چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ -
- 16 Oct 2019
16 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
علی لاریجانی مسوولیت تولید برنامه‌های امنیتی «چراغ» و «هویت» را پذیرفت
جـــرس: علی لاریجانی، رئیس سابق سازمان صدا و سیما و رئیس فعلی مجلس شورای اسلامی، با پذیرش صریح ساخت و اکران برنامه های اهانت آمیز و جنجالی در سیمای ملی گفت: "بنده در طول مسئولیت خود بیشترین موضع‌گیری‌ها را علیه دوم خرداد انجام دادم و حتی زمانی که در صدا و سیما بودم با تولید برنامه‌هایی چون «چراغ» و «هویت» سعی در معرفی چهره این افراد داشتم."


به گزارش تسنیم، جمعی از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه‌های تهران با علی لاریجانی رئیس مجلس در موسسه فرهنگی دانشجویی ۱۳ آبان دیدار کردند.


در این دیدار سه ساعته مباحث و مسائل مختلفی از سوی دانشجویان مطرح شد و رئیس مجلس به سوالات حضار پاسخ داد.


وی در پاسخ به سوالی در خصوص موضعگیری‌هایش پس از حوادث انتخابات به خصوص در شنبه پس از نماز جمعه رهبر جمهوری اسلامی (۲۹ خرداد ۸۸) در گفت‌وگوی ویژه خبری، گفت: بنده به عنوان یک مسئول وظیفه داشتم فضای کشور را آرام کنم و فضای التهابات موجود را برطرف کنم.


لاریجانی با بیان اینکه موضعگیری من در راستای آرام کردن فضا بود خاطرنشان کرد: بنده در آن زمان به این جمعبندی و ننتیجه رسیدم که با چنین موضعگیری می‌توان آرامش را به کشور بازگرداند البته انسان جایزالخطا است و هرگز نیت آب به آسیاب دشمن ریختن را نداشتم. البته هر کسی یک نوع برداشتی دارد و می‌تواند حوادث را از نگاه خود برداشت کند.


وی در پاسخ به سوال دیگری درباره این که برخی اینگونه عنوان می‌کنند که شما به درد کاندیداتوری گروه چپ و اصلاح‌طلبان می‌خورید، گفت: بنده گزینه آنها نیستم و البته در انتخابات کاندیدا نمی‌شوم.


رئیس مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا برخی از دشمنان و اصلاح‌طلبان از شما تعریف می‌کنند، با اشاره به سابقه خود و حضورش در صداوسیما و سپاه پاسداران افزود: بنده در طول مسئولیت خود بیشترین موضع‌گیری‌ها را علیه دوم خرداد انجام دادم و حتی زمانی که در صدا و سیما بودم با تولید برنامه‌هایی چون چراغ و هویت سعی در معرفی چهره این افراد داشتم.


برنامه های امنیتی، اهانت آمیز و جنجالی
برنامه هویت نام برنامه‌ای است که در سال ۱۳۷۵ از سیمای جمهوری اسلامی پخش شد و در این برنامه بسیاری از نویسندگان و روشنفکران مورد انتقادات شدید قرار گرفتند و اعترافات تلویزیونی برخی زندانیان سیاسی که در زندان ضبط شده بود نیز در این برنامه پخش گردید.


در سال ۱۳۷۵ برنامه هویت در چندین قسمت از صدا و سیمای جمهوری اسلامی پخش گردید. در این برنامه روشنفکرانی چون عبدالحسین زرین‌کوب و هوشنگ گلشیری و بسیاری دیگر، وابسته به بیگانگان و خائن به کشور معرفی شدند.
اعترافات تلویزیونی که از سعیدی سیرجانی، عزت الله سحابی، غلامحسین میرزاصالح در زندان ضبط شده بود نیز در این برنامه پخش و تحلیل‌های مورد نظر مقامات دولتی لابلای آن گنجانده می‌شد. مرحوم عزت الله سحابی فیلم‌های گرفته شده را پس از ماه‌ها حبس و شکنجه خود و سایر زندانیان می‌داند. مرحوم سعیدی سیرجانی نیز در بخشی از این فیلم‌ها رندانه به شکنجه خود اشاره می‌کند: «اونچه که باعث شد من امشب خودم خواهش کنم که بیایند این برنامه را ضبط کنند صحبتی است که از دو روز پیش شروع شده ولی شاید ده دقیقه قبل یک تلنگر سفتی به روح من خورد. می‌خواستم این صحبت را بکنم که این چیزهایی که در طول این مدت من نوشتم، همه رگه‌هایی از لجبازی شدید دارد و شدیدا پشیمانم از این کار.»


بعدها (بعد از دوم خرداد) و پس از آزادی نسبی که در دوران اصلاحات پیش آمد، غلامحسین میرزاصالح و عزت الله سحابی و نیز سایر کسانی که در برنامه هویت فیلم‌های اعترافات آن‌ها پخش شده بود فرصتی یافتند تا فاش کنند که چگونه در طول مدت بازداشت‌شان و تحت چه فشارهای جسمی و روحی مجبور به اقرار و سخن گفتن علیه خود شده بودند. بسیاری از کسانی که در بازداشت‌گاه‌های وزارت اطلاعات شروع به اعتراف علیه خود و اعتقادات خود می‌کردند امیدوار بودند به این ترتیب از دست بازجویانی که اختیار جان و مرگ متهمان‌شان را در دست داشتند خلاصی یابند. تقریبا همه کسانی که فیلم و صدا و نوشته‌های اعترافات‌شان دربرنامه تلویزیونی هویت پخش شد، آزاد شدند؛ اما علی‌اکبر سعیدی سیرجانی این بخت را نداشت و در اسارت جان باخت.


سعید امامی و حسین شریعتمداری به عنوان تهیه‌کنندگان این برنامه شناخته می‌شوند.


برنامه چراغ نیز، بعد از ماجرای قتل های زنجیره ای تولید و اکران شد. در این برنامه روح‌الله حسینیان، رییس مرکز اسناد انقلاب اسلامی به دفاع از سعید امامی پرداخت و فرضیهٔ خودکشی وی را رد کرده و عنوان داشت که او به قتل رسیده‌است. او در اولین گام، در گفت‌وگویی با روزنامه کیهان ادعا کرده بود که «نیروهای مرتکب قتل‌ها، از طرفداران جدی رییس‌جمهوری بوده‌اند». و پس از مدت کوتاهی، به یک برنامهٔ زندهٔ تلویزیونی به نام «چراغ» دعوت شد و او در آن برنامه ادعای خود را تکرار نمود که با واکنش تند دولت محمد خاتمی به علی لاریجانی، رییس وقت سازمان صدا و سیما روبه‌رو شد و صدا و سیما نیز طی اطلاعیه‌ای انجام تخلف توسط برخی گردانندگان برنامهٔ چراغ را پذیرفت و حسینیان دیگر مجالی برای شرکت در برنامه‌ای از این دست نیافت.


 

ارسال به :