دوشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۸ -
- 24 Feb 2020
29 جمادى الثانية 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
احمدی نژاد: چاوز با امام زمان بازخواهد گشت/ اعلام عزای عمومی در ایران
جرس: واکنش های جهانی نسبت به درگذشت هوگو چاوز، رئیس جمهور چپگرای ونزوئلا کماکان ادامه دارد و با تصويب هيات دولت ایران، امروز در كشور عزای عمومی اعلام شد.


رئیس‌جمهوری ونزوئلا پس از ماه‌ها دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان درگذشت. هوگو چاوز ۱۴ سال بر ونزوئلا حکومت کرد و در سال‌های ریاست‌جمهوری احمدی‌نژاد از متحدان نزدیک دولت ایران بود.


به گزارش ایسنا، نیکلاس مادورو، معاون رئیس‌جمهوری ونزوئلا از طریق تلویزیون ملی این کشور خبر درگذشت هوگو چاوز، رهبر سوسیالیست این کشور را تایید کرد.


چاوز که تنها ۵۸ سال سن داشت، در دو سال گذشته برای معالجه بیماری خود بارها به کوبا سفر کرده بود. او اگر چه چند روز پیش به کاراکاس بازگشته بود، اما در انظار عمومی ظاهر نشده بود.


معاون چاوز در حالی که متاثر و گریان بود، خبر درگذشت چاوز را اعلام کرد. حال چاوز و وضعیت تنفسی او از ساعات اولیه امروز «بحرانی» گزارش شده بود.


هوگو چاوز که یک نظامی بود، از سال ۱۹۹۸ به عنوان رئیس‌جمهوری ونزوئلا دست یافته و در سال گذشته نیز برای یک‌بار دیگر در انتخابات این کشور پیروز شده بود؛ گرچه بیماری سرطان هیچ‌گاه به او اجازه نداد که سوگند رسمی خود را به جا آورد.


دقایقی پس از تایید خبر درگذشت چاوز، ارتش ونزوئلا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد، با تمام قوا آماده حفاظت از تمامیت ارضی و کنترل امنیت کشور است. در این بیانیه، ارتش همچنان بر وفاداری و تابعیت خود از نیکلاس مادورو، معاون هوگو چاوز تاکید کرده است. بنابر قانون اساسی ونزوئلا، پس از فوت رئیس‌جمهور، رئیس مجلس مسئولیت امور را تا هنگام برگزاری انتخابات جدید برعهده می‌گیرد.

بدین ترتیب، دیوسدادو کابیو، رئیس مجلس ونزوئلا اکنون مسئولیت‌های چاوز را برعهده خواهد گرفت.


واکنش های جهانی

با انتشار رسمی خبر فوت رئیس‌جمهوری ونزوئلا مقام‌های عالی‌رتبه کشورهای همسایه به این خبر واکنش نشان دادند.


در آرژانتین کریستینا فرناندز کرشنر، رئیس‌جمهور، پس از شنیدن خبر درگذشت چاوز، همه برنامه‌های خود را به حالت تعلیق در آورد.

کرشنر و همسرش هر دو از دوستان صمیمی هوگو چاوز بودند.


در واکنشی دیگر، جیمی کارتر، رئیس‌جمهوری اسبق آمریکا در اظهار نظری گفت: هوگو چاوز به خاطر ادعاهای جسورانه و تلاش‌هایش برای استقلال دولت‌های آمریکای لاتین در یادها خواهد ماند.


باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا هم با انتشار بیانیه‌ای کوتاه اعلام کرد که کاخ سفید در این لحظات بحرانی پس از درگذشت چاوز، پشتیبانی و حمایت خود از مردم این کشور را اعلام می‌کند و امیدوار است که روابط سازنده میان دولت‌های دو کشور بهبود یابد.

اوباما در این بیانیه تاکید کرد: اکنون که ونزوئلا فصل جدیدی از تاریخ خود را شاهد است، آمریکا خود را همچنان متعهد به سیاست‌هایی می‌داند که به بسط دموکراسی، رعایت حقوق بشر و احترام به قانون کمک کند.

اظهارات اوباما در حالی مطرح می‌شود که معاون رئیس جمهوری ونزوئلا دقایقی پس از درگذشت چاوز در اظهاراتی همراه با هیجان و تاثر، یک بار دیگر ابتلای سرطان رئیس‌جمهوری را به «دشمنان» او نسبت داد؛ ادعایی که از سوی کاخ سفید تکذیب شده است.


محمود احمدی نژاد نیز در پیام تسلیتی حماسی و بلند بالا درگذشت هوگو چاوز رییس جمهوری ونزوئلا را تسلیت گفت و پیش بینی کرد چاوز در زمان ظهور امام زمان و وقوع رجعت، زنده خواهد شد و بازخواهد گشت.

 

به گزارش ایسنا، با تصويب هيات وزيران دولت دهم، برای فوت رييس جمهور ونزوئلا امروز در ایران عزای عمومی اعلام شد.

 

 

ارسال به :