چهارشنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۸ -
- 23 Oct 2019
22 صفر 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
عزیزی که جان برایش عزیز نبود
 بعدها وقتی شنیدم که وی یکی از مفتیان قتل های زنجیره ای بوده ، تعجب نکردم. محبوبیتش نزد نظام، نیز جز بدین علت نبود.


به نام خدا

شب هفتم درگذشت مرحوم  آیت الله عزیز خوشوقت فرا رسیده است. مطبوعات و پایگاههای اینترنتی ایران مالامال از تجلیل و ستایش اوست. ابتدا که در مکه  فوت کرد، روحش را از همانجا  به ملکوت اعلی فرستادند، سپس پیکرش را پیکرِ مطهر خواندند و اینک مزارش را قبر مطهر می خوانند. عارف بالله و سالک الی الله القاب دیگر او بود.

من از مقامات و کرامات و علوم غیبی او خبر ندارم. و نیز نمی دانم از کجا و به چه دلیل به همسر مرحوم مصطفی احمدی روشن، دانشمند اتمی گفته بود که آمدن امام زمان بستگی به فعالیت های اتمی او در نطنز دارد؛ لکن چون چند صباحی را ( حدود یکسال تمام) با وی در ستاد انقلاب فرهنگی به سر آورده ام، می خواهم نکاتی را که شاید دیگران نشنیده باشند درباره وی باز گویم.


غیبت مرحوم دکتر حسن حبیبی از ستاد و نیز شهادت مرحوم دکتر محمد جواد باهنر، باعث شد تا آیت الله خمینی کسان دیگری را به عضویت در ستاد بگمارد. یکی از اینان آیت الله مهدوی کنی بود. وی دو ماهی به ستاد انقلاب فرهنگی ( در خیابان فلسطین) آمد و رفت کرد. اما از آنجا که معتقد بود انقلاب فرهنگی بیش از یک دو سخنرانی ظرفیت ندارد، کار آن را جدی نمی گرفت، ولی خود به دنبال سامان دادن به دانشگاه امام صادق بود و به مجوز ستاد انقلاب فرهنگی حاجت داشت. می خواست آن را یک دانشگاه جامع کند؛ یعنی علاوه بر فقه و علوم انسانی، طب و مهندسی را هم بدان بیفزاید.

با مخالفت صریح من روبرو شد. گفتم دانشگاههای دیگر را از استاد تهی می کنید تا دانشگاه خود را پر کنید. برآشفت و وقتی برای مشورت نزد آیت الله منتظری رفته بودیم، بدرشتی از من شکایت کرد. به طوری که آقای محمد خاتمی، از لحن او آزرده شد.

همچنین، وقتی دریادار افضلی به ستاد آمد( و کمی بعد به جرم خیانت به وطن اعدام شد) و مجوز آکادمی علوم دریایی خواست، مهدوی موافقت کرد و من مخالفت. دوباره برآشفت و اینبار گفت : شکایت شما را نزد امام خواهم برد و خواهم گفت که مشکل آفرینی و سنگ اندازی می کنید. وی طالب استعلاء بود و با حضور من مجال آن را نمی یافت .

باری ، دیری نپائید که ستاد را ترک گفت و به جای خود آقای عزیز خوشوقت را گماشت. اینکه نوشته اند وی نماینده ویژه امام خمینی در ستاد انقلاب فرهنگی بود، یکسره نادرست است. امام خمینی نماینده ویژه ای نداشت. علی الخصوص که آقای خوشوقت خود نایب یک نماینده دیگر بود. نیز اینکه پس از وفات دکتر حبیبی نوشتند وی فعالترین عضو ستاد بود، البته نادرست است.

من نمیدانم فعال‌ترین که بود، اما قطعاً و یقیناً کم کارترین عضو ستاد، آقای خوشوقت بود. هر روز صبح ساعت ۹، به جلسه اعضای ستاد انقلاب فرهنگی می آمد و تا ساعت ۱۲ آنجا می نشست، بدون اینکه یک کلمه ( بی‌مبالغه) حرف بزند. سه ساعت در سکوت کامل بود. هیچ اظهار نظری نمی کرد و از هیچ امر دانشگاهی خبر نداشت. ساعت ۱۲ بر می خاست، جوراب‌هایش را از پا بیرون می کرد، تجدید وضو می کرد و جوراب‌ها را در مقابل ما می پوشید و راهی مسجد خویش می شد. دکتر احمد احمدی به شوخی به او می گفت: پیشنمازها سر ظهر، پیشانی شان خارش می گیرد!

اما با همه ی این کم حرفی و بی حرفی، بعضی وقت ها اظهار نظرهای غریبی می کرد. یکبار در باب بهائیان و ورودشان به دانشگاه سخن می رفت. به میان سخن دوید که آنان نه تنها حق ورود به دانشگاه که حتی حق ورود به کودکستان هم ندارند. احتجاج با او فایده نداشت؛ ما با اشاره ای به یکدیگر از سخن او گذشتیم و به کار خود پرداختیم.

نوبتی دیگر هم با من از دگراندیشان سخن می گفت. حرفش این بود که همه را باید کشت. گفتم آخر پاره ای از اینان  به قول فقیهان قاصرند نه مقصر. گفت پس از این همه خطابه های رادیویی و تلویزیونی، حجت بر همه تمام شده و قاصری وجود ندارد. آنگاه به من رو کرد و گفت : تو هم اگر در کوچه ای یکی از توده ای ها را یافتی و سلاح داشتی می توانی او را بکشی! از همین رو بود که بعدها وقتی شنیدم که وی یکی از مفتیان قتل های زنجیره ای بوده ، تعجب نکردم. مزاج و مذاقش جز این اقتضا نمی کرد و محبوبیتش نزد نظام، نیز جز بدین علت نبود. جان آدمیان برایش ارزان بود. اینکه نوشته اند وی شاگرد معنوی علامه طباطبایی بود، جفایی است بر آن علامه ی لطیف طبع حریر صفت. نزد آن حکیم نازنین، جان آدمیان عزیز بود. سید محمد حسین تهرانی از او نقل می کند ( در کتاب مهر تابان) که آمدن غربی ها به کشور ما این خوبی را داشت که دیگر درویش کشی برافتاد. وی خوی و خلق فقیهان را نیک می شناخت و دست گشاده ی آنان را در افتاء به قتل مخالفان نیک آزموده بود.
به همین سبب بود که در نعت رسول اکرم و در خطاب به آن عزیز عرش نشین، چنین گفتم :


ای غزلواره ی پایانی دیوان نبوت  ... حجت بالغه شاعری حضرت باری

یوسفستان جمالی، هنرستان خیالی... شکرستان وصالی، زشکر شور برآری 

به خدایی که تو را شاهد سوگند قلم کرد ... که حریفان قلم را به فقیهان نسپاری آقای عزیز خوشوقت  به شدت  تابع جو زمانه بود و در ابداع رای وسواس و هراس داشت. یادم هست که از او پرسیده بودند: آیا آستین کوتاه برای پسران جوان جایز است یا نه؟  نامه ای به دفتر امام نوشت. عیناً بدین انشاء : آیا آستین کوتاه برای جوانان جایز است؟که این فرع را جواب فرمائید!! اخیرا هم فتوا داد که همه ی«اهل فتنه»، کافرند ولی سپس آنرا در روز روشن پس گرفت و انکار کرد .چنین بود بی پروایی او.


وقتی ستاد انقلاب فرهنگی، بدل به شورای انقلاب فرهنگی شد( سی سال پیش) و اعضای جدید به آن پیوستند، از آقای خوشوقت در آن نشانی نبود. بعداً آقای خامنه ای خود به من گفت : که حضور وی را بی فایده دیدم و از او دعوت نکردم.


فردا که پیشگاه حقیقت شود پدید
شرمنده رهروی که عمل بر مجاز کرد


هنَالِكَ تَبْلُو كُلُّ نَفْسٍ مَا أَسْلَفَتْ ۚ وَرُدُّوا إِلَى اللَّهِ مَوْلَاهُمُ الْحَقِّ ۖ وَضَلَّ عَنْهُمْ مَا كَانُوا يَفْتَرُونَ ( یونس: 30 )
 
 
عبدالکریم سروش
اسفند ۱۳۹۱


نظرات وارده در یادداشت ها لزوما دیدگاه جرس نیست.


 

ارسال به :


نظرات
كريم : ۰۹ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۴:۴۹ قبل از ظهر
خدا شما را حفظ كند خيلي خوب بود
abasanami : ۰۹ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۷:۰۲ قبل از ظهر
عجبا.دكترجان اين مطالب تازگي ندارد.منتهاتوده مردم از اين قبيل امور بي اطلاعند.وهرچه اقا بگويدبدون سنجش باترازوي خردبدان باور دارند.اينگونه روشنگري ها براي بيداري اذهان عمومي مفيده.
ایرانی : ۰۹ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۹:۵۶ قبل از ظهر
جناب اقای سروش استاد بزرگوار. با تمام احترامی که برای شما قائل هستم بعد از جوابیه حداد عادل به حرفهای شما اعتماد ندارم. لطفا اگر جواب دارید بهدید در غیر این صورت خواهش میکنم به خاطر اخلاق رسما عذر خواهی کنید ....نمیتونم به این خاطرات شما هم اعتماد کنم
م- ب : ۰۹ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱۲:۰۲ بعد از ظهر
نمیدانم تا چه حد به صراحت میتوان گفت که حکم مفتیانی چون آقای خوشوقت در قتلهای زنجیره ای غلط است و حکم قاضیانی که افضلی ها را اعدام کرده اند درست ؟
ناشناس : ۰۹ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۳:۵۷ بعد از ظهر
اقاي سروش ! شما را در بازيشان راه ندادند... ...!!
كشتن ادم ها فقط با أسلحه نيست!! فيلسوف گرامي شما در پرونده خودتان انقلاب فرهنگي را داريد! كه از پاسخ دادن به چگونگي ان طفره مي رويد!! شما هم خيلي ها را نابود كرديد... البته نه جسمي...!
سلام : ۱۰ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۶:۱۳ بعد از ظهر
در ابداع رای وسواس و هراس نداشت. لطفا ویرایش فرمایید
حیدری : ۱۱ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۳:۰۲ قبل از ظهر
آقای سروش سلام
۱ - اگر اجازه دهید کسانی که سالهای گذشته با شما بودند در همین زمان حیاتتان مطالبی در مورد شما در همین سایت جرس چاپ کنند تا به ساحت محترم آزاد اندیشی جفا نشده باشد . و هم شما مجال پاسخ داشته باشید . چرا که مرحوم خوشبخت الان پاسخی نمی تواند به شما بدهند . ...... .
۲ - ای کاش این سیره ی نقد اموات را بعد از فوت مرحوم منتظری شروع می کردید که مخاطبان جرس شما و سایت را متهم به ناسیونالیسم ، دگماتیسم ، جمود ، تهجر و . . . نکنند .
۳ - نمی دانم فرهیخته ای چون شما چرا دامان آزاداندیشی ، روشنفکری ، کلام ، منطق وفلسفه را به قید جناح و جنبش می آلاید؟! یقینا شما از ... . . استعلا نمی نمایید !
هامون : ۱۱ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۹:۰۷ قبل از ظهر
آقاي دكتر سروش به شخصه بعنوان يك جوان براي شما احترام بسياري قائلم اما هميشه در مورد شما يك سوال برايم پيش ميايد كه چرا شما در همان اوايل انقلاب در برابر خطا و انحراف عناصر حكومت مثل امروز ايستادگي نكرديد؟
asad : ۱۱ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۳:۴۶ بعد از ظهر
1-درمملکت ما جان ارزان است و نان گران 2-حق آنجاست که قدرت آنجاست 3-برای فروشکستن مخالفان هیچ کاری نامجاز نیست <از جمله دروغ بستن افترا وپرونده سازی وضرب جرح ودر نهایت آدمکشی 4-تراشیدن دشمن بهترین راه گریز از مسئولیت است 5-ترویج کینه ونفرت از بیگانگان و دگراندیشان وطنی بهترین عبادت اشت 6-آدمیان همه متهم مشکوک وبددین هستند مگر کسانیکه از حکومت تبعیت محض میکنند 7- از نظر حکومت دین مساوی است با تکلیف تقلید تکفیر تازیانه و تزویر لزا با این اوصاف بزرگترین عارف وعالم همان آیت ..خوشوقت است . درود بر فقیه آزاده آیت الل منتظری اسوه عدالت خواهان که به خاطر عدالت تمام دنیایش را همچون امامش حسین به دنیا خواران وانهاد.
باران : ۱۱ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۴:۱۳ بعد از ظهر
حکومت بقایش را مدیون این فقهای حکومتی است که از انسانهای زنده وآزاده متنفر وعاشق انسانهای مرده و برده صفت هستند. آنهامیخواهند ایرانیان برده فکری آنان باشند برای همین از سروش بیشتر از لائیکهاو بی دینها می ترسند - به لحاظ تاریخی فقها برای حفظ جان ومال وآبرو وناموس مردم در سرزمینهای اسلامی تشکیلات صنفی درست کردند . اما اکنون خود خصم مال وجان وناموس وآبروی مردم شده اند وآنهایی که از خدا می ترسند حداکثر سکوت کرده اندولی از دین وبلکه بیت المال بدون شرمندگی ارتزاق میکنند
علی : ۱۱ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۹:۰۳ بعد از ظهر
آقای سروش تقریبا از زاویه متفاوتی ماجراها را می بیند.
محمود : ۱۲ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۶:۲۳ قبل از ظهر
سلام آقای دکتر.
شما همیشه میفرمائید که در ستاد کاره ای نبودید،پس این مخالفتها که با اعضای دیگر داشتید،به چه معناست؟
علی : ۱۳ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱:۵۸ قبل از ظهر
آقای دکتر سروش عزیز، حالا که این آدم مرده است و دیگر بر این دنیا اثری ندارد، نوشتن این متن خوب نبود. قطعا مریدانش و حکومت با نوشتن نامه شما از ستایش او دست نمی دارند. بهتر است از نوشتن این نامه های شخصی دست بردارید _که بعضا آلوده به بی اخلاقی هم هست_ و کار علمی ارزشمند خود را ادامه دهید. البته من بی تفاوت نبودن شما به امور سیاسی جامعه را می ستایم اما نوشتن نامه در مذمت شیخی مرده کاری نیست که در شان شما باشد.
اصغر اقا : ۱۳ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۵:۲۸ قبل از ظهر
خدا مرا ز تو نازك بدن جدا نكند...
اگر تو ميل جدايي كني خدا نكند...
رقیب مقصدش انست ما جدا باشیم
خدا کند که خدا مقصدش روا نکند
torabi : ۱۳ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۶:۲۲ قبل از ظهر
هرروز بر ارادتم باین دانشمندگرانقدر جناب آقای دکترسروش بیشتر می شود. افسوس ودریغا که چه فرهیختگانی را ازملت گرفتندوچه کج فهمانی را برمنابر نشاندند.
علی رفیع : ۱۴ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱۲:۱۴ بعد از ظهر
اسلام تفاسیر متفاوتی را تحمّل میکند،سطح فکر افراد متفاوت است.تفاسیر و تاویل های مختلفی از آیات قرآن میشود.آیت الله خوشوقت از آسمان نیامده،دکتر سروش هم همینطور.کاش همه چیز به سادگی قابل حلّ بود.
فنا شده : ۱۴ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۲:۴۶ بعد از ظهر
کاش قلبها در چهره ها بود. از این نمونه ها زیاد است. خدا هست
مهرزاد رادمهر : ۱۴ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۳:۴۴ بعد از ظهر
با سلام خدمت آقای سروش
از مطلبتان سپاسگذارم
موجب آگاهی از گوشه ای از خاموشی ها و تاریکی های بسیار گردید.
حسین : ۱۴ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۷:۱۷ بعد از ظهر
آیة الله خوشوقت یک انسان اخلاقی بود خداوند او را رحمت کند اما اخلاقی بودن در جامعه ما اکنون شکلی غریب یافته است انسان‌های اخلاقی‌ای که تربیت مذهبی ما می‌سازد دغدغه کوچکترین چیزها را هم دارند آنها مواظبند که لامپ زیاد روشن نماند تا اسراف نشود کاغذ سالمی دور انداخته نشود و در امثال این مواردِاخلاقی ریز را با وسواس زیادی رعایت می‌کنند
اما هنگامی که پای کسانی که با آنها هم‌عقیده نیستند به میان می‌آید درباره مسائلی در سطح جان، مال، آبرو و گاهی حتی ناموس آن افراد از خود دغدغه اخلاقی نشان نمی‌دهند
در دینی که در کتاب آسمانی آن آمده است که لا یجرمنکم شنئان قوم علی ان لا تعدلو اعدلوا هو اقرب للتقوی، بسیاری از همکیشان ما به این نکته مهم نمی‌اندیشند
خدا همه ما را موفق بدارد که هم در نکات اخلاقی ریز و هم در نکات اخلاقی درشت بنده خوبی برای خداوند باشیم
سارا : ۱۴ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱۰:۲۹ بعد از ظهر
ذکر معایب کسی که دستش از این دنیا کوتاه است چه فایده ای دارد؟
بی من : ۱۵ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۴:۴۷ قبل از ظهر
...من مست و تو دیوانه...
ما را که برد "خـــــانه"
مش رضا ، البته باصد سلام بعد : ۱۵ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱۱:۲۲ قبل از ظهر
واقع این است من فکر میکنم اقای دکتر سروش عزیز ظرفیت ایران بیش از این نیست هرچند ایران به صورت تاریخی توان حمایت ازنهادهای پیچیده تر راندارد شماکه بااثار امام محمد غزالی اشنایی دارید این مطلب او را یاد اور میشوم که در تقصیر مردم هم این استدلال رامیکرد که
حجاج بن یوسف راغصه ای دادند که از خدا بترس وبر مردمان چندین جورنکن حججاج به منبر برشد که او بغایت فصیح بود گفت ای مردمان اگر من بمیرم شما از جور نرهید از این فعل بد که شما راست من میروم یکی از من بتر میاید خداوند امثال من بسیار دارد
علی از کانادا : ۱۶ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۶:۱۸ قبل از ظهر
با سلام ، آیا بهتر نیست آقای سروش خاطرات خودرا که مسلما کم هم نیستند ،از زندگان و قدرت مداران فعلی باز گویند و انتقادات خود را صریح بیان نمایند تا تجربه ای برای جوانان باشد و احیانا جوابی از طرف مقابل . هرچند که ماهیت اشخاصی چون آقای خوشوقت پیش از این نزد بسیاری از ایرانیان هویدا بوده است بقول معروف این کار چوب به مرده زدن تلقی میشود. هنر در آن است که به نقاط تاریک نورتاباند.
رهگذر آشنا : ۱۶ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱۰:۴۰ قبل از ظهر
السلام علی من اتبع الهدی
شکر خدا دامان مبارک آقای خوشوقت از این مهملات بری است و شاگردان و مجاورین ایشان این مطلب را می دانند اما به نظر بنده کشتن توده هایی ها و منافقین و امثالک نه تنها فنوا نمی خواهد بلکه قصور در آن موجب سلب توفیق و نارضایتی حق تعالی می شود .
مش رضا : ۱۶ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱۱:۵۱ قبل از ظهر
جناب سروش عزیز دلم برای شماتنگ شده این نوشتن زیرنوشته شمادر واقع بهانه است باید پرسید که ایانسبتی میان حاکمیت ومردم وجود دارد؟درنظر مارکس واریک فرم ومانس اشپربر وابن خلدونی ها وطایفه ای ازفرانکفورتی هاونوبلیست های جدید نهادگراکه مشخص است حالا بااین گفته پیامبر درکتاب ابن خزاعی چه کنیم که فرمودند کما تکونوایولا علیکم وبامجموعه انتقادهای تند علی درنهج البلاغه که برای مردم چیزی باقی نمیگذارد که معاویه را باوترجیح میدادند یااشباه الرجال ولارجال حلوم الاطفال عقول ربات الحجال وووووووووووو
سید علی : ۱۶ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱۱:۵۵ قبل از ظهر
جناب آقای سروش
پس از سلام خدمتتان عرض شود که حقیر حدود 25 سالی میشود که از نوشته ها و سخنرانی های جناب عالی استفاده کرده و همیشه از خدا برای شما طلب طول عمر و عافیت داشته ام.
بی مقدمه به توضیح مسئله ای که باعث دغدغه خاطر حقیر و احیانا کسان دیگری چون من شده است میپردازم.
من متن شما تحت عنوان «بیا کاین داوری‌ها را به نزد داور اندازیم» و همچنین جواب آقای حداد عادل را خواندم.
اگر نبود حق استادی شما بر گردنم، بی درنگ حق را به جانب آقای عادل میدادم. اما ملتسم اگر فرصتی داشتید ذهن مشوش و حیران من و دیگرانی که به وضع من دچار هستند را روشن فرمائید.
با تشکر سید علی شریفیان
ونکور کانادا
چنگیزی : ۱۷ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۱۲:۳۰ بعد از ظهر
آقای جرس
به پانوشت قبلی دقت کنید.این "رهگذر آشنا" رسما سروش را تهدید به قتل میکند.میگوید کشتن امثالک، یعنی کشتن امثال تو ای سروش فتوا نمیخواهد.به خیال خودش زرنگی آخوندی کرده واین طور نوشته است.
sina : ۱۷ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۷:۰۱ بعد از ظهر
خطاب به رهگذر آشنا:
جامعه ما متاسفانه گرفتار یه آدمای خشک مغزی مثل شماس که پیشرفت نمی کنه دیگه. کاش یه دو واحد فلسفه و منطق می خوندی تا این همه مهملات نبافی
زن ایرانی : ۱۷ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۸:۵۰ بعد از ظهر
روشنگری جالبی بود
محسن : ۱۸ اسفند ۱۳۹۱, ساعت ۳:۰۴ بعد از ظهر
سلام.
جناب دکتر ایا این قضیه صحت دارد که ایشان فتوای فتل آقای احمد خمینی را صادر کرده اند؟؟؟؟؟؟و علت این فتوا مخالفت احمد خمینی با رهبری بوده است؟
ارسال نظر
مشخصات فردی من را به خاطر داشته باش

*نظرات حاوی کلمات و عبارات رکیک و غیر اخلاقی و همچنین توهین و افترا منتشر نخواهد شد .
**از نوشتن نظر خود به صورت فینگلیش خودداری نمایید.
***از اینجا فینگلیش را به فارسی تبدیل کنید.