یکشنبه ۰۱ بهمن ۱۳۹۶ -
- 21 Jan 2018
03 جمادى الأولى 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آمریکا به اعضای ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ویزا نداد

جرس: ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران می گوید آمریکا از صدور ویزا برای هیات جمهوری اسلامی که قصد شرکت در کمیته سوم سازمان ملل متحد در نیویورک را داشت، خودداری کرده است.

کمیته سوم حقوق بشر، بر روی مسائل اجتماعی و حقوق بشری تمرکز دارد. به گزارش خبرگزاری رویترز، طبق پیمان سال ۱۹۴۷ سازمان ملل، آمریکا به عنوان مقر این سازمان، فارغ از اختلافاتش با کشورها، وظیفه دارد تا برای اعضای هیات‌های این سازمان ویزا صادر کند.

یک مقام رسمی ایالات متحده که نخواست نامش فاش شود به این خبرگزاری گفته است که صدور ویزا برای هیات‌های این سازمان طبق قوانین آمریکا و سازمان ملل بررسی می‌شود و در عین حال توضیح داده است که روند این بررسی محرمانه است.

مشخص نیست که ایران برای چند نفر در قالب هیات ایرانی، درخواست ویزای آمریکا کرده بود و این افراد قصد داشتند چه زمانی به ایالات متحده سفر کنند. با این‌حال به نوشته وبسایت رسمی سازمان ملل، ۳۹‌امین نشست کمیته سوم سازمان ملل روز ۲۶ آبان‌ماه در نیویورک برگزار شده و قرار است که نشست این کمیته ۲۹ آبان‌ماه نیز ادامه پیدا کند.

به گزارش رادیو فردا جمهوری اسلامی در حالی از خودداری آمریکا از صدور ویزا برای مقام‌های خود خبر داده است که به گفته رویترز سفارت سوییس در ایران که حافظ منافع ایالات متحده به شمار می‌رود و همچنین سخنگوی وزارت خارجه آمریکا از اظهارنظر در این خصوص خودداری کرده‌اند.


اول مهرماه خبرگزاری فارس گزارش داده بود که آمریکا از مجموع ۱۶۰ تن که به عنوان هیات همراه محمود احمد‌نژاد برای شرکت در نشست مجمع عمومی سازمان ملل خواستار سفر به نیویورک بودند، برای« نزدیک به ۲۰ تن»، از جمله «دو وزیر و دو معاون اسفندیار رحیم مشایی»، رییس دفتر محمود احمدی‌نژاد ویزا صادر نکرد.

رویترز می‌افزاید سال ۲۰۰۹ نیز ایران اعلام کرد که آمریکا از صدور ویزا برای یک هیات ایرانی‌ که قصد داشت در کنفرانس سازمان ملل در خصوص بحران مالی جهانی شرکت کنند، خودداری کرد. 

ارسال به :