دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ -
- 16 Dec 2019
17 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
واکنش دو تن از مراجع به حواشی مراسم تشییع چاوز: “دردناک و شرم‌آور بود”
جرس: دو تن از مراجع قم از اظهارات و عملکرد محمود احمدی نژاد پیرامون رئیس جمهور ونزوئلا انتقاد کرده و آنرا "اسفناک"٬ "دردناک" و "شرم‌آور" خواندند.


به گزارش دفتر آیت الله صافی گلپایگانی، این مرجع تقلید در دیدار تعدادی از فضلا و طلاب حوزه‌ی علمیه قم در واکنش به حوادث پیش آمده در چند روز گذشته گفت: چرا باید در مقابل این همه خلاف شرع سکوت کرد؟ آیا هنوز هم جای توجیه باقی مانده است؟ وظیفه‌ همه‌ دوستداران اهل بیت علیهم السلام این است که از اَعمال خلاف شرع که اخیراً اتفاق افتاده است ابراز انزجار و تنفر کنند.


وی تاکید کرد: نباید وضعیت طوری شود که معروف، منکر و منکر، معروف جلوه داده شود. اشخاصی که عمداً احترام احکام اسلام را از بین می‌برند و فسق و فجور را در مملکت ترویج می‌کنند، در پیشگاه خداوند متعال و ارواح طیبه‌ شهیدان مسئول هستند.وی گفت: مگر می‌شود جشن استقبال از نوروز را اسلامی خواند؟ آیا موسیقی‌ها، رقص‌ها و بی‌بند و باری‌هایی که در این جشن اتفاق افتاده خلاف شرع مقدّس اسلام نیست؟


صافی‌گلپایگانی بیان کرد: خدا شاهد است من غصه‌دار و ناراحت هستم. احکام اسلام را مسخره کرده و هتک حرمت می‌کنند، این همه مخارج و هزینه‌های زیاد و ولخرجی از بیت المال جواب دارد. وی بیان کرد: در مملکتی که این همه بیکار و فقیر وجود دارد و بسیاری از مردم در تأمین معاش اولیه خود مشکل دارند و گرانی و تورّم بیداد می‌کند، چرا باید باز هم این همه اسراف باشد؟ ما از مجلس و قوه‌ قضائیه توقع داریم که به وظیفه‌ شرعی خود عمل کرده و جلوی این فسادها را بگیرند. نظامی که با خون هزاران شهید آبیاری شده است، نباید آن را با کارهای نسنجیده و خلاف شرع سبک و تضعیف کنیم.همه‌ ما امروز در مقابل ارواح مقدس شهیدان مسئولیم و باید پاسخگو باشیم.


همزمان ناصر مکارم‌شیرازی از مراجع تقلید قم با «اسفناک»٬ «دردناک» و «شرم‌آور» توصیف کردن حواشی حضور محمود احمدی‌نژاد در تشییع جنازه هوگو چاوز از برگزاری مراسم استقبال از بهار انتقاد کرد.


به گزارش فارس٬ این مرجع تقلید ساکن قم در جلسه خارج فقه خود گفت: «این روز‌ها مسائل دردناکی واقع می‌شود که انسان نمی‌داند در برابر آن چه باید بکند.»


وی افزوده انسان اگر در برابر این مسائل «سکوت کند درست نیست و اگر سخن بگوید مشخص نیست که چگونه تفسیر می‌شود.»


این مرجع تقلید با اشاره به حواشی حضور احمدی‌نژاد در ونزوئلا گفته که «اگر سخن نگوییم کم کم منکر معروف شده و این مسئله تبدیل به سنت می‌شود.»


اشاره ناصر مکارم‌شیرازی به «مصافحه» مادر هوگور چاوز با احمدی‌نژاد در مراسم تشییع جنازه فرزندش است که انتشار تصاویر آن با انتقاد گروهی از محافظه‌کاران مواجه شده است.


به گزارش دیگربان، گروهی از روحانیون حاکم بر ایران در یک هفته گذشته در واکنش به این مسئله٬ حملات تندی متوجه احمدی‌نژاد کرده‌اند.


محمد یزدی٬ رئیس جامعه مدرسین از جمله روحانیونی است که استفاده احمدی‌نژاد از تعبیر «شهید» برای هوگو چاوز را «خلاف» دانسته و از «مسخره بازی‌های» وی در کاراکاس انتقاد کرده است.


یزدی خطاب به احمدی‌نژاد گفته که «شما رئیس جمهور یک کشور اسلامی هستید، دست زدن و بغل کردن در یک مراسم رسمی چه معنایی دارد؟ این وضع بسیار بدی است.»


ناصر مکارم‌شیرازی با «شجاعانه» خواندن این موضع‌گیری محمد یزدی از سایر علما و مراجع تقلید خواسته در این خصوص سکوت نکنند.


وی همچنین با انتقاد از برگزاری جشن استقبال از بهار در تهران گفته در این مراسم «بساط موسیقی‌های مختلف محلی و غیرمحلی را به راه انداختند و رقصیدند و کوبیدند و حتی دختران را وادار به رقص کردند، اگر در برابر این‌ها چیزی نگوییم منکر معروف می‌شود.»


این مرجع تقلید افزوده است: «اگر درباره این مسائل سخن نگوییم در پیشگاه خداوند مسئول هستیم، از آقایان دیگر خواهش می‌کنم در برابر منکرات سکوت نکنند، علمای قم، تهران و شهرهای دیگر نگذارند منکر معروف و عادی نشود.»


 

ارسال به :