چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -
- 16 Oct 2019
16 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تداوم افزایش قیمت لبنیات در پی عدم تحقق وعده های دولت
جـــرس: بر اساس گزارشها، با تحقق نیافتن وعده های دولت در زمینه تامین نهاده های ارزان قیمت برای دامداران، روند صعودی افزایش قیمت شیر خام و فرآورده های لبنی شدت گرفت. به طوری که از ابتدای امسال تاکنون ۴نوبت قیمت شیر و فرآورده های لبنی افزایش یافته و طی۲روز گذشته هم حدود۸ تا ۴۰درصد به قیمت فرآورده های لبنی افزوده شده است.


به گزارش روزنامه خراسان، کاهش تولید، اختصاص بیش از نیمی از شیر خام به تولید شیر خشک و به تعطیلی کشیده شدن ۳۰کارخانه تولید فرآورده های لبنی در استان و باز نشدن بسته حمایتی دولت از بخش دامداری از دلایل مهم افزایش قیمت شیر خام بوده است. از سوی دیگر نرخ محصولات لبنی تولید شده در خارج از استان، از قیمت تولید داخلی استان بالاتر است و سازمان نظارت و بازرسی و اصناف هم چون دسترسی به شرکت های تولیدکننده خارج استان ندارند در زمینه نظارت قیمت این محصولات چندان موفق عمل نمی کند. پیش بینی های مسئولان و کارشناسان حکایت از آن دارد که قیمت شیر و فرآورده های لبنی در ماه های آینده به ویژه در زمستان افزایش خواهد یافت.


تعدادی از متصدیان فروشگاه های فرآورده های لبنی هم در گفت وگو با روزنامه خراسان از نوسان قیمت ها ابراز گلایه کردند. یک عرضه کننده محصولات لبنی می گوید: وقتی محصولی مانند ماست یک روزه هزار تومان افزایش قیمت پیدا می کند ما از مشتریان خود خجالت می کشیم.


گرانی را مهار کنید
شهروندان هم از نوسان قیمت فرآورده های لبنی گلایه شدیدی دارند. یک شهروند در این باره گفت: قبلا یک عدد نان را ۲۵۰تومان و یک قالب پنیر را هم هزارو۲۰۰ تومان می خریدیم و ۳نفره صبحانه می خوردیم ولی الان هزینه صرف صبحانه ۳نفر در روز ۳برابر شده است. این در حالی است که روند صعودی افزایش نرخ فرآورده های لبنی همچنان پیش می رود.شهروند دیگری نیز با اشاره به این که مسئولان باید گرانی را مهار کنند گفت: خیلی از مردم توان خرید یک سطل ماست، یک پاکت شیر و یک قالب پنیر را که هر روز نوسان قیمت دارد، ندارند.وی در ادامه تاکید کرد: افزایش قیمت و برخی نابسامانی ها در بازار باعث شده است به کیفیت کالاها توجهی نشود.


افزایش قیمت خودسرانه
متصدی یک فروشگاه ضمن انتقاد از وضعیت نابه سامان و آشفته بازار فرآورده های لبنی گفت: به دلیل روند صعودی و مکرر قیمت فرآورده های لبنی، همیشه نرخ محصولات را با شرمندگی به مصرف کنندگان اعلام می کنیم.فرزانه افزود: برخی از کارخانه ها به عنوان نمونه به وزن یک قالب پنیر ۵۰گرم اضافه می کنند و قیمت را از ۲هزارو۴۰۰تومان به ۳هزارو۵۰۰ تومان افزایش می دهند.


وی با بیان این که برخی از متصدیان فروش کارخانه ها، قیمت ها را خودسرانه افزایش می دهند، عنوان کرد: وقتی قیمت روی کالا را با فاکتور فروش مقایسه می کنیم،متوجه اختلاف قیمت ها می شویم و وقتی موضوع را پیگیری می کنیم آقایان عنوان می کنند به قیمت روی کالا توجه نکنید و برابر فاکتور، فرآورده ها را به مصرف کنندگان عرضه کنید.


وی گفت: ماست پرچرب کارخانه… طی ۲روز ۱۰۰۰تومان افزایش نرخ داشته است.همچنین شیر پاکتی از هزارو۹۰۰ تومان به ۲هزارو۲۰۰ تومان، شیر معمولی از هزارو۵۰۰تومان به هزارو۷۰۰تومان، ماست چکیده از هزارو۱۰۰تومان به هزارو۳۰۰تومان و پنیر از ۳هزارتومان به ۳هزارو۵۰۰تومان افزایش قیمت داشته است.


وی تاکید کرد: برخی کارخانه ها تولیدات خود را کاهش داده اند و وقتی سفارش خرید به آن ها می دهیم، سفارش های ما را در قبال ده ها قلم محصول دیگر به ما می دهند که این کار عادلانه نیست و به دور از انصاف است.وی تصریح کرد: مسئولان باید راهکارهایی را برای برطرف کردن این وضعیت نابسامان بازار لبنیات اجرایی کنند.


وعده های عملی نشده دولت
رئیس اتحادیه کارخانه های لبنی استان با بیان این که قیمت فرآورده های لبنی با قیمت شیر خام ارتباط مستقیم دارد، به خراسان رضوی گفت: وقتی شیر خام افزایش قیمت پیدا می کند، طبیعی است که نرخ فرآورده های لبنی به ویژه ماست، پنیر، خامه و… هم افزایش یابد.حمیدرضا فرزانه به وعده های عملی نشده دولت اشاره کرد و متذکر شد: مقرر شده بود نهاده های دامی یارانه ای به دامدار داده شود تا دامدار شیر خام را ارزان تر به کارخانه های فرآورده های لبنی عرضه کند که این وعده عملی نشد.وی تصریح کرد: قیمت شیر خام در مرداد ماه سال گذشته ۴۵۰ تومان بود که در سال جاری این رقم بیش از ۲ برابر افزایش یافته ولی نرخ فرآورده های لبنی بیش از ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.


بر قیمت فرآورده های لبنی تولیدی خارج از استان نظارتی نمی شود
وی اذعان داشت: متاسفانه برخی از محصولات لبنی تولید شده در خارج از استان، افزایش قیمت بیشتری داشته است و کسی هم نمی تواند بر قیمت این محصولات نظارت داشته باشد.
وی گفت: کارخانه های لبنی دیگر استان ها، هر یک از محصولات لبنی خود را بین ۵۰۰ تا هزار تومان بیشتر در خراسان رضوی عرضه می کنند و کسی هم نمی تواند بر قیمت این محصولات نظارت کند. وی افزود: ماست خامه ای چوپان تا ۵ روز قبل ۳هزار تومان بود که متوجه شدیم نرخ آن روز گذشته به ۴هزار تومان رسیده است، چون کنترل و نظارتی بر محصولات استان های دیگر انجام نمی شود.


وی گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت بخشنامه کرده است که کارخانه های فرآورده های لبنی حق ندارند قیمت محصولات خود را براساس نرخ شیر خام افزایش دهند و این امر باعث شده است از ۹۰ کارخانه فرآورده های لبنی ۳۶ کارخانه در استان تعطیل شود.


وی متذکر شد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان به کارخانه ها اعلام کرده است که نرخ شیر خام را افزایش ندهند و ضرر و زیان خود را در فروش دیگر محصولات جبران کنند؛ اما این امر شدنی نیست چون تولیدات و محصولات لبنی کارخانه ها متنوع نیست و با فروش شیر، پنیر و ماست نمی توان ضرر و زیان را جبران کرد.


کشتار ۳۵ درصد دام های شیرده استان
وی با بیان این که قیمت شیر خام به صورت فزاینده و بی سروصدا رو به افزایش است، گفت: من هم اعلام می کنم در تولید شیر حق با دامدار است و نباید قشر زحمتکش دامدار متضرر شود.

وی از کاهش تولید شیر خام در استان خبر داد و گفت: ۲۵تا ۳۰ درصد دام شیرده استان روانه کشتارگاه ها شده و از عرصه تولید حذف شده است.وی گفت: برخی کارخانه ها شیر خام را برای تولید شیر خشک اختصاص می دهند چون قیمت شیر خشک محدودیتی ندارد. سال گذشته در این ایام شیر خشک ۳هزار و ۵۰۰ تومان عرضه می شد که در حال حاضر به ۱۱هزار تومان افزایش یافته است.


کاهش تنوع تولید فرآورده های لبنی
وی گفت: یکی از کارخانه های فرآورده های لبنی۵۰ درصد شیر خام را به تولید شیر خشک اختصاص می دهد چون تولید فرآورده های لبنی برای آن کارخانه توجیه اقتصادی ندارد.


وی با اشاره به این که افزایش قیمت شیر خام باعث شده است، تنوع تولیدات فرآورده های لبنی کاهش پیدا کند، گفت: قبلا فروشگاه ها، محصولات لبنی متنوعی عرضه می کردند که در حال حاضر میزان، تولیدات کاهش یافته است.وی در پاسخ به این سوال خراسان که پیش بینی شما از وضعیت بازار محصولات لبنی در چند ماه آینده چیست، افزود: با توجه به برنامه های آموزش و پرورش و استانداری برای اجرای طرح شیر مدرسه پیش بینی می کنم تا مهر ماه قیمت شیر باز هم افزایش یابد.


وی گفت: اگر وعده های دولت عملی نشود و به دامداران مساعدت نکند، روند صعودی قیمت محصولات لبنی ادامه خواهد داشت.
 

ارسال به :