دوشنبه ۳۰ دی ۱۳۹۸ -
- 20 Jan 2020
23 جمادى الأولى 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
جوابیه فرزند آیت‌الله ربانی املشی به علی یونسی
 جرس: زهرا ربانی املشی، دختر آیت‌الله ربانی املشی، در پاسخ به مصاحبه علی یونسی وزیر اسبق اطلاعات جوابیه‌ای را خطاب به وی منتشر کرده است.  

گفت‌وگوی علی یونسی روز 16 دی ماه در سایت جماران منتشر و در جرس بازنشر شد.

به گزارش جرس، متن کامل جوابیه فرزند آیت‌الله ربانی املشی، خطاب به علی یونسی به شرح زیر است:

بسمه تعالی

جناب آقای یونسی وزیر اسبق اطلاعات

با سلام؛ در مصاحبه جنابعالی با سایت جماران در تاریخ 15دیماه1391 که انعکاس وسیعی در روزنامه ها و سایت های اینترنتی داشت، متاسفانه مطلب خلاف واقعی به مرحوم پدرم، آیت الله ربانی املشی نسبت داده اید.
از شما انتظار می­رود که به تبعیت از دستور صریح قرآن مجید از موضوعاتی که اطلاع کافی ندارید پیروی نکنید، در باره­ ی آنها نگویید و به آنها استناد نکنید "ولا تقف ما ليس لك به علم ان السّمع و البصر و الفواد كل اولئك كان عنه مسئولا". این امر در موضوعات تاریخی و در مورد افرادی که در قید حیات نیستند تا از خود دفاع کنند، اهمیتی دوچندان دارد به ویژه آنکه مطلعین هم معذوراتی برای پاسخگویی کامل داشته باشند.

من به هیچ وجه میل نداشتم در این شرایط وارد این موضوع شوم؛ ولی پاسخ ندادن به مطلب شما ممکن است دلیلی بر صحت آن اظهارات قلمداد شود. بنابراین به طور خلاصه در رد مطلب شما فقط به سه مورد ازبین صحبت­های شما اشاره می­کنم:


1. مرحوم پدرم قبل ازبرکناری، با وجود تلاش فراوانی که برای ملاقات با امام خمینی کردند تا با بیان واقعیت­ها مانع اتفاقات ناخوشایند بعدی شوند، متاسفانه نتوانستند وقت ملاقات بگیرند. حتی نامه مختصری را هم که به توصیه بعضی از دوستان جهت اتمام حجت و رفع تکلیف نوشته بودند و توسط یکی از دوستان خود، که اکنون عضو فقهای شورای نگهبان است، نتوانستند به امام برسانند؛ ولی جالب است بدانید که در اولین ملاقات بعداز برکناری که به دعوت امام انجام شد، امام خمینی از ایشان با این جمله طلب حلالیت کردند: "مرا ببخش، نگذار این مطلب به قیامت بیفتد، من از آتش جهنم می­ترسم". حتی جناب آقای قرائتی در سیمای جمهوری اسلامی این مطلب را چند بار نقل کردند و این نتیجه اخلاقی را گرفتند که هرکسی در هر موقعیتی هست باید آنقدر شهامت داشته باشد که شجاعانه عذرخواهی کند.

2. مسئله دیگر اینکه اگر چنانچه تخلفی هم از ناحیه دادستان کل کشور صورت گرفته بود، پس چرا علاوه بر ایشان دو عضو دیگر شورای عالی قضایی حضرات آیات محمد مؤمن و جوادی آملی نیز از کار بر کنار شدند و شورای عالی قضایی با اعضای جدیدی جایگزین گردیدند؟ خواهش می­کنم نفرمایید که آنان استعفا دادند؛ چون خواهم گفت که استعفا ندادند، بلکه روزنامه های آن زمان به دروغ نوشتند که امام خمینی با استعفای آنان موافقت فرمودند. البته با کوشش و اصرار مرحوم آیت الله توسلی پس از دو هفته از برکناری، نامه استعفای آیت الله جوادی آملی و پس از دو ماه نامه استعفای آیت الله مومن گرفته شد. ولی مرحوم پدرم هیچگاه حاضر نشد چنین استعفایی بنویسد.

3. در ضمن ناگفته نماند که آیت الله ربانی املشی، شخصی که شما متخلفش خواندید، فقط چند روز پس از برکناری از دادستانی، از ناحیه امام به عضویت فقهای شورای نگهبان، که اجتهاد و عدالت شرط آن بود، منصوب شدند و امام خمینی در حکم ایشان نوشتند: "با تقدیر و تشکر از زحمات شما در مقام دادستانی کل کشور و همچنین در شورای عالی قضایی و از آنجا که جنابعالی مورد وثوق و اطمینان می باشید..."

جناب آقای یونسی؛ مطالب شما در سطح وسیعی در روزنامه ها و سایت ها پخش شد. من نیز در حد امکانات خود و رعایت برخی مصلحت ها از پدر مظلومم دفاع می­کنم و فعلاً به این کوتاه جواب اکتفا می کنم. در خانه اگر کس است یک حرف بس است.


زهرا ربانی املشی
24/10/1391

 

ارسال به :