پنج‌شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۸ -
- 14 Nov 2019
16 ربيع الأول 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
راکعی: احمدی‌نژاد از کنترل اصولگرایان خارج شده است

جرس: یک فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: اگرچه احمدی‌نژاد با حمایت همه طیف‌های اصولگرا روی کار آمد اما مواضع امروز وی در قبال سایر قوا چیزی نبود که آن‌ها می‌خواستند و امروز رفتارهای او برای اصولگرایان قابل کنترل نیست.


فاطمه راکعی، نماینده مجلس ششم در گفتگو با ایلنا با بیان اینکه امروز در برهه‌ای از تاریخ و تحولات سیاسی کشور به سر می‌بریم که نقش احزاب در شکل دادن به آینده سیاسی کشور می‌تواند بسیار کلیدی باشد گفت: برای همین منظور اصلاح طلبان علی رغم رفتارهایی که طی این مدت با آن‌ها شده است و محدودیت‌هایی که داشته‌اند به خاطر دغدغه‌های سیاسی که دارند و برای احترامی که برای هویت اسلامی و ایرانی قائل هستند، تاکنون حرفی از قهر سیاسی نزده‌اند.


وی ادامه داد: همه تلاش اصلاح طلبان بر این است که بدون دامن زدن به اوضاع فعلی کشور ناظر اندیشمندی باشند که حرف‌های آن‌ها تنها از طریق مصاحبه‌ها و تحلیل‌ها و در چارچوب قانون گفته می‌شود.


راکعی افزود: متاسفیم که حتی بسیاری از احزاب شناسنامه دار اصولگرا و چهره‌های فرهیخته این جریان نیز اذعان دارند که هم اکنون کشور با تک صدایی اداره می‌شود و به سمتی می‌رود که برای همه نگران کننده است. در این شرایط اصلاح طلبان از هر گونه اقدامی برای اینکه زمینه حضور صدا‌ها و اندیشه‌های دیگر را در عرصه سیاسی کشور فراهم کند کوتاهی نخواهند کرد.


این فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه از جمله این تلاش‌ها بیان کف انتظارات اصلاح طلبان بود که از سوی آقای خاتمی بیان شده است تصریح کرد: متاسفانه به این اظهارات در برخی محافل نه تنها اهمیتی داده نشد بلکه با بی‌احترامی و هجمه‌هایی نیز همراه بود.


وی افزود: اصلاح طلبان به ویژه هم فکران آقای خاتمی و کسانی که در سیر طبیعی انقلاب ۵۷ شکل گرفته‌اند نمی‌توانند در برابر شرایط اقتصادی که امروز برای کشور ایجاد شده است ساکت بمانند و هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم دغدغه بیشتری دارند تا اندیشه‌های سیاسی خود را با نخبگان کشور در میان بگذارند و برای برون رفت از این مشکلات چاره‌ای بی‌اندیشند.

فعال شدن اصلاح‌طلبان را به فال نیک می‌گیریم


راکعی با تاکید براینکه فعال شدن اصلاح طلبان در آستانه انتخابات را به فال نیک می‌گیریم عنوان کرد: نخبگان سیاسی اصلاح طلب به دور از بی‌اخلاقی سیاسی و با روشی مبتنی بر اندیشه تلاش می‌کنند تا در صورتی که شرایط فراهم شود برنامه‌های خود را برای اداره کشور پیاده کنند. البته حضور اصلاح طلبان حتما باید با محوریت آقای خاتمی باشد تا به نتیجه برسد به گونه‌ای که یا شخص آقای خاتمی در انتخابات حاضر شود و یا اینکه اصلاح طلبان در خصوص فردی که وی توصیه کند با یکدیگر به اجماع برسند.


وی ادامه داد: جریان مقابل به قدری برطبل تک صدایی می‌کوبد که حتی نزدیک‌ترین گروه‌ها و افراد در طیف خود را به خاطر برخی اختلافات جزئی پس می‌زند. عزل وزیر بهداشت نیز از همین موارد است.


راکعی با بیان اینکه اصولگرایان حتی حرمت یکدیگر را نیز نگه نمی‌دارند عنوان کرد: درجریان اصولگرایی برخی افراد که به قواعد بازی آشنا هستند از این وضعیت فرسایشی به سطوح آمده‌اند چرا که می‌بینند این تفکر به خود آن‌ها نیز رحم نمی‌کند اما انتظار اصلاح طلبان از احزاب شناسنامه دار اصولگرا بیش از دیگران است.


وی با اشاره به برگزاری گردهمایی بزرگ اصلاح طلبان به همت شورای هماهنگی جبهه اصلاحات تصریح کرد: اگر این همایش برگزار شود، قدم بزرگی از سوی مسئولان کشور خواهد بود که ما نیز باید از آن حداکثر استفاده را کرده و حرف‌های خود را به شکل شفاف بیان کنیم چراکه رفتار ما در چارچوب قانون بوده و رادیکال‌ها نمی‌تواند با هیچ بهانه‌ای خدشه‌ای به آن وارد کند.


راکعی با تاکید بر اینکه مردم جنس حرف‌های ما را می‌شناسند گفت: اگر چه از ابتدا اختلاف تفکر میان اصلاحات و جریان اصولگرا وجود داشت اما هیچ‌گاه همچون چند سال اخیر شاهد تخریب چهره‌های اصلاح طلب نبودیم.


این فعال سیاسی اصلاح طلب تاکید کرد: اگرچه احمدی‌نژاد با حمایت همه طیف‌های اصولگرا روی کار آمد اما مواضع امروز وی با سایر قوا چیزی نبود که آن‌ها می‌خواستند و امروز رفتارهای او برای اصولگرایان قابل کنترل نیست.


نماینده مجلس ششم با تاکید براینکه روی کار آمدن احمدی‌نژاد یک اشتباه تاریخی برای اصولگرایان بود خاطرنشان کرد: اگر قرار باشد با روی کارآمدن چنین فردی رفتارهای فراوانی و تهمت به دیگران باب شود دیگر هیچ فردی مصون نخواهد ماند. برای همین انتظار داریم که اصولگرایان اصلی ضمن هشدار به افراطیون ضرورت ایجاد چند صدایی در کشور را یادآور شده و اشتباه تاریخی خود را بار دیگر تکرار نکنند.


وی افزود: در این میان حد وسطی وجود ندارد چراکه افکاراصلاح طلبان معتدل‌ترین رویکرد کشور است که مبتنی بر اصول اخلاق اسلامی و با نگاه واقع بینانه به مسائل روز کشور مطرح می‌شود.  

ارسال به :