پنج‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۹ -
- 09 Apr 2020
14 شعبان 1441 آخرین به روز رسانی : ساعت ۱۴:۱۷ به وقت ایران
جنبش راه سبز - جرس
تبریک نوروزی احمد منتظری؛ تاکید بر آزادی زندانیان سیاسی
جرس: احمد منتظری، فرزند مرحوم آیت الله العظمی منتظری، با صدور پیام تبریکی به مناسبت عید نوروز ۱۳۹۲ از ادامه زندانی بودن نخبگان و فعالان سیاسی و در حصر بودن آقایان کروبی و موسوی و خانم رهنورد ابراز تأسف کرد.


به گزارش تارنمای دفتر آیت الله الله منتظری، آقای احمد منتظری در پیام خود تاکید کرد: آنان گناهی جز انجام وظیفه و امر به معروف و نهی از منکر مرتکب نشدند و سلب آزادی آنان شایسته این نظام نیست که اسلامی خوانده می‌شود و در قانون اساسی آن به آزادی قلم و بیان تصریح شده است. امید است با آزادی همه زندانیان بی‌گناه نخستین گام برای شادی ملی در سال جدید برداشته شود.


متن این پیام به شرح زیر است:


باسمه تعالی
یا مقلّب القلوب والابصار، یا مدبّر اللیل و النهار، یا محوّل الحول و الاحوال، حول حالنا الی احسن الحال.
تحویل سال و آمدن بهار بر تمامی ایرانیان مبارک باد.
از خداوند کریم و رحیم می‌خواهیم که بهترین حال را در سال جدید برای مردم این سرزمین مقدّر فرماید.
وطن‌دوستی و علاقه به آب و خاک و سرزمین نه تنها با دینداری منافاتی ندارد بلکه در حدیثی منسوب به پیامبر اکرم(ص) بر آن سفارش گردیده است، آنجا که فرمود: “حب‌ الوطن من الایمان”.
بسیاری از شهدای دفاع مقدس برای دفاع از وطن و سرزمین خود، از جان شریف خویش گذشتند؛ وجود عقاید گوناگون و ادیان مختلف در بین شهدای گرانقدر و جانبازان سرافراز گواهی بر این مدّعاست.
پیروی از نیاکان و گذشتگان در برگزاری مراسم نوروز و بزرگداشت این سنّت ملی امری پسندیده است.
کسانی که دیانت را در مقابل ملّیت قرار می‌دهند خواسته یا ناخواسته باعث سستی دین و مذهب در بین مردم می‌شوند. آنچه قرآن کریم کراراً آن را مذمّت کرده است پیروی از پیشینیان در بت‌پرستی است. امر ناپسند و خلاف عقل و خلاف فطرت بت‌پرستی با امور پسندیده‌ای مثل شادی کردن و شاد کردن دیگران و دید و بازدیدهای نوروزی قابل مقایسه نیست.
شادی یکی از نیازهای طبیعی انسان است؛ آرامش جان و کارآمدی انسان و توانایی حل مشکلات، وابسته به میزان شاد بودن هر شخص و هر جامعه‌ای است. در شرع مقدس اسلام نسبت به شادی‌های حلال و محبت به دیگران و ابراز این محبت توصیه فراوان شده است و در خصوص نوروز هم روایاتی از امامان معصوم(ع) در دست است. حضرت امام علی(ع) در تشکر از شخصی که شیرینی نوروزی برای آن حضرت هدیه آورده بود فرمود: “خدایا هر روز را نوروز قرار بده”.
در پایان لازم است از ادامه زندانی بودن نخبگان و فعالان سیاسی و در حصر بودن حضرات آقایان کروبی و موسوی و سرکار خانم رهنورد ابراز تأسف نماییم. آنان گناهی جز انجام وظیفه و امر به معروف و نهی از منکر مرتکب نشدند و سلب آزادی آنان شایسته این نظام نیست که اسلامی خوانده می‌شود و در قانون اساسی آن به آزادی قلم و بیان تصریح شده است. امید است با آزادی همه زندانیان بی‌گناه نخستین گام برای شادی ملی در سال جدید برداشته شود. از خدای مهربان موفقیت و شادکامی برای ملت شریف ایران آرزومندیم. والسلام.
بیت آیت الله العظمی منتظری(ره)
نوروز ۱۳۹۲ – احمد منتظری

 

ارسال به :