چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -
- 16 Oct 2019
16 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
بیش از۵۰ بیمارستان خصوصی تهران در آستانه ورشکستگی و تعطیلی کامل

جرس: رؤسا و مدیران عامل بیش از ۵۰ بیمارستان خصوصی تهران تأکید کردند که با ادامه وضع اقتصادی موجود و عدم حمایت جدی دولت، در آستانه ورشکستگی و تعطیلی کامل قرار خواهند گرفت.

به گزارش مهر، دکتر سیدشهاب‌الدین صدر رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران در این جلسه با بیان اینکه نشست مشترک مسئولان سازمان نظام پزشکی و رؤسای بیمارستانهای خصوصی به صورت مستمر در هر فصل سال برگزار می‌شود نتایج بحثهای ارائه شده در این جلسات را بسیار مؤثر دانست.

وی سپس به وضعیت تعرفه‌های خدمات حوزه سلامت با توجه به افزایش تورم و شرایط اقتصادی موجود اشاره و اظهار کرد: تعرفه‌گذاری خدمات حوزه سلامت در دومین سال از برنامه پنجم توسعه که در آن حق تعرفه‌گذاری بخش خصوصی از سازمان نظام پزشکی سلب شده است نسبت به سال گذشته بهبود داشته به طوری که با تلاش و استدلال علمی و منطقی مسؤولان و کارشناسان سازمان نظام پزشکی و همراهی وزارت بهداشت، رشد ۲۰ درصدی تعرفه در ۶ ماهه نخست سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ اقدام مناسبی در جهت جبران رشد هزینه‌ها بود هرچند هنوز با تعرفه واقعی اختلاف بسیاری دارد.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی از تصریح استفساریه مجلس شورای اسلامی مبنی بر محفوظ بودن حق و وظیفه قانونی این سازمان در خصوص تعرفه‌گذاری خدمات درمانی بخش خصوصی تا زمان تشکیل شورای عالی بیمه سلامت خبر داد و گفت: این استفساریه اخیراً توسط سازمان نظام پزشکی از مجلس شورای اسلامی دریافت شده و بر حفظ اختیارات سازمان‌ها و نهادهای دارای وظیفه تعرفه‌گذاری تا زمان تشکیل شورای عالی بیمه سلامت صحه می‌گذارد، ضمن اینکه مطابق قانون پس از اتمام برنامه پنجم توسعه کشور، سازمان نظام پزشکی موظف به تعیین و اعلام تعرفه‌های سلامت در بخش خصوصی خواهد بود.

لزوم تغییر تعرفه‌های سال ۹۱ با توجه به واقعیات اقتصادی و توان مالی مردم

وی با اشاره به مشکلات اقتصادی و رشد تورم در جامعه افزود: تورم در حوزه سلامت ۲ برابر میزان تورم اعلام شده در جامعه یعنی حدود ۵۰ درصد است بنابراین آحاد جامعه پزشکی معتقدند که تعرفه‌های اعلام شده برای سال ۹۱ با توجه به تغییر قابل ملاحظه قیمت‌ها و افزایش نرخ تورم نسبت به ابتدای سال و همچنین تغییرات شدید در بازار ارز که تهیه تجهیزات و لوازم مصرفی پزشکی را به شدت تحت تاثیر قرار داده، نیاز به کارشناسی و تجدیدنظر برای نیمسال دوم دارد.

صدر با تأکید بر این واقعیت، مشکلات اقتصادی اقشار مختلف مردم را متذکر شد و گفت: ما ضمن کارشناسی دقیق بایستی به وضعیت و مشکلات مردم و بیماران توجه داشته باشیم و با توجه به مصالح جامعه تصمیم‌گیری کنیم.

تردیدی در لزوم کارشناسی مجدد تعرفه‌های ۶ ماهه دوم سال ۹۱ نداریم

رئیس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد: در لزوم کارشناسی در تعرفه‌های سال ۹۱ برای شش ماهه دوم تردیدی نداریم و بزودی عملیات محاسبه، تعیین و اعلام تعرفه‌های بخش خصوصی حوزه سلامت در نیمسال دوم سال ۹۱ توسط کمیته ویژه‌ای از شورای عالی نظام پزشکی آغاز خواهد شد.

صدر، سپس با ارایه بخشی از فعالیتهای اخیر سازمان نظام پزشکی به تفاهم نامه مالیاتی سال ۹۰ جامعه پزشکی اشاره کرد و گفت: این تفاهم نامه با پیگیری‌های فراوان سازمان نظام پزشکی و جمع‌آوری نظرات جامعه پزشکی تدوین شده و مورد موافقت سازمان امور مالیاتی قرار گرفته که با بهره‌گیری از آن بسیاری از مشکلات مالیاتی جامعه پزشکی مرتفع شده و اجرای آن گام بزرگی در جهت وصول عادلانه مالیات است.

وی در خصوص امور انتظامی و قضایی جامعه پزشکی، عنوان کرد: خوشبختانه در حوزه انتظامی در بهترین شرایط کاری و همکاری با قوه قضاییه قرار داریم و با توجه به فعالیت مؤثر شوراهای حل اختلاف حوزه سلامت، ‌شاهد کاهش چشمگیر پرونده‌های قضایی جامعه پزشکی هستیم. همچنین سازمان نظام پزشکی در حوزه اصلاح قوانین و متناسب سازی احکام جزایی با جایگاه و قداست حرفه پزشکی اقدامات بسیار خوبی در سالهای اخیر انجام داده است.

صدر تاکید کرد: از نظر ما تسهیل امور انتظامی جامعه پزشکی پس از تعرفه‌گذاری خدمات بخش خصوصی، مهمترین اقدام و فعالیت سازمان نظام پزشکی است که خوشبختانه اقدامات موثر سازمان نظام پزشکی در ساماندهی امور انتظامی جامعه پزشکی با همکاری قوه قضاییه، موجب ایجاد امنیت شغلی نسبی در بین فعالان حوزه سلامت شده است.

رئیس کل سازمان نظام پزشکی در ادامه با اشاره به آغاز فرآیند ثبت‌نام و تخصیص آرم طرح ترافیک سال ۹۲ ویژه جامعه پزشکی، از رؤسای بیمارستانهای خصوصی خواست ضمن اطلاع‌رسانی مناسب به پزشکان، نظرات خود در این خصوص را به این سازمان منعکس نمایند.

وی همچنین تشکیل هیئت امنای ستاد جمع‌آوری کمکهای جامعه پزشکی به مردم زلزله‌زده آذربایجان و تلاش در جهت بازسازی یکی از روستاها و یا ساخت مراکز بهداشتی- درمانی مناطق زلزله‌زده، فعالیت مؤثر مرکز افکارسنجی سلامت با تکیه بر آراء و نظرات جامعه پزشکی، ‌تقویت گروه داوطلبان درمانگر (مدد محرومان) سازمان نظام پزشکی با استقبال صورت گرفته از سوی جامعه پزشکی، ‌برگزاری اولین کنگره بین‌المللی سلامت الکترونیک با حضور چهره‌های بین‌المللی برجسته این حوزه در نهم و دهم آذرماه سال جاری را از دیگر اقدامات شاخص سازمان نظام پزشکی کشور عنوان کرد.

صدر همچنین از سازمان‌های بیمه‌ای خواست در اسرع وقت نسبت به پرداخت بدهی‌های خود به بیمارستانهای خصوصی و اعضای جامعه پزشکی اقدام نمایند و بیمه‌های تکمیلی نیز برای جلوگیری از اختلال در ارایه خدمات به بیماران بیمه شده، نسبت به تمدید قراردادهای خود با بیمارستانهای خصوصی اقدام نمایند. 

ارسال به :