پنج‌شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ -
- 19 Apr 2018
03 شعبان 1439 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۸:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سخنگوی بان کی مون تکذیب کرد: دبیر کل نگفت ایران می خواهد سلاح هسته ای بسازد
سخنگوی بان کی مون تکذیب کرد: دبیر کل نگفت ایران می خواهد سلاح هسته ای بسازد
جرس: سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در واکنش به اعتراض جمهوری اسلامی به سخنان اخیر بان کی مون دبیر کل سازمان ملل گفت که وی هیچ گاه نگفته است که "ایران می خواهد بمب هسته ای بسازد یا از گفتگوها بر سر برنامه هسته ای اش به عنوان پوششی برای ساخت سلاح هسته ای استفاده کند."


به گزارش عصر ایران به نقل از خبرگزاری کویت (کونا) "مارتین نسیرکی" سخنگوی بان کی مون در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره مصاحبه اخیر دبیر کل سازمان ملل با روزنامه واشنگتن پست آمریکا با رد این مساله که دبیر کل ، ایران را متهم به ساخت سلاح هسته ای کرده ، گفت :" وی هیچ گاه چنین حرفی نزده است."


این در حالی است که روزنامه واشنگتن پست اخیرا به نقل از دبیر کل سازمان ملل نوشت که ایران از مذاکرات به عنوان پوششی برای ساخت سلاح هسته ای استفاده می کند و قدرت های جهانی نباید زمان را تلف کنند.


با این حال نسیرکی در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اینکه :آیا دبیر کل سازمان ملل مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست را تکذیب می کند؟" پاسخ داد : نه.


نسیرکی افزود: خبرنگار روزنامه واشنگتن پست اظهارات بان کی مون را درست نقل نکرده است و در برداشت از اظهارات دبیر کل سازمان ملل دچار اشتباه شده است.


سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در ادامه گفت که دبیر کل سازمان ملل در آن مصاحبه گفته بود: "ما نباید وقت زیادی به ایرانیان بدهیم و نباید زمان را از دست بدهیم. ما دیدیم که در کره شمالی چه اتفاقی افتاد."


نسیرکی افزود :" دبیر کل سازمان ملل معتقد است که راه حل این بحران (مساله هسته ای ایران) از طریق گفتگو و مذاکره است. همانند همین گفتگوهایی که قرار است در 26 فوریه در قزاقستان برگزار شود. بان کی مون بارها تاکید کرده است که ایران باید جامعه جهانی را متقاعد کند که اهداف برنامه هسته ای اش صلح آمیز است. تا کنون ایران در انجام این مهم ناموفق بوده ولی این تعهد همچنان برعهده ایران است. محتوای کلی صحبت های دبیر کل در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست چنین بوده است."


گفتنی است سفیر و نماینده دایم جمهوری اسلامی در سازمان ملل متحد روز جمعه با ارسال نامه ای به دبیر کل سازمان ملل به سخنان اخیر وی در مصاحبه با روزنامه واشنگتن پست اعتراض کرد .


محمد خزاعی در این نامه تصریح کرد: "اگر گزارش روزنامه واشنگتن پست درست باشد ، مایه تاسف است که دبیرکل سازمان ملل موضعی را در تناقض با وظایف خود و بر خلاف اصول مسلم بین‎المللی در خصوص ماهیت صلح آمیز فعالیت‎های هسته‎ای ایران اتخاذ کرده است ."
 

ارسال به :