شنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ -
- 21 Apr 2018
05 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تمدید قرار بازداشت مهدی هاشمی برای دو ماه دیگر

جرس: در حالی که مهدی هاشمی تحت فشار برای انجام مصاحبه های تلویزیونی است، وکیل خانواده هاشمی خبر داد که قرار بازداشت موقت مهدی هاشمی برای دو ماه دیگر تمدید شده است.

به گزارش کلمه، مهدی هاشمی در حال حاضر در انفرادی و تحت فشار زیادی برای انجام مصاحبه است و از امکانات معمول یک زندانی هم برخوردار نیست. هر چند این زندانی سیاسی چندی پیش برای انجام معاینات قلبی به بیمارستان منتقل شده بود و از بیماری قلبی و کلیوی رنج می برد، اما در حال حاضر حتی از هواخوری نیز محروم است.

یکی از مسئولان زندان به مهدی هاشمی گفته است که "آنقدر ترا در این مکان نگه می داریم تا بپوسی". گفته می شود تیم امنیتی اطلاعاتی با همکاری حسین طائب و محسنی اژه ای مسئولیت این بازجویی ها را به عهده دارند.

 قرار بازداشت در حالی تمدید شد که طبق قانون تنها یک ماه می توان زندانی را برای بازجویی نگهداشت و بر اساس گزارش های رسیده به کلمه مدتی است از مهدی هاشمی هیچ بازجویی انجام نگرفته و ادامه حبس او صرفا برای وارد کردن فشار بیشتر بر این فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی است.

از سوی دیگر، روز گذشته فایل صوتی از مهدی هاشمی در فضای مجازی منتشر شده که وکیل خانواده هاشمی این فایل را کذب و ساختگی خوانده است.

بر اساس خبری که پیشتر کلمه منتشر کرد، دو هفته پیش مقامات امنیتی از آیت الله هاشمی رفسنجانی خواسته بودند که برای ملاقات با مهدی هاشمی به زندان اوین برود تا شاید بتواند فرزندش را برای نوشتن عفونامه راضی کند اما رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام از مقاومت وی در برابر خواست بازجویان برای نوشتن درخواست عفو حمایت کرده و چنین کاری را به منزله اعتراف او به خطای ناکرده دانسته است.

در این ملاقات مهدی هاشمی، خواست معمول بازجویان از متهمانی که درون نظام تعریف می شوند مبنی برپذیرش خطا و نوشتن عفو را که موجب تخفیف در مجازات و نیز منفعت برای نظام می شود را با پدر خود در میان گذاشته و تصمیم خود مبنی بر مقاومت در برابر این خواست بازجوها را به نظر آیت الله هاشمی رفسنجانی رسانده که با تایید و حمایت وی مواجه شده است.

فشارهای وارده به مهدی هاشمی در حالی صورت می گیرد که وی در ملاقات با پدرش گفته بود که این ها هیچی از من ندارند و هر چه هم که می گویند همه صحبت هایی که بوده دیگران علیه من کرده اند و فقط شفاهی بوده و سند و مدرکی ندارند. افرادی که در مورد من صحبت هایی کرده بودند هم هیچ مدرکی ارائه نداده بودند.

در همین حال، هادی عرب قبادی نیز که در رابطه با پرونده مهدی هاشمی بیش از ۵۰ روز است که در زندان بسر می برد، در انفرادی و شرایط بسیار سختی است.

هادی عرب قبادی معاون حمزه کرمی در سازمان بهینه سازی مصرف سوخت بود. او در جریان دستگیری فعالان سیاسی پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری بازداشت و به هفت سال حبس محکوم شد اما در نهایت با کاهش محکومیتش به پنج سال و تحمل سه سال حبس، به صورت مشروط آزاد شد.

عرب قبادی به همراه حمزه کرمی جزو کسانی بودند که در زندان برای اعتراف علیه مهدی هاشمی تحت فشار شدید قرار گرفتند.

وی پس از بازگشت مهدی هاشمی به ایران و دستگیری او، چند بار احضار شد و مورد بازجویی قرار گرفت و اینک در انفرادی است. 

ارسال به :