پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
امام جمعه اصفهان: مردم دوست دارند گرانی بیشتر شود اما بی حجابی کم شود

جـــرس: امام جمعه موقت اصفهان می گوید مسؤولین آنطور که باید نسبت به این مساله حساسیت نشان نمی‌دهند و به همین دلیل از نارضایتی مراجع تقلید از دولت خبر می‌دهد.

به گزارش عصر ایران، محمد تقی رهبر که در مجلس هشتم رییس فراکسیون روحانیون مجلس بود و به دلیل شرایط سنی نتوانست فرصت حضور در انتخابات مجلس نهم را به دست بیاورد، به برخی پرسش‌های موجود پیرامون آنچه "بدحجابی" خوانده می شود، پاسخ داد:

*
شرایط موجود بر حجاب عمومی را چطور می‌بینید؟
متاسفانه بی‌حجابی به حدی عادی شده است و برای مسئولین هم دیدن چهره‌های آرایش کرده و لباس‌های تنگ و چسبان طبیعی به نظر می‌رسد که هیچ تلاشی برای رفع این مشکل دیده نمی‌شود. انگار نه انگار که جمهوی اسلامی به عنوان اسلامی‌ترین نظام در دنیا پرچم‌دار دین است. واقعا نمی‌دانم آقایانی که در دولت، آن هم دولت اصولگرایی کشور را در دست خود می‌بینند، چطور می‌توانند بی‌توجهی خود به وضع حجاب موجود در جامعه ر ا توجیه کنند. دولت باید بداند که همه پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها در زمانی مهم شده و مورد توجه قرار می‌گیرد که بتواند فضای خیابان‌ها را به فضایی اسلامی تبدیل کند. در حالی که خانم‌های ایرانی با آن وضعیت زننده بیرون می‌آیند، هیچ کس نمی‌تواند به دلیل موفقیت‌های دیگر به گمان اینکه دیگر مشکلی نداریم، ابراز خوشحالی کند. تکرار می‌کنم که دولت آقای احمدی‌نژاد باید خیلی بیشتر از اینی که تا حالا نشان داده، به مساله مهمی چون حجاب حساسیت نشان بدهد.

*
یعنی دولت مقصر شرایطی است که شما آن را بد حجابی می‌نامید؟
صد در صد! آقایان یادشان رفته است که دولتشان در کشوری از مردم رای گرفته است که در آن ایثار و شهادت حرف اول را می‌زند و حتی خیلی از مردم راضی هستند گرانی و مشکلات اینچنینی بیشتر شود، اما حجاب خانم‌ها اسلامی باشد. دولتی‌ها به طور دائم از موفقیت‌ها و همچنین رسیدن به توسعه و پیشرفت‌های مختلف حرف می‌زنند و خود را نسبت به دوره‌های قبل دولتی موفق‌تر می‌دانند. این در حالی است که اگر شراطی حجاب همینطور بماند، هموطنان دیندار و معتقد ما نمره قبولی به آن‌ها نخواهند داد.

*
اما دولتی‌ها از تلاش‌هایی که برای این مساله داشته‌اند، حرف می‌زنند
این حرف هم از‌‌‌ همان حرف‌هایی است که مطرح می‌شود تا ادعا کنند که به فکر هستند. آن‌ها باید بدانند که ادعای انجام دادن کاری، خریدار ندارد و باید در عمل نشان بدهند که واقعا برایشان مهم است که خیابان‌های ایران محل جولان و خودنمایی بی‌حجاب‌ها نباشد، چیزی که تا امروز برای خود من ثابت نشده و این ذهنیت را دارم که دولت بی‌حجابی را دغدغه خود نمی‌داند. لازم می‌دانم با فرمایشی از مقام معظم رهبری به اشتباه بودن این نظر دولت صحه بگذارم. در جلسه‌ای که همین ادعا در محضر ولی فقیه مطرح شد، ایشان گفتند که نهی از مشروب خوردن کار فرهنگی است و یکی از نیازهای جامعه به شمار می‌رود. اما اگر کسی اقدام به شرب خمر کرد، برای اینکه این کار توسط دیگران تکرار نشود باید با وی برخورد کرد. به نظر من بی‌حجاب‌ها هم همین شرایط دارند و در حالیکه ترویج حجاب لازم و ضروری است، با کسانی که با چهره‌ای زننده در انظار ظاهر می‌شوند به شدت برخورد شود تا درس عبرتی برای همه باشد. این شرایط غیرقابل تحمل در حالی است که اگر قانون ساماندهی مد و لباس که در مجلس هفتم قانون شد توسط دولت جدی گرفته می‌شد حالا با دیدن چهره‌های بی‌حجاب‌ها تنمان تا به این حد نمی‌لرزید.

*
البته دولت ادعاد دارد که بیشترین بودجه را صرف مسایل فرهنگی کرده است
شاید بودجه‌ای که دولت‌های اصولگرای احمدی‌نژاد به مسایل فرهنگی اختصاص داده، بیشتر از زمانی است که زمام امور در دست خاتمی بود. اما نمی‌توان نادیده گرفت که بی‌توجهی به مقوله حجاب بیشتر شده است و حتی دولتمردان فعلی در اولین روزهای کاری خود بار‌ها عنوان کردند که مشکل کشور موی دختران نیست و باید به مسایل جدیتری پرداخت. از‌‌‌ همان روز‌ها پیش‌بینی می‌کردم که حجاب اسلامی شاید روزی در معابر ما به کیمیایی نایاب بدل شود.

*
ظاهرا مراجع هم انتقاداتی دارند
مراجع و علما نگران و دل‌آزرده هستند و شرایط فعلی را برای کشوری که امام عصر به آن توجه دارد را بحرانی بزرگ می‌دانند. این نگرانی به حدی بود که آن‌ها از دست دولت عصبانی هستند و به همین دلیل است که رابطه دولت و حوزه ضعیف است. خب! وقتی دیر جامعه‌ای که بر پایه دین استوار شده است، بدحجابی به بی‌حجابی تبدیل شود، طبیعی است که شخصیت-های برجسته دینی نخواهند و نتوانند با مسئولیتی که در این مشکل سهم زیادی دارند، ارتباط نزدیکی بگیرند. با این حال هر چقدر بیشتر حرف زده و هشدار می‌دهیم، دولتی‌ها کمتر توجه می‌کنند.

*
احمدی‌نژاد سهم بیشتری دارد یا آنهایی که به عنوان اطرافیان وی معرفی می‌شوند؟
وقتی نزدیکان ایشان جلسات گوناگونی را با هنرپیشه‌ها و چهره‌های خاص می‌گذارد و وقتی دولت نیروی انتظامی را از برخورد با بی حجابی و بدحجابی و برهنگی و نیمه برهنگی زنان نهی می‌کند، می‌توان به این نتیجه رسید که در دولت کمتر کسی هست که دغدغه حجاب داشته باشد

 
مردم می گویند حجاب من، به تو ربطی ندارد

خبرگزاری مهر وابسته به سازمان تبلیغات اسلامی، با انتشار گزارشی از ضرب‌ وشتم یک "روحانی آمر به معرف و ناهی از منکر" در شهرستان شهمیرزاد در استان سمنان توسط دو دختر "بدحجاب" خبر داده است.

 

به گزارش ندای سبز آزادی، مسیح علی نژاد طی گزارشی نوشته است: سید علی بهشتی،  پیش نماز مسجد جامع شهمیرزاد است، در شرح ماجرای کتک خوردن خود در روز ۳۱ مرداد ماه سال جاری به خبرگزاری مهر گفته است: "خیلی قادر به راه رفتن نیستم اما از آنجایی که قصد داشتم بعد از ماه مبارک رمضان نیز درب مسجد به روی مومنان بسته نشود، برای اقامه نماز ظهر عازم مسجد شدم، دو دختر جوان در حال گذر بودند که یکی از آن‌ها بد‌حجاب بود. محترمانه تذکر دادم: "خانم خودت را بپوش" که در جوابم گفت: "تو چشما‌هایت را ببند"... دوباره تذکر دادم اما نه تنها خودش را نپوشاند، بلکه به من توهین هم کرد، از او خواستم دیگر توهین نکند اما شروع به فریاد زدن و تهدید کردن کرد، من را هل داد و به زمین انداخت، با کمر به زمین افتادم و دیگر نفهمیدم چه اتفاقی افتاد، فقط ضربات لگد این دختر را که به جانم افتاده بود و توهین می‌کرد حس می‌کردم."

 

این خبر را خبرگزاری ها و وب سایت های نزدیک به اصولگرایان  به شکل گسترده ای منتشر کرده اند و پیش از این نیز اخباری از  همین دست در رسانه های نزدیک به حاکمیت منتشر شده که پس از آن مقامات مسول خواستار برخورد جدی تر با آنچه بدحجابی خوانده می شود، شده اند. 

 

در همین زمینه سراغ محمد تقی رهبر، امام جمعه موقت اصفهان و رییس فراکسیون روحانیون مجلس که کتابی هم در زمینه حجاب منتشر کرده است رفته ام و از او در مورد تجربه شخصی خود او  به  عنوان یک "آمر به معروف" سوالاتی را پرسیده ام. 

 

متن گفتگوی مسیح علی نژاد با امام جمعه موقت اصفهان به شرح زیر است:

 من مسیح علی نژاد روزنامه نگار هستم و در مورد خبری که خبرگزاری مهر منتشر کرده می خواستم با صدای خودتان با شما مصاحبه کنم

 حالا بفرمایید ببینم مطلب چیست؟ 

 

 خبرگزاری مهر خبری منتشر کرده است که یکی از روحانیون در شهمیرزاد وقتی مشغول امر به معروف و نهی از منکر به یکی از دختران بدحجاب بوده از سوی این دختر مورد ضرب و شتم قرار گرفته می خواستم ارزیبای شما را به عنوان امام جمعه موقت اصفهان در مورد این اتفاقات که سابقه هم دارد بدانم. 

 بله اتفاق مهمی است البته قضیه شهمیرزاد را تازه از شما می شنوم. ماجرای کور کردن یک روحانی که قصد امر به معروف داشت و اتفاقات از این دست زیاد است. سوال اینجاست که چطور اینها جسور شده اند که با یک آمر به معروف این چنین  بر خورد می کنند. علت را باید در چند نکته پیدا کرد. یکی اینکه اصل امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مرده است. اگر چهار نفر دیگر اعم از کاسب ، راننده یا هر شهروندی  هم امر به معروف و نهی از منکر می کردند در مورد بدحجابی یا قمار بازی یا حالا فقط هم در مورد حجاب نمی گویم،  هر فساد دیگری این اتفاق نمی افتاد. اصل امر به معروف و نهی از منکر باید در جامعه زنده می شد چون از همه واجبات مهم تر است. امر به معروف و نهی از منکر حکم دریا را دارد و بقیه واجبات حکم قطره را دارد. رسانه ملی وشاید خیلی کتاب ها و منبری ها هم در مورد این اصل تبلیغ نمی کنند.  اصل احیای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه مرده است.  حکومت به عنوان حکومت و حتی این حکومت اصولگرا که با طمطراق اصولگرایی به میدان آمد نسبت به اصل امر به معروف و نهی از منکر آنقدر کوتاهی کرد که شاید کمتر در گذشته اینگونه بود.  ما ستاد احیای امر به معروف داریم و یک طرحی هم در مورد احیای ستاد امر به معروف و نهی از منکر در مجلس هشتم شورای اسلامی داشتیم که با بن بست هایی موتاجه شد اینها نکته های مهمی است که شما از جانب من منتشر کنید. 

   

حالا اخیرا شنیده ام آن لاحیه را می خواهند بیاورند در مجلس و اجتماع اجرا کنند.  وقتی که شخص آقای رییس جمهور در مصاحبه هاشان گفتند مشکل ما موی دختران نیست، وقتی  نمایندگان مجلس آمدند و گفتند به پسرها و دخترها گیر ندهید. وقتی نمایندگان از او پرسیدند چرا حجاب و عفاف را احیا نمی کنید، ایشان گفت مگر خود شما گناه نمی کنید، بعد هم طنز و مسایلی در مجلس گفتند و رفتند در حالی که باید یک سازمان قوی امر به معروف و نهی از منکر با اختیارات وسیع و  با دادگاه مربوطه باشد و امر به معروف و نهی از منکر عمومی شود و البته  اول با زبان نرم با نصیحت و تذکر وارد شوند ...  

 بله  به نقل از پیش نماز شهمیرزاد در خبرگزاری مهر نوشته شده که: دو دختر جوان در حال گذر بودند که یکی از آنها بد‌حجاب بود. محترمانه تذکر دادم: "خانم خودت را بپوش" که در جوابم گفت: "تو چشماهایت را ببند" . حالا من می خواهم بپرسم که خیلی از دختران همین را می گویند که شما چشم های تان را ببندید...

 

پس تو لخت شو بیا توی خیابان و بگو چشمهایت را ببند، لخت شو برو کنار دریا و بگو چشمهایت را ببند. یکی می گوید ما قلبمان درست است، یکی می گوید تو چشمهایت را ببند، حکومت اسلامی اینها نیست، من می خواهم بگویم چرا حکومت اسلامی در این عرصه کوتاه آمد و چرا کوتاه می آید؟ 

 

ولی آقای رهبر نیروی انتظامی کوتاه نیامد و برخوردهای جدی هم با دختران کرده است.

 هر زمان که نیروی انتظامی راه افتاد تا چلوی چهارتا از این بی بند و بارها را بگیرد، خود نیروی انتظامی را زیر سوال بردند. ما  خود نیروی انتظامی را در مجلس هشتم دعوت کردیم و خدمت آقا  هم( رهبری جمهوری اسلامی ) رفتیم و گفتیم آقا نیروی انتظامی می گوید که جلوی ما را گرفته اند. آقا فرمود هیچ کسی نمی تواند جلوی نیروی انتظامی را بگیرد، فرمودند هیچ کس نمی تواند جلوی نیروی انتظامی را به خاطر وظیفه ای که بر عهده دارد بگیرد.

   

 می توانم بپرسم از دیدگاه آقای خامنه ای چه برخوردی باید با دخترانی که حجاب را رعایت نمی کنند صورت بگیرد؟ یعنی توی این دیدار چه بحث هایی در این زمینه مطرح شد؟ 

 من  در این جلسه به عنوان ناطق از طرف جمعیت صحبت کردم چون رییس فراکسیون روحانیون مجلس بودم. چهل تا روحانی خدمت آقا. به ایشان گفتم ما فرمانده نیروی انتظامی را در مجلس  دعوت کردیم و پرسیدیم چرا انقدر منکرات در جامعه زیاد شده است. فرمانده نیروی انتظامی گفت که دست ما را بسته اند و به ما می گویند کار فرهنگی باید کرد. من در جلسه  گفتم آقا شما به عنوان رهبر و پیشوا بفرمایید . آقا فرمودند کار فرهنگی به جای خود وظیفه امر به معروف و نهی از منکرهم  به جای خود و بعد یک مثال زدند،  فرمودند در جامعه باید  کار فرهنگی بکنیم و  بگوییم مشروب حرام است اما اگر کسی مشروب  خورد این عین فرمایش آقاست که گفتند شلاق بزیند،  متخلف مجازات هم دارد. 

 

آقای رهبر این دیدگاهی که شما مطرح می کنید مبنی بر اینکه رهبری جمهوری اسلامی نظرشان این است که اگر جوانان مشروب خوردند باید شلاق شان زد یا برخورد با بدحجابی، ما معمولا در دیدگاه های رسمی شان نمی شنویم، آیا این توصیه هایی که به شما به عنوان روحانیون مجلس می کنند را به دیگر مسولان نظام هم می کنند؟ 

 بارها  در دیدارهایی که آقا با نیروی انتظامی داشتند گفتند چهره جامعه باید چهره اسلامی داشته باشد، مظاهر فساد در جامعه نباشد. دیداری که آقا با خانم های فرهیخته داشتند از حجاب صحبت کردند،  رهبری که نمی توانند یکی یکی بیاند توی میدان و با همه حرف بزنند.

 

شما حتما دیدارهایی با آقای احمدی نژاد و نزدیکان ایشان داشته اید، خودتان فکر می کنید نظر احمدی نژاد در مورد حجاب زنان و دختران در جامعه چه است؟ 

ایشان آن موقع هم  گفت کار فرهنگی باید کرد، باز  هم  اخیرا در مجلس گفتند کار فرهنگی باید کرد. بابا کار فرهنگی یعنی چه؟  شما فقیه و اسلام شناس که نیستید. چرا علمای اسلام در قم در را به روی شما بسته اند؟ برای اینکه به حرف علما گوش نمی دهید.  بروید پیش علما و بگویید تکلیف حکومت در برابراین بی بند و باری ها چیست.  از این دولت که ما نا امید هستیم. اینها یا اعتقاد ندارند، یا سلیقه شان فرق دارد یا زیر بار حرف روحانیت نمی خواهند بروند.  اصلا عمده دستگاه های حکومت دست ماهاست. ما یک نظام نامه ای داشته باشیم که جلوی این افراد را بگیریم و امتیاز به اینها ندهیم.  در قانون مجازات اسلامی در مورد بدحجابی مجازات شلاق و زندان و مجازات پولی است چرا این مجازات اعمال نمی شود... ما منتظر هستیم که این دوره باقیمانده هم بگذرد کسانی بیایند که دغدغه دینی جدی تری در مواجهه با منکرات داشته باشند این وضع زننده که می بنیند، این بازوهای لخت، این لباس های چسبان، حالا یک روحانی غیرت کرده و تذکر داده کار به کتک کاری و ضرب و شتم کشیده شده که اینها همه را من تقصیر حکومت می دانم یعنی بر اساس دستور صریح قران باید امر به معروف و نهی از منکر کرد.     

 

می توانم بپرسم آیا خود شما هم تا به حال شده به یک دختر در خیابان در مورد حجابش تذکربدهید و  همین برخوردی که با روحانی شهمیرزاد صورت گرفت را کسی با شما هم داشته باشد. 

 من یک روز به یک خانمی در  همین محل زندگی ام در مورد لباس هایش تذکر دادم ، گفت به شما ربطی ندارد.  یک جا در کنار خانه خدا به یک زن بدحجاب اکر به معروف کردم و تذکر دادم گفت ما قلب مان و عمل مان درست است شما ها نمی دانم چه....یعنی  مکه هم رفته و آنجا هم داره اهانت می کند به مقدسات.  بارها شده که به عنوان یک روحانی امر به معروف و نهی از منکر کرده ام ولی به من گفتند به شما ربطی ندارد یعنی این "به شما ربطی ندارد " کمترین جوابی است که به ما می دهند و بعد آنجا کتک کاری می کنند....

 

ارسال به :