یکشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ -
- 23 Feb 2020
27 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
همسر نسرین ستوده: شرایط فوق العاده نگران کننده است
 جرس: امروز(یکشنبه) همسر و فرزندان نسرین ستوده که وارد بیست و پنجمین روز اعتصاب غذای خود شده است با وجود دستور دادستانی نتوانستند با او ملاقات کنند. این در حالی است که نزدیک به یک هفته است که از وضعیت و شرایط جسمانی نسرین ستوده اطلاعی در دست نیست.

 

نسرین ستوده، وکیل دادگستری از روز بیست و ششم مهر ماه در اعتراض به شرایط ملاقات ها و تداوم فشارهای امنیتی بر خانواده اش دست به اعتصاب غذا زده است. این فعال حقوق بشر در دادگاه به جرم اقدام علیه امنیت ملی، تبانی و تبلیغ علیه نظام و عضویت در کانون مدافعان حقوق بشر به تحمل شش سال حبس تعزیری، بیست سال محرومیت از وکالت و بیست سال ممنوعیت خروج از کشور و به جرم تظاهر به بی حجابی به پنجاه هزار تومان جریمه نقدی محکوم شده است.
متن گفت و گوی "جرس" با رضا خندان، همسر نسرین ستوده در پی می آید:


آقای خندان امروز با خانم ستوده ملاقات داشتید؟
صبح امروز(یکشنبه) بالاخره نامه دادستانی را گرفتیم که بر اساس این نامه فقط بچه ها می توانستند با مادر خود ملاقات حضوری داشته باشند. اما بعد از سه، چهار ساعت که ما را بیرون نگه داشتند، بخش اداری زندان تعطیل شد و بدون اینکه بچه ها مادرشان را ببینند برگشتیم.


با وجود نامه دادستانی چرا این طور برخورد کردند؟
واقعا نمی دانیم و اصلا علتی هم به ما نمی گویند. تجربه نشان داده که اگر بخواهند کاری صورت بگیرد از یک دقیقه تا سه دقیقه آن کار را انجام می دهند اما اگر اراده ای نباشد و یا قصد آزار و اذیت داشته باشند ما را بلاتکلیف نگه می دارند. مانند امروز که علی رغم دستور دادستانی بچه ها موفق به ملاقات با مادرشان نشدند.


شما آخرین ملاقاتی که با ایشان داشتید مربوط به چه زمانی است؟
دوشنبه هفته گذشته که البته به قصد ملاقات به آن مفهوم هم نبود. از مسئولین خواسته بودم تا او را ببینم تا شاید بتوانم او را متقاعد کنم اعتصاب خود را بشکند. از آن زمان تا الان هم هیچ اطلاعی از وضعیت او ندارم. فقط آمده اند و از همبندی های بند عمومی اش عینک و یک جلد کتاب و کیسه آب گرم گرفتند تا برای او ببرند. البته این خبر بسیار بدی برای ما بود زیرا مشخص است که سلول او بدون حداقل امکانات است و آنقدر سرد است و قطعا بخاطر اعتصاب غذا فشار خونش هم پایین افتاده و ضعف جسمانی لرز داشته و کیسه آب گرم برای او برده اند.


وضعیت جسمی ایشان چطور بود؟
اصلا قابل پرسیدن نیست که چقدر ضعیف شده بود. از قبل هم که ضعیف بود و با اعتصاب غذا وضعیتش بدتر شده است. شرایط فوق العاده نگران کننده ای داشت. امروز که برای ملاقات او را نیاوردند یک احتمال است که حالش مناسب نبوده و یا در بهداری بوده و اینقدر شرایط جسمی اش بد بوده که مسئولین صلاح ندانستند او را برای ملاقات بیاورند. در هر صورت تا او را نبینیم، نمی دانیم در چه شرایطی بسر می برد و امیدواریم مسئولین هر چه سریعتر او را به بند عمومی برگردانند یا ملاقاتی به ما بدهند.


الان چه مدت است که خانم ستوده به سلول انفرادی بند 209 منتقل شده است؟
از یکشنبه هفته گذشته همسرم را بطور"غیرقانونی" به بند 209 برده اند. این بند مخصوص افرادی است که جدید بازداشت می شوند و در آنجا در مرحله بازجویی و بازپرسی قرار می گیرند و خانم ستوده الان دارند حکمشان را می گذرانند و انتقال او به بند 209 غیرقانونی است. علاوه بر اینکه بطورغیرقانونی او را ممنوع الملاقات کرده اند. حکم تنبیهی هم که به او داده اند انتقال به سلول انفرادی است، نه انتقال به بند 209 و در این حکم به ممنوع الملاقاتی اشاره نشده است.


اطلاع دارید پیام های شخصیت ها و فعالان سیاسی و مدنی مبنی بر درخواست شکستن اعتصاب غذا به نسرین ستوده رسیده است یا نه؟
بهیچ وجه، شما فکر کنید او را بین دو دیوار گذاشته اند که بطور مطلق هیچ ارتباطی با دنیای خارج ندارد و هیچ خبری از هیچ جا ندارد.


فکر می کنید مسئولان پایان اعتصاب غذای زندانیان سیاسی زن را به او رسانده اند؟
قطعا نسرین اطلاع ندارد و اگر مسئولین هم به او گفته باشند که زندانیان زن به اعتصاب خود پایان دادند، او اعتماد نمی کند و حرفشان را قبول نمی کند؛ تا این خبر را از ما یا خانواده های دیگر بشنود. اگرچه شروع اعتصاب غذای نسرین ارتباطی به اعتصاب غذای آنها نداشت اما همسرم اعتصاب خود را نمی شکند به علت اینکه فکر می کند هم بندی هایش در اعتصاب غذا هستند.


اگر ملاقاتی بدهند و بتوانید این پیام ها و خبر پایان اعتصاب غذای هم بندی هایش را به او بدهید، اعتصاب خود را می شکند؟
امیدوارم یک ملاقاتی بدهند تا بتوانم این اخبار را به او برسانم و متقاعدش کنم تا اعتصاب خود ر ا بشکند. البته همسرم می خواهد پرونده های قضایی بسته و متوقف بشود بخصوص در مورد پرونده ممنوع الخروجی دخترم خیلی ناراحت است. متاسفانه در ملاقات پیش در یک جو عمومی صورت گرفت و من نتوانستم راحت با او حرف بزنم اما نسبت به دفعات پیش ملایمتر شده بود و به همین دلیل درخواست کردم تا یک ملاقات با بچه ها داشته باشد و من به بهانه دیدار بچه ها با مادرشان بتوانم متقاعدش کنم تا اعتصاب خود را بشکند. اما متاسفانه نگذاشتند این ملاقات صورت بگیرد.

در پایان هر صحبتی دارید بفرمایید.
ببنید کسی که اعتصاب غذا می کند اگر در بند عمومی باشد وجود هم بندی ها در کنارش باعث می شود که اگر حالش رو به وخامت بگذارد، دوستانش سریع اقدام کنند و اطلاع دهند تا او به بهداری منتقل شود. اما متاسفانه نسرین را به انفرادی بند 209 منتقل کردند و موارد کمی بوده که چنین اقدامی کنند. اگر همسرم در بند عمومی باشد و هم بندی هایش با او صحبت کنند احتمال دارد حرف دوستانش تاثیر داشته باشد و اعتصاب خود را بشکند. یا حتی انتقال پیامهای شخصیت ها و افراد مختلف باعث شود به اعتصاب خود پایان دهد. اما الان در این شرایط که او از همه جا ارتباطش قطع شده و در سلول انفرادی است هیچ چیز قابل پیش بینی نیست و هر لحظه ممکن است اتفاق ناگواری برای او بیافتد. به همین خاطر ما از مسئولین درخواست می کنیم تا دیر نشده و اتفاقی نیافتاده او را به بند عمومی برگردانند.
 

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.