شدند و پس از مدتی برای آنها حکم زندان صادر شد.

 

به تایید این فعال آذری چند روز پیش یازده تن از این فعالین آذری به اسامی مصطفی عوض پور، مهدی حميدی شفق، تقی سلحشور، علی حاجی ابولو، موسی برزين خليفه لو، مهدی نوری، احمد رياضی، ، عزيزاله پورولی، جمشيد زارعی، وحيد شيخ بگلو و محمود فضلی به اتهام مشارکت در اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم عليه امنيت کشور، هر کدام به دو سال حبس تعزيری محکوم شده اند.

 

اکبر مهاجری که به تازگی از سوی دادگاه به زندان محکوم شده است در کمپ امدادرسانی به زلزله زدگان حضور داشت و عنوان می کند: "من خودم از تبریز به منطقه زلزله زده رفتم و جمعی از فعالین مدنی داشتند برای کمک به زلزله زدگان مردم را سازماندهی می کردند که ماموران گفتند شما چرا اینکار را می کنید و بخاطر همین جمع زیادی را بازداشت کردند. هلال احمر و سپاه می خواستند کمک های مردمی را بگیرند و خلاصه اذیت می کردند. مردم هم می گفتند ما به سپاه اعتماد نداریم و کمک ها را به آنها تحویل نمی دادند. وقتی چنین حوادثی مثل زلزله برای هموطنان آذری رخ می دهد یک حرکت ملی آذربایجان به راه می افتاد. همان شب حادثه فعالین آذری برای کمک به مردم زلزله زده حرکت کردند. زیرا اطلاع رسانی در رسانه های ملی نمی شد و بچه ها از طریق فیس بوک و شبکه های اجتماعی شروع کردند به آگاهی رسانی مردم برای نشان دادن عمق فاجعه و جمع آوری کمک. اما متاسفانه دولت نمی خواست این اطلاع رسانی های انجام شود و از رسیدن کمک های مردمی جلوگیری می کرد و می گفت ما خودمان کمک ها را جمع می کنیم. در صورتیکه در حوادثی مثل زلزله و سیل و غیره دولت باید از همه مردم کمک بگیرد تا این آسیب دیدگان بتوانند هر چه سریعتر از این وضعیت اسف بار نجات پیدا کنند."

 

همچنین در تداوم فشارها و ایجاد رعب و هراس در بین فعالین مدنی آذری روز سی و یکم مرداد ماه در دادگاه انقلاب تبریز جلسه رسیدگی به اتهامات تعدادی از فعالین مدنی آذری که در اعتراضات خردادماه بازداشت شده بودند برگزار شد.

 

در این جلسه  اکبر مهاجری، حسن میرزاخانی، بهنام جعفری، بهرام جعفری و حسین اصل ارشنتابی از خود دفاع نمودند. این فعالین آذربایجانی در روز اول خرداد 1390 در محل تجمعات اعتراضی به خشک شدن دریاچه ارومیه توسط ماموران امنیتی دستگیر و پس از مدتی حبس با قرار وثیقه آزاد شدند.

 

اکبر مهاجری در این زمینه خاطرنشان می کند: "یکم خرداد ماه که بازداشت شدیم به مدت سیزده روز در زندان بودیم و بعد با قید وثیقه آزاد شدیم. در حقیقت دو پرونده برای من تشکیل دادند بخاطر پرونده سال نود که بازداشت شدم یکسال حبس حکم صادر کردند. روز سی و یکم مرداد هم یک دادگاه برگزار شد و ما در آنجا حاضر شدیم و آخرین دفاعیات خود را انجام دادیم که پرونده آن مربوط به سال نود و یک و به اتهام شرکت در تجمع و تبانی و اقدام علیه امنیت ملی کشور است و منتظر رای دادگاه هستیم."

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.