شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
16 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
آیت الله مکارم: حواشی تشییع چاوز دردناک٬ اسفناک و شرم‌آور بود
جرس: آیت الله ناصر مکارم‌شیرازی از مراجع تقلید قم با «اسفناک»٬ «دردناک» و «شرم‌آور» توصیف کردن حواشی حضور محمود احمدی‌نژاد در تشییع جنازه هوگو چاوز از برگزاری مراسم استقبال از بهار انتقاد کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس٬ آیت الله ناصر مکارم‌شیرازی روز چهارشنبه (۲۳ اسفند) در جلسه خارج فقه خود گفت: «این روز‌ها مسائل دردناکی واقع می‌شود که انسان نمی‌داند در برابر آن چه باید بکند.»


وی افزوده انسان اگر در برابر این مسائل «سکوت کند درست نیست و اگر سخن بگوید مشخص نیست که چگونه تفسیر می‌شود.»


این مرجع تقلید با اشاره به حواشی حضور احمدی‌نژاد در ونزوئلا گفته که «اگر سخن نگوییم کم کم منکر معروف شده و این مسئله تبدیل به سنت می‌شود.»


اشاره ناصر مکارم‌شیرازی به «مصافحه» مادر هوگور چاوز با احمدی‌نژاد در مراسم تشییع جنازه فرزندش است که انتشار تصاویر آن با انتقاد گروهی از محافظه‌کاران مواجه شده است.


گروهی از روحانیون حاکم بر ایران در یک هفته گذشته در واکنش به این مسئله٬ حملات تندی متوجه احمدی‌نژاد کرده‌اند.


محمد یزدی٬ رئیس جامعه مدرسین از جمله روحانیونی است که استفاده احمدی‌نژاد از تعبیر «شهید» برای هوگو چاوز را «خلاف» دانسته و از «مسخره بازی‌های» وی در کاراکاس انتقاد کرده است.


یزدی خطاب به احمدی‌نژاد گفته که «شما رئیس جمهور یک کشور اسلامی هستید، دست زدن و بغل کردن در یک مراسم رسمی چه معنایی دارد؟ این وضع بسیار بدی است.»


ناصر مکارم‌شیرازی با «شجاعانه» خواندن این موضع‌گیری محمد یزدی از سایر علما و مراجع تقلید خواسته در این خصوص سکوت نکنند.


وی همچنین با انتقاد از برگزاری جشن استقبال از بهار در تهران گفته در این مراسم «بساط موسیقی‌های مختلف محلی و غیرمحلی را به ره انداختند و رقصیدند و کوبیدند و حتی دختران را وادار به رقص کردند، اگر در برابر این‌ها چیزی نگوییم منکر معروف می‌شود.»


این مرجع تقلید افزوده است: «اگر درباره این مسائل سخن نگوییم در پیشگاه خداوند مسئول هستیم، از آقایان دیگر خواهش می‌کنم در برابر منکرات سکوت نکنند، علمای قم، تهران و شهرهای دیگر نگذارند منکر معروف و عادی نشود.»

 

 

ارسال به :