شنبه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ -
- 14 Dec 2019
16 ربيع الثاني 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
سوالات امانپور از حاشیه های حضور احمدی نژاد در ونزوئلا، امان از محمدجواد لاریجانی گرفت

 

 

جرس: با گذشت یک هفته از سفر احمدی نژاد به ونزوئلا، حاشیه های این سفر به محور مصاحبه های رسانه های خارجی بدل شده است.


به گزارش خبرآنلاین، حاشیه های این سفر با پیام تسلیت رئیس دولت آغاز و با نحوه حضورش در مراسم وداع با چاوز به پایان رسید. احمدی نژاد در پیام تسلیت برای رئیس جمهور ونزوئلا - که در دو دولت نهم و دهم بیش از پنج بار به ایران سفر کرده و رئیس دولت ایران او را «برادر» خود خطاب کرده بود-، نوشت: "چاوز انسانی عمیقاً موحد و مؤمن و پایبند به ارزش‌های انسانی و آسمانی و باورمند به راه انبیاء الهی و حاکمیت جهانی عدالت و عشق به رهبری صالحان بود." او چاوز را «شهید راه خدمت به ملت ونزوئلا» خواند و نوشت: "تردید ندارم که او بازخواهد گشت و به همراه همه صالحان و حضرت مسیح (ع) و تنها باقیمانده از نسل پاکان، انسان کامل، خواهد آمد و جامعه بشری را در استقرار صلح و عدالت کامل و مهربانی و کمال یاری خواهد کرد."


احمدی نژاد بر اساس عکسی که از مراسم وداع با چاوز منتشر شد، مصافحه ای با مادر رئیس جمهور فقید ونزوئلا داشت که با اعتراض جمعی از مراجع و علما، نمایندگان مجلس خبرگان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی روبرو شد.


این حاشیه ها از چشم کریستین امانپور خبرنگار ایرانی- آمریکایی شبکه خبری ای بی اس دور نماند و آنها را در گفت وگو با محمدجواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر ایران که برای شرکت در بیست و دومین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل در ژنو به سر می برد، عنوان کرد.


وقتی امانپور این موضوع را مطرح کرد، لاریجانی گفت: بهتر است این موضوع را از این زاویه نگاه کنیم که احمدی نژاد حقیقتا توانست رابطه ایران و امریکای لاتین و خصوصا ونزوئلا را در عالی ترین سطح توسعه دهد و به هرحال این کارنامه موفقی است.


اما خبرنگار ای بی اس قانع نشد و باز پرسید: نظرتان درباره اینکه آقای احمدی نژاد گفته است «چاوز با امام زمان برمی گردد چیست؟» لاریجانی هم پاسخ داد: این موضوعات را بهتر است واگذار کنیم به علما تا درباره اش بحث کنند.


امان پور که قصد نداشت به راحتی از قید حاشیه های سفر اخیر احمدی نژاد از ونزوئلا بگذرد، بار دیگر سوالی درباره مصافحه وی با مادر چاوز و حدود اسلامی در این مقوله مطرح کرد که لاریجانی در قبال آن سکوت کرد.


دبیر ستاد حقوق بشر ایران در مواجهه با سوالات مکرر وی تنها به این پاسخ اکتفا کرد که «احمدی نژاد آمریکای لاتین را خیلی به ایران نزدیک کرد و بهتر است از این وجه مثبت به مساله نگاه کنیم». وی در عین حال گفت که احمدی نژاد نسبت به مرگ چاوز خیلی متاثر شده بود و این تاثر و غم کاملا در صورتش پیدا بود.


واکنش جواد لاریجانی به فیلم افشاگری احمدی نژاد در مجلس علیه برادرش
انتشار فیلم مذاکرات سعید مرتضوی با فاضل لاریجانی در جلسه استیضاح شیخ الاسلامی وزیر کار هم از دیگر رفتارهای حاشیه ساز رئیس جمهور در یک ماه اخیر بود که از چشم خبرنگاران خارجی دور نماند.


چه آنکه رویترز در سوالی از جواد لاریجانی، نظر وی را در اینباره پرسید. دبیر ستاد حقوق بشر ایران نیز پاسخ داد: آدم انتظار این جور کارها را از یک رئیس جمهور ندارد. مثلا میشد این کار را یک روزنامه نگار بکند. انتظار این نوع کارها از ویکی لیکس میرفت نه از یک رئیس جمهور!

 

ارسال به :