جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ -
- 22 Nov 2019
23 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
فرهنگنامه سبز (7) هواپیمای توپولف
هواپیمای توپولف( ye Topolof Havapayma ): یک وسیله سقوط کننده که گاهی پرواز هم می کند. نفرین ابدی. " نمونه: ایشاء الله سوار توپولوف بشی". نوعی ائروپلان. نوعی ایرپلین. طیاره. ابوطیاره. تابوت پرنده. وسیله ای که در آن تعدادی مسافر می نشینند و اگر درست پرواز کرد و سقوط نکرد و مشکلی پیش نیامد، احتمالا به مقصد می رسند.  

هواپیمای توپولف( ye Topolof Havapayma ): یک وسیله سقوط کننده که گاهی پرواز هم می کند. نفرین ابدی. " نمونه: ایشاء الله سوار توپولوف بشی". نوعی ائروپلان. نوعی ایرپلین. طیاره. ابوطیاره. تابوت پرنده. وسیله ای که در آن تعدادی مسافر می نشینند و اگر درست پرواز کرد و سقوط نکرد و مشکلی پیش نیامد، احتمالا به مقصد می رسند. یک وسیله حمل و نقل هوایی که تکنولوژی آن از بادبادک کمی پیچیده تر است. در کشورهای خارجی از جمله افغانستان و پاکستان برای سریع تر رسیدن به مقصد از آن استفاده می شود. کاربرد در جمله: " یک هواپیمای روسی دیگر نیز در ماه گذشته سقوط کرد."

 

علت اینکه در سایر کشورها این همه هواپیما سقوط نمی کند چیست؟ چون در انتخابات شان هم این همه آدم کشته نمی شوند. آیا ممکن است هواپیما راه برود و سقوط نکند؟ بله، هواپیما اگر روی باند حرکت کند سقوط نمی کند. علت اینکه هواپیماهای روسی سقوط می کنند چیست؟ چون آن هواپیماها روسی هستند. علت اینکه در چهار سال هشت هواپیما سقوط می کند چیست؟ چون در همان چهار سال شانزده وزیر برکنار می شوند.

برای جلوگیری از سوانح هوایی چه کسانی باید تغییر کنند؟ مسوول سازمان هواپیمایی کشوری که توسط وزیر راه تعیین می شود، معاون وزیر راه که توسط وزیر راه تعیین می شود، وزیر راه که توسط رئیس جمهور تعیین می شود، رئیس جمهور که توسط رهبری تعیین شده است، رهبری که خودش توسط خودش مانده است.

علل فنی سقوط هواپیمای روسی چیست؟ رادار فرودگاه اشکال دارد. رادار هواپیما روسی است. بال هواپیما روسی است. موتور هواپیما روسی است. صندلی هواپیما روسی است. در هواپیما روسی است. توالت هواپیما روسی است. موکت کف هواپیما روسی است. سازنده هواپیما روسیه است.

هواپیما در ادبیات فولکلوریک: " از بی توپولفی زنده ایم"، " از توپولف حرکت، خودش سقوط می کنه"، " از درد بی دوا به توپولف می گه هواپیما"، " واقعا اسمت توپولفه یا می خوای ما رو بترسونی؟"، " اگه هفت تا هواپیمای روسی داغون داشته باشه، یک ساعته همه شو می فروشه به ایران"، " با نردبان و توپولف نمی شه رفت آسمون"، " به توپولف گفتن بابات کیه؟ گفت آنتونف آقادائیمه"، " توپولف به آنتونف می گه روت سیاه، ایلوشن می گه صل علی"، " خلبان بلد نبود بشینه، می گفت فرودگاه کجه"

دو بیتی

با این توپولف میان خون باید رفت
از پای فتاده سرنگون باید رفت
چون ساخته روسیه است این تابوت
رادار نگویدت که چون باید رفت

دوبیتی دوم

منم آن آهنین مرغی که فی الحال
بسوجم عالمی گر بر زنم بال
توپولف اسم مو، روسیه سازم
بسوجم عالمی هر سال و هر سال

ارسال به :


نظرات
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.