یکشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۸ -
- 22 Sep 2019
22 محرم 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
داریوش قنبری: اصولگرایان نمی‌توانند مسئولیت حمایت از دولت را انکار کنند
جرس: یک نماینده سابق مجلس درباره وضعیت اصول گرایان در انتخابات آینده ریاست جمهوری، گفت: احمدی‌نژاد هم بی‌تمایل نیست با پرچم اصول گرایان خداحافظی کند و سعی می‌کند با حرفهای نو و استفاده از ادبیات اصلاح طلبان ژست روشنفکری بگیرد و از پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان برای خود استفاده کند.


داریوش قنبری در گفتگو با ایلنا، با بیان اینکه طیف دولت بدون شک یک طیف اصول گراست، عنوان کرد: ممکن است به خاطر برخی اختلافات بین دولت و اصول گرایان، آن‌ها از عنوان انحرافی برای طیف دولت استفاده کنند و بر جدایی دولت از اصول گرایان اصرار کنند، ولی‌‌ همان افراد دو دوره از احمدی‌نژاد حمایت کردند و نمی‌توانند مسئولیت حمایت از دولت را انکار کنند.


این فعال سیاسی اصلاح طلب اضافه کرد: در آن زمان که بحث حمایت از احمدی‌نژاد مطرح بود ایشان هم اصول گرا بود و هم گزینه درجه یک آن‌ها محسوب می‌شد، ولی حالا که بحث رقابت در میان است می‌خواهند دولت را با انگی کنار بزنند ولی این ممکن نیست و دولت همچنان اصول گرا محسوب می‌شود.


وی دلیل اعلام برائت اصول گرایان از دولت را ناکامی‌های دولت دانست و ادامه داد: اصول گرایان نمی‌خواهند مسئولیت ناکامی‌های اقتصادی دولت را بپذیرند و احمدی‌نژاد هم بی‌تمایل نیست با پرچم اصول گرایان خداحافظی کند و سعی می‌کند با حرفهای نو و استفاده از ادبیات اصلاح طلبان ژست روشنفکری بگیرد و از پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان برای خود استفاده کند.


این نماینده سابق مجلس افزود: احمدی‌نژاد با تمام محاسن و معایبش اصول گراست و مسئولیت تمام عملکرد دولت بر عهده اصول گرایان است و تمام آنچه ایشان انجام داده با پرچم اصول گرایی بوده است. هر چند دو طرف تلاش می‌کنند این فاصله را حفظ کنند ولی به سادگی به این منظور نائل نخواهند شد. البته تا حدودی تلاش‌های احمدی‌نژاد نتیجه بخش بوده و او را به هدفش نزدیک کرده است، اما اگر اصلاح طلبان به عرصه رقابت‌ها وارد شوند کاندید دولت موفق نخواهد بود.


این فعال سیاسی با اشاره به انشقاق دولت و اصول گرایان تصریح کرد: احمدی‌نژاد در در دور دوم، عملکرد بسیار مستقلی را نسبت به اصول گرایان در پیش گرفت و در انتخاب اعضای دولت از تشکل‌های اصول گرایان استفاده نکرد و بیشترین گزینه‌ها را خودش انتخاب کرد.


وی با اشاره به تبدیل اقتصاد امروز به اقتصاد کوپنی که نتیجه‌اش تورم و بیکاری است، ادامه داد: ناکامی‌های اقتصادی دولت که نارضایتی‌هایی را ایجاد کرده است موجب شده اصول گرایان،که انتفادات جدی به توجه دولت اصلاحات به توسعه سیاسی به جای توسعه اقتصادی داشتند، از دولت فاصله بگیرند.


قنبری اضافه کرد: رقابتی که دولت با سایر اصول گرایان بر سر انتخابات شروع کرده نیز مؤید این اختلاف است.
این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره راه حل احتمالی اصول گرایان برای جبران این شکاف، گفت: فکر نمی‌کنم اصول گرایان از پس اختلافات بربیایند، امروز آن‌ها بر سر حداقل‌ها هم توافق ندارند و چون زمینه ایجاد وحدت بین آن‌ها وجود ندارد پس قاطعانه می‌گویم اصول گرایان به وحدت نخواهند رسید.


وی اضافه کرد: اگر اصلاح طلبان با فرد شاخصی مثل آقای خاتمی و یا فردی که از جانب ایشان حمایت می‌شود در انتخابات حضور پیدا کنند و باتوجه به ناکامی‌ها و نارضایتی‌های فعلی نسبت به اصول گرایان، در انتخابات آینده اقبال عمومی به سمت اصلاح طلبان است. در غیر این صورت جریان دولت می‌تواند در انتخابات پیش رو دست بالا را داشته باشد.


این فعال سیاسی اصلاح طلب درباره راه حل احتمالی اصول گرایان برای جبران این شکاف، گفت: فکر نمی کنم اصول گرایان از پس اختلافات بربیایند، امروز آنها بر سر حداقل ها هم توافق ندارند و چون زمینه ایجاد وحدت بین آنها وجود ندارد، پس قاطعانه می گویم اصول گرایان به وحدت نخواهند رسید.


وی اضافه کرد: اگر اصلاح طلبان با فرد شاخصی مثل آقای خاتمی و یا فردی که از جانب ایشان حمایت میشود در انتخابات حضور پیدا کنند و باتوجه به ناکامی ها و نارضایتی های فعلی نسبت به اصول گرایان، در انتخابات آینده اقبال عمومی به سمت اصلاح طلبان است.در غیر این صورت جریان دولت می تواند در انتخابات پیش رو دست بالا را داشته باشد.


وی ادامه داد: بعید می‌دانم اصول گرایان بر سر فرد خاصی اتفاق نظر داشته باشند و هر طیف با کاندید خاص خود به صحنه می‌آید و رقابت‌های خاص اصول گرایان اتفاق خواهد افتاد و بعضا ممکن است برخی طیف‌ها به سمت تخریب هم پیش روند که این امکان وحدت اصول گرایان را از بین خواهد برد و مدل‌های گذشته مثل چند + چند پاسخگو نخواهد بود.

 

ارسال به :